YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 14.12.2018 08:30

Bezručova Residence napreduje, začína sa meniť aj okolie

Projekt premeny niekdajšej nemocnice a sporiteľne na Bezručovej ulici 3 a 5 sa dostáva do finále. Hlavná fasáda Bezručovej 5 je už takmer dokončená, práce sú ukončené aj na prestavbe Lomonosovovej ulice. Začínajú tak byť viditeľné niektoré problematické aspekty projektu, ktoré z neho v minulosti urobili terč verejnej kritiky.

Bezručova Residence leží v srdci Dunajskej štvrte, jednej z naprestížnejších častí Bratislavy. Rozvoj územia sa spustil už pred Prvou svetovou vojnou, no skutočný „boom“ nastal za Prvej repuliky, kedy tu vzniklo viacero sídiel významných medzivojnových inštitúcií a spoločností.

Jednou z nich bola aj Okresná sociálna poisťovňa, ktorá si od významných architektov Aloisa Balána a Jirího Grossmana nechala vyprojektovať reprezentačné sídlo, jedno z vrcholných diel slovenského funkcionalizmu. Z budovy sa neskôr stala nemocnica s poliklinikou a prešla prestavbami, prevádzka sa ukončila v roku 2005. Oba objekty sú Národnou kultúrnou pamiatkou.

V roku 2015 sa pod patronátom spoločnosti Bezručova Invest začala realizovať prestavba na polyfunkčný komplex s bývaním, kanceláriami a prenajímateľnými priestormi, ktoré by mali v obmedzenej miere obsahovať aj zdravotnícku funkciu. Budovám sa má vrátiť výraz, ktorý mali v čase výstavby.

Dnes možno povedať, že rekonštrukcia už ide do finále a bude vysoko pravdepodobne dokončená v priebehu roka 2019. Bezručova Residence bude obsahovať 117 bytov a apartmánov (aktuálne je voľných 16) a 4,5-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Nároky klientov a obyvateľov obslúži 199 parkovacích miest.

 

Priečelie objektu, ktoré sa navrátilo k pôvodnému rázu

 

Práve parkovanie je príčinou, prečo sa rekonštrukcia Bezručovej stala terčom kritiky zo strany verejnosti, najprv odbornej, potom aj laickej. Aby bol developer schopný zabezpečiť parkovacie kapacity v súlade s existujúcimi normami, musel pristúpiť k výstavbe podzemnej garáže pod objektom Bezručova 3, a to aj za cenu zbúrania časti budovy. Historici architektúry kritizovali zásah do vzácnej architektúry a následnéh budova repliky (v podstate), laici boli vydesení obrovskou zívajúcou dierou. Negatívna reakcia bola už len nutným dôsledkom.

Vo vyhrotenej debate úplne ustúpila diskusia o skutočnej príčine problémov, ktorou je existujúca parkovacia norma, ktorá určuje aj v husto zastavaných mestských oblastiach realizáciu obrovského počtu parkovacích miest. Problémom je, že sú to minimálne počty, čo má za následok nutnosť masívnych stavebných zásahov, čo je hlavne v centrálnych lokalitách mimoriadne náročné.

Snaha riešiť zákonné nároky vedie k riešeniam, ktoré možno len sotva vnímať dobre. Okrem spomínanej garáže sa problém ukazuje aj pri inej časti dokončovaného projektu – konkrétne na zrevitalizovanej Lomonosovovej ulici. Tá sa nielenže nedočkala vydláždenia po vzore iných staromestských ulíc, západný chodník sa zúžil tak, že je nepoužívateľný a namiesto chodcov tu budú dominovať parkujúce autá.

Developer sa nepochybne uchýlil k danému riešeniu preto, lebo mu normy uložili povinnosť vybudovať taký počet parkovacích miest, ktoré nedokázal zabezpečiť v garáži. Aj preto je pre neho každé iné miesto vzácne a vyznačil ich aj na úkor chodníka. Zároveň zvolil najlacnejšie riešenie chodníka bez dlažby, aby si znížil náklady.

Pri pohľade na Lomonosovovu ulicu sa asi veľká časť ľudí zhodne, že toto nie je správny prístup. Pre skutočnú zmenu je však potrebné urobiť ďalšie zmeny v legislatíve ohľadne parkovania – najužitočnejšou formou by bola zmena nastavenia, kedy úrady žiadajú minimálny počet parkovacích namiesto maximálnych. Pri nastavení hornej hranice počtu parkovacích miest, ktoré musí investor vybudovať, by si developeri mohli sami nastavovať koncept parkovania s ohľadom na znalosť svojho zákazníka.

 

Vzhľad Lomonosovovej nepoteší nikoho

 

Výsledkom by tak nemuseli byť vybúrané časti pamiatok, ani chodníky pokryté autami. Ušetrené prostriedky mohol developer nasmerovať do vyššej kvality povrchov alebo nižších cien bytov. Menší počet parkovacích miest by navyše pozitívne vplýval aj na mobilitu, keďže jednoduché (a lacné) parkovanie je najlepší predpoklad k dopravným problémom.

Bezručova Residence nie je zlý projekt, práve naopak. Ide o to najlepšie, čo sa v rámci slovenských noriem dá z historickej pamiatky urobiť. Mal by skôr slúžiť ako pripomienka toho, k čomu vedú prehnané nároky na parkovanie.

 

Fotografie z 10.12.2018.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Bezručova Invest

Súvisiace články

Poliklinika na Bezručovej sa otvára

08.03.2022 10:29:42 Adrian Gubčo

V uplynulých dňoch sa do centra Bratislavy vrátilo zdravotnícke zariadenie v podobe polikliniky na Bezručovej. Potom, ako bola pôvodná nemocnica v jedinečnom funkcionalistickom komplexe v roku 2005 zatvorená a budova schátrala, sa zdalo, že so zdravotníckou funkciou je koniec. Nakoniec je však všetko inak. Nové moderné zariadenie má vysoké ambície.

Čítať viac

Na Bezručovej sa obnoví poliklinika, má ísť o zariadenie medzinárodného formátu

11.11.2021 18:15:47 Adrian Gubčo

Dvojica objektov na Bezručovej 3 a Bezručovej 5 je v mysliach obyvateľov Bratislavy, a zvlášť Starého Mesta, dlhodobo zapísaná ako sídlo nemocnice. Platí to aj napriek tomu, že jej prevádzka bola ukončená už v roku 2005. Vzácne objekty následne dlhšie chátrali. Meniť sa to začalo až v roku 2016, kedy sa spustila rekonštrukcia. Tá sa do istej miery zavŕši v marci 2022, kedy sa tu opätovne otvorí nová poliklinika.

Čítať viac

Výhľady z Bezručova Residence

26.09.2019 15:50:00 Adrian Gubčo

Bezručova Residence patrí k momentálne najluxusnejším dokončovaným projektom v Bratislave. Rekonštrukcia a nadstavba komplexu niekdajšej poisťovne a neskôr nemocnice disponuje viacerými bytmi s mimoriadne atraktívnymi výhľadmi, z ktorých niektoré patria k najzaujímavejším v metropole.

Čítať viac

Bezručova Residence je takmer dokončená, pozrite sa dovnútra

13.09.2019 14:05:00 Adrian Gubčo

V prestížnej Dunajskej štvrti v Starom meste sa dokončuje realizácia projektu Bezručova Residence. Rekonštrukcia a dostavba bývalého sídla poisťovne a neskôr nemocnice patrí k najluxusnejším aj najdiskutovanejším developmentom v Bratislave. Vzácna funkcionalistická pamiatka však každopádne už čoskoro privíta nových obyvateľov a návštevníkov.

Čítať viac

Bezručova Residence nadobúda finálnu podobu

08.04.2019 15:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Bezručova Residence, ktorý mení starší objekt nemocnice na nadštandardné bývanie, kancelárie a občiansku vybavenosť, nadobúda konečný výzor. Pôvodné domy predstavujú vzácny príklad špičkovej medzivojnovej modernistickej architektúry, ktorej vracia nový projekt opäť život a zmysluplné využitie.

Čítať viac

Construction update: Bezručova Residence, 13.9.2018

21.09.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Komplex Okresnej sociálnej poisťovne a neskôr nemocnice na Bezručovej ulici získava pôvodnú tvár. Developer Bezručova Invest pokročil s prestavbou dvoch objektov, tvoriacich projekt, natoľko, že si môžeme opäť vychutnať funkcionalistickú krásu a eleganciu jednej z najvýznamnejších pamiatok v tomto smere v Bratislave.

Čítať viac

Construction update: Bezručova Residence, 03.07.2018

12.07.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia a dostavba niekdajšej nemocnice a Okresnej a sociálnej poisťovne na Bezručovej ulici sa dostáva do štádia, keď sa už začína odhaľovať finálny výzor objektu. Po dokončení tu budú jedny z najluxusnejších bytov v Bratislave.

Čítať viac

Construction update: Bezručova, 21.04.2018

01.05.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najluxusnejších bratislavských projektov, Bezručova Residence od spoločnosti Bezručova Invest, patriacej do portfólia aktivít podnikateľa Juraja Širokého, sa blíži k dokončeniu hrubej stavby. Už čoskoro tak bude pre laika neviditeľné, prečo projekt spôsobil v nedávnej minulosti kontroverzie.

Čítať viac

Construction update: Bezručova Residence, 25.1.2018

26.01.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia a dostavba projektu Bezručova Residence od spoločnosti Bezručova Invest napreduje. Postupne sa už dobudováva aj časť niekdajšieho komplexu, ktorá bola asanovaná, čo minulý rok vyvolalo búrku nevôle.

Čítať viac

Matej Ceconík: Hodnotné časti sme nebúrali, v Starom Meste nemáme konkurenciu

06.02.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

V centrálnej časti mesta pokračuje premena niekdajšej nemocnice a poisťovne na Bezručovej ulici na nadštandardný polyfunkčný komplex Bezručova Residence. Rekonštrukcia dlhodobo zanedbanej budovy však vyvolala aj kontroverzie, keď developer, spoločnosť Bezručova Invest, zrovnala so zemou časť jednej z dvojice vzácnych funkcionalistických budov, ktoré tvoria celý komplex. O projekte a rozličných aspektoch jeho výstavby som sa zhováral s Matejom Ceconíkom, výkonným riaditeľom Bezručova Invest.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube