YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 16.03.2021 16:17

Metropolis spúšťa oficiálny predaj bytov a odhaľuje ďalšie detaily

V uplynulých dňoch vstúpili do predaja byty v jednom z projektov výškových budov vo vznikajúcom bratislavskom downtowne – v Metropolise, ktorý bude charakteristický tvarom jednotlivých veží, dokopy vytvárajúcich písmeno „M“. Spustenie predaja je spojené aj s odhalením oficiálneho webu a nových informácií o projekte. Výstavba by sa mala spustiť o niekoľko mesiacov.

Zdroj: Mint Investments

Zdroj: Mint Investments

Projekt bol v príprave dlhé roky, no až v roku 2017 bola predstavená v podstate súčasná podoba zámeru. Na nároží Bottovej a Chalupkovej ulice má vzniknúť dvojica veží v tvare k sebe obrátených skosených hmôt so 16, resp. 18 podlažiami. Územné rozhodnutie bolo vydané na konci roka 2018, stavebné povolenie v polovici roka 2019. Napriek vynikajúcej polohe priamo v novom komerčnom centre Bratislavy sa až ku koncu roka 2020 začal projekt konečne hýbať a boli predstavené nové informácie, vrátane jeho názvu.

Metropolis, ako je development na základe svojho tvaru pomenovaný, bude obsahovať 298 rezidenčných jednotiek. Do predaja išli najprv rezidencie vo veži A, ktorá má celkovo 18 nadzemných podlaží a umiestnená je bližšie k Chalupkovej. V ponuke je 147 bytov a apartmánov, od 1-izbových po 5-izbové. Developer, ktorým je spoločnosť Mint Investments, tu predstavil tri základné kategórie bývania, nazvané Smart City, Family Style a Premium Living. Prvá kategória zahŕňa menšie jednotky (35-43 m2), druhá dvojizbáky a trojizbáky (50-75 m2) a posledná najluxusnejšie jednotky (od 129, resp. 154 m2). Všetky jednotky budú mať balkón alebo terasu.

Projekt má takto odrážať „metropolitné trendy“, kde sa miešajú rozličné skupiny klientov a majú dobrý prístup k službám či centru mesta. „Sme veľmi hrdí na to, že sa nám úspešne podarilo uviesť na trh bývanie v bytovom dome, ktorý sa aj vďaka prestížnej adrese stane ikonickým a jeho obyvatelia budú naň pyšní,“ hovorí Sebastien Dejanovski, developer zo spoločnosti Mint Investments. „Metropolis zaiste doplní lokalitu, ktorá mala zatiaľ hlavne kancelársky a retailový development. Teraz však potrebuje rezidenčnú kapacitu, aby mohla dlhodobo fungovať ako nové centrum mesta, určené pre život“.

Bývanie bude vyššieho štandardu, ku ktorému patrí stropné vykurovanie a chladenie, inteligentný systém rekuperácie, hliníkové okná a exteriérové žalúzie, drevené parkety alebo concierge služba. Oficiálna stránka hovorí aj o vynikajúcich dispozíciách, tieto však odhalené neboli, rovnako ako ceny. Tieto však budú nepochybne patriť k mimoriadne vysokým a porovnateľným so susednými projektami, napríklad štvrtou vežou Sky Parku, prvou etapou Zwirnu alebo možno aj s pokračovaním Eurovey.

Projekt sa vyznačuje určitými špecifikami. Byty na druhom podlaží, obrátené do vnútrobloku (zvieraného s dlhodobo rozostavaným Apollo Residence), budú mať vlastné predzáhradky, čo je v bratislavskom downtowne netypické. Umiestnené bude na streche parkovacieho domu, ktorá sa bude zvažovať a bude parkovo upravená. Vznikne tu tak semiprivátna (prístupná len pre rezidentov) záhrada s detským ihriskom. Investor tvrdí, že sa inšpiroval londýnskymi parkami. Od Botttovej ulice bude umiestnený retail s celkovou výmerou 1.343 metrov štvorcových, od vozovky a osadený a oddelený podlubím.

Oficiálny web zdôrazňuje architektúru projektu, za ktorou stojí česká architektonická kancelária City Work Architects. Okrem hmoty má byť výrazným prvkom budovy fasáda, kde majú byť využité prírodné materiály – keramické obkladové dosky a GRC obklady, aké sú použité aj na susednom Sky Parku alebo na Stanici Nivy. Aj tu boli údajne inšpiráciou svetové projekty. „Staviame v zóne, ktorá vďaka veľkosti umožňuje nové urbanistické a architektonické témy. Zároveň sme chceli, aby náš projekt tvarovo a charakterovo ladil s okolitými stavbami,“ hovorí Juraj Sonlajtner, autor projektu.

Štart realizácie je predpokladaný v druhom kvartáli tohto roka. Dokončenie hrubej stavby sa očakáva v treťom kvartáli roka 2022 a ukončenie výstavby na konci roka 2023. V takom prípade sa klienti dostanú ku svojim bytom na začiatku roka 2024.

 

Zdroj: Mint Investments

 

Development bude pre bratislavský downtown prínosom, a to hmotou, architektúrou aj funkciou. Tvar budovy v tvare písmena M, resp. prispôsobenie marketingu tvaru budovy, možno pôsobí prvoplánovo, do tejto výraznej časti mesta to však prinesie nielen výškovú, ale aj tvarovú variabilitu. Ak sa potvrdí vysoká kvalita použitých materiálov alebo dobrá práca s parterom, teda prvými dvomi podlažiami smerom do Bottovej, vhodne dotvorená bude aj ulica. Výhrady mám predovšetkým k umiestneniu semiprivátneho priestoru v zázemí na streche parkovacieho domu, ako aj k domu samotnému, ide však o menej dôležité aspekty projektu.

Spustením výstavby Metropolisu bude pokračovať ďalšia etapa rozvoja downtownu, ktorá prinesie ďalšie zahustenie panorámy a štvrte ako takej. V priebehu tohto roka sa očakáva aj naštartovanie výstavby blízkeho projektu Portum, do ktorého nedávno vstúpil český developer TopEstates. Dvojica veží, z ktorých vyššia bude mať 115 metrov a nižšia 97, bude tvoriť výrazný prvok na nároží Košickej a Landererovej ulice a jej nižšie časti doplnia zástavbu Chalupkovej. Oznámený bol aj štart výstavby štvrtej rezidenčnej veže Sky Parku. Medzičasom, Eurovea Tower, prvý bratislavský mrakodrap, začína získavať nadzemné podlažia.

Všetky tieto projekty sú aj napriek pandémii koronavírusu COVID-19 v podstate potvrdené a s pravdepodobnosťou blížiacou sa istote sa rozostavajú (ak ešte v realizácii nie sú). Ich výstavba neprinesie len stovky, resp. tisíce nových bytov, kancelárske priestory alebo nové obchody, ale budú aj generátorom života v doteraz slabo využívanej lokalite. Zároveň budú dominantami, ktoré najviac vyniknú pri diaľkových pohľadoch z kľúčových bodov, napríklad z Bratislavského hradu, Slavína a ďalších.

Na prvý pohľad ide o vynikajúce správy, ako to však býva, diabol sa skrýva v detailoch. Problémom ostáva nevyriešená dopravná obsluha, ktorá sa týka najmä administratívnych a retailových developmentov (pri rezidenciách je predpoklad, že nové byty budú skôr zdrojom ako cieľom dopravy, t.j. doprava pôjde opačným smerom ako najväčšie zápchy). Ďalšou obavou je riešenie verejného priestoru, ktoré – aj napriek prijatiu Manuálu verejného priestoru a súvisiacich technických listov – nemá ucelenú koncepciu. Daná časť Bratislavy sa nepochybne stáva jej komerčným centrom, čo si zasluhuje špičkovú kvalitu priestranstiev po všetkých stránkach.

Príslušné oddelenia Metropolitného inštitútu Bratislavy by sa možno mohli teraz zamerať na konkrétne lokality a pripraviť rozsiahlejšie štúdie zlepšenia verejných priestranstiev. Precedens už existuje v podobe Manuálu pre Panenskú a okolie, ďalším krokom by mohol byť Manuál pre downtown. Odborníci na verejný priestor by tu nepochybne našli množstvo podnetov na zlepšenie. Mesto v spolupráci s mestskou časťou by malo byť tým, ktoré nastaví latku pre lokálnych developerov, a v súlade s tým aj pristúpiť k úprave niektorých ulíc – vrátane tých, ktoré boli nedávno obnovené (napríklad Továrenská).

Bratislava môže získať na stredoeurópske pomery ikonickú štvrť, vyplnenú viacerými extravagantnými projektami. Na pocit však nemusí byť aj napriek masívnym investíciám o natoľko príjemné miesto, práve kvôli nedostatočnej kvalite verejného priestoru. Negatívne to však nebude natoľko vypovedať o súkromných developeroch, ale o celom slovenskom hlavnom meste.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Mint Investments
  • Zdroj: Mint Investments
  • Zdroj: Mint Investments
  • Zdroj: Mint Investments

Súvisiace články

Nová dominanta downtownu? Luxusný Metropolis sa začína črtať v panoráme

19.12.2022 16:00:00 Andrej Sárközi

V panoráme bratislavského downtownu sa postupne začína objavovať projekt Metropolis. Dvojica výškových budov prevažne rezidenčného komplexu sa začala stavať v máji minulého roka, dnes na budove pribúda podlažie za podlažím. Metropole prinesie takmer tri stovky bytov a apartmánov vyššieho štandardu.

Čítať viac

Unikátny projekt v panoráme Bratislavy: Metropolis získava jedno podlažie za druhým

15.11.2022 19:30:00 Andrej Sárközi

V lokalite bratislavského downtownu aktuálne vzniká dvojica výškových budov rezidenčného projektu Metropolis. Ten je momentálne jedným z najväčších rozostavaných developmentov v celom novom centre Bratislavy. Do realizácie sa dostal v máji minulého roka, aktuálne jeho výstavba výrazne napreduje.

Čítať viac

Na Nivách vzniká mesto 21. storočia. Nové projekty postupujú a menia panorámu metropoly

05.10.2022 18:33:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto Slovenska zmenilo za posledných niekoľko rokov svoju panorámu radikálnym spôsobom. Metropole dominujú výškové budovy, koncentrujúce sa v oblasti Nív medzi ulicou Mlynské nivy a nábrežím Dunaja. Rast tejto štvrte je však ešte ďaleko od konca. V súčasnosti tu pribúdajú ďalšie veže, ktoré prispejú k zahusteniu zástavby nového centra Bratislavy.

Čítať viac

Panoráma downtownu sa zahusťuje: Metropolis na úrovni terénu, Sky Park pridáva podlažia

27.05.2022 18:08:36 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa čoskoro zahustí ďalšími výškovými dominantami. Výstavba projektu Metropolis od developera Mint Group postúpila natoľko, že súbor dvoch veží v tvare písmena M začne čoskoro rásť aj nad úrovňou terénu. Medzičasom, Sky Park Residence 4 od Alto Real Estate získava nadzemné podlažia a jama pre Sky Park Residence sa prehlbuje. Dokončenie hlási nekonečný projekt Apollo Residence.

Čítať viac

Bratislavský downtown čaká dynamický rok

25.01.2022 17:52:38 Adrian Gubčo

Nové komerčné centrum Bratislavy, resp. downtown, bude aj počas tohto roka prechádzať dynamickými zmenami. Vo výstavbe je hneď niekoľko veží a realizácia ďalších by sa mohla naštartovať už v dohľadnej dobe. Bývalé priemyselné srdce mesta tak pokračuje vo svojej transformácii na súčasnú štvrť, vyplnenú novými vertikálnymi dominantami a verejnými priestormi.

Čítať viac

Developer projektu Metropolis: V downtowne sa dá vybudovať svetová architektúra

27.08.2021 16:24:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Mint Investments rozbehla po dlhej príprave realizáciu projektu Metropolis, ktorý bude ďalším výškovým vstupom do lokality bratislavského downtownu. Hoci nepôjde o najvyššie budovy, pozornosť pútajú svojim tvarom v podobe veľkého písmena M. Partner skupiny Sebastien Dejanovski považuje kombináciu polohy a súčasnej situácie za ideálnu príležitosť pre rozvoj takéhoto developmentu.

Čítať viac

Na Metropolise štartujú prípravné práce

03.05.2021 11:30:14 Adrian Gubčo

Developer Mint Investments ku dnešku naštartoval prípravné práce na projekte Metropolis. Najnovší zámer, ktorý doplní bratislavský downtown, vznikne na nároží Bottovej a Chalupkovej ulice. Investor uvádza, že tým oficiálne naštartoval realizačnú fázu, pričom už teraz sa zámer črtá ako úspech – predaných je totiž už 40% bytov.

Čítať viac

Rezidencia Bottova rebranduje na Metropolis a spúšťa predaj bytov

16.11.2020 12:05:00 Adrian Gubčo

V blízkej dobe by sa v bratislavskom downtowne mohla naštartovať výstavba ďalšej dvojice výškových budov. Už dlhšie známy projekt Rezidencie Bottova, ktorý disponuje aj všetkými dôležitými povoleniami, získal nové meno Metropolis a jeho investor, spoločnosť Mint Investments, štartuje predaj bytov. Development vhodne zahustí postupne sa meniace nové srdce mesta.

Čítať viac

Downtown dostane ďalšie veže, Rezidencia Bottova má stavebné povolenie

20.05.2019 09:15:00 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa môže opäť o niečo viac vyplniť výškovými budovami. Projekt Rezidencia Bottova, za ktorým stojí spoločnosť Development 5, získal právoplatné stavebné povolenie. O obdržaní územného rozhodnutia som informoval už pred niekoľkými mesiacmi.

Čítať viac

Rezidencia Bottova má územné rozhodnutie

20.11.2018 08:45:00 Adrian Gubčo

Ďalšie výškové budovy v bratislavskom downtowne sú bližšie realite – projekt spoločnosti Development 5 má územné rozhodnutie, čo znamená, že v ideálnom prípade by sa výstavba mohla začať už v priebehu budúceho roka. Do procesu však môžu zasiahnuť ešte námietky účastníkov konania.

Čítať viac

Rezidencia Bottova - Nové veže pre downtown

20.12.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa zahustí ďalšími vežami. Magazín TREND Reality odhalil, že developerská spoločnosť Development 5 s väzbami na spoločnosť Quinlan a developera Hrivis, pripravuje výstavbu dvojice výškových budov, ktoré doplnia tvoriaci sa cluster na Nivách.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube