YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 30.01.2020 09:45

Nemocnica v Boroch rastie, čoskoro začne najímať prvých zamestnancov

Výstavba nemocnice Svet zdravia Bory, nazývanej aj Nemocnica novej generácie, rýchlo napreduje a čoskoro dosiahne štádium hrubej stavby. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta Investments, zároveň uvádza, že na 1,2-tisíc pracovných pozícií už má rovnaký počet uchádzačov. Sprevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia sa každopádne očakáva až v priebehu roka 2022.

Novinky ohľadne postupu výstavby nemocnice a jej budúcej prevádzky predstavili zástupcovia Sveta zdravia v rámci včerajšej tlačovej konferencie, kde priblížili, v akom stave je nielen stavba, ale aj prijímanie kvalifikovaného personálu. „Projekt napreduje podľa plánu po všetkých stránkach,“ uviedol generálny riaditeľ siete nemocníc a polikliník ProCare a Svet zdravia Vladimír Dvorový. „Náš cieľ vybudovať špičkovú koncovú nemocnicu pre všetkých pacientov a poskytovať plánovanú i akútnu zdravotnú starostlivosť na najvyššej európskej úrovni hradenú z verejného zdravotného poistenia sa nemení.“

Na nemocnici aktuálne vzniká jej železobetónový skelet, ktorý je už z väčšej časti dokončený. Zrealizované je už prvé podzemné podlažie a tri nadzemné podlažia. „V minulom roku sme sa sústredili na výstavbu železobetónového skeletu, teda hrubej stavby a jej posledné štvrté nadzemné podlažie je momentálne rozpracované na 90 percent. Ukončené by malo byť v nadchádzajúcich týždňoch, predpokladáme, že už v priebehu budúceho mesiaca, čo je plne v súlade s naším stavebným harmonogramom,“ vysvetľuje Ján Klimko, projektový riaditeľ Nemocnice novej generácie Svet zdravia Bory.

Po dobudovaní hrubej stavby by malo ešte vzniknúť piate, technické podlažie, tvorené oceľovou konštrukciou s opláštením zo sendvičových panelov. V tom istom čase sa majú spustiť práce na fasádach a strechách. Dokončenie technického podlažia sa očakáva v priebehu mája tohto roku. 

Výstavba nemocnice sa spustila v druhej polovici roka 2018 po udelení stavebného povolenia v lete toho istého roku. Len na hrubú stavbu sa podľa investora prestavalo 23-tisíc kubických metrov betónu, čo predstavuje viac ako 2.300 nákladných vozidiel. Kolaudácia tak enormne veľkého a náročného projektu sa očakáva až v poslednom kvartáli roka 2021, do užívania tak pôjde v prvom kvartáli 2022.

 

Svet zdravia sa už stáva mohutnou dominantou Borov

 

Po dokončení by malo byť súčasťou nemocnice, ako už bolo opakované v minulosti, 400 lôžok, 14 operačných sál, osem pôrodných izieb, nový typ urgentného príjmu, robotická prípravovňa liekov a ďalšie technické vymoženosti, ktoré majú z nemocnice v Boroch urobiť najlepšie zariadenie svojho typu na Slovensku. Svet zdravia ho označuje za koncovú nemocnicu, do ktorej investuje 240 miliónov eur.

Aby bola spoločnosť schopná garantovať kvalitu, už teraz si vyberá personál do nemocnice. Záujem budúcich lekárov/ok a ošetrovateľov/liek je údajne mimoriadne vysoký. „Veľmi sa tešíme, že o našu nemocnicu prejavilo záujem veľké množstvo zdravotníckeho i nezdravotníckeho personálu. Už dva roky pred spustením prevádzky evidujeme 1.200 uchádzačov zo Slovenska aj zahraničia,“ konštatuje Vladimír Dvorový.

Už teraz má tím novej nemocnice za sebou množstvo neformálnych stretnutí, s riadnymi pohovormi má začať v marci. Do konca roka by mali byť obsadené všetky manažérske pozície alebo pozície vrchných sestier, rovnako aj časť technických pracovníkov.

Svet zdravia začal takisto investovať do výchovy budúcich zamestnancov, čo sa odrazilo v grante 20-tisíc eur pre Strednú zdravotnícku školu na Strečnianskej ulici, kde vznikla modelová pacientska izba po vzore tej v Boroch, vrátane medicínskeho vybavenia. Budúci ošetrovateľský personál sa tak učí starostlivosti o pacientov v rovnakom prostredí, ako to bude aj v rámci skutočnej praxe.

„Naším cieľom bolo, aby si budúci zdravotnícki pracovníci novej generácie mali šancu natrénovať svoje zručnosti v prostredí, ktoré je veľmi podobné tomu skutočnému pracovnému prostrediu,“ hovorí Alena Kendrick, námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť v Nemocnici novej generácie Svet zdravia Bory. „Keď teda prídu do reálnej praxe, budú ho už dobre poznať, budú sa v ňom ľahšie orientovať a cítiť sa sebavedomejšie.“

Súčasťou učebne je elektrická polohovacia posteľ, EKG prístroj, prístroj na kyslíkovú terapiu, fonendoskop či tlakomer. Pribudol aj nábytok pre pacienta (skriňa, rozkladacie kreslo pre sprevádzajúceho rodinného príslušníka, televízia, stôl so stoličkami či stolík pri lôžku) i zariadenie pre personál, napríklad preväzový stôl, stojan na infúzny roztok či vozík na čistú a špinavú bielizeň. Okrem toho škola získala aj zariadenie pre teoretickú výučbu.

Svet zdravia si takto už dopredu buduje základňu svojich budúcich zamestnancov, ktorých sa snaží nalákať na prácu v novej nemocnici. Študenti majú možnosť získať granty na vzdelávanie, ktoré sa netýkajú len individuálnych žiakov, ale aj celých tried. Svet zdravia Bory má navyše obsahovať vlastné výučbové kapacity a pre budúci personál vznikne aj bývanie priamo v susedstve nemocnice.

Rýchly postup novej nemocnice a masívna aktivita pri získavaní nového personálu dokazuje, nakoľko dôležitou táto investícia pre Svet zdravia aj zdravotnícku divíziu Penty je. Existuje vysoký predpoklad, že vďaka výrazne vyššej úrovni oproti väčšine oddelení štátnych nemocníc a veľkému náboru personálu, ktorý do Borov prejde z iných zariadení a škôl, prehĺbi tento projekt krízu v bratislavskom a slovenskom zdravotníctve, hoci pacienti s dostatkom prostriedkov budú profitovať.

 

Vzorová pacientska izba na SZŠ Strečnianska. Zdroj: Svet zdravia

 

Medzičasom, štát len pomaly postupuje na svojej veľkej investícii – novej nemocnici na Rázsochách. Kým pôvodný skelet stavby, ktorá začala vznikať už v roku 1987, postupne zaniká, nová nemocnica ešte stále nie je ani na papieri. Ministerstvo zdravotníctva aktuálne organizuje verejné obstarávanie na zhotoviteľa projektovej dokumentácie, čo bude trvať ešte približne štyri mesiace.

Nová „Univerzitná nemocnica Bratislava“ má byť údajne centrom excelentnosti a poskytovať bude komplexné služby v liečebno-preventívnej starostlivosti. Štát plánuje do nemocnice investovať okolo 263 miliónov, čo zahŕňa nielen výstavbu zariadenia, ale aj búracie práce a projekciu.

Ide o pomerne veľký rozpočet, hoci pre naozaj špičkovú nemocnicu nemusí byť dostatočný. Každopádne, pri tak veľkom projekte by bolo namieste, aby štát nehľadal zhotoviteľa projektovej dokumentácie, ale najprv architektonickou súťažou riešil komplex, pričom by si mohol overiť základné priestorové, prevádzkové aj finančné nároky, čo by rozpočet pomohlo optimalizovať. K tomu však nedošlo, za čo je štát oprávnene kritizovaný Slovenskou komorou architektov.

Okrem Rázsoch však mešká aj rekonštrukcia nemocnice v Ružinove, kde má v priebehu najbližších piatich rokov dôjsť k masívnej rekonštrukcii alebo dostavbe heliportu. Ani v tomto prípade sa však práce zatiaľ nespustili, hoci boli avizované už pred časom.

Pri nemohúcosti štátu nie je prekvapením, že nemocnica v Boroch je najočakávanejšou investíciou do zdravotníctva v Bratislave, a to už len z jediného dôvodu – lebo je reálna. Ozývajú sa kritické hlasy, že po dokončení tohto zariadenia už štát odmietne budovať úplne novú nemocnicu, lebo tá by údajne stratila zmysel a prostriedky by boli vynaložené neefektívne a na zlom mieste.

Ide však o chybné uvažovanie. Moderné nemocnice už fungujú iným spôsobom ako zdravotnícke komplexy, ktoré sa dnes v metropole nachádzajú, nehovoriac o štandarde, ktorý poskytujú (alebo by mali). Pre zastaralé bratislavské nemocnice je rekonštrukcia skôr len kozmetickou úpravou, ktorá však nerieši tie najzásadnejšie organizačné a prevádzkové problémy. Okrem toho, je potrebné zabezpečiť špičkové prostredie aj pre liečenie chorôb, ktoré nie je komerčne zaujímavé.

V tomto smere je tak nutná reforma, pričom Bory môžu slúžiť z krátkodobého hľadiska ako záplata a z dlhodobého ako rozšírenie ponuky služieb, z ktorých si môže klient – teda pacient – vyberať. Mesto s ambíciami Bratislavy by malo poskytovať plnú škálu zdravotnej starostlivosti na čo najvyššej úrovni vo všetkých typoch zariadení.

 

Fotografie z 4.1.2020. Viac nájdete vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Svet zdravia

Súvisiace články

Veľký skok v kvalite života. Bratislava má oficiálne novú nemocnicu

05.01.2023 17:26:54 Andrej Sárközi

Nemocnica Bory so siete Svet zdravia je momentálne najmodernejšou nemocnicou v Bratislave. Nové zdravotnícke zariadenie v lamačských Boroch získalo stavebné povolenie v júli roku 2018 a o mesiac neskôr začalo s výstavbou. V novembri roku 2022 bola skolaudovaná. Aktuálne prekonala ďalší zásadný míľnik.

Čítať viac

Najnovšia nemocnica na Slovensku je pred otvorením. Pozrite sa dovnútra

25.11.2022 14:16:27 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, ktorú postavili v bratislavskom Lamači, získala od príslušného stavebného úradu kolaudačné rozhodnutie, ktoré tento týždeň nadobudlo účinnosť. V piatok počas tlačovej konferencie o tom informoval generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka. Kolaudačné rozhodnutie už má aj ubytovňa pre zamestnancov, ktorú postavili vedľa nemocnice.

Čítať viac

Najmodernejšia bratislavská nemocnica je stavebne dokončená. Otvorená má byť pre všetkých

04.11.2022 13:10:48 Adrian Gubčo

V novej štvrti Bory vrcholia práce na realizácii najmodernejšieho zdravotníckeho zariadenia v Bratislave i na Slovensku – na Nemocnici Bory. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta, už dokončila stavbu a komplex pripravuje na otvorenie. Metropola tak získa novú koncovú nemocnicu, ktorá by mala úrovňou dosahovať vysoký medzinárodný štandard.

Čítať viac

Nemocnica Bory získava technológie a rozšíri sa o medicínsky kampus

05.05.2022 14:04:15 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave, sa blíži k dokončeniu. Investor Penta Hospitals deklaruje, že výstavba je už hotová na 80%. V budove sa začalo s inštaláciou technológií, stavebník navyše ohlásil zásadnú novinku: po dohode so spoločnosťou Siemens Healthineers by mal mať prístup k najpokrokovejším zariadeniam počas najbližších 15 rokov. Ďalšou dôležitou správou je vznik medicínskeho kampusu, slúžiaceho na výučbu, vedu a výskum.

Čítať viac

Nemocnica Bory je rok pred otvorením, pozrite sa dovnútra

09.03.2022 17:51:11 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, nazývaná aj Nemocnica novej generácie či Svet zdravia Bory, sa blíži k otvoreniu. Takto o rok by mala privítať prvých pacientov, už teraz však začínajú prvé časti rozsiahleho medicínskeho komplexu získavať definitívnu podobu. Investor, spoločnosť Svet zdravia, preto odhalil interiér zariadenia a zároveň predstavil prvé tváre, ktoré budú zodpovedať za vysokú úroveň poskytovanej starostlivosti.

Čítať viac

Svet zdravia Bory je dokončený na 70% a spúšťa predregistráciu pacientov

02.02.2022 14:47:38 Adrian Gubčo

Výstavba nemocnice Svet zdravia v Boroch – označovanej investorom ako Nemocnica novej generácie – sa blíži k dokončeniu. Zvonku je už prakticky skompletizovaná, kým v interiéri sa pripravuje najdelikátnejšia časť realizácie v podobe inštalácie technológií a postupného nábehu jednotlivých lekárskych procesov. Otvorená by mala byť v marci 2023.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch odhaľuje fasádu

16.06.2021 15:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba novej nemocnice v Boroch dospela do štádia, kedy začína byť zreteľná jej finálna podoba. Na najviac exponovanej juhovýchodnej fasáde už bolo nainštalované obloženie a rýchlo postupujú aj práce v interiéroch. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo skupiny Penta Investments, plánuje nemocnicu otvoriť v roku 2023.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch je spolovice hotová

23.04.2021 16:54:15 Adrian Gubčo

Výstavba tzv. Nemocnice novej generácie v štvrti Bory, patriacej do siete Svet zdravia, napreduje v rýchlom tempe. Hrubá stavba, spoločne so strešnými konštrukciami a okennými výplňami, bola dokončená na konci minulého roka, práce sa tak sústredia na interiér. Podľa investora sú dnes hotové na 48%, čo je podnetom pre rozbeh ďalších fáz náborov nových zamestnancov. 

Čítať viac

Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby, pribudne aj ubytovňa pre zamestnancov

20.01.2021 16:37:37 Adrian Gubčo

Projekt výstavby nemocnice Svet zdravia v štvrti Bory dosiahol dôležitý míľnik: mohutný objekt je v štádiu hrubej stavby a práce sa začínajú sústrediť na interiéry. Prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave je tak čoraz bližšie k realite. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo finančnej skupiny Penta, navyše pripravuje aj výstavbu ubytovacích kapacít pre zdravotnícky personál.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch rastie

16.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

V Boroch už výrazne rastie nová nemocnica, patriaca do siete Svet zdravia. Má ísť o najmodernejšiu nemocnicu v Bratislave, ktorá bude koncová - minimálne do doby výstavby veľkej štátnej nemocnice na Rázsochách.

Čítať viac

Penta predstavuje detaily Nemocnice novej generácie v štvrti Bory

25.04.2019 16:40:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Penta Investments spoločne so zástupcami siete Svet zdravia dnes predstavila detaily novej bratislavskej nemocnice, ktorá už vzniká v rastúcej štvrti Bory. Podľa predstáv spoločnosti má ísť o najmodernejšie pracovisko na Slovensku s európskou úrovňou, ktoré má vynahradiť nedostatky existujúcich štátnych zariadení.

Čítať viac

Nemocnica Svet zdravia rastie, pribudne aj ubytovňa pre personál

16.04.2019 10:35:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate, resp. zdravotnícka divízia spoločnosti Penta, napreduje vo výstavbe novej nemocnice v štvrti Bory. Má ísť o najmodernejšie zdravotnícke zariadenie v metropole s vysoko kvalifikovaným personálom. Aj preto plánuje dcérska spoločnosť Penty vybudovať v priamom susedstve nemocnice ubytovanie pre potreby zamestnancov.

Čítať viac

Penta odhaľuje nové vizualizácie nemocnice v Boroch

21.02.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Už niekoľko mesiacov je vo výstavbe nemocnica v rozvíjajúcej sa štvrti Bory, ktorá má byť po dokončení najmodernejším zariadením svojho druhu na Slovensku. S postupujúcou realizáciou sa teraz odhaľujú ďalšie vizualizácia a informácie o zdravotníckom komplexe. Developerom je spoločnosť Penta Investments, prevádzkovateľom nemocnice bude sieť Svet zdravia.

Čítať viac

Construction update: Bory Bývanie & Svet zdravia, 19.10.2018

25.10.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Bory, masívny zámer novej štvrte na severozápadnom vstupe do Bratislavy od developera Penta Real Estate, sa pomaly začína stávať realitou. Po nákupnom centre a sérii retailových boxov sa v oblasti realizujú aj iné funkcie: bývanie v podobe súboru Bory Bývanie (I. etapa) či zdravotníctvo v podobe nemocnice Svet zdravia.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch čoskoro začne s výstavbou

10.08.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Bratislava sa čoskoro dočká novej, modernej nemocnice. Spoločnosť Svet zdravia oznámila, že čoskoro rozostavia svoj projekt koncovej nemocnice v lokalite Bory. O novinkách informoval ako prvý portál TREND Reality.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube