Pred niekoľkými týždňami bola mestským zastupiteľstvom schválená zmena územného plánu pre lokalitu tzv. Celomestského centra Petržalka. Popri zámere Nové Lido od spoločnosti JTRE, to znamená zelenú aj pre Southbank od Penta Real Estate. Developer už aktívne pracuje na povoľovaní, pričom nedávno prekonal ďalší míľnik.
Zdroj: Penta Real Estate
Southbank má vzniknúť na pravom brehu Dunaja v priestore medzi Starým a Prístavným mostom v priamom dotyku s plánovanou štvrťou Nové Lido a nadväznosti na širšie územie CMC Petržalka. Cieľom zámeru je nielen vyplniť jednu z posledných veľkých nezastavaných plôch v centrálnej časti Bratislavy, ale tiež vytvoriť atraktívnu polyfunkčnú štvrť s bývaním, občianskou vybavenosťou a verejnými priestoromi.
Projekt aktuálne vstúpil do druhej fázy posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), nakoľko developer predložil tzv. veľkú EIA, teda správu o hodnotení. Výstavba by podľa dokumentácie mala prebiehať vo viacerých etapách, pričom predpoklad zahájenia výstavby prvej etapy je rok 2027. Predpoklad ukončenia výstavby poslednej etapy je v roku 2041. Predpokladané stavebné náklady na všetky etapy výstavby predstavujú zhruba 570 miliónov eur.
Southbank prináša ambicióznu víziu výstavby urbanistickej štruktúry, ktorá bude podľa developera založená na princípooch mesta krátkych vzdialeností a efektívneho mixu funkcií. Základom zámeru je bývanie, doplnené o občiansku vybavenosť a administratívu. Nová zástavba bude priamo napojená na nadradenú dopravnú aj technickú infraštruktúru, čím sa integruje do širšieho urbanistického kontextu centrálnej Bratislavy.
Koncept vychádza z pera architektonických kancelárií Snøhetta, Studio Egret West a gro architekti, ktoré sa presadili vo výborne obsadenej urbanisticko-architektonickej súťaže. Porotu oslovili nielen vytvorením vízie atraktívneho bývania v zeleni, ale aj premyslenou víziou k prostrediu citlivých verejných priestranstiev.
Southbank počíta s výstavbou celkovo ôsmich rezidenčných a piatich administratívnych objektov, pričom jednotlivé časti územia sú rozčlenené podľa ich polohy voči Mostu Apollo. Na jeho západnej strane sa plánuje realizácia pätice terasových bytových domov v riadkovej zástavbe, s výškou od šiestich do deviatich nadzemných podlaží.
Túto skupinu doplní sedempodlažná administratívna budova, ako aj trojica výraznejších stavieb v druhom rade, z ktorých najdominantnejšia bude rezidenčná veža s približne 34 podlažiami. Vedľa nej vzniknú administratívne objekty s 12 a 23 podlažiami, ktoré budú formovať panorámu novej zóny. Na východ od mosta budú umiestnené ďalšie štyri stavby - dve administratívne a dve rezidenčné.
Kancelárske budovy budú disponovať šiestimi a 20 nadzemnými podlažiami, zatiaľ čo obytné domy budú mať dvanásť a osem podlaží. Architektonickým výrazom budú nadväzovať na zástavbu na opačnej strane mosta. Tvarovo pôjde o objekty s pôdorysom skoseného kvádra, ktorých podlažia budú smerom nahor terasovito ustupovať, čím sa dosiahne vizuálna harmónia celej urbanistickej kompozície.
Jedným z hlavných pilierov developmentu Southbank je dôraz na ekologickú udržateľnosť a adaptáciu na klimatické zmeny. Projekt integruje rozvinutú zelenú a modrú infraštruktúru, ktorá výrazne presahuje bežný štandard bratislavskej výstavby. V území vznikne sieť parkov, predzáhradiek, stromoradí, ako aj zelených prvkov na fasádach, balkónoch a strechách budov.
Obytné a administratívne objekty budú doplnené o extenzívne aj intenzívne zelené strechy, ktoré budú prispievať k znižovaniu prehrievania, zlepšeniu mikroklímy a podpore biodiverzity. Významnou súčasťou návrhu je aj aplikácia biofilných princípov - rastliny budú integrované priamo do architektúry, pričom fasády domov i kancelárií budú obsahovať integrované kvetináče s drenážnym systémom a špecificky zvolenou vegetáciou podľa orientácie na svetové strany.
Zeleň na terasách, loggiách a balkónoch zlepší nielen estetiku, ale aj súkromie a tepelný komfort bývania. Administratívne objekty budú mať zelené fasády, ktoré poslúžia ako clona pred slnkom, budú čistiť vzduch a vytvoria príjemnejšie pracovné prostredie. Zároveň sa kladie dôraz na efektívne hospodárenie s dažďovou vodou prostredníctvom retenčných a akumulačných systémov.
Voda sa bude vsakovať priamo v území, čím sa zníži povrchový odtok a zaťaženie kanalizácie. Permeabilné povrchy umožnia prirodzené zasakovanie a zníženie rizika povodní či erózie. Kombináciou týchto prvkov má vzniknúť urbánne prostredie, ktoré je ekologicky odolné, funkčné a zároveň esteticky príťažlivé.
Ďalším z kľúčových prvkov, ktorým sa architekti a developer snažia prepojiť mestské prostredie s prírodným, je séria terénnych priehĺbní , tzv. „bowls“. V rámci Southbanku vznikne päť takýchto priehĺbní, pričom každá z nich bude mať špecifické využitie a vlastnú identitu.
Play Bowl bude prírodné ihrisko, umiestnené v existujúcom lesnom prostredí, kde zostanú zachované pôvodné stromy. Slúžiť bude na voľnú hru a zároveň pomôže so zadržiavaním dažďovej vody, pričom výsadba bude inšpirovaná nížinným listnatým lesom. Forest Bowl vznikne v centrálnej časti územia medzi administratívnymi budovami a vytvorí vizuálnu aj klimatickú bariéru voči dopravnej infraštruktúre. Hustá výsadba listnatých a ihličnatých drevín zníži hluk a zlepší mikroklímu.
Urban Sports Bowl sa má nachádzať pod Mostom Apollo, v centre cyklistických a peších trás. Navrhnutý priestor ponúkne farebnú zvlnenú krajinu pre voľný pohyb, šport aj verejné podujatia, čím prepojí dve časti územia. Tranquility Bowl bude pokojná zóna na oddych a regeneráciu, situovaná v dotyku so Sovím lesom. Obsahovať bude vodnú plochu a lavičky, ktoré vytvoria tiché prostredie pre relax mimo ruchu mesta.
Culture Bowl zasa ponúkne priestor pre kultúrne a umelecké aktivity s cieľom podporiť komunitný život. Slúžiť bude ako miesto pre stretávanie sa obyvateľov prostredníctvom verejného umenia a podujatí. Z hľadiska urbanistického vývoja ide o ďalší krok k zintenzívneniu mestotvornej výstavby na pravom brehu Dunaja.
Southbank sa tak profiluje ako komplexná vízia mestského života 21. storočia. Na brehu Dunaja vznikne štvrť, ktorá má nadviazať na centrum Bratislavy, zároveň si ale zachová kontakt s prírodou a identitou miesta. Pre developera ide o jednu z vlajkových lodí, ktorá má patriť k najprepracovanejším projektom v meste.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac