Author photoAdrian Gubčo 30.01.2020 09:45

Nemocnica v Boroch rastie, čoskoro začne najímať prvých zamestnancov

Výstavba nemocnice Svet zdravia Bory, nazývanej aj Nemocnica novej generácie, rýchlo napreduje a čoskoro dosiahne štádium hrubej stavby. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta Investments, zároveň uvádza, že na 1,2-tisíc pracovných pozícií už má rovnaký počet uchádzačov. Sprevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia sa každopádne očakáva až v priebehu roka 2022.

Novinky ohľadne postupu výstavby nemocnice a jej budúcej prevádzky predstavili zástupcovia Sveta zdravia v rámci včerajšej tlačovej konferencie, kde priblížili, v akom stave je nielen stavba, ale aj prijímanie kvalifikovaného personálu. „Projekt napreduje podľa plánu po všetkých stránkach,“ uviedol generálny riaditeľ siete nemocníc a polikliník ProCare a Svet zdravia Vladimír Dvorový. „Náš cieľ vybudovať špičkovú koncovú nemocnicu pre všetkých pacientov a poskytovať plánovanú i akútnu zdravotnú starostlivosť na najvyššej európskej úrovni hradenú z verejného zdravotného poistenia sa nemení.“

Na nemocnici aktuálne vzniká jej železobetónový skelet, ktorý je už z väčšej časti dokončený. Zrealizované je už prvé podzemné podlažie a tri nadzemné podlažia. „V minulom roku sme sa sústredili na výstavbu železobetónového skeletu, teda hrubej stavby a jej posledné štvrté nadzemné podlažie je momentálne rozpracované na 90 percent. Ukončené by malo byť v nadchádzajúcich týždňoch, predpokladáme, že už v priebehu budúceho mesiaca, čo je plne v súlade s naším stavebným harmonogramom,“ vysvetľuje Ján Klimko, projektový riaditeľ Nemocnice novej generácie Svet zdravia Bory.

Po dobudovaní hrubej stavby by malo ešte vzniknúť piate, technické podlažie, tvorené oceľovou konštrukciou s opláštením zo sendvičových panelov. V tom istom čase sa majú spustiť práce na fasádach a strechách. Dokončenie technického podlažia sa očakáva v priebehu mája tohto roku. 

Výstavba nemocnice sa spustila v druhej polovici roka 2018 po udelení stavebného povolenia v lete toho istého roku. Len na hrubú stavbu sa podľa investora prestavalo 23-tisíc kubických metrov betónu, čo predstavuje viac ako 2.300 nákladných vozidiel. Kolaudácia tak enormne veľkého a náročného projektu sa očakáva až v poslednom kvartáli roka 2021, do užívania tak pôjde v prvom kvartáli 2022.

 

Svet zdravia sa už stáva mohutnou dominantou Borov

 

Po dokončení by malo byť súčasťou nemocnice, ako už bolo opakované v minulosti, 400 lôžok, 14 operačných sál, osem pôrodných izieb, nový typ urgentného príjmu, robotická prípravovňa liekov a ďalšie technické vymoženosti, ktoré majú z nemocnice v Boroch urobiť najlepšie zariadenie svojho typu na Slovensku. Svet zdravia ho označuje za koncovú nemocnicu, do ktorej investuje 240 miliónov eur.

Aby bola spoločnosť schopná garantovať kvalitu, už teraz si vyberá personál do nemocnice. Záujem budúcich lekárov/ok a ošetrovateľov/liek je údajne mimoriadne vysoký. „Veľmi sa tešíme, že o našu nemocnicu prejavilo záujem veľké množstvo zdravotníckeho i nezdravotníckeho personálu. Už dva roky pred spustením prevádzky evidujeme 1.200 uchádzačov zo Slovenska aj zahraničia,“ konštatuje Vladimír Dvorový.

Už teraz má tím novej nemocnice za sebou množstvo neformálnych stretnutí, s riadnymi pohovormi má začať v marci. Do konca roka by mali byť obsadené všetky manažérske pozície alebo pozície vrchných sestier, rovnako aj časť technických pracovníkov.

Svet zdravia začal takisto investovať do výchovy budúcich zamestnancov, čo sa odrazilo v grante 20-tisíc eur pre Strednú zdravotnícku školu na Strečnianskej ulici, kde vznikla modelová pacientska izba po vzore tej v Boroch, vrátane medicínskeho vybavenia. Budúci ošetrovateľský personál sa tak učí starostlivosti o pacientov v rovnakom prostredí, ako to bude aj v rámci skutočnej praxe.

„Naším cieľom bolo, aby si budúci zdravotnícki pracovníci novej generácie mali šancu natrénovať svoje zručnosti v prostredí, ktoré je veľmi podobné tomu skutočnému pracovnému prostrediu,“ hovorí Alena Kendrick, námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť v Nemocnici novej generácie Svet zdravia Bory. „Keď teda prídu do reálnej praxe, budú ho už dobre poznať, budú sa v ňom ľahšie orientovať a cítiť sa sebavedomejšie.“

Súčasťou učebne je elektrická polohovacia posteľ, EKG prístroj, prístroj na kyslíkovú terapiu, fonendoskop či tlakomer. Pribudol aj nábytok pre pacienta (skriňa, rozkladacie kreslo pre sprevádzajúceho rodinného príslušníka, televízia, stôl so stoličkami či stolík pri lôžku) i zariadenie pre personál, napríklad preväzový stôl, stojan na infúzny roztok či vozík na čistú a špinavú bielizeň. Okrem toho škola získala aj zariadenie pre teoretickú výučbu.

Svet zdravia si takto už dopredu buduje základňu svojich budúcich zamestnancov, ktorých sa snaží nalákať na prácu v novej nemocnici. Študenti majú možnosť získať granty na vzdelávanie, ktoré sa netýkajú len individuálnych žiakov, ale aj celých tried. Svet zdravia Bory má navyše obsahovať vlastné výučbové kapacity a pre budúci personál vznikne aj bývanie priamo v susedstve nemocnice.

Rýchly postup novej nemocnice a masívna aktivita pri získavaní nového personálu dokazuje, nakoľko dôležitou táto investícia pre Svet zdravia aj zdravotnícku divíziu Penty je. Existuje vysoký predpoklad, že vďaka výrazne vyššej úrovni oproti väčšine oddelení štátnych nemocníc a veľkému náboru personálu, ktorý do Borov prejde z iných zariadení a škôl, prehĺbi tento projekt krízu v bratislavskom a slovenskom zdravotníctve, hoci pacienti s dostatkom prostriedkov budú profitovať.

 

Vzorová pacientska izba na SZŠ Strečnianska. Zdroj: Svet zdravia

 

Medzičasom, štát len pomaly postupuje na svojej veľkej investícii – novej nemocnici na Rázsochách. Kým pôvodný skelet stavby, ktorá začala vznikať už v roku 1987, postupne zaniká, nová nemocnica ešte stále nie je ani na papieri. Ministerstvo zdravotníctva aktuálne organizuje verejné obstarávanie na zhotoviteľa projektovej dokumentácie, čo bude trvať ešte približne štyri mesiace.

Nová „Univerzitná nemocnica Bratislava“ má byť údajne centrom excelentnosti a poskytovať bude komplexné služby v liečebno-preventívnej starostlivosti. Štát plánuje do nemocnice investovať okolo 263 miliónov, čo zahŕňa nielen výstavbu zariadenia, ale aj búracie práce a projekciu.

Ide o pomerne veľký rozpočet, hoci pre naozaj špičkovú nemocnicu nemusí byť dostatočný. Každopádne, pri tak veľkom projekte by bolo namieste, aby štát nehľadal zhotoviteľa projektovej dokumentácie, ale najprv architektonickou súťažou riešil komplex, pričom by si mohol overiť základné priestorové, prevádzkové aj finančné nároky, čo by rozpočet pomohlo optimalizovať. K tomu však nedošlo, za čo je štát oprávnene kritizovaný Slovenskou komorou architektov.

Okrem Rázsoch však mešká aj rekonštrukcia nemocnice v Ružinove, kde má v priebehu najbližších piatich rokov dôjsť k masívnej rekonštrukcii alebo dostavbe heliportu. Ani v tomto prípade sa však práce zatiaľ nespustili, hoci boli avizované už pred časom.

Pri nemohúcosti štátu nie je prekvapením, že nemocnica v Boroch je najočakávanejšou investíciou do zdravotníctva v Bratislave, a to už len z jediného dôvodu – lebo je reálna. Ozývajú sa kritické hlasy, že po dokončení tohto zariadenia už štát odmietne budovať úplne novú nemocnicu, lebo tá by údajne stratila zmysel a prostriedky by boli vynaložené neefektívne a na zlom mieste.

Ide však o chybné uvažovanie. Moderné nemocnice už fungujú iným spôsobom ako zdravotnícke komplexy, ktoré sa dnes v metropole nachádzajú, nehovoriac o štandarde, ktorý poskytujú (alebo by mali). Pre zastaralé bratislavské nemocnice je rekonštrukcia skôr len kozmetickou úpravou, ktorá však nerieši tie najzásadnejšie organizačné a prevádzkové problémy. Okrem toho, je potrebné zabezpečiť špičkové prostredie aj pre liečenie chorôb, ktoré nie je komerčne zaujímavé.

V tomto smere je tak nutná reforma, pričom Bory môžu slúžiť z krátkodobého hľadiska ako záplata a z dlhodobého ako rozšírenie ponuky služieb, z ktorých si môže klient – teda pacient – vyberať. Mesto s ambíciami Bratislavy by malo poskytovať plnú škálu zdravotnej starostlivosti na čo najvyššej úrovni vo všetkých typoch zariadení.

 

Fotografie z 4.1.2020. Viac nájdete vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Svet zdravia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube