YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.12.2018 14:00

Obstarávanie na tretiu etapu rekonštrukcie Bratislavského hradu je ukončené, práce sa spustia čoskoro

Už v najbližšej dobe by sa mohla spustiť ďalšia etapa obnovy Bratislavského hradu a jeho areálu, a to v podobe rekonštrukcie budov na Severných hradbách, Leopoldovom nádvorí či Západnej terase. O výsledkoch verejnej súťaže na zhotoviteľa stavby informovala TASR s odvolaním na Úrad pre verejné obstarávanie.

Zdroj: Národná rada Slovenskej republiky

Zdroj: Národná rada Slovenskej republiky

Víťazom súťaže, do ktorej prišlo šesť ponúk, sa stalo konzorcium spoločností VHS-PS, VW WACHAL a Trade FIDES, ktoré ponúkli najnižšiu cenu vo výške 16.152.500 eur s DPH. Zmluva bola uzavretá ešte v priebehu novembra, takže realizácia by sa mohla spustiť už v priebehu roka 2019.

Spúšťa sa tak tzv. tretia etapa rekonštrukcie Hradu (prvou bol samotný Hradný palác, druhou objekty na severnej terase – garáž, Baroková záhrada a Zimná jazdiareň), ktorej súčasťou je predovšetkým komplexná obnova už veľmi schátranej budovy na Severných hradbách, ako aj budovy nad Mikulášskou bránkou, dokončenie revitalizácie exteriérových plôch na severnej terase, veľmi potrebná rekonštrukcia Žigmundovej brány a spodnej Východnej terasy či obnova Leopoldovho nádvoria a Leopoldovho bastiónu, v ktorom sú ukryté zvyšky veľkomoravského valu, ktorý by sa mal prezentovať. Okrem toho sa zmení aj fasáda objektu na Západnej terase, čím sa budova farebne zjednotí s Hradným palácom.

Výsledkom týchto obnov bude výrazné zlepšenie technického stavu viacerých objektov, ktoré sú už v zúfalom stave, odrážajúcom desaťročia bez významnejšej investície. Budova na Severných hradbách bude slúžiť predovšetkým pre účely správcu Hradu – teda Národnej rady Slovenskej republiky – ale vzniknú tu aj dodatočné kapacity pre Slovenské národné múzeum či návštevníkov Hradu (toalety a reštaurácia).

V prípade Leopoldovho nádvoria a Leopoldovho bastiónu príde k prezentovaniu ďalšej historickej vrstvy a zlepšeniu možností pre organizovanie kultúrnych podujatí. Gotická Žigmundova brána, v súčasnosti neprístupná, sa po rekonštrukcii otvorí a prispeje k zlepšeniu rekreačných možností v rámci areálu Bratislavského hradu.

 

Situácia tretej etapy obnovy Hradu. Zdroj: Národná rada Slovenskej republiky

 

Symbol Bratislavy a jedna z jej najvýznamnejších pamiatok sa tak dočká viacmenej dokončenia komplexnej a totálnej rekonštrukcie, ktorá prebieha s prestávkami od roku 2002. Obnova priniesla značné zatraktívnenie celého areálu a prispela k rozšíreniu poznatkov o dejinách Hradu i Bratislavy samotnej – len pripomeniem, že nálezy keltsko-rímskych architektúr v rámci prvej a druhej fázy rekonštrukcie majú európsky význam a značne zmenili náš náhľad na význam Bratislavy v staroveku.

Nanešťastie sa Hrad stal aj terčom štvavej kampane, ktorá takmer ohrozila úspešné dokončenie obnovy prostredníctvom falošných obvinení, že došlo k zničeniu starovekých pamiatok. To sa však ukázalo ako nepravda a viaceré vzácne nálezy budú podľa Ivana Masára, jedného z architektov rekonštrukcie z kancelárie Bouda Masár Architekti, už čoskoro pripravené na prezentáciu, ako sa vyjadril pre YIM.BA pred niekoľkými týždami.

Bratislavský hrad bude už čoskoro vo vynikajúcom stave, adekvátnom jeho významu nielen pre Hlavné mesto, ale aj pre celú krajinu.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Národná rada Slovenskej republiky
  • Zdroj: Národná rada Slovenskej republiky
  • Zdroj: Národná rada Slovenskej republiky
  • Situácia tretej etapy obnovy Hradu. Zdroj: Národná rada Slovenskej republiky

Súvisiace články

Najdrahšia rekonštrukcia v dejinách Slovenska sa blíži k záveru. Areál Bratislavského hradu je obnovený

28.02.2023 18:44:02 Adrian Gubčo

Nedávnu ukončená rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie bola pri otvorení označovaná za najvýznamnejšiu investíciu do slovenskej kultúry od vzniku nezávislého štátu. Môže ísť o pravdivé tvrdenie, ani zďaleka však nejde o najdrahší projekt. Tým je obnova Bratislavského hradu a jeho areálu, ktorá trvá – podobne ako SNG - už viac ako dve desaťročia.

Čítať viac

Rekonštrukcia areálu Bratislavského hradu napreduje, čoskoro sa sprístupní ďalšia časť areálu

26.11.2020 13:00:41 Adrian Gubčo

Revitalizácia areálu najvýraznejšej bratislavskej pamiatky, Bratislavského hradu, pokračuje vo svojej tretej fáze. Zrealizovaná už bola výrazná časť prác, najmä v návštevnícky atraktívnych častiach Východnej terasy či Leopoldovho nádvoria. Dnes sa obnovujú najmä objekty na Severných hradbách, ktoré budú v dôsledku unikátnych archeologických objavov dokončené neskôr.

Čítať viac

Rekonštrukcia Bratislavského hradu pokračuje a odhaľuje ďalšie unikátne nálezy

06.08.2020 12:28:00 Adrian Gubčo

Postupná revitalizácia areálu najvýraznejšej pamiatky a dominanty mesta, Bratislavského hradu, napreduje a mení podobu niektorých jeho častí. Aktuálna tretia etapa prác sa zameriava na obnovu viacerých priestranstiev, napríklad Východnej terasy, v prvom rade ale prináša rekonštrukciu budov na severných hradbách. Práve tu sa podarilo odkryť nový pozoruhodný nález, ktorý opäť mení pohľad na históriu Hradu.

Čítať viac

Rekonštrukčné práce na Bratislavskom hrade pokračujú, obnovou prechádza aj areál

07.01.2020 14:56:00 Adrian Gubčo

Zásadný projekt pre Bratislavu – rekonštrukcia Bratislavského hradu a hradného areálu – postupuje a čoskoro prinesie ďalšie skvalitnenie a zatraktívnenie tejto významnej pamiatky. Práce prebiehajú na jednotlivých objektoch, ale aj verejných priesntranstvách. Hrad s areálom by už čoskoro mohol byť aspoň zvonka v dobrom stave.

Čítať viac

Vlajkový stožiar pred budovou Národnej rady je hanebným omylom

23.08.2019 14:05:00 Adrian Gubčo

Niekoľko rokov trvajúce výrazné investície Národnej rady Slovenskej republiky na Hradnom kopci považujem za pozitívne. Rekonštrukcia Bratislavského hradu postupuje a symbol Hlavného mesta a krajiny aktuálne zažíva najlepšie časy od tereziánskeho obdobia. Dobré pocity sú však negované niektorými neodbornými a nezmyselnými zásahmi, ku ktorým po vstupoch politikov dochádza.

Čítať viac

Unikátne keltsko-rímske pamiatky na Bratislavskom hrade budú čoskoro odhalené pred verejnosťou

22.08.2019 08:50:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia Bratislavského hradu, ktorá prebieha od od roku 2008, bola niečím výnimočná: archeologické práce, ktoré obnove Hradu a niektorých priľahlých objektov predchádzali, odhalili neuveriteľne objavy, ktoré prepisujú dejiny Bratislavy. Ide o nálezy architektúr keltsko-rímskeho pôvodu, ktoré budú už čoskoro prezentované pred verejnosťou.

Čítať viac

Rekonštrukcia areálu Bratislavského hradu napreduje

04.07.2019 09:05:00 Adrian Gubčo

Postupná obnova najikonickejšej pamiatky Bratislavy – Bratislavského hradu a jeho areálu – postupuje v podobe tretej etapy rekonštrukcie. Tá zahŕňa viacero objektov, ktoré doteraz neboli obnovené, a po jej dokončení už bude takmer celý areál Hradu v stave, zodpovedajúcom jeho významu.

Čítať viac

Rekonštrukcia Bratislavského hradu pokračuje

08.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Obnova najvýznamnejšieho stavebného symbolu Bratislavy a Slovenska, Bratislavského hradu a jeho areálu, bude pokračovať. Na včerajšej tlačovej konferencii to oznámila Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky v zastúpení jej vedúceho Daniela Guspana.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube