Existuje niekoľko výbušných tém, ktoré vyvolávajú vysoký záujem a nekonečné debaty. Rozvoj mesta a jeho architektúra k ním patrí, čo je typické pre každú čo i len trochu vyspelejšiu spoločnosť. Miestnym špecifikom je však miera, do akej diskusie - nezriedka internetové - ovplyvňujú charakter vývoja. Nedá sa povedať, že by mu prospievali.
„Žijeme v špeciálnej krajine, ktorá ma 5 a pol milióna hokejových trénerov, ožívajúcich v mesiaci máj,“ posťažoval sa nedávno starosta jednej bratislavskej mestskej časti. „V júni sa stane malý zázrak a prakticky cez noc nám cela trénerská obec absolvuje rekvalifikačný kurz a my máme zrazu 5 a pol milióna futbalových trénerov. Čo je ale celkom fuška, pretože drvivá väčšina týchto ľudí je zároveň už expertom na dopravu, energetiku, virológiu či dendrológiu. Sú tiež hudobnými kritikmi, expertmi na kosenie a majú prakticky doktorát z klasickej latinčiny.“
Povzdych starostu je veľmi dobre pochopiteľný. Akýkoľvek krok samosprávy je masívne komentovaný, posudzovaný a kritizovaný. V princípe na tom nič nie je – verejnosť má predsa kontrolovať výkon zvolených zastupiteľov aj posudzovať efektívnosť vynakladaných prostriedkov. Na Slovensku ale nálady internetového davu majú nezriedka toxické účinky, ktoré viac škodia ako pomáhajú.
V čase vzniku dnes najúspešnejších sociálnych sietí sa predpokladalo, že pomôžu rozvoju slobody, demokracie a kultivácii verejnej debaty. Idealisti verili, že fakt, že na mnohých z nich ľudia komentujú pod svojim menom, prispeje k tomu, aby sa tlmili najväčšie vášne. Taktiež sa predpokladalo, že ľudia sú väčšinou racionálni a extrém je okrajová záležitosť piatich percent populácie. Realita je trpkejšia.
Veľmi rýchlo sa ukázalo, že namiesto rozvoja demokracie slúžia sociálne siete k jej ohrozeniu. Algoritmy sú nastavené tak, aby posilňovali šokujúce príspevky (povedané marketingovou rečou – virálne). Časť verejnosti tak možno vidí skôr pozitívne veci, z ľudskej povahy sú však oveľa významnejšie negatívne, vulgárne a burcujúce odkazy. Ak sa ich sfanatizovanému davu nedostáva, hlasito sa ich dožadujú.
Tieto algoritmy využívajú obratní marketéri a demagógovia pre šírenie svojho toxického obsahu. Výsledkom je neustále sa prehlbujúca mizéria, z ktorej niet úniku. Najviac sú jej vystavení najmä internetovo slabší jedinci, nevyhýba sa však ani v iných smeroch relatívne inteligentným ľuďom.
Architektonické či urbanistické témy sú toho príkladom. Nezriedka vzdelaní a na prví pohľad rozvážni užívatelia zaplavujú diskusie pod článkami o architektúre diletantskými, zjednodušujúcimi, neúctivými a niekedy až vulgárnymi komentármi. Každý má pocit, že rozumie architektúre, tvorbe mesta, zeleni či doprave. Ako presne povedal vyššie zmienený starosta, je neuveriteľné, koľko expertov na riadenie mesta tu máme.
Mnohí ľudia majú pocit, že môžu len tak do vetra niečo napísať a nemajú žiadnu zodpovednosť nad dôsledkami, čo ich komentár či príspevok spôsobí. Následky však môžu byť vážne. Chytiť sa ich môže politik, ktorý ich zneužije pri torpédovaní inak rozumných návrhov. Iní občania zas môžu nadobudnúť pocit, že opatrenie, ktoré je v ich záujme, im v skutočnosti ubližuje. V inom prípade zas môžu do funkcie potlačiť niekoho, kto na ňu nemá kvalifikáciu ani osobnostné predpoklady.
Bohužiaľ, nejde o hypotetické príklady, ale o skúsenosti z praxe. Diskusie, ktoré mali prispieť k lepšiemu výkonu verejnej správy, ju dnes ohrozujú. Dostali sme sa do situácie, že najlepšie pre demokraciu by bolo, keby sme nemohli na internete komentovať ani lajkovať nič – ibaže by sme museli prechádzať prísnou kontrolou nášho vzdelania a vyjadrovať sa len k tému, ku ktorej máme expertízu.
Najlepšie by to bolo aj pre mesto a jeho tvorbu. Fakt, že už aj také pozitívne opatrenie, ako je zelená strecha na zastávke MHD, pričom ide o nízkoúdržbový rozchodník, je predmetom nenávisti, je na zamyslenie. Nejde o čisto bratislavský alebo slovenský problém, no mnohé prieskumy alebo analýzy dokazujú, že Slovensko sa veľmi rýchlo blíži k nepísanému titulu najhlúpejšia krajina Európskej únie.
Pritom by to tak nemuselo byť. Internetový dav nie je taký malý, ale na druhej strane ani všeobjímajúci. Komentáre na internete jednoducho nesmú ovplyvňovať politiku, riadenie ani tvorbu mesta. Ak si to čím skôr neuvedomíme a zabránime, aby bola táto žumpa zneužívaná, možno sa predsa len Bratislava i Slovensko posunú.
Je to jednoduchší prvý krok pred tým kľúčovým: rozvojom vzdelanosti, kultivovanosti a zodpovednosti. V konečnom dôsledku je totiž najväčším problémom našej spoločnosti práve absencia týchto vlastností.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre