YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 21.02.2019 14:15

Penta odhaľuje nové vizualizácie nemocnice v Boroch

Už niekoľko mesiacov je vo výstavbe nemocnica v rozvíjajúcej sa štvrti Bory, ktorá má byť po dokončení najmodernejším zariadením svojho druhu na Slovensku. S postupujúcou realizáciou sa teraz odhaľujú ďalšie vizualizácia a informácie o zdravotníckom komplexe. Developerom je spoločnosť Penta Investments, prevádzkovateľom nemocnice bude sieť Svet zdravia.

Zdroj: Svet zdravia

Zdroj: Svet zdravia

Nové vizualizácie približujú vonkajší výzor, ako aj interiéry nemocnice, ktorú investor prezentuje ako špičkové koncové zariadenie európskej úrovne. Ako koncová nemocnica bude slúžiť predovšetkým pre Svet zdravia, vo forme akútneho zariadenia však obslúži pacientov zo širšieho okolia bratislavského regiónu. Ambíciou investora je riešenie aj tých najťažších prípadov vďaka kvalitnému technickému vybaveniu a predovšetkým vysoko kvalifikovanému personálu.

Už dlhšie je známe, že nemocnica aktívne hľadá svojich budúcich zamestnancov. Celkovo by tu malo pracovať približne 1.200 ľudí, z toho 250 lekárov a 750 sestier a ošetrovateľov. Okrem toho by tu mali vzniknúť aj priestory pre vzdelávanie medicínskeho personálu.

Celkovo vznikne v „nemocnici novej generácie“ približne 400 lôžok v jednolôžkových izbách, 14 operačných sál, 24 izieb intenzívnej starostlivosti pre dospelých, moderný urgentný príjem či pôrodné oddelenie, centrum pre liečbu mozgových príhod, traumacentrum aleb transplantačné centrum. Pre zlepšenie logistiky v rámci nemocnice sa ráta s konceptom „plávajúcich lôžok“ a klastrov.

 

Izby budú jednolôžkové s vlastným sociálnym zariadením, čo mimoriadne zvýši komfort pacientov. Zdroj: Svet zdravia

 

Je zrejmé, že v porovnaní s inými bratislavskými nemocnicami (azda až na nedávne výnimky v podobe Nemocnice sv. Michala a niekoľko ďalších) bude Svet zdravia Bory mimoriadne moderným a príťažlivým zariadením s neporovnateľne vyššou úrovňou komfortu pacienta. Pre dosiahnutie dobrej úrovne konceptu nemocnice developer zorganizoval architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazili špecialisti na podobné zariadenia Dutch Health Architects.

Celkový rozpočet na projekt dosahuje výšku 200 miliónov eur, čo je suma, pri ktorej sa už dá predpokladať vyššia kvalita. Výstavba by mala byť ukončená v prvej polovici roka 2021, prví pacienti tak budú prijatí v druhej polovici toho istého roka. Svet zdravia v Boroch sa stane druhou novou nemocnicou v tejto sieti po nemocnici v Michalovciach, ktorú developer pravdepodobne využil ako model pre nastavenie prevádzky v Bratislave.

Na tomto mieste nechcem špekulovať o všetkých aspektoch výstavby tohto projektu, na čo sa necítim dostatočne kompetentný, treba však pripomenúť, že úroveň zdravotníckej starostlivosti patrí k najzásadnejším kritériám pri posudzovaní kvality života v mestách (a krajinách). Bratislava si v tomto vodí veľmi úboho, všetky jej najväčšie nemocnice sú v zúfalom stave.

 

Moderná nemocnica v Boroch bude v prísnom kontraste k väčšine verejných zariadení. Zdroj: Svet zdravia

 

Minimálne pre časť pacientov tak dôjde ku skoku v zabezpečení zdravotníckej starostlivosti, hoci táto skupina by mala byť pokiaľ možno čo najširšia – to je však aj rola štátu. Nemocnicu v Boroch možno brať ako formu hodenej rukavice verejnému sektoru, ktorý už desaťročia nevie pohnúť s výstavbou novej koncovej nemocnice na Rázsochách.

Hoci by sa mohla teraz, po dokončení Svetu zdravia, ochota štátu pustiť sa do projektu Rázsoch ešte zmenšiť, v tomto je potrebné pokračovať. To isté platí aj o zásadných modernizáciách nemocníc v Ružinove či v Petržalke, zariadenie na Kramároch by pravdepodobne čakal zánik. Každopádne, zdravotníctvo si plne zasluhuje stámiliónové investície do svojej modernizácie.

Po roku 2021 sa tak ukáže, či sa so Sveta zdravia v Boroch nestane len akási nedostupná nemocnica pre bohatších, alebo (po stavebnej stránke) modelom, akým by sa mali vydať aj ostatné zdravotnícke zariadenia v metropole. Čo by mali mať spoločné, je vysoká úroveň priestorov pre pacientov i personál a dobré technické vybavenie. V tom sa dosiaľ veľmi zlyháva, najnovšia nemocnica snáď bude náznakom pozitívneho trendu.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Zdroj: Svet zdravia
 • Pohľad od Bory Mall. Zdroj: Svet zdravia
 • Zdroj: Svet zdravia
 • Zdroj: Svet zdravia
 • Na streche bude aj heliport. Projekt bude v dotyku s rezidenčnými časťami Borov. Zdroj: Svet zdravia
 • Recepcia nemocnice. Zdroj: Svet zdravia
 • Izby budú jednolôžkové s vlastným sociálnym zariadením. Zdroj: Svet zdravia
 • Spoločné priestory pre izbami. Zdroj: Svet zdravia
 • Silnou stránkou nemocnice má byť špičkové technické zabezpečenie. Zdroj: Svet zdravia
 • Nemocnica by mala poskytnúť príjemnejšie prostredie aj detským pacientom. Zdroj: Svet zdravia
 • Architektúra nemocnice umožňuje vznik série zelených átrií a dotyku so zeleňou. Zdroj: Svet zdravia

Súvisiace články

Veľký skok v kvalite života. Bratislava má oficiálne novú nemocnicu

05.01.2023 17:26:54 Andrej Sárközi

Nemocnica Bory so siete Svet zdravia je momentálne najmodernejšou nemocnicou v Bratislave. Nové zdravotnícke zariadenie v lamačských Boroch získalo stavebné povolenie v júli roku 2018 a o mesiac neskôr začalo s výstavbou. V novembri roku 2022 bola skolaudovaná. Aktuálne prekonala ďalší zásadný míľnik.

Čítať viac

Najnovšia nemocnica na Slovensku je pred otvorením. Pozrite sa dovnútra

25.11.2022 14:16:27 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, ktorú postavili v bratislavskom Lamači, získala od príslušného stavebného úradu kolaudačné rozhodnutie, ktoré tento týždeň nadobudlo účinnosť. V piatok počas tlačovej konferencie o tom informoval generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka. Kolaudačné rozhodnutie už má aj ubytovňa pre zamestnancov, ktorú postavili vedľa nemocnice.

Čítať viac

Najmodernejšia bratislavská nemocnica je stavebne dokončená. Otvorená má byť pre všetkých

04.11.2022 13:10:48 Adrian Gubčo

V novej štvrti Bory vrcholia práce na realizácii najmodernejšieho zdravotníckeho zariadenia v Bratislave i na Slovensku – na Nemocnici Bory. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta, už dokončila stavbu a komplex pripravuje na otvorenie. Metropola tak získa novú koncovú nemocnicu, ktorá by mala úrovňou dosahovať vysoký medzinárodný štandard.

Čítať viac

Nemocnica Bory získava technológie a rozšíri sa o medicínsky kampus

05.05.2022 14:04:15 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave, sa blíži k dokončeniu. Investor Penta Hospitals deklaruje, že výstavba je už hotová na 80%. V budove sa začalo s inštaláciou technológií, stavebník navyše ohlásil zásadnú novinku: po dohode so spoločnosťou Siemens Healthineers by mal mať prístup k najpokrokovejším zariadeniam počas najbližších 15 rokov. Ďalšou dôležitou správou je vznik medicínskeho kampusu, slúžiaceho na výučbu, vedu a výskum.

Čítať viac

Nemocnica Bory je rok pred otvorením, pozrite sa dovnútra

09.03.2022 17:51:11 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, nazývaná aj Nemocnica novej generácie či Svet zdravia Bory, sa blíži k otvoreniu. Takto o rok by mala privítať prvých pacientov, už teraz však začínajú prvé časti rozsiahleho medicínskeho komplexu získavať definitívnu podobu. Investor, spoločnosť Svet zdravia, preto odhalil interiér zariadenia a zároveň predstavil prvé tváre, ktoré budú zodpovedať za vysokú úroveň poskytovanej starostlivosti.

Čítať viac

Svet zdravia Bory je dokončený na 70% a spúšťa predregistráciu pacientov

02.02.2022 14:47:38 Adrian Gubčo

Výstavba nemocnice Svet zdravia v Boroch – označovanej investorom ako Nemocnica novej generácie – sa blíži k dokončeniu. Zvonku je už prakticky skompletizovaná, kým v interiéri sa pripravuje najdelikátnejšia časť realizácie v podobe inštalácie technológií a postupného nábehu jednotlivých lekárskych procesov. Otvorená by mala byť v marci 2023.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch odhaľuje fasádu

16.06.2021 15:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba novej nemocnice v Boroch dospela do štádia, kedy začína byť zreteľná jej finálna podoba. Na najviac exponovanej juhovýchodnej fasáde už bolo nainštalované obloženie a rýchlo postupujú aj práce v interiéroch. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo skupiny Penta Investments, plánuje nemocnicu otvoriť v roku 2023.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch je spolovice hotová

23.04.2021 16:54:15 Adrian Gubčo

Výstavba tzv. Nemocnice novej generácie v štvrti Bory, patriacej do siete Svet zdravia, napreduje v rýchlom tempe. Hrubá stavba, spoločne so strešnými konštrukciami a okennými výplňami, bola dokončená na konci minulého roka, práce sa tak sústredia na interiér. Podľa investora sú dnes hotové na 48%, čo je podnetom pre rozbeh ďalších fáz náborov nových zamestnancov. 

Čítať viac

Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby, pribudne aj ubytovňa pre zamestnancov

20.01.2021 16:37:37 Adrian Gubčo

Projekt výstavby nemocnice Svet zdravia v štvrti Bory dosiahol dôležitý míľnik: mohutný objekt je v štádiu hrubej stavby a práce sa začínajú sústrediť na interiéry. Prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave je tak čoraz bližšie k realite. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo finančnej skupiny Penta, navyše pripravuje aj výstavbu ubytovacích kapacít pre zdravotnícky personál.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch rastie, čoskoro začne najímať prvých zamestnancov

30.01.2020 09:45:38 Adrian Gubčo

Výstavba nemocnice Svet zdravia Bory, nazývanej aj Nemocnica novej generácie, rýchlo napreduje a čoskoro dosiahne štádium hrubej stavby. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta Investments, zároveň uvádza, že na 1,2-tisíc pracovných pozícií už má rovnaký počet uchádzačov. Sprevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia sa každopádne očakáva až v priebehu roka 2022.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch rastie

16.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

V Boroch už výrazne rastie nová nemocnica, patriaca do siete Svet zdravia. Má ísť o najmodernejšiu nemocnicu v Bratislave, ktorá bude koncová - minimálne do doby výstavby veľkej štátnej nemocnice na Rázsochách.

Čítať viac

Penta predstavuje detaily Nemocnice novej generácie v štvrti Bory

25.04.2019 16:40:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Penta Investments spoločne so zástupcami siete Svet zdravia dnes predstavila detaily novej bratislavskej nemocnice, ktorá už vzniká v rastúcej štvrti Bory. Podľa predstáv spoločnosti má ísť o najmodernejšie pracovisko na Slovensku s európskou úrovňou, ktoré má vynahradiť nedostatky existujúcich štátnych zariadení.

Čítať viac

Nemocnica Svet zdravia rastie, pribudne aj ubytovňa pre personál

16.04.2019 10:35:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate, resp. zdravotnícka divízia spoločnosti Penta, napreduje vo výstavbe novej nemocnice v štvrti Bory. Má ísť o najmodernejšie zdravotnícke zariadenie v metropole s vysoko kvalifikovaným personálom. Aj preto plánuje dcérska spoločnosť Penty vybudovať v priamom susedstve nemocnice ubytovanie pre potreby zamestnancov.

Čítať viac

Construction update: Bory Bývanie & Svet zdravia, 19.10.2018

25.10.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Bory, masívny zámer novej štvrte na severozápadnom vstupe do Bratislavy od developera Penta Real Estate, sa pomaly začína stávať realitou. Po nákupnom centre a sérii retailových boxov sa v oblasti realizujú aj iné funkcie: bývanie v podobe súboru Bory Bývanie (I. etapa) či zdravotníctvo v podobe nemocnice Svet zdravia.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch čoskoro začne s výstavbou

10.08.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Bratislava sa čoskoro dočká novej, modernej nemocnice. Spoločnosť Svet zdravia oznámila, že čoskoro rozostavia svoj projekt koncovej nemocnice v lokalite Bory. O novinkách informoval ako prvý portál TREND Reality.

Čítať viac

Rozšírenie NÚSCH začína získavať finálnu podobu

24.01.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Na Kramároch sa k dokončeniu približuje projekt rozšírenia NÚSCH – Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb – zahŕňajúci výstavbu nového Detského kardiocentra a Diagnostického centra, ako aj parkovacieho domu pre návštevníkov. Celková výška investície sa odhaduje na takmer 40 miliónov eur.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube