Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 17.01.2019 15:00

Bytový dom Ludwig už rastie

Bytový dom Ludwig, alebo aj Byty Metodova, je jeden z dvojice projektov, ktoré menia areál niekdajšieho Ludwigovho mlyna. Predstavený bol dávnejšie a aktuálne je už vo výstavbe. Dom využíva konštrukciu pôvodného objektu, ktorý sa tu nachádzal od roku 1934.

Article Big

Projekt rastie západne od najcharakteristickejšej budovy niekdajšieho areálu mlyna, sila z tej istej doby. Pôvodne sa tu nachádzal sklad, ktorý mal štyri nadzemné podlažia. Prestavba objektu prinesie jeho zvýšenie, kedy bude mať šesť nadzemných podlaží. Niektoré byty sa budú vyznačovať pomerne veľkorysými sveltými výškami, vychádzajúcimi z pôvodnej architektúry objektu.

Čo sa týka počtu bytov, Ludwig je pomerne komorný projekt – nachádza sa tu len 17 bytov, od dvojizbových po štvorizbové. Predajnosť je pomerne dobrá – voľné sú už len štyri byty, a to aj napriek tomu, že výtavba nie je v takom pokročilom štádiu a developer nepatrí k najznámejším.

Klientov zrejme oslovila kombinácia lokality a priaznivej ceny, ktorá dosahuje hodnotu okolo 2,5-tisíc eur za štvorcový meter. V cene bývania je okrem toho aj parkovacie miesto, čo je najmä v centrálnejších lokalitách nezanedbateľná položka. Na druhej strane, bytový štandard je priemerný, hoci dispozície su pomerne slušné.

Dom by sa mal po dokončení vyznačovať industriálnym štýlom architektúry, čo má byť dané najmä využitím režného muriva na fasáde, čo asociuje určitú surovosť pôvodného výrazu. Pozitívom je existencia živého parteru, mala by sa tu nachádzať aj upravená zelená plocha. Keďže vizualizácie projektu sú nízkej kvality, očakávania nie sú také vysoké. Autorom architektonického konceptu je Dušan Ferianc.

Developer, ktorým je spoločnosť Crow, s.r.o., predtým aktívna hlavne v poľnohospodárstve, avizuje dokončenie projektu ešte pred koncom tohto roka. Vzhľadom na stav realizácie môže ísť o reálny termín.

Celkovo je Bytový dom Ludwig z dvojice projektov na tejto ulici ten slabší. Oproti druhému developmentu, Ludwigovmu Mlynu od Imagine Development, sa vyznačuje ďaleko nižšou úrovňou architektúry, ale aj celkovým štandardom. Je z neho cítiť, že nejde o prácu stabilného, profesionálneho developera, ale skôr o využitie príležitosti vyplývajúcej z vlastníctva lukratívneho pozemku. Napriek tomu, premena a oživenie nevyužitej budovy v širšom centre metropoly je pozitívom.

 

Silo bývalého Ludwigovho mlyna je výrazným prvkom v okolitej zástavbe

 

Po predstavení oboch projektov v areáli bývalého mlyna ostáva stále otázkou, čo bude so samotným silom, ktoré je Národnou kultúrnou pamiatkou a symbolom lokality. V kuloároch počuť šumy o rekonštrukcii už roky, nič z toho sa však neukázalo ako reálne.

Majiteľom objektu je Crow, s.r.o., takže osud budovy je v jeho rukách. Dávnejšie zo strany developera zaznelo vyjadrenie, že určitú predstavu už má, na jej odhalenie si však musíme zrejme ešte nejakú dobu počkať.

 

Pozrite si aj fotogalériu projektu

Galéria

  • Zdroj: Crow, s.r.o.

Súvisiace články

Bytový dom Ludwig je pred dokončením, Ludwigov Mlyn začína rásť

10.01.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Dvojica projektov vznikajúcich v areáli niekdajšieho Ludwigovho mlyna na Metodovej ulici v Ružinove dosiahla významné medzníky – kým Bytový dom Ludwig, ktorý je tvorený prebudovaným bývalým skladom je tesne pred dokončením, projekt Ludwigov Mlyn má vybetónovaná základy a začína rásť jeho konštrukcia. Spoločne prispejú k výraznej zmene lokálneho prostredia.

Čítať viac

Zmeny na Metodovej ulici

21.10.2019 10:08:00 Adrian Gubčo

Metodova ulica patrí k starším a hustejšie zastavaným uliciam v rámci mestskej časti Ružinov, ktorá je z väčšej časti už stavebne dotvorená. Napriek tomu existuje jedna plocha, ktorá prechádza a ešte bude prechádzať transformáciou – areál niekdajšieho Ludwigovho mlyna, ktorý sa postupne premení na polyfunkčnú zónu s novým bývaním.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube