Author photoAdrian Gubčo 21.02.2019 14:15

Penta odhaľuje nové vizualizácie nemocnice v Boroch

Už niekoľko mesiacov je vo výstavbe nemocnica v rozvíjajúcej sa štvrti Bory, ktorá má byť po dokončení najmodernejším zariadením svojho druhu na Slovensku. S postupujúcou realizáciou sa teraz odhaľujú ďalšie vizualizácia a informácie o zdravotníckom komplexe. Developerom je spoločnosť Penta Investments, prevádzkovateľom nemocnice bude sieť Svet zdravia.

Zdroj: Svet zdravia

Zdroj: Svet zdravia

Nové vizualizácie približujú vonkajší výzor, ako aj interiéry nemocnice, ktorú investor prezentuje ako špičkové koncové zariadenie európskej úrovne. Ako koncová nemocnica bude slúžiť predovšetkým pre Svet zdravia, vo forme akútneho zariadenia však obslúži pacientov zo širšieho okolia bratislavského regiónu. Ambíciou investora je riešenie aj tých najťažších prípadov vďaka kvalitnému technickému vybaveniu a predovšetkým vysoko kvalifikovanému personálu.

Už dlhšie je známe, že nemocnica aktívne hľadá svojich budúcich zamestnancov. Celkovo by tu malo pracovať približne 1.200 ľudí, z toho 250 lekárov a 750 sestier a ošetrovateľov. Okrem toho by tu mali vzniknúť aj priestory pre vzdelávanie medicínskeho personálu.

Celkovo vznikne v „nemocnici novej generácie“ približne 400 lôžok v jednolôžkových izbách, 14 operačných sál, 24 izieb intenzívnej starostlivosti pre dospelých, moderný urgentný príjem či pôrodné oddelenie, centrum pre liečbu mozgových príhod, traumacentrum aleb transplantačné centrum. Pre zlepšenie logistiky v rámci nemocnice sa ráta s konceptom „plávajúcich lôžok“ a klastrov.

 

Izby budú jednolôžkové s vlastným sociálnym zariadením, čo mimoriadne zvýši komfort pacientov. Zdroj: Svet zdravia

 

Je zrejmé, že v porovnaní s inými bratislavskými nemocnicami (azda až na nedávne výnimky v podobe Nemocnice sv. Michala a niekoľko ďalších) bude Svet zdravia Bory mimoriadne moderným a príťažlivým zariadením s neporovnateľne vyššou úrovňou komfortu pacienta. Pre dosiahnutie dobrej úrovne konceptu nemocnice developer zorganizoval architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazili špecialisti na podobné zariadenia Dutch Health Architects.

Celkový rozpočet na projekt dosahuje výšku 200 miliónov eur, čo je suma, pri ktorej sa už dá predpokladať vyššia kvalita. Výstavba by mala byť ukončená v prvej polovici roka 2021, prví pacienti tak budú prijatí v druhej polovici toho istého roka. Svet zdravia v Boroch sa stane druhou novou nemocnicou v tejto sieti po nemocnici v Michalovciach, ktorú developer pravdepodobne využil ako model pre nastavenie prevádzky v Bratislave.

Na tomto mieste nechcem špekulovať o všetkých aspektoch výstavby tohto projektu, na čo sa necítim dostatočne kompetentný, treba však pripomenúť, že úroveň zdravotníckej starostlivosti patrí k najzásadnejším kritériám pri posudzovaní kvality života v mestách (a krajinách). Bratislava si v tomto vodí veľmi úboho, všetky jej najväčšie nemocnice sú v zúfalom stave.

 

Moderná nemocnica v Boroch bude v prísnom kontraste k väčšine verejných zariadení. Zdroj: Svet zdravia

 

Minimálne pre časť pacientov tak dôjde ku skoku v zabezpečení zdravotníckej starostlivosti, hoci táto skupina by mala byť pokiaľ možno čo najširšia – to je však aj rola štátu. Nemocnicu v Boroch možno brať ako formu hodenej rukavice verejnému sektoru, ktorý už desaťročia nevie pohnúť s výstavbou novej koncovej nemocnice na Rázsochách.

Hoci by sa mohla teraz, po dokončení Svetu zdravia, ochota štátu pustiť sa do projektu Rázsoch ešte zmenšiť, v tomto je potrebné pokračovať. To isté platí aj o zásadných modernizáciách nemocníc v Ružinove či v Petržalke, zariadenie na Kramároch by pravdepodobne čakal zánik. Každopádne, zdravotníctvo si plne zasluhuje stámiliónové investície do svojej modernizácie.

Po roku 2021 sa tak ukáže, či sa so Sveta zdravia v Boroch nestane len akási nedostupná nemocnica pre bohatších, alebo (po stavebnej stránke) modelom, akým by sa mali vydať aj ostatné zdravotnícke zariadenia v metropole. Čo by mali mať spoločné, je vysoká úroveň priestorov pre pacientov i personál a dobré technické vybavenie. V tom sa dosiaľ veľmi zlyháva, najnovšia nemocnica snáď bude náznakom pozitívneho trendu.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Zdroj: Svet zdravia
 • Pohľad od Bory Mall. Zdroj: Svet zdravia
 • Zdroj: Svet zdravia
 • Zdroj: Svet zdravia
 • Na streche bude aj heliport. Projekt bude v dotyku s rezidenčnými časťami Borov. Zdroj: Svet zdravia
 • Recepcia nemocnice. Zdroj: Svet zdravia
 • Izby budú jednolôžkové s vlastným sociálnym zariadením. Zdroj: Svet zdravia
 • Spoločné priestory pre izbami. Zdroj: Svet zdravia
 • Silnou stránkou nemocnice má byť špičkové technické zabezpečenie. Zdroj: Svet zdravia
 • Nemocnica by mala poskytnúť príjemnejšie prostredie aj detským pacientom. Zdroj: Svet zdravia
 • Architektúra nemocnice umožňuje vznik série zelených átrií a dotyku so zeleňou. Zdroj: Svet zdravia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube