Author photoAdrian Gubčo 25.06.2018 13:00

Pripravuje sa revitalizácia okolia Pentagonu

Sídlisko Medzijarky na rozhraní mestských častí Vrakuňa a Podunajské Biskupice je neslávne známe prítomnosťou Pentagonu, obytného súboru charakteristického zvýšenou prítomnosťou osôb s drogovou závislosťou. Vďaka tomu je sociálny status územia veľmi nízky. Na posudzovanie EIA však bol predložený projekt, ktorý má ambíciu to zmeniť.

Zdroj: Luxcon

Zdroj: Luxcon

Spoločnosť LUXCON, s.r.o., navrhuje dotvorenie územia dvomi bytovými domami, BD Talin a BD Hradská, a revitalizáciu okolitých parkových plôch.

Bytový dom Talin vznikne v blízkosti rovnomenného a dnes nevyužívaného objektu, bude mať sedem nadzemných podlaží, z toho najvyššie ustúpené, a obsahovať bude 43 bytových jednotiek. Bytový dom Hradská vyrastie pozdĺž Stavbárskej ulice a bude o niečo mohutnejší s 12 nadzemnými podlažiami. Obsahovať by mal 110 bytových jednotiek. Na streche by mala vzniknúť spoločná pobytová terasa.

Okrem toho sa v rámci projektu navrhuje skvalitnenie zelených plôch v území a doplnenie vybavenosti pre trávenie voľného času. Parkovanie bude riešené v rámci existujúcich povrchových parkovísk, ktoré sa obnovia. Architektom projektu by malo byť prestížne štúdio gutgut, realizácia by sa mala spustiť v priebehu roka 2019. Náklady investor odhaduje na 6,1 milióna eur.

Projekt si dáva za ambíciu skvalitniť územie v okolí Pentagonu a doplniť ho ekonomickým bývaním - všetky byty sú totiž riešené ako malometrážne. Napriek veľmi dobrým architektom, len samotná architektúra a potenciálne zlepšenie verejných priestranstiev územie z problémov nevytrhnú.

Pentagon má v rámci Bratislavy zrejme najbližšie k tomu, čo možno považovať za "geto", aj napriek určitým zlepšeniam, ku ktorým v poslednom období došlo a dochádza (aktuálne sa napríklad časť vchodov zatepľuje). Ide o príklad územia, kde je okrem práce s verejným priestorom veľmi potrebná aj práca s komunitou - to si však vyžaduje sily väčšieho počtu aktérov, ako len developera a architektov.

Na začiatok by bolo možno vhodné, aby zisky z poplatku za rozvoj, ktoré miestna aj mestská samospráva z tohto developmentu získa, boli investované späť do združení, ktoré v území pôsobia a majú v práci s miestnymi nádejné výsledky.
 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: LUXCON, s.r.o
  • Zdroj: LUXCON, s.r.o
  • Zdroj: LUXCON, s.r.o
  • Zdroj: LUXCON, s.r.o

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube