YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 21.02.2022 12:48

Prvá etapa Vydrice má definitívneho zhotoviteľa, konečne začne rásť

Spoločnosť Vydrica Development oznámila, že vybrala generálneho dodávateľa pre výstavbu prvej etapy Vydrice. Masívny development v Podhradí bude budovať stavebná firma STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s.r.o. Znamená to, že sa v priebehu niekoľkých dní konečne rozbehnú práce na realizácii podzemných podlaží a Vydrica začne rásť.

Príprava Vydrice 17.10.2021

Príprava Vydrice 17.10.2021

Ako hovorí developer, v tendri oslovil dve desiatky potenciálnych dodávateľov, pričom projekt zaujal všetkých významných hráčov na domácom trhu. „V závere roka sme sa venovali rokovaniam o zmluvných podmienkach a uzavreli sme zmluvu s víťazom tendra,“ hovorí Ing. Zoltán Müller, predseda predstavenstva spoločnosti Vydrica Development. Na základe zmluvy by sa mala výstavba prvých podzemných podlaží spustiť 1. marca 2022. Realizovať sa začnú železobetónové nosné konštrukcie.

Stavebné práce sa rozbehnú po dlhej príprave, ktorá odštartovala už v priebehu roka 2019. Developer vtedy začal so zemnými prácami na Hradnom kopci s predpokladom, že hneď po ich ukončení prejde do riadnej výstavby. To sa však nestalo. Príprava územia trvala dlhšie a stavebné povolenie na najdôležitejšie objekty bolo vydané len v lete 2021. Ani to však neprinieslo okamžitý rozbeh stavby – práve preto, že ešte nebol vytendrovaný dodávateľ.

Výsledkom tak je mimoriadny sklz oproti pôvodným plánom, ktoré počítali s dokončením prvej etapy už v prvej polovici tohto roka. Namiesto toho sa v priestore medzi Rybárskym cechom a Vodnou vežou začnú až teraz budovať prvé štyri polyfunkčné objekty s prevahou rezidencií, doplnené o administratívnu budovu. Charakterom má Vydrica nadviazať na tradičný staromestský urbanizmus, no s nadčasovou súčasnou architektúrou. „Autori projektu vychádzajú vo svojich návrhoch z tradičných materiálov ako kameň a tehla, ktoré sú použité na chodníkoch, fasádach a vo verejných priestoroch,“ vysvetľuje Juraj Rehák, člen dozornej rady Vydrica Development.

Koncepcia Vydrice takmer úplne nadväzuje na existujúci Územný plán zóny Podhradie už z roku 2006. Široký tím autorov z kancelárií Compass, Marko&Placemakers, Šujan_Stassel, Siebert + Talaš, 2ka landscape architects a Obermeyer Helika tak mal predpísané základné parametre, čo viedlo k zameraniu sa na kvalitu verejných priestranstiev či poloverejných priestorov. Vydrica bude mať plne aktívne prízemie, čo k plánovaným 207 bytom a 2.360 m2 kancelárskym priestorom pridá 3.900 m2 obchodných prevádzok. Sieť nových peších zón a komunikácií nadviaže na Žižkovu ulicu, vznikne však aj pešie prepojenie s areálom Bratislavského hradu.

Čo sa týka Hradu, tak pri pohľade na Hradný kopec dnes nemožno prehliadnuť rozsiahlu odkopanú časť, čo je súčasťou príprav Vydrice. V najbližších mesiacoch a rokoch ale výstavba konečne prekryje mimoriadne výrazný zárez do svahu. „Projekt Vydrica je mimoriadne exponovaný a uvedomujeme si, že už o niekoľko rokov bude viditeľný takmer na každej bratislavskej pohľadnici,“ pripomína Zoltán Müller. Upozorňuje, že s projektom sa obnovia viaceré zachované artefakty z pôvodnej podhradskej štvrte (v tomto prípade Zuckermandel): „Cítime aj záväzok chrániť a pre verejnosť zatraktívniť dochované historické pamiatky ako ľadové jamy, fragmenty Kempelenovho vodovodu či historickú budovu prachárne.“

Developer špeciálne zdôrazňuje projekt obnovy Vodnej veže, jednej z najstarších a najvýznamnejších pamiatok Bratislavy. V decembri minulého roka bola v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy, mestskou časťou Bratislava – Staré Mesto, expertmi z Krajského pamiatkového úradu a Mestského ústavu ochrany pamiatok vyhlásená architektonická súťaž na jej novú podobu. Vyzvané tímy zo Slovenska a Česka majú nájsť spôsob, ako ju začleniť do okolitej urbanistickej štruktúry, ako aj optimálnu formu jej riešenia ako miesta s kultúrno-spoločenskou funkciou. Sprístupnené tu má byť archeologické nálezisko.

Výstavba prvej etapy by po novom mala prebiehať do roku 2024. „Dobehnúť“ by ju mala aj realizácia bytovky nad objektom Vodnej veže. Druhá etapa aj naďalej čaká na povolenia, hoci by mala byť odhalená ešte v priebehu tohto roka. S ohľadom na pôvodný harmonogram by mohla byť dokončená v roku 2027. Žiadne odhady nie sú k dispozícii v prípade tretej etapy, jej realizácia je totiž závislá od Hlavného mesta a jeho iniciatívy pri transformácii podmostia Mostu SNP.

 

Zdroj: Vydrica Development / Marko&Placemakers

 

Nekonečné čakanie na Vydricu a tolerovanie radikálneho zásahu do Hradného kopca sa tak snáď definitívne končí. Ide o jeden z kľúčových projektov v Bratislave v súčasnosti. Výnimočný je polohou, exponovanosťou, potenciálom a v podstate aj architektúrou či históriou. Vzniká na mieste zaniknutých podhradských osád Vydrica a Zuckermandel, ktoré boli zbytočne odstránené v priebehu 20. storočia. Išlo o súčasť snáh o skvalitnenie infraštruktúry pre autá v centre Bratislavy, ako aj zlepšenie urbanistickej situácie v zanedbanej časti mesta.

To viedlo k zbúraniu drvivej väčšiny zástavby a štruktúry, ktorá tu vznikala od stredoveku. Na jej mieste malo vzniknúť modernistické sídlisko Podhradie (ktorého súčasťou mohol byť aj slovenský parlament), z ktorého sa však vybudovali len tri vežové domy na západnom konci územia. Zvyšok, s výnimkou niekoľkých zachovaných domov („Kúrie“), bol až do začiatku 21. storočia prázdny a postupne chátral. Nový život sem teraz prinášajú súkromní investori, jednak J&T Real Estate, ktoré postavilo projekt Zuckermandel, a teraz Vydrica Development.

Ak sa podarí tieto projekty dobre prepojiť, vytvoriť pohodlné spojenie s historickým jadrom či Bratislavským hradom, dať verejnému priestoru náležitú úroveň a vyplniť obchodné priestory kvalitnými a životaschopnými nájomníkmi, development by mohol priniesť reálne rozšírenie centra mesta. Peší budú môcť voľne korzovať medzi Kúriami a Námestím SNP bez nutnosti prechádzať cez akúkoľvek cestu. Vydrica zároveň umožní kvalitnejšie napojenie Zuckermandlu, ktorý dnes nie je tak aktívny, ako sa predpokladalo.

Rozšírenie historického centra, i keď súčasnou zástavbou, skompaktní mesto a zmení jeho obraz – a nejde len o prekrytie Hradného kopca. Odstráni sa akási „čierna diera“ v mestskom organizme, ktorý bude teraz pôsobiť logickejšie a ucelenejšie. Autori projektu sa museli vyrovnať s mimoriadne náročnou úlohou, keďže územie je zaťažené nánosom nostalgie za starou štvrťou aj požiadavkami na vysokú reprezentatívnosť. Všetky náznaky nasvedčujú, že vo Vydrici vzniká v podstate maximum toho, čo dokáže naše prostredie vyprodukovať.

Aj to je dôvod, prečo bude nová zóna a bývanie v nej asi tým najdrahším (alebo jedným z najdrahších) produktom na trhu. Takisto ani obchody a služby vo Vydrici pravdepodobne nebudú „ľudové“ a sotva tu možno očakávať lacné reštaurácie a krčmy. Developer by tu rád videl bratislavskú „first street“, obchodnú ulicu s kvalitnými značkami alebo prémiovými konceptami. Je to logické, lebo len takto sa mu vrátia enormné náklady, ktoré stála už len príprava na výstavbu. Koniec-koncov, odkopať obrovskú hmotu kopca nie je zadarmo, nehovoriac o jeho následnom spevnení. Ide o výjav, ktorý pozorujeme skôr pri výstavbe diaľnic.

Výsledkom však môže byť iné vnímanie Bratislavy – nie ako mesta všadeprítomných provizórií, veľkých bariérových dopravných stavieb a zvyškov dávnych modernistických konceptov, ale ako štandardného stredoeurópskeho veľkomesta. Práve to dnes slovenská metropola potrebuje: kvalitnú, kompaktnú zástavbu, vyplnené prieluky, zastavané brownfieldy a celistvé a upravené zóny pre peších, doplnené o výraznejšie verejné objekty. Dostavbou Vydrice urobí k tejto vízii mimoriadne zásadný krok.

 

Pozrite si prípravu Vydrice vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Príprava Vydrice 17.10.2021
  • Príprava Vydrice 17.10.2021

Súvisiace články

Nové Podhradie sa stáva realitou. Vydrica získava kontúry

22.11.2022 13:35:18 Adrian Gubčo

Po dlhých prípravách a desaťročiach predchádzajúcich diskusií prebieha teraz výstavba Vydrice v bratislavskom Podhradí rýchlym tempom. Kým na začiatku roka sa len začali realizovať podzemné časti stavby, dnes už prvé domy dosiahli štádium hrubej stavby. Projekt od spoločnosti Vydrica Development navyše napreduje v príprave ďalších etáp.

Čítať viac

Najznámejšia panoráma Bratislavy má byť ohrozená, developer to odmieta

13.09.2022 14:41:55 Adrian Gubčo

Rozsiahle stavebné práce, ktoré prebiehajú na južnej strane Hradného kopca, sú už dlho predmetom dohadov o celkovej stabilite masívu. Podľa niektorých zdrojov sa po spustení prác začal kopec zosúvať, podľa nedávno publikovaných informácií sa dokonca v poslaneckej ubytovni vyskytli praskliny v stenách. Existujú tak obavy z masívnejších škôd.

Čítať viac

Vydricou to nekončí. Čo ešte vznikne v Podhradí?

05.09.2022 13:25:00 Adrian Gubčo

Aktuálne rozostavaná Vydrica od Vydrica Development si za cieľ kladie prepojiť rozdelené časti Podhradia a do istej miery ukončiť jeho vývoj. Podľa urbanistov, zodpovedných za jej návrh, je obnova pôvodnej podhradskej osady posledným dielikom skladačky. Aj napriek tomu tu však aj po jej celkovom dokončení ostane niekoľko voľných plôch, ktoré by mohli byť časom vyplnené.

Čítať viac

Najdrahší projekt v Bratislave rýchlo rastie, obnoví život v mŕtvej štvrti

16.08.2022 13:27:44 Adrian Gubčo

Projekt Vydrica na mieste rovnomennej historickej štvrte je jedným z najdôležitejších developmentov v meste. Jeho výstavbou sa prepojí historické jadro s novými štvrťami v Podhradí a rozšíri sa atraktívna časť centra Bratislavy. Po dlhom čakaní sa výstavba rozbehla vo vysokom tempe, na nábreží sa tak začínajú črtať prvé budovy.

Čítať viac

Vydrica odhaľuje ceny všetkých bytov, patria k najdrahším v Bratislave

08.06.2022 15:11:44 Adrian Gubčo

Vydrica v bratislavskom Podhradí postupne rastie a prvé domy už získavajú nadzemné časti. Dlhšiu dobu prebieha aj predaj – podľa developera Vydrica Development je aktuálne predaných 60% bytov z prvej fázy. Spoločnosť teraz pristúpila k nečakanému kroku: zverejnené boli ceny všetkých zostávajúcich bytov. Cieľom má byť uľahčenie výberu vhodného bývania potenciálnym klientom.

Čítať viac

Výsledky súťaže na Vodnú vežu sú odhalené

23.05.2022 15:45:58 Adrian Gubčo

Deštrukcia bratislavského Podhradia priniesla mimoriadne kultúrne a architektonické straty. Búranie prežilo len málo objektov, medzi nimi aj Vodná veža, jedna z najstarších a najvzácnejších stavebných štruktúr v meste. Unikátna stavba by sa mala už čoskoro stať srdcom novej Vydrice, ktorá okolo nej dnes rastie. Jej budúcu podobu odhalila medzinárodná architektonická súťaž.

Čítať viac

Vydrica napreduje a odhaľuje ďalšie vizualizácie

13.04.2022 16:31:58 Adrian Gubčo

Po dlhom čakaní a prípravách sa konečne naplno rozbieha výstavba prvej etapy Vydrice, dôležitého developmentu, ktorý má rozšíriť historického jadro mesta a prepojiť ho lepšie s Hradom a nábrežím. V Podhradí pribúdajú žeriavy a podobu získava aj masívny oporný múr, ktorý dnes vyvoláva veľké kontroverzie. Developer Vydrica Development okrem toho pripravuje spustenie predaja bytov aj v druhej fáze projektu.

Čítať viac

Architektonická súťaž na riešenie Vodnej veže je vyhlásená

15.12.2021 13:10:51 Adrian Gubčo

Spoločnosť Vydrica Development dnes spustila architektonickú súťaž na budúcu podobu národnej kultúrnej pamiatky Vodná veža, jedného z najstarších a najvzácnejších objektov v historickom centre Bratislavy. V budúcnosti by sa mala stať jadrom developmentu Vydrica, pričom sa tu predpokladá umiestnenie kultúrneho pavilónu. Vyzvanej súťaže sa zúčastnia slovenské a české ateliéry.

Čítať viac

Do predaja ide ďalší dom vo Vydrici, ceny presahujú aj 10-tisíc eur za meter štvorcový

19.11.2021 12:53:43 Adrian Gubčo

Stavebné práce na projekte Vydrica sa po prípravnej fáze postupne rozbiehajú a už čoskoro začnú pod Bratislavským hradom rásť prvé domy. Pri tejto príležitosti nasadil developer, spoločnosť Vydrica Development, do predaja byty v ďalšej bytovke. Cenou za meter štvorcový by mali patriť k najdrahším v Bratislave, pričom niektoré z nich prekonali aj „čarovnú“ hranicu 10-tisíc eur za meter štvorcový.

Čítať viac

Ďalšie novinky zo Žižkovej: Vydrica a Stengl Campus sa pripravujú na výstavbu, dokončuje sa nová bytovka

29.10.2021 17:56:16 Adrian Gubčo

Žižkova ulica v bratislavskom Podhradí patrí k najviac sa meniacim uliciam v meste. Prvou radikálnou úpravou jej charakteru bol vznik projektu Zuckermandel od J&T Real Estate. Už nejakú dobu sa na jej východnom okraji pracuje na príprave vzniku Vydrice. Medzičasom, v jej strednej časti by malo čoskoro vzniknúť nové sídlo firmy Stengl a dokončuje sa tu aj bytový dom pre zahraničné zastupiteľstvo.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre prvú etapu Vydrice je právoplatné

22.07.2021 13:23:03 Adrian Gubčo

Už v najbližších týždňoch až mesiacoch by mohli začať rásť prvé budovy v dlhoočakávanom projekte Vydrica. Zámer obnovy mestskej štruktúry v kľúčovej polohe v bratislavskom Podhradí čakal na zisk stavebného povolenia a jeho správoplatnenie 16 mesiacov. V prvej etape by sa mal vyplniť priestor medzi Žižkovou ulicou a Vodnou vežou.

Čítať viac

Výstavba Vydrice sa môže konečne spustiť

17.06.2021 14:30:16 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších aktuálnych projektov v Bratislave môže konečne odštartovať riadnu výstavbu. Vydrica, polyfunkčný súbor na asi najviac exponovanom pozemku v krajine, je v príprave už dlhšiu dobu, počas ktorej bol odhalený svah hradného kopca. Realizácia nových budov sa však nezačala, keďže projektu stále chýbalo stavebné povolenie. To obdržalo až v posledných dňoch.

Čítať viac

Ako ďalej s Vydricou?

24.02.2021 16:20:00 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ O VYJADRENIA DEVELOPERA Keď bola v apríli 2019 odhalená podoba novej Vydrice, spoločnosť Vydrica Development, ktorého súčasťou je aj developer Lucron, predpokladala, že výstavbu spustí v dohľadnej dobe a v druhom kvartáli roku 2022 už bude dokončená prvá etapa. Teraz je začiatok roka 2021 a zatiaľ stále prebiehajú len prípravné práce. Čo sa v bratislavskom podhradí deje?

Čítať viac

Hlavné mesto podpísalo Memorandum o spolupráci pri projekte Vydrice

23.10.2020 11:02:04 Adrian Gubčo

Bratislavskí poslanci na ostatnom Mestskom zastupiteľstve rozhodli o odpredaji dvojice mestských pozemkov v prospech spoločnosti Vydrica Development, ktorá v danom území pripravuje výstavbu novej Vydrice. Okrem predaja bolo s investorom podpísané memorandum, kde sa developer zaväzuje k určitým úpravám v prospech vysokej kvality projektu.

Čítať viac

Vydrica spustila predaj bytov

09.06.2020 10:20:00 Adrian Gubčo

Na nábreží Dunaja v centre Bratislavy postupuje príprava výstavby projektu Vydrica, ktorú nezastavila ani pandémia koronavírusu COVID-19. Podľa developera Vydrica Development táto výrazne neovplyvnila ani predaj bytov pre prvých záujemcov. Investor teraz spúšťa predaj všetkých zvyšných rezidencií a odhaľuje ponuku obchodných priestorov, ktoré majú byť súčasťou rozšíreného bratislavského Korza.

Čítať viac

Vydrica vyvoláva opäť kontroverzie

21.05.2020 17:30:00 Adrian Gubčo

Prípravné práce pred výstavbou novej Vydrice prebiehajú už niekoľko mesiacov, s čím súvisia masívne úpravy svahov hradného kopca. Pre mnohých ľudí ide o šokujúci pohľad, pričom sa ozývajú hlasy, že developer Vydrica Development devastuje historické prostredie. Ten však vysvetľuje, že to nie je pravda, práve naopak, všetky nálezy budú zaznamenané a čiastočne do novej Vydrice aj zapracované.

Čítať viac

Vydrica pokračuje v prípravných prácach aj napriek pandémii

25.03.2020 11:10:00 Adrian Gubčo

Pandémia koronavírusu sa pravdepodobne najviac dotkne najmä projektov, ktorých realizácia sa ešte nespustila alebo sa len spúšťa. Jedným z takých – a zároveň najočakávanejších – je Vydrica, kde už prebiehajú terénne práce, na ktoré nadviaže výstavba, ktorá má obnoviť život v tradičnej bratislavskej lokalite. Nateraz sa však zdá, že realizácia developmentu by sa narušiť nemala.

Čítať viac

Vydrica spúšťa predaj prvých bytov, ide o najdrahší projekt v Bratislave

28.11.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Vydrica, jeden z najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave, v rámci ktorého sa obnovuje zástavba na mieste rovnomennej historickej štvrte, je už nejakú dobu v štádiu prípravných prác. Už dlhšie sa otvorene hovorilo o tom, že pôjde o jeden z najdrahších projektov v metropole. So spustením predaja pre prvých záujemcov o bývanie sa tieto slová potvrdzujú.

Čítať viac

Vydrica napreduje v príprave, čoskoro pribudne aj prezentačné centrum

11.11.2019 09:53:00 Adrian Gubčo

Príprava projektu Vydrica, spojená s masívnymi zemnými prácami na exponovanom pozemku priamo v Podhradí, postupuje a prináša mnoho prekvapených reakcií. Rozsah prác je totiž mimoriadny a pre časť verejnosti šokujúci. Developer Vydrica Development však upozorňuje, že ide o normálnu vec a pre zlepšenie informovanosti o projekte pripravuje prezentačné centrum.

Čítať viac

Výstavba Vydrice sa rozbieha

17.09.2019 11:20:00 Adrian Gubčo

Realizácia projektu Vydrica sa postupne začína rozbiehať. Na pozemku v exponovanej polohe priamo na nábreží Dunaja pod Bratislavským hradom už prebiehajú zemné práce, ktoré jednoznačne signalizujú, že Hlavné mesto čoskoro obnoví svoje Podhradie. Developerom projektu je spoločnosť Vydrica Development.

Čítať viac

Príprava Vydrice sa spustila

20.08.2019 10:43:00 Adrian Gubčo

Jeden z najvýznamnejších projektov v Bratislave sa rozbieha. V super-exponovanej lokalite pod Bratislavským hradom sa spustili prípravné práce pre prvú časť novej štvrte Vydrica, ktorá má prepojiť nábrežie s historickým jadrom a obnoviť tak zaniknutú urbanistickú štruktúru, ktorá tu existovala niekoľko storočí. Developerom je spoločnosť Vydrica Development.

Čítať viac

Prípravné práce na Vydrici sa čoskoro spustia

23.05.2019 08:35:00 Adrian Gubčo

Projekt Vydrica, ktorý prinesie obnovenie mestskej štvrte pod Bratislavským hradom, sa blíži k realite. Už čoskoro by sa v tejto extrémne exponovanej lokalite mali spustiť prvé práce na príprave územia pre ďalšie etapy výstavby, developer Vydrica Development totiž obdržal stavebné povolenie na hrubé terénne úpravy pozemku.

Čítať viac

Vydrica odhaľuje ďalšie detaily

04.04.2019 12:00:00 Adrian Gubčo

Uplynulé dni patria odhaleniu prvých informácií o projekte Vydrica, ktorý vznikne v jednej z najdôležitejších lokalít v Bratislave, priamo v dotyku s historickým jadrom mesta, areálom Bratislavského hradu a na dunajskom nábreží. Developmentu je preto oprávnene venovaná náležitá pozornosť.

Čítať viac

Projekt Vydrica sa odhaľuje, Bratislava opäť získa svoje Podhradie

03.04.2019 17:00:00 Adrian Gubčo

Po desaťročiach čakania sa definitívne odhaľuje podoba prvej fázy budúcej Vydrice, ktorá vznikne na mieste v minulosti zaniknutej štvrte a vytvorí tak dôležité pokračovanie historického centra mesta západným smerom. Prvé oficiálne informácie a vizuály dnes predstavili zástupcovia spoločností Lucron a Vydrica Development pred poslancami Hlavného mesta.

Čítať viac

Čo čakať od novej Vydrice?

27.11.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Pomaly sa blíži odhalenie jedného z najvýznamnejšíc projektov v Bratislave – novej Vydrice, ktorá vráti život na miesto, kde niekoľko storočí vznikala mestská štvrť, aby bola kompletne zrovnaná so zemou v druhej polovici 20. storočia. Čo v tejto chvíli vieme a ako sa to odrazí na podobe Vydrice?

Čítať viac

Bolo podané odvolanie voči vyhláseniu estakád Mosta SNP za Národnú kultúrnu pamiatku

08.06.2018 16:20:00 Adrian Gubčo

Na víkend ešte jedna dobrá správa: Portál Bratislava24.sk informuje, že voči vyhláseniu Mosta SNP za Národnú kultúrnu pamiatku, konkrétne jeho estakád, boli podané odvolania zo strany Magistrátu Bratislavy - hlavného mesta SR, mestskej časti Staré Mesto a spoločnosti Vydrica, a.s.

Čítať viac

Vydrica bližšie k realizácii

16.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Zdá sa, že dlhé roky spiaci projekt Vydrice sa hýbe dopredu. Ako informovali Hospodárske noviny, potvrdila sa staršia informácia o vstupe developera Lucron do projektu, ktorého cieľom je vrátiť život na miesto, kde sa kedysi nachádzala historická bratislavská štvrť, ktorá zanikla v 60-tych rokoch 20. storočia, aby uvoľnila miesto výstavbe Mostu SNP a nového sídliska.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube