Author photoAdrian Gubčo 29.01.2019 16:30

Rekonštrukcia SNG pokračuje, fasáda Premostenia sa začína odhaľovať

Komplexná obnova a modernizácia komplexu Slovenskej národnej galérie v centre Bratislavy je vo vysokom štádiu realizácie. V posledných dňoch sa začala konečne odhaľovať aj finálna podoba najvýraznejšieho prvku galérie – Premostenia, jedného z najvýraznejších prvkov bratislavského nábrežia.

Aktuálny stav rekonštrukcie zhodnotilo vedenie SNG počas dnešnej tlačovej konferencie, na ktorom predstavilo aj plány na rok 2019. Počas tohto roka sa bude pokračovať s realizáciou prác v exteriéri aj interiéri, pričom ešte tento rok vzniknú prvé priestory, ktoré sa v budúcnosti stanú súčasťou expozičného okruhu naprieč celým areálom.

V týchto dňoch zhotoviteľ dokončuje práce na na vokajších fasádach, pričom najviditeľnejším zásahom je spomínané snímanie lešenia z premostenia SNG, majstrovského kúsku architekta Vladimíra Dedečka. Postupne sa dokončuje aj obnova fasád barokových Vodných kasární, kde sa zasklievajú jednotlivé arkády. Nádvorie, ktoré kasárne vymedzujú, prejde obnovou až neskôr, všetky stromy však práce znášajú dobre a ostanú zachované.

Vďaka postupu prác budú čoskoro uvoľnené niektoré z dopravných obmedzení, ktoré teraz ovplyvňujú dopravu na nábrežnej promenáde. Lešenie pri premostení každopádne ešte nejakú dobu ostane, keďže je zatiaľ dokončená len jeho najvyššia časť.

 

Riaditeľka SNG Alexandra Kusá predstavuje postup pri rekonštrukcii

 

Vďaka danému postupu prác začína vedenie SNG pripravovať inštalovanie tzv. experimentálnych expozícií, ktoré budú trvalou súčasťou obnovenej galérie. Okrem prezentácie zbierkového fondu budú riešiť aj teoretické či praktické možnosti a postupy pri sprístupňovaní kultúrnych predmetov. Konkrétne pôjde o Knižnicu Kornela a Nade Földvári a interaktívny prezentáciu dejín umenia predovšetkým pre deti pod názvom Krajina za mapou. Priestory vzniknú v Esterházyho paláci.

Už teraz tak možno tušiť, že po dokončení rekonštrukcie vznikne zo Slovenskej národnej galérie špičkový kultúrny a spoločenský areál, ktorý v sebe spojí ikonickú architektúru Vladimíra Dedečka, vysokú úroveň prezentácie umeleckých diel a otvorený a interaktívny verejný priestor. SNG bude etalónom kvality verejnej inštitúcie a jednou z kľúčových atrakcií Bratislavy.

 

Snímanie lešenia v piatok, 25.1.2019

 

Jediným tieňom na rekonštrukcii je stále sa odďaľujúci termín jej dokončenia. Len pred niekoľkými mesiacmi bolo oficiálne uvádzané, že stavba by mala byť ukončená v apríli 2020. Medzičasom však prebehol audit projektu zo strany Ministerstva kultúry, po ktorom bolo termín posunutý až na rok 2021.

Na tomto mieste nebudem špekulovať, čím je spôsobený tento posun, na druhej strane však práce na rekonštrukcii od času, kedy sa hovorilo o apríli 2020, nepoľavili. Ak si zhotoviteľ zachová dané tempo, nevidím dôvod, prečo by v pôvodne avizovanom termíne nemala byť rekonštrukcia ukončená, zvlášť ak vezmeme do úvahy, že podstatná časť objektov je už z exteriéru viacmenej dokončená.

Bolo by veľmi nešťastné, ak by sa mala rekonštrukcia zbytočne predlžovať – nielenže by to bolo drahšie, ale zlé dôsledky by to malo predovšetkým pre slovenskú kultúru, v ktorej si SNG, aj vďaka vynikajúcej práci súčasného vedenia, zasluhuje úplne popredné miesto.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Nová fasáda Premostenia
  • Nová fasáda Premostenia
  • V Premostení vznikli okná, ktoré umožnia výhľady na nábrežnú promenádu
  • V Premostení vznikli okná, ktoré umožnia výhľady na nábrežnú promenádu
  • Nádvorie - Vodné kasárne
  • Zdroj: SNG / Ján Krížik

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube