Author photoAdrian Gubčo 04.07.2024 11:03

Návrat moderného klenotu. Bistro v Sade Janka Kráľa sa otvára, nahradilo nočný salón

Hlavné mesto má niekoľko ťažiskových lokalít, na ktoré sa sústredí pri svojich snách o zvýšenie kvality verejného priestoru. Okrem Starého Mesta či Bratislavského lesoparku k nim patrí aj Sad Janka Kráľa. V priebehu zajtrajška sa tak po náročnom odkúpení aj rekonštrukcii otvára zrekonštruovaný objekt bývalého nočného salónu, kde bude po novom bistro.

Zdroj: Wirtshaus

Zdroj: Wirtshaus

Bistro Ferdinand, ktoré bude fungovať v zrekonštruovaných priestoroch bývalého erotického salóna v Sade Janka Kráľa v bratislavskej Petržalke, otvára svoje brány v piatok (5. 7.). Potvrdil to hovorca Bratislavy Peter Bubla. „Potvrdzujeme, že bistro Ferdinand v Sade Janka Kráľa sa otvára tento piatok o 9.00 h,“ spresnil Bubla s tým, že bistro bude počas týždňa fungovať od 10.00 do 22.00 h, cez víkendy a sviatky od 9.00 h.

Bistro Ferdinand má oživiť Sad Janka Kráľa od rána do večera, čo znamená, že prevádzka sa má prispôsobovať dennému a večernému režimu. V pláne je podávanie raňajok i obedov s mäsovou, vegetariánskou i vegánskou ponukou. Súčasťou bistra má byť tiež kaviarenská ponuka nápojov a koláčov. Vo večerných hodinách by sa mal koncept prevádzky zmeniť z bistra na reštauráciu.

Pomenovanie prevádzky Ferdinand má viacero dôvodov. Okrem toho, že je ako názov gastroprevádzky originálny či zapamätateľný, je zároveň úzko spojený s Bratislavou a Katedrálou sv. Martina, na ktorú sa návštevníci Sadu Janka Kráľa pozerajú a ktorá bola miestom korunovácií uhorských panovníkov. Najfrekventovanejšie meno korunovácií v Bratislave bolo práve Ferdinand. Zároveň však má byť názov aj poctou autorovi budovy, architektovi Ferdinandovi Končekovi.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Wirtshaus
  • Zdroj: Wirtshaus
  • Zdroj: Wirtshaus

Stavba od tímu architektov pod vedením Končeka z roku 1982 pôvodne slúžila všetkým návštevníkom parku. Bola tam prevádzka s občerstvením i zázemie pre pracovníkov údržby a správy parku. V roku 1995 sa objekt dostal do súkromného vlastníctva. Kúpu budovy schválili v marci 2021 bratislavskí poslanci, radnica sa s majiteľmi dohodla na cene 1,4 milióna eur bez DPH. K prevodu prišlo počas leta. Rekonštrukcia zanedbanej budovy sa začala v roku 2022.

Nový nájomca priestorov vzišiel z výberového konania. Priestory prebral v štádiu holopriestoru, hoci objekt ako taký bol zrekonštruovaný do pôvodnej modernistickej podoby. Staronovú podobu získali fasády aj fontána, v priestore bude zároveň vystavená pôvodná plastika od výtvarníčky Ľuby Končekovej – Veselej. Za rekonštrukciou za 600-tisíc eur stála kancelária Studený architekti v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy.

Nový interiér prevádzky zas spracovala kancelária GRAU. „Pri návrhu interiéru prevádzky Ferdinand nadväzujeme na výborne zvládnutú obnovu objektu od architekta Jána Studeného,“ priblížil prenajímateľ, spoločnosť Wirtshaus. „Nadväzujeme na nastavenú koncepciu priestoru vo forme podláh, stropov či stien, do priestoru vkladáme kusový mobiliár, ktorý umožňuje flexibilnú zmenu prevádzky na rôzne typy akcií, od rodinných osláv, svadieb, diskusií po výstavy či malé hudobné podujatia.“

Prevádzkovateľ bude platiť mesačný prenájom vo výške tritisíc eur bez DPH. Medzi svojimi referenciami zmieňuje trojicu bratislavských podnikov. Vo všetkých prípadoch ide o populárne a pomerne vysoko hodnotené prevádzky. Teraz sa má k nim zaradiť Ferdinand, ktorý sa snaží verejnosť lákať na „najväčšiu terasu v meste“. Či si nájde popularitu, sa ukáže už čoskoro.

 

(TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube