Author photoAdrian Gubčo 31.08.2021 15:31

Úpravy na Račianskom mýte sú pred dokončením

V týchto dňoch sa chýlia k záveru rekonštrukčné práce na Račianskom mýte, ktorých cieľom bolo zlepšenie úrovne električkovej zastávky a prechádzania cez rušnú križovatku. Mesto tým reagovalo na doterajší desivý stav priestoru, nehodný súčasných požiadaviek na modernú verejnú dopravu. Magistrát a Dopravný podnik sľubujú, že zastávku aj upravené časti križovatky odovzdajú 2. septembra do plného užívania.

Fotografia z 31.8.2021

Fotografia z 31.8.2021

Práce na čiastočnej obnove Račianskeho mýta sa spustili na začiatku augusta tohto roka. Hlavné mesto vtedy prisľúbilo, že práce dokončí expresne – ešte pred začiatkom školského roka, teda do 31. augusta. Predmetom rekonštrukcie je vybudovanie nových zastávkových ostrovčekov, ktoré budú vyvýšené, bezbariérové a rozšírené, doplnenie vybavenia (označníkov a prístreškov), či debarierizácia priechodov pre chodcov. Nejde o natoľko náročné úpravy, komplexná rekonštrukcia by mala prísť až v priebehu budúceho roka (pravdepodobne).

Dnes, v deň plánovaného dokončenia prác, možno konštatovať, že projekt sa podarilo z veľkej časti dokončiť. Ostrovčeky aj priechody pre chodcov sú z veľkej časti dobudované, osadená bola nová svetelná signalizácia a nainštalovaná bola aj prevažná časť mobiliáru. Chýbajú ešte prístrešky, čo by však malo byť spôsobené výrobcom. „Prístrešky na zastávkach budú vzhľadom na dodacie lehoty osadené približne v polovici septembra,“ vysvetlil pre portál iMHD hovorca DPB Martin Chlebovec. Dokončiť ostáva aj drobnejšie práce, napríklad nastriekanie dopravného značenia. 

Výsledkom úprav je výrazné zvýšenie komfortu pre cestujúcu verejnosť. Tá už nebude nútená v takej miere čeliť nebezpečným situáciám, kedy električky prechádzali doslova niekoľko centimetrov od chodcov. Tí vystupovali na zanedbanú plochu, ktorá bola oproti električkám nízko, čo bol problém najmä pre osoby so sťaženou mobilitou. Teraz sa pomery výrazne zlepšili, a to napríklad aj pre nevidiacich, ktorí získali vodiaci pás. Z úpravy však budú profitovať aj tí, ktorí zastávku nevyužívajú alebo v lokalite bývajú – DPB prebrúsil koľaje a v priebehu najbližšieho víkendu ich bude aj podbíjať. Vďaka tomu sa budú električky pohybovať hladšie a tichšie.

Naostatok, oceniť treba zvýšenie estetickej úrovne priestoru. Dopravný podnik na zastávke a susednom ostrovčeku využil dlažbu typu Casa di Campo, farebné prevedenie Babylon – teda novú bratislavskú dlažbu (resp. jednu z nich). Stĺpy svetelnej signalizácie alebo zábradlia získali antracitovú farbu, využité boli nové označníky, a pri budovaní priechodov boli aplikované Technické listy mesta Bratislavy. Výsledkom by mal byť nielen modernejší výraz priestoru, ale aj jeho udržateľnosť.

Cestujúci tak budú môcť už čoskoro naplno využívať celú zastávku aj kvalitnejšie priechody. „Rekonštrukciu tohto dôležitého prestupného uzla sme už nemohli viac odkladať,“ povedal na margo projektu Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s. „Som preto rád, že sa väčšinu prác podarilo stihnúť načas a doprava bude od začiatku školského roka, kedy očakávame hustejšiu premávku, opäť bez obmedzení. Náš tím dokázal, že vie splniť aj takéto časovo a logisticky náročné úlohy.“ Kvôli podbíjaniu však bude na trati výluka ešte počas víkendu.

Výraznejšie obmedzenia by mohli prísť aj počas budúceho roka, kedy by sa mohla zrealizovať radikálnejšia prestavba zastávky. Po jej dokončení by tu mal vzniknúť integrovaný prestupný bod pre električky a autobusy. Nástupište bude pravdepodobne ešte o niečo vyššie a širšie, pribudnú tu ďalšie prístrešky a prebudovaná bude aj trať a električkový zvršok. Čiastočne upravený bude dopravný režim, keďže rozšírenie zastávky si bude vyžadovať redukciu pruhov na Račianskej. Teoreticky by sa mali zlepšiť aj podmienky pre cyklistov.

Ak sa skutočne podarí tento projekt dokončiť, a to už na budúci rok, zlepšenie úrovne električkovej dopravy bude (skôr na mentálnej úrovni, ale to je pri zvyšovaní atraktivity MHD veľmi dôležité) mimoriadne citeľné. Navyše, pôjde pravdepodobne o rekonštrukciu, ktorá nebude robená tým najlacnejším spôsobom za použitia najhorších materiálov s nízkou odolnosťou alebo v otáznej kvalite vyhotovenia. Račianske mýto sa tým posunie o krôčik bližšie k premene na uspokojivý verejný priestor.

 

Fotografie z 31.8.2021 a 29.8.2021. Pozrite si modernizáciu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Práce počas 31.8.2021
  • Práce počas 31.8.2021
  • Práce počas 29.8.2021
  • Práce počas 29.8.2021
  • Práce počas 29.8.2021
  • Práce počas 29.8.2021
  • Práce počas 29.8.2021
  • Práce počas 29.8.2021
  • Práce počas 29.8.2021

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube