Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 21.02.2019 14:15

Penta odhaľuje nové vizualizácie nemocnice v Boroch

Už niekoľko mesiacov je vo výstavbe nemocnica v rozvíjajúcej sa štvrti Bory, ktorá má byť po dokončení najmodernejším zariadením svojho druhu na Slovensku. S postupujúcou realizáciou sa teraz odhaľujú ďalšie vizualizácia a informácie o zdravotníckom komplexe. Developerom je spoločnosť Penta Investments, prevádzkovateľom nemocnice bude sieť Svet zdravia.

Article Big

Zdroj: Svet zdravia

Nové vizualizácie približujú vonkajší výzor, ako aj interiéry nemocnice, ktorú investor prezentuje ako špičkové koncové zariadenie európskej úrovne. Ako koncová nemocnica bude slúžiť predovšetkým pre Svet zdravia, vo forme akútneho zariadenia však obslúži pacientov zo širšieho okolia bratislavského regiónu. Ambíciou investora je riešenie aj tých najťažších prípadov vďaka kvalitnému technickému vybaveniu a predovšetkým vysoko kvalifikovanému personálu.

Už dlhšie je známe, že nemocnica aktívne hľadá svojich budúcich zamestnancov. Celkovo by tu malo pracovať približne 1.200 ľudí, z toho 250 lekárov a 750 sestier a ošetrovateľov. Okrem toho by tu mali vzniknúť aj priestory pre vzdelávanie medicínskeho personálu.

Celkovo vznikne v „nemocnici novej generácie“ približne 400 lôžok v jednolôžkových izbách, 14 operačných sál, 24 izieb intenzívnej starostlivosti pre dospelých, moderný urgentný príjem či pôrodné oddelenie, centrum pre liečbu mozgových príhod, traumacentrum aleb transplantačné centrum. Pre zlepšenie logistiky v rámci nemocnice sa ráta s konceptom „plávajúcich lôžok“ a klastrov.

 

Izby budú jednolôžkové s vlastným sociálnym zariadením, čo mimoriadne zvýši komfort pacientov. Zdroj: Svet zdravia

 

Je zrejmé, že v porovnaní s inými bratislavskými nemocnicami (azda až na nedávne výnimky v podobe Nemocnice sv. Michala a niekoľko ďalších) bude Svet zdravia Bory mimoriadne moderným a príťažlivým zariadením s neporovnateľne vyššou úrovňou komfortu pacienta. Pre dosiahnutie dobrej úrovne konceptu nemocnice developer zorganizoval architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazili špecialisti na podobné zariadenia Dutch Health Architects.

Celkový rozpočet na projekt dosahuje výšku 200 miliónov eur, čo je suma, pri ktorej sa už dá predpokladať vyššia kvalita. Výstavba by mala byť ukončená v prvej polovici roka 2021, prví pacienti tak budú prijatí v druhej polovici toho istého roka. Svet zdravia v Boroch sa stane druhou novou nemocnicou v tejto sieti po nemocnici v Michalovciach, ktorú developer pravdepodobne využil ako model pre nastavenie prevádzky v Bratislave.

Na tomto mieste nechcem špekulovať o všetkých aspektoch výstavby tohto projektu, na čo sa necítim dostatočne kompetentný, treba však pripomenúť, že úroveň zdravotníckej starostlivosti patrí k najzásadnejším kritériám pri posudzovaní kvality života v mestách (a krajinách). Bratislava si v tomto vodí veľmi úboho, všetky jej najväčšie nemocnice sú v zúfalom stave.

 

Moderná nemocnica v Boroch bude v prísnom kontraste k väčšine verejných zariadení. Zdroj: Svet zdravia

 

Minimálne pre časť pacientov tak dôjde ku skoku v zabezpečení zdravotníckej starostlivosti, hoci táto skupina by mala byť pokiaľ možno čo najširšia – to je však aj rola štátu. Nemocnicu v Boroch možno brať ako formu hodenej rukavice verejnému sektoru, ktorý už desaťročia nevie pohnúť s výstavbou novej koncovej nemocnice na Rázsochách.

Hoci by sa mohla teraz, po dokončení Svetu zdravia, ochota štátu pustiť sa do projektu Rázsoch ešte zmenšiť, v tomto je potrebné pokračovať. To isté platí aj o zásadných modernizáciách nemocníc v Ružinove či v Petržalke, zariadenie na Kramároch by pravdepodobne čakal zánik. Každopádne, zdravotníctvo si plne zasluhuje stámiliónové investície do svojej modernizácie.

Po roku 2021 sa tak ukáže, či sa so Sveta zdravia v Boroch nestane len akási nedostupná nemocnica pre bohatších, alebo (po stavebnej stránke) modelom, akým by sa mali vydať aj ostatné zdravotnícke zariadenia v metropole. Čo by mali mať spoločné, je vysoká úroveň priestorov pre pacientov i personál a dobré technické vybavenie. V tom sa dosiaľ veľmi zlyháva, najnovšia nemocnica snáď bude náznakom pozitívneho trendu.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Zdroj: Svet zdravia
 • Pohľad od Bory Mall. Zdroj: Svet zdravia
 • Zdroj: Svet zdravia
 • Zdroj: Svet zdravia
 • Na streche bude aj heliport. Projekt bude v dotyku s rezidenčnými časťami Borov. Zdroj: Svet zdravia
 • Recepcia nemocnice. Zdroj: Svet zdravia
 • Izby budú jednolôžkové s vlastným sociálnym zariadením. Zdroj: Svet zdravia
 • Spoločné priestory pre izbami. Zdroj: Svet zdravia
 • Silnou stránkou nemocnice má byť špičkové technické zabezpečenie. Zdroj: Svet zdravia
 • Nemocnica by mala poskytnúť príjemnejšie prostredie aj detským pacientom. Zdroj: Svet zdravia
 • Architektúra nemocnice umožňuje vznik série zelených átrií a dotyku so zeleňou. Zdroj: Svet zdravia

Súvisiace články

Nemocnica v Boroch je spolovice hotová

23.04.2021 16:54:15 Adrian Gubčo

Výstavba tzv. Nemocnice novej generácie v štvrti Bory, patriacej do siete Svet zdravia, napreduje v rýchlom tempe. Hrubá stavba, spoločne so strešnými konštrukciami a okennými výplňami, bola dokončená na konci minulého roka, práce sa tak sústredia na interiér. Podľa investora sú dnes hotové na 48%, čo je podnetom pre rozbeh ďalších fáz náborov nových zamestnancov. 

Čítať viac

Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby, pribudne aj ubytovňa pre zamestnancov

20.01.2021 16:37:37 Adrian Gubčo

Projekt výstavby nemocnice Svet zdravia v štvrti Bory dosiahol dôležitý míľnik: mohutný objekt je v štádiu hrubej stavby a práce sa začínajú sústrediť na interiéry. Prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave je tak čoraz bližšie k realite. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo finančnej skupiny Penta, navyše pripravuje aj výstavbu ubytovacích kapacít pre zdravotnícky personál.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Ďalší park je v realizácii, tentokrát pod taktovkou developera Lucron v Urban Residence.

Another park is under construction. Developer is Lucron and the park is part of Urban Residence development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #park #publicspace #greenery #verejnypriestor #urbanism #urbanResidence #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Možné riešenie kauzy na Drotárskej? Murman Group navrhuje rekreačný areál a výletnú reštauráciu na mieste bývalej Pohody. 

Murman Group has proposed a new recreational area and restaurant instead of former Pohoda Park.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #reconstruction #leisure #recreation #park #restaurant #horskypark
Nová vizualizácia Nového Istropolisu.

New render of New Istropolis.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #office #work #city #urbanism #culture #congress #mice #trnavskemyto #architecture #contemporaryarchitecture #istropolis #novyistropolis

@immocap.sk @kcap.eu @playtime.barcelona
Hlavné mesto plánuje upraviť priestor pred Novou tržnicou, pribudne tu pätica veľkých stromov. Dokončenie projektu je plánované ešte v máji tohto roku.

City of Bratislava intends to revitalize the public space before Nová tržnica (New market). Five big trees will be planted. Project should be completed by the end of May.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #greenery #verejnypriestor #trnavskemyto #architecture #design
Stavebná fakulta STU postupne získava novú podobu.

Faculty of Civil Engineering of STU is getting new look.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #stu #school #university #science #reconstruction #architecture #modernarchitecture #modernism
Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube