Author photoAdrian Gubčo 07.05.2023 17:17

Lepšia električková doprava: Úroveň Račianskej radiály sa zvýši

Električková doprava tvorí pilier mestskej hromadnej dopravy v Bratislave. Do konca desaťročia by sa tak mali zmodernizovať jednotlivé radiály, čo zlepší nielen prevádzkové parametre, ale aj štandard pre cestujúcu verejnosť. Pred realizáciou väčších projektov Dopravný podnik Bratislavy (DPB) pripravuje aspoň menšie zásahy.

Ilustračný záber. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Ilustračný záber. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Veľké komplexné modernizácie sa aktuálne pripravujú najmä v prípade VajnorskejRužinovskej radiály. Prvá časť Vajnorskej by sa mohla začať opravovať už v priebehu tohto leta. Obnoviť sa má trať medzi Zátiším a Zlatými Pieskami, čím sa odstráni súčasný havarijný stav. Na budúci rok by mohol nadviazať aj úsek medzi Zátiším a Železničnou stanicou Nové Mesto.

Inak je na tom Račianska radiála, ktorá patrí k najvyťaženejším v meste. Zámer celkovej modernizácie od konečnej v Komisárkach po Račianske mýto, resp. po Radlinského, zatiaľ neexistuje. Príprava takéhoto veľkého projektu by zabrala niekoľko rokov, rovnako ako jeho výstavba.

DPB preto v priebehu uplynulých dvoch rokov pristúpil k sérii relatívne nenáročných, ale veľmi pozitívne vnímaných úprav priestoru zastávok. Tieto boli debarierizované, predláždené a doplnené moderným mobiliárom. Na Račianskom mýte došlo k rozšíreniu chronicky úzkeho priestoru. Zo série opráv v úseku medzi Račianskym mýtom a Železničnou stanicou Vinohrady však vypadla zastávka Ursínyho.

Teraz sa to má zmeniť. DPB pristúpi od utorka (9.5.) ku komplexnej modernizácii zastávky Ursínyho. Prevádzky električkovej dopravy sa nedotkne. Cestujúcim bude vždy slúžiť polovica nástupišťa, na ktorej v danom čase nebudú realizované stavebné práce. Informoval o tom hovorca DPB Martin Chlebovec.

V rámci modernizácie príde k vyvýšeniu nástupišťa či výmene asfaltového povrchu zastávky za estetickejšiu dlažbu, pohlcujúcu dažďovú vodu. „Osadené budú nové označníky, poskytujúce viac informácií, a zastávky doplní antracitový mobiliár, ktorý postupne doplnia prístrešky spĺňajúce štandardy dizajn manuálu zastávok MHD,“ priblížil hovorca. Elektronická tabuľa sa tu nateraz nachádzať podľa všetkého nebude.

Modernizáciou zastávky Ursínyho sa každopádne nadviaže na zmieňovanú rekonštrukciu frekventovaného prestupného uzla Račianske mýto z roku 2021 a ďalších piatich zastávok Račianskej radiály z minulého roka, ktorými DPB spustil Program obnovy a doplnenia prístreškov. Malo by ísť o provizórne zásahy predtým, ako sa zmodernizuje radiála komplexnejším spôsobom.

Kedy to bude, nie je v tomto momente známe, hoci sa predpokladá, že nepôjde o celkový projekt, ako v prípade ostatných radiál. Namiesto toho by malo ísť o postupné úpravy menších sekcií. Takýmto spôsobom bude možné celú trať opraviť bez toho, aby došlo k úplnému narušeniu prevádzky.

Račianska radiála tak bude z pohľadu cestujúcej verejnosti po pripravovanom zásahu omnoho príjemnejšia. Opravou Ursínyho sa navyše obnoví zastávka v lokalite, ktorá prešla nedávno veľkou prestavbou, čo umocní pozitívny dojem z projektu. Naozaj špičkovú úroveň však dosiahne až potom, ako dôjde na totálnu modernizáciu, spojenú s rekonštrukciou ulice od fasády k fasáde. To bude realitou najskôr až o niekoľko rokov.

 

(TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube