Author photoAdrian Gubčo 16.03.2021 16:17

Metropolis spúšťa oficiálny predaj bytov a odhaľuje ďalšie detaily

V uplynulých dňoch vstúpili do predaja byty v jednom z projektov výškových budov vo vznikajúcom bratislavskom downtowne – v Metropolise, ktorý bude charakteristický tvarom jednotlivých veží, dokopy vytvárajúcich písmeno „M“. Spustenie predaja je spojené aj s odhalením oficiálneho webu a nových informácií o projekte. Výstavba by sa mala spustiť o niekoľko mesiacov.

Zdroj: Mint Investments

Zdroj: Mint Investments

Projekt bol v príprave dlhé roky, no až v roku 2017 bola predstavená v podstate súčasná podoba zámeru. Na nároží Bottovej a Chalupkovej ulice má vzniknúť dvojica veží v tvare k sebe obrátených skosených hmôt so 16, resp. 18 podlažiami. Územné rozhodnutie bolo vydané na konci roka 2018, stavebné povolenie v polovici roka 2019. Napriek vynikajúcej polohe priamo v novom komerčnom centre Bratislavy sa až ku koncu roka 2020 začal projekt konečne hýbať a boli predstavené nové informácie, vrátane jeho názvu.

Metropolis, ako je development na základe svojho tvaru pomenovaný, bude obsahovať 298 rezidenčných jednotiek. Do predaja išli najprv rezidencie vo veži A, ktorá má celkovo 18 nadzemných podlaží a umiestnená je bližšie k Chalupkovej. V ponuke je 147 bytov a apartmánov, od 1-izbových po 5-izbové. Developer, ktorým je spoločnosť Mint Investments, tu predstavil tri základné kategórie bývania, nazvané Smart City, Family Style a Premium Living. Prvá kategória zahŕňa menšie jednotky (35-43 m2), druhá dvojizbáky a trojizbáky (50-75 m2) a posledná najluxusnejšie jednotky (od 129, resp. 154 m2). Všetky jednotky budú mať balkón alebo terasu.

Projekt má takto odrážať „metropolitné trendy“, kde sa miešajú rozličné skupiny klientov a majú dobrý prístup k službám či centru mesta. „Sme veľmi hrdí na to, že sa nám úspešne podarilo uviesť na trh bývanie v bytovom dome, ktorý sa aj vďaka prestížnej adrese stane ikonickým a jeho obyvatelia budú naň pyšní,“ hovorí Sebastien Dejanovski, developer zo spoločnosti Mint Investments. „Metropolis zaiste doplní lokalitu, ktorá mala zatiaľ hlavne kancelársky a retailový development. Teraz však potrebuje rezidenčnú kapacitu, aby mohla dlhodobo fungovať ako nové centrum mesta, určené pre život“.

Bývanie bude vyššieho štandardu, ku ktorému patrí stropné vykurovanie a chladenie, inteligentný systém rekuperácie, hliníkové okná a exteriérové žalúzie, drevené parkety alebo concierge služba. Oficiálna stránka hovorí aj o vynikajúcich dispozíciách, tieto však odhalené neboli, rovnako ako ceny. Tieto však budú nepochybne patriť k mimoriadne vysokým a porovnateľným so susednými projektami, napríklad štvrtou vežou Sky Parku, prvou etapou Zwirnu alebo možno aj s pokračovaním Eurovey.

Projekt sa vyznačuje určitými špecifikami. Byty na druhom podlaží, obrátené do vnútrobloku (zvieraného s dlhodobo rozostavaným Apollo Residence), budú mať vlastné predzáhradky, čo je v bratislavskom downtowne netypické. Umiestnené bude na streche parkovacieho domu, ktorá sa bude zvažovať a bude parkovo upravená. Vznikne tu tak semiprivátna (prístupná len pre rezidentov) záhrada s detským ihriskom. Investor tvrdí, že sa inšpiroval londýnskymi parkami. Od Botttovej ulice bude umiestnený retail s celkovou výmerou 1.343 metrov štvorcových, od vozovky a osadený a oddelený podlubím.

Oficiálny web zdôrazňuje architektúru projektu, za ktorou stojí česká architektonická kancelária City Work Architects. Okrem hmoty má byť výrazným prvkom budovy fasáda, kde majú byť využité prírodné materiály – keramické obkladové dosky a GRC obklady, aké sú použité aj na susednom Sky Parku alebo na Stanici Nivy. Aj tu boli údajne inšpiráciou svetové projekty. „Staviame v zóne, ktorá vďaka veľkosti umožňuje nové urbanistické a architektonické témy. Zároveň sme chceli, aby náš projekt tvarovo a charakterovo ladil s okolitými stavbami,“ hovorí Juraj Sonlajtner, autor projektu.

Štart realizácie je predpokladaný v druhom kvartáli tohto roka. Dokončenie hrubej stavby sa očakáva v treťom kvartáli roka 2022 a ukončenie výstavby na konci roka 2023. V takom prípade sa klienti dostanú ku svojim bytom na začiatku roka 2024.

 

Zdroj: Mint Investments

 

Development bude pre bratislavský downtown prínosom, a to hmotou, architektúrou aj funkciou. Tvar budovy v tvare písmena M, resp. prispôsobenie marketingu tvaru budovy, možno pôsobí prvoplánovo, do tejto výraznej časti mesta to však prinesie nielen výškovú, ale aj tvarovú variabilitu. Ak sa potvrdí vysoká kvalita použitých materiálov alebo dobrá práca s parterom, teda prvými dvomi podlažiami smerom do Bottovej, vhodne dotvorená bude aj ulica. Výhrady mám predovšetkým k umiestneniu semiprivátneho priestoru v zázemí na streche parkovacieho domu, ako aj k domu samotnému, ide však o menej dôležité aspekty projektu.

Spustením výstavby Metropolisu bude pokračovať ďalšia etapa rozvoja downtownu, ktorá prinesie ďalšie zahustenie panorámy a štvrte ako takej. V priebehu tohto roka sa očakáva aj naštartovanie výstavby blízkeho projektu Portum, do ktorého nedávno vstúpil český developer TopEstates. Dvojica veží, z ktorých vyššia bude mať 115 metrov a nižšia 97, bude tvoriť výrazný prvok na nároží Košickej a Landererovej ulice a jej nižšie časti doplnia zástavbu Chalupkovej. Oznámený bol aj štart výstavby štvrtej rezidenčnej veže Sky Parku. Medzičasom, Eurovea Tower, prvý bratislavský mrakodrap, začína získavať nadzemné podlažia.

Všetky tieto projekty sú aj napriek pandémii koronavírusu COVID-19 v podstate potvrdené a s pravdepodobnosťou blížiacou sa istote sa rozostavajú (ak ešte v realizácii nie sú). Ich výstavba neprinesie len stovky, resp. tisíce nových bytov, kancelárske priestory alebo nové obchody, ale budú aj generátorom života v doteraz slabo využívanej lokalite. Zároveň budú dominantami, ktoré najviac vyniknú pri diaľkových pohľadoch z kľúčových bodov, napríklad z Bratislavského hradu, Slavína a ďalších.

Na prvý pohľad ide o vynikajúce správy, ako to však býva, diabol sa skrýva v detailoch. Problémom ostáva nevyriešená dopravná obsluha, ktorá sa týka najmä administratívnych a retailových developmentov (pri rezidenciách je predpoklad, že nové byty budú skôr zdrojom ako cieľom dopravy, t.j. doprava pôjde opačným smerom ako najväčšie zápchy). Ďalšou obavou je riešenie verejného priestoru, ktoré – aj napriek prijatiu Manuálu verejného priestoru a súvisiacich technických listov – nemá ucelenú koncepciu. Daná časť Bratislavy sa nepochybne stáva jej komerčným centrom, čo si zasluhuje špičkovú kvalitu priestranstiev po všetkých stránkach.

Príslušné oddelenia Metropolitného inštitútu Bratislavy by sa možno mohli teraz zamerať na konkrétne lokality a pripraviť rozsiahlejšie štúdie zlepšenia verejných priestranstiev. Precedens už existuje v podobe Manuálu pre Panenskú a okolie, ďalším krokom by mohol byť Manuál pre downtown. Odborníci na verejný priestor by tu nepochybne našli množstvo podnetov na zlepšenie. Mesto v spolupráci s mestskou časťou by malo byť tým, ktoré nastaví latku pre lokálnych developerov, a v súlade s tým aj pristúpiť k úprave niektorých ulíc – vrátane tých, ktoré boli nedávno obnovené (napríklad Továrenská).

Bratislava môže získať na stredoeurópske pomery ikonickú štvrť, vyplnenú viacerými extravagantnými projektami. Na pocit však nemusí byť aj napriek masívnym investíciám o natoľko príjemné miesto, práve kvôli nedostatočnej kvalite verejného priestoru. Negatívne to však nebude natoľko vypovedať o súkromných developeroch, ale o celom slovenskom hlavnom meste.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Mint Investments
  • Zdroj: Mint Investments
  • Zdroj: Mint Investments
  • Zdroj: Mint Investments

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube