Author photoDávid Dočolomanský 21.09.2023 11:54

Dôležité rozhodnutie pre dostupnosť bývania. Magistrát sa blíži k výstavbe novej bytovky

Jeden z najprepracovanejších projektov nájomného bývania v Bratislave je pár krokov od výstavby. Zásadné rozhodnutie obdržal zámer nového obytného komplexu v Ružinove, ktorý je výsledkom mimoriadne dobre obsadenej architektonickej súťaže. Stavebník, teda Hlavné mesto SR Bratislava, sa tak blíži k realizácii ďalšieho projektu.

Zdroj: The Büro / MIB

Zdroj: The Büro / MIB

Významnou prioritou Hlavného mesta je rozvoj dostupného bývania v podobe obstarania aj vybudovania dostupných bytov pre ľudí, ktorí si ich pri dnešnej cenovej relácii v Bratislave nemôžu dovoliť. Situáciou sa Magistrát začal intenzívnejšie zaoberať v roku 2019. Odvtedy sa dostupnosť bývania s ohľadom na infláciu a zvýšenie úrokových sadzieb len zhoršuje. Akútnosť riešenia tohto problému tak rastie. 

Zámer Nájomného bytového domu Terchovská bol predstavený v roku 2020. Jednalo sa o prvý projekt dostupnejšieho bývania, na ktorý bola po dlhej dobe vyhlásená architektonická súťaž. Zorganizoval ju bratislavským Magistrát v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy.

Koncept, ktorý zvíťazil medzi 76 návrhmi zo Slovenska a blízkeho zahraničia, vypracovala brnenská kancelária The Büro. Na slovenské pomery išlo o naozaj široké obsadenie, o čom svedčí aj kvalita vybraného návrhu. Najlepšie sa vyrovnal nielen s požiadavkou na vznik dostatku bytov, ale aj špecifickým priestorom, v ktorom má vzniknúť. 

Galéria

  • Zdroj: The Büro / MIB
  • Zdroj: The Büro / MIB
  • Zdroj: The Büro / MIB
  • Zdroj: The Büro / MIB

Riešený pozemok sa nachádza v ružinovskej štvrti Trnávka. Na ploche trojuholníkového tvaru, ktorú ohraničujú ulice Terchovská, Galvaniho a Banšelova, sa donedávna nachádzala požičovňa aút. V súčasnosti je priestor prázdny. 

Zámer rozčleňuje obytný súbor na sedem menších častí. Najväčší štvorpodlažný doskový dom má byť umiestnený smerom od Galvaniho. Pozostávať má z dvoch sekcií, ktoré budú navzájom prepojené. Na zvyšku parcely vznikne 6 trojpodlažných bodových domov, orientovaných smerom do Terchovskej ulice. Priestor medzi nimi má byť parkovo upravený. Počíta sa aj s rekonštrukciou priľahlých častí Banšelovej a Terchovskej ulice, ktorá by mala po novom získať pobytovejší charakter.

Súbor bude obsahovať 85 bytov, z toho 31 jednoizbových, 34 dvojizbových a 20 trojizbových. Podlahová plocha najväčších bytov by nemala prekročiť 80 metrov štvorcových. Objekty sú riešené ako pavlačové, čo znamená, že do jednotlivých bytov sa bude vstupovať priamo z exteriéru. V prípade nájomného bývania sa jedna o akceptovateľný prístup. Pre investora bude zámer menej nákladný, keďže nebude potrebné stavať a obhospodarovať interiérové chodby a schodiská.

Parkovanie bude riešené kombináciou státí v podzemí a na teréne. Hromadná garáž sa má nachádzať na úrovni prvého podzemného podlažia a bude prepájať všetky bytové domy. Prístupná bude od Banšelovej ulice a bude obsahovať 88 parkovacích miest pre automobily a dve stojiská pre jednostopové vozidlá. Ďalších 11 parkovacích miest bude na povrchu a 36 státí pre lokálnych rezidentov sa vytvorí reorganizáciou stojísk v okolí. Zámer tiež počít s novou cyklotrasou. Situovaná by mala byť spolu s novým chodníkom pozdĺž Galvaniho ulice.

Komplex je ukážkou výborne zvládnutého urbanistického riešenia, reagujúceho na okolité prostredie. Vďaka doskovému domu, orientovanému pozdĺž najrušnejšej ulice, sa celý pozemok odhluční a vytvorí pre rezidentov príjemnejšie prostredie. V jeho parteri sa majú zároveň nachádzať priestory pre rôzne prevádzky, od čoho si investor sľubuje oživenie tejto lokality.

Park medzi objektami má zas obsahovať rôznorodé plochy, podporujúce komunitný život. Chýbať by tu nemal šach, detské ihrisko, pieskovisko či priestor pre workout. Okrem verejných priestorov je významným aspektom projektu aj využitie strešných terás na komunitné záhradky, skleníky, alebo súkromné terasy s posedením. Kvalitu prostredia podporí pripravovaná revitalizácia susedného vnútrobloku

 

Hlavné mesto sa konečne pustilo do výstavby prvého nájomného bytového domu, ďalšie zámery čakajú. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Zámer získal v januári minulého roka kladné záväzne stanovisko, je tak v súlade s Územným plánom. Vo februári obdržal aj kladné stanovisko v rámci zisťovacieho konania na Ministerstve životného prostredia (malá EIA). V apríli tohto roka bol podaný návrh na vydanie územného rozhodnutia, ktoré sa projektu podarilo získať až teraz. Ide o posledný krok pred vydaním stavebného povolenia, ktorým sa otvorí cesta k výstavbe. 

Oproti pôvodným plánom je projekt vo veľkom časovom sklze, keďže s výstavbou sa malo začať už uplynulé leto. Na základe súčasnej situácie by sa mohlo začať stavať najskôr v priebehu budúceho roka - okrem stavebného povolenia je potrebné vysúťažiť aj dodávateľa stavebných prác a zabezpečiť financovanie. Nájomný bytový dom by tak v najoptimistickejšom prípade mohol byť dokončený v roku 2026, čo na základe rozpočtu predpokladá aj Hlavné mesto. 

Komplex na Terchovskej by mohol byť druhým dokončeným projektom nájomného bývania z väčšieho počtu, ktoré majú rozšíriť bytový fond. Dnes už je vo výstavbe bytovka na Muchovom námestí v Petržalke. Prvé stavebné práce boli zahájené koncom augusta, dokončenie hrubej stavby je naplánované na október 2024. Dokopy tu vznikne 100 nových bytov.

Ďalšia stovka je naplánovaná v Polyfunkčnej zóne Janíkov Dvor na južnom okraji Petržalky. Komplex, ktorý navrhol známy ateliér BKPŠ (Kusý - Paňák), víťaz architektonickej súťaže, má obsahovať aj parkovací dom a sociálnu vybavenosť. Magistrát predstavil aj zámery v Záhorskej Bystrici a Vrakuni. V dohľadnej dobe by sa mali vyhlásiť súťaže na ďalšie, najmä v Petržalke, prípade v Ružinove. 

Tempo výstavby projektov nájomného bývania je v porovnaní s pôvodnými optimistickými plánmi pomalé. Od súťaže na nájomné byty na Terchovskej už uplynuli tri roky a súbor stále nemá ani len stavebné povolenie. Napriek mnohým veľkorysým víziám sa zámery zasekávajú na komplikovaných byrokratických procesoch, čo ich realizáciu preťahuje o celé roky. Kým sa postup získavania povolení nepodarí zjednodušiť a dramaticky urýchliť, Bratislava ako mesto pre všetkých bude len hudbou budúcnosti. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube