Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 23.04.2019 14:50

Amber má hotovú hrubú stavbu

Ďalším z nových projektov, rozvíjajúcich mestskú časť Devínska Nová Ves, je rezidenčný development Amber, vznikajúci neďaleko areálu závodu Volkswagen vo väzbe na Opletalovu a Bystrickú ulicu. V tejto chvíli je už v pokročilej fáze výstavby, pred niekoľkými týždňami bola dosiahnutá hrubá stavba. Developerom je Iuris Group.

Article Big

V bratislavskom kontexte ide o relatívne malý projekt, do prostredia rýchlo rastúceho severného okraja Devínskej Novej Vsi, lokality známej ako Paulinské, sa však projekt svojou mierkou hodí. Na pozemku medzi Bystrickou ulicou a odbočkou z Opletalovej vzniká trojica maximálne päťpodlažných objektov s celkovo 156 bytmi.

V ponuke boli 1- až 4-izbové byty s 29 až 100 metrami štvorcovými, priemerné ceny sa pohybovali približne okolo sumy 1,8-tisíc eur za meter štvorcový. Štandard možno označiť ako priemerný, dispozície sú racionálne a bez nejakých netradičných riešení, tak v dobrom, ako aj zlom. Napriek týmto faktorom, takmer polovica (76) rezidenčných jednotiek ešte ostáva podľa oficiálnej webstránky projektu voľných.

Daný stav je prekvapivý. Základé rámce projektu sú nastavené s ohľadom na lokalitu dobre, súčasťou developmentu je aj parková úprava bezprostredného okolia a vytvorenie parkovacích kapacít – hoci všetkých 198 parkovacích miest sa nachádza na teréne. Architektonická úroveň je vcelku dobrá, keďže za ňou stojí skúsená kancelária Siebert + Talaš. Výstavba v bezprostrednom okolí bude po výstavbe Amberu prakticky ukončená.

Problémom tak môže byť hlavne lokalita, ktorá je v rámci Bratislavy aj Devínskej Novej Vsi skutočne okrajová, s obmedzeným objemom občianskej vybavenosti v tesnom dotyku s projektom. V prípade bývania v takýchto periférnych štvrtiach je to medzera, akceptovateľná u rodinných domov, keďže spôsob života v nich je iný. Bytové domy by však mali stavať práve na tejto dostupnosti služieb a obchodov, a to je nedostatok nielen Amberu, ale viacerých projektov v celej Bratislave.

Iuris je však každopádne relatívne silný developer, hoci nie taký výrazný ako iné spoločnosti v metropole. Amber by tak mal byť dokončený do konca tohto roka, ako je plánované, s odovzdávaním bytov v prvých mesiacoch roka 2020.

Daný developer už v Bratislave zrealizoval niekoľko zaujímavých projektov a ďalšie pripravuje. Okrem projektu Dornyk v štvrti Trnávka či elegantnej prvej fázy N!da v Novom Meste. V blízkej dobe by malo dojsť k rozšíreniu N!da o ďalšiu rezidenčnú, ale aj kancelársku časť, no najväčší development sa pripravuje v mestskej časti Petržalka.

Práve IURIS by mal developovať kľúčovú časť tzv. Centrálneho rozvojového koridoru, teda nezastavanej zóny v strede Petržalky medzi Rusovskou cestou a Romanovou ulicou. Detaily zatiaľ nie sú známe, z existujúcich náznakov však možno predpokladať, že by tu mala vzniknúť moderná komplexná štvrť, ktorá má ambíciu stať sa novým centrom Petržalky.

Vo všetkých prípadoch ide o príjemné developmenty, a takým je aj, v rámci možností, Amber. Hoci aktuálny stav predaja projektu nevyzerá pre developera najlepšie, s postupujúcou výstavbou sa môže situácia zmeniť. Devínska Nová Ves tak získa nový príťažlivý projekt a nových obyvateľov, ktorí prispejú k oživeniu tejto časti Hlavného mesta, ak bude na ich prílev reagovať aj rozvoj občianskej vybavenosti.

Rozvoj Devínskej Novej Vsi bude vysoko pravdepodobne aj naďalej pokračovať, čo sa však stretáva s rastúcim odporom časti lokálnej komunity. Tento problém – boj proti výstavbe, ktorá je miestami dokonca v súlade s územným plánom zóny – je však témou pre samostatný príspevok.

 

Fotografie z 6.4.2019.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Iuris Group

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube