Author photoAdrian Gubčo 15.06.2020 09:10

Dom Schön na Obchodnej ulici bude obnovený, vzniknú tu exkluzívne byty

Polyfunkčný dom Schön v západnej časti Obchodnej ulice patrí k najmestskejšie pôsobiacim objektom na tejto azda jedinej skutočnej nákupnej triede v Bratislave. Vznikol ako kombinácia obchodného a obytného domu, dnes je však prázdny. Po rekonštrukcii tu vznikne nadštandardné bývanie, umiestnené prakticky v absolútnom centre metropoly.

Zdroj: Murman

Zdroj: Murman

Na mieste domu Schön sa pôvodne nachádzali dva menšie domy, ktoré boli na začiatku 30-tych rokov 20. storočia zbúrané, aby v roku 1934 uvoľnili miesto sedempodlažnej novostavbe, kde vznikli na prvých dvoch podlažiach obchody, na treťom kancelárske priestory a vyššie byty, hoci tu mali byť len dočasne – pôvodne sa mal obchodný dom rozšíriť aj sem. Investorom bola spoločnosť Siegfried & Max Schön, ktorá projekt zadala architektom Fridrichovi Weinwurmovi a Ignácovi Vécseimu.

Tieto dve vrcholné osobnosti slovenského funkcionalizmu dali budove vecný, puristický vzhľad, s charakteristickými širokými francúzskymi oknami so zábradlím z drôteného pletiva. Na prízemí sa nachádzala elipsovitá galéria, ktorá ho presvetľovala. V rokoch 1993-1994 prebehla rekonštrukcia objektu pod vedením architekta J. Bahnu, ktorá zachovala vonkajšiu podobu budovy, do elipsy bolo vložené schodisko a výťah.

Parter domu bol v poslednom období dlhšie bez využitia (s výnimkou krátkeho obdobia pred voľbami, kedy tu bol štáb jednej z kandidujúcich politických strán, resp. koalícií), čo platí aj o podlažiach vyššie. Už čoskoro by sa to však malo zmeniť. Developerská spoločnosť Murman totiž plánuje celkovú rekonštrukciu nadstavbu, spojenú s obnovou rezidenčnej aj retailovej či administratívnej funkcie.

V Rezidencii Schön, ako sa projekt volá, je ponúkaných 10 bytov (resp. 9 bytov a 1 loft), z toho sedem dvojizbových a tri trojizbové. Byty sa vyznačujú vysokými stropmi a zmieňovanými veľkými oknami s francúzskymi balkónmi, k čomu sa po rekonštrukcii pridá podlahové kúrenie alebo predpríprava pre klimatizáciu. Balkóny či terasy sú orientované do vnútrobloku. Jednotky sú predávané ako holobyty. Umiestnené budú na 3.-5. podlaží, na zvyšných troch budú, trúfnem si odhadnúť, exkluzívne rezidencie, ktoré nebudú vo verejnom predaji. V parteri má byť talianska reštaurácia a potraviny, parkovanie je riešené v podzemí. 

Schön si zo strany Obchodnej zachová pôvodnú podobu, zmeny tak prebehnú viacmenej len v interiéri. Developer sa spojil s mladým architektom Norbertom Konrádom a jeho kanceláriou Identity Architecture, ktorý, podľa vlastných slov, chce do architektúry vstúpiť len úplne minimalisticky. Cieľom je zdôrazniť funkcionalistický charakter objektu, spojený s osobnosťami pôvodných architektov.

Práce by už mali prebiehať, vymení sa strecha, zrealizujú nové rozvody inžinierskych sietí, povrchové úpravy stien, vonkajších priestorov, ako aj zrenovuje vstupná časť budovy. Realitná kancelária Svoboda&Williams, ktorá predaj bytov v projekte zastrešuje, odhaduje dokončenie rekonštrukcie na koniec roka 2020. Pre developera pôjde už o druhú rekonštrukciu funkcionalistickej pamiatky v centrálnej Bratislavy v poslednom období, investor totiž stojí aj za obnovou známeho domu s oblým nárožím na Dunajskej 1.

 

Zdroj: Murman

 

Bývanie na rušnej Obchodnej ulici, ktorá je živou pešou zónou s intenzívnou električkovou dopravou môže byť vnímané ako neveľmi príťažlivé, nehovoriac o nedávnych problémoch s kriminalitou, či dokonca násilnými trestnými činmi. Bratislavou v roku 2018 zatriasla vražda filipínskeho občana Henryho Acordu, ktorý bol brutálne dobitý takmer priamo pred domom Schön.

Napriek tomu predpokladám, že o nové byty na tejto ulici bude záujem. Stále platí, že ide o vo všeobecnosti atraktívne centrum mesta, kde už nemožno očakávať výraznejší prírastok bytov a každý, ktorý sa objaví v ponuke – zvlášť v štandarde novostavby – je zaujímavou investičnou príležitosťou. Byty, koniec-koncov, nemusia byť určené priamo pre bývanie, ale aj pre komerčné účely ako nájomné byty alebo AirBnB.

Faktom taktiež je, že Hlavné mesto postupne reaguje na problémy Obchodnej ulice a vyvíja snahy pre to, aby sa ulica zlepšila. Jedným z krokov bolo zriadenie stanice Mestskej polície, ktorá má byť aktívna najmä počas najproblémovejších večerov počas víkendov, ďalšou zmenou je zlepšenie nočného osvetlenia ulice. Postupne majú byť zavádzané ďalšie opatrenia, ktoré majú zmeniť status priestoru.

Do týchto snáh sa zapájajú aj miestni podnikatelia, ktorí sú už dlhšie zoskupení v občianskom združení Obchodná ulica a okolie. Ich cieľom je nielen zlepšenie konkurenciechopnosti prevádzok na ulici voči nákupným centrám, ale aj celkové zvýšenie úrovne ulice. Okrem menších revitalizácií a niekoľkých eventov je najvýraznejším výstupom práce združenia Manuál reklamy pre Obchodnú, ktorý má definovať zákadné pravidlá umiestňovania reklamy na ulici. Výsledky sú zatiaľ len veľmi obmedzené, ide však o dôležitý materiál do budúcna.

Otázka, či sa môže z Obchodnej ulice stať príťažlivejšia nákupná trieda (alebo či môže nákupnou ulicou vôbec ostať), ostáva otvorená. Na jednej strane jej môžu pomôcť snahy miestnych aktérov spojené s pripravovanými či uvažovanými revitalizáciami verejného priestoru v okolí (Námestie SNPKollárovo námestie), na strane druhej je však vysoko pravdepodobne ublíži otvorenie ďalšieho veľkého nákupného centra už na jar 2021 (pravdepodobne) – Stanice Nivy.

Presýtený bratislavský retailový trh získa ďalšie desaťtisíce metrov štvorcových komerčných priestorov, čo bude pre zostávajúce uličné lokácie, ktoré nemajú niektoré z výhod nákupných centier, znamenať existenčné problémy. Prázdne priestory, príp. vyplnené nevhodným typom prevádzok – záložne, pôžičkárne a pod. – môžu mať na vitalitu a tým pádom aj bezpečnosť ulíc ďaleko významnejší dopad ako akékoľvek mäkké opatrenia , ktorý by Hlavné mesto mohlo zrealizovať. Pozitívne aktivity na Obchodnej môžu vyjsť navnivoč.

Bratislava by mala začať otvorene hovoriť o problémoch, ktoré nákupné centrá prinášajú, a vykonať v tomto smere kroky, ktoré budú viesť k ich postupnému utlmovaniu v prospech aktívnych ulíc. Ide o zásadný predpoklad pre kvalitu života v meste, jeho ekonomický rozvoj, ale v neposlednom rade aj jeho príťažlivosť.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Murman
  • Zdroj: Murman

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube