Author photoAdrian Gubčo 21.08.2018 14:00

Bude americká ambasáda v Zóne Pribinova?

Bratislava - hlavné mesto SR spoločne s Veľvyslanectvom Spojených štátov amerických spúšťajú rokovania o zmene jeho sídla, ktoré sa aktuálne nachádza v dvojici budov na Hviezdoslavovom námestí. Americká strana tak reaguje na problém slabého zabezpečenia existujúcej ambasády a tlaku verejnosti na odstránenie bariér na jednom z najkrajších bratislavských námestí.

Téma presťahovania americkej ambasády je aktuálnou už dlhodobo. Americká strana už dávnejšie deklarovala, že hľadá náhradné miesto, pričom si vytypovala tri lokality, z toho dve na okraji mesta a jedno v centrálnej časti Bratislavy. Toto tretie miesto nakoniec vyhodnotila ako najlepšie, pričom by malo ísť o územie v zóne Pribinova, na mieste, kde dnes sídli Dopravný podnik Bratislava (DPB). Podľa vyjadrenia mesta, konkrétne rokovania spoločne s Ambasádou USA a DPB sa spustia už v priebehu najbližších týždňov.

Správa nešpecifikuje detaily presunu, isté však je, že v prípade toho by sa DPB asi sťahoval do inej lokality. Za najpravdepodobnejšie nové sídlo Dopravného podniku sa považuje areál v Jurajovom dvore, kde je dostatok priestoru pre výstavbu novej budovy. Na druhej strane, nie je ani známe, či by sa existujúca budova rekonštruovala alebo búrala.

Situáciu komplikuje meniareň, ktorú bude potrebné v lokalite zachovať, každopádne by však s ohľadom na transformujúci sa charakter územia, meniaceho sa na jadro nového centra Bratislavy, žiadala nová špičková budova s dizajnom, ktorý vzišiel z architektonickej súťaže. Nová budova by zároveň mohla lepšie plniť požiadavky americkej strany na bezpečnosť a v prípade zosúladenia s pripravovanými projektami v réžii developera J&T Real Estate byť dobrým doplnkom lokality a nie záťažou, ako to je v súčasnosti na Hviezdoslavovom námestí.

V prípade presťahovania sa veľvyslanectva z Hviezdoslavovho námestia zároveň platí, že by mali zmeny nastať aj v tomto území - predovšetkým by sa mal obnoviť vjazd do podzemnej garáže hotela Carlton z Paulínyho ulice a zrušiť vjazd z Mostovej. Z tejto atraktívnej ulice by sa tak konečne mohla stať pešia zóna a tým aj bezpečné spojenie s nábrežím rieky, čo by vytvorilo priame spojenie medzi historickým jadrom a promenádou, dvomi kľúčovými verejnými priestranstvami v Bratislave.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube