YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 29.01.2019 16:30

Rekonštrukcia SNG pokračuje, fasáda Premostenia sa začína odhaľovať

Komplexná obnova a modernizácia komplexu Slovenskej národnej galérie v centre Bratislavy je vo vysokom štádiu realizácie. V posledných dňoch sa začala konečne odhaľovať aj finálna podoba najvýraznejšieho prvku galérie – Premostenia, jedného z najvýraznejších prvkov bratislavského nábrežia.

Aktuálny stav rekonštrukcie zhodnotilo vedenie SNG počas dnešnej tlačovej konferencie, na ktorom predstavilo aj plány na rok 2019. Počas tohto roka sa bude pokračovať s realizáciou prác v exteriéri aj interiéri, pričom ešte tento rok vzniknú prvé priestory, ktoré sa v budúcnosti stanú súčasťou expozičného okruhu naprieč celým areálom.

V týchto dňoch zhotoviteľ dokončuje práce na na vokajších fasádach, pričom najviditeľnejším zásahom je spomínané snímanie lešenia z premostenia SNG, majstrovského kúsku architekta Vladimíra Dedečka. Postupne sa dokončuje aj obnova fasád barokových Vodných kasární, kde sa zasklievajú jednotlivé arkády. Nádvorie, ktoré kasárne vymedzujú, prejde obnovou až neskôr, všetky stromy však práce znášajú dobre a ostanú zachované.

Vďaka postupu prác budú čoskoro uvoľnené niektoré z dopravných obmedzení, ktoré teraz ovplyvňujú dopravu na nábrežnej promenáde. Lešenie pri premostení každopádne ešte nejakú dobu ostane, keďže je zatiaľ dokončená len jeho najvyššia časť.

 

Riaditeľka SNG Alexandra Kusá predstavuje postup pri rekonštrukcii

 

Vďaka danému postupu prác začína vedenie SNG pripravovať inštalovanie tzv. experimentálnych expozícií, ktoré budú trvalou súčasťou obnovenej galérie. Okrem prezentácie zbierkového fondu budú riešiť aj teoretické či praktické možnosti a postupy pri sprístupňovaní kultúrnych predmetov. Konkrétne pôjde o Knižnicu Kornela a Nade Földvári a interaktívny prezentáciu dejín umenia predovšetkým pre deti pod názvom Krajina za mapou. Priestory vzniknú v Esterházyho paláci.

Už teraz tak možno tušiť, že po dokončení rekonštrukcie vznikne zo Slovenskej národnej galérie špičkový kultúrny a spoločenský areál, ktorý v sebe spojí ikonickú architektúru Vladimíra Dedečka, vysokú úroveň prezentácie umeleckých diel a otvorený a interaktívny verejný priestor. SNG bude etalónom kvality verejnej inštitúcie a jednou z kľúčových atrakcií Bratislavy.

 

Snímanie lešenia v piatok, 25.1.2019

 

Jediným tieňom na rekonštrukcii je stále sa odďaľujúci termín jej dokončenia. Len pred niekoľkými mesiacmi bolo oficiálne uvádzané, že stavba by mala byť ukončená v apríli 2020. Medzičasom však prebehol audit projektu zo strany Ministerstva kultúry, po ktorom bolo termín posunutý až na rok 2021.

Na tomto mieste nebudem špekulovať, čím je spôsobený tento posun, na druhej strane však práce na rekonštrukcii od času, kedy sa hovorilo o apríli 2020, nepoľavili. Ak si zhotoviteľ zachová dané tempo, nevidím dôvod, prečo by v pôvodne avizovanom termíne nemala byť rekonštrukcia ukončená, zvlášť ak vezmeme do úvahy, že podstatná časť objektov je už z exteriéru viacmenej dokončená.

Bolo by veľmi nešťastné, ak by sa mala rekonštrukcia zbytočne predlžovať – nielenže by to bolo drahšie, ale zlé dôsledky by to malo predovšetkým pre slovenskú kultúru, v ktorej si SNG, aj vďaka vynikajúcej práci súčasného vedenia, zasluhuje úplne popredné miesto.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Nová fasáda Premostenia
  • Nová fasáda Premostenia
  • V Premostení vznikli okná, ktoré umožnia výhľady na nábrežnú promenádu
  • V Premostení vznikli okná, ktoré umožnia výhľady na nábrežnú promenádu
  • Nádvorie - Vodné kasárne
  • Zdroj: SNG / Ján Krížik

Súvisiace články

Fantastický úspech aj otázky do budúcna: Opravená SNG má skvelé priestory, potrebuje skvelý obsah

15.12.2022 18:06:19 Andrej Sárközi

Otvorených brán sa dočkala po 21 rokoch rekonštrukcie a len na otvorenie prišlo niekoľko tisíc ľudí. Slovenská národná galéria (SNG) sa teší mimoriadnej obľube už piaty deň. Mnohí návštevníci mohli prvýkrát obdivovať jej ikonickú architektúru aj zvnútra a projekt sa stal okamžite vzorovým príkladom obnovy staršieho komplexu. Nová etapa SNG však nesmie byť len o budove, ale aj o jej obsahu.

Čítať viac

Kľúčový bratislavský projekt je dokončený. SNG otvára po 21 rokoch zrekonštruovaný areál

01.12.2022 15:31:52 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných projektov v Bratislave je konečne dokončený. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG), jednej z kotevných kultúrnych inštitúcií v krajine, radikálnym spôsobom posúva jej úroveň a s ňou aj kvalitu celého mesta i štátu. Zároveň prináša obnovu architektúry, ktorá si bez akýchkoľvek debát zaslúži prívlastok ikonická.

Čítať viac

Keď je architektúra umením. Slovenská národná galéria je pokladom nábrežia

18.11.2022 13:30:00 Adrian Gubčo

V tejto chvíli ostávajú už len dni do otvorenia zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie. Jej obnova bola akútna už od roku 2001, no práce sa naozaj spustili až na prelome rokov 2015 a 2016. Bratislava po dlhom čakaní v zrekonštruovanej SNG nezíska len modernejšiu inštitúciu, ale aj výnimočný verejný komplex, ktorý posunie mesto na vyššiu úroveň.

Čítať viac

Bratislava sa dočkala. SNG je pred otvorením, pozrite sa dovnútra

10.11.2022 11:19:45 Andrej Sárközi

Nekonečné prieťahy, problémy, nesplnené plány a navyšovania rozpočtov skončili. V Slovenskej národnej galérii (SNG) aktuálne prebieha kolaudačný proces. Kotevná inštitúcia slovenskej kultúry, ktorej súčasťou je najvýraznejšia stavba bratislavského nábrežia, sa takto radikálne posúva. Jej špecifické a ikonické výstavné priestory dlhé roky bezútešne chátrali, teraz sa však ukazuje, že vďaka rekonštrukcii vzniknú expozície, ktoré nemajú na Slovensku obdobu.

Čítať viac

Dlhé čakanie na SNG je takmer na konci, komplikáciám čelí aj teraz

06.10.2022 17:12:33 Adrian Gubčo

Po dlhom čakaní, množstve problémov, predlžovaní výstavby a navyšovaniach rozpočtu sa príbeh rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie (SNG) konečne chýli ku koncu. Jeden z najvýznamnejších verejných projektov desaťročia by mal byť dokončený už o niekoľko mesiacov. Predtým však musí prekonať ešte jednu komplikáciu.

Čítať viac

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie bude dokončená v lete tohto roka

03.02.2022 14:03:41 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch – ba až desaťročiach – bude tento rok konečne stavebne dokončená rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie. Kotevná slovenská kultúrna inštitúcia, sídliaca v ikonickom komplexe na nábreží Dunaja, tak získa výrazne väčšie a kvalitnejšie priestory. Hoci v plnej prevádzke, aj s vybavenými interiérmi a prvými výstavami, bude až neskôr, už tento rok by sa mala začať zrekonštruovaná časť galérie sprístupňovať verejnosti.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG sa blíži k záveru

06.08.2021 17:10:57 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných verejných projektov na Slovensku sa blíži k záveru. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG) prinesie masívne skvalitnenie areálu tejto kotevnej kultúrnej inštitúcie, výrazné zlepšenie možností pre vystavovanie a uchovávanie diel a otvorenie veľkej časti mestského bloku pre návštevníkov. Dokončenie stavebných prác sa očakáva v priebehu budúceho roka.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG bude dokončená v roku 2022

05.02.2021 16:35:23 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných kultúrnych projektov v Bratislave i na Slovensku, rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, vstupuje do ďalšieho roka. Práce sa spustili už v roku 2016, pričom sa pôvodne predpokladalo, že budú ukončené do troch rokov. Ani v roku 2021 sa dokončenia galérie nedočkáme, definitívny termín jej otvorenia je však už na obzore.

Čítať viac

Ako postupuje rekonštrukcia SNG: Exteriéry sú prakticky dokončené, práce sa presúvajú do interiérov

23.10.2019 15:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších projektov v Bratislave v poslednom období, komplexná rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, postupuje. Oproti pôvodným predpokladom výstavba už teraz mešká, na konci bude oneskorenie ešte výraznejšie. Dobrou správou však je, že práce na exteriéroch budov sú už takmer ukončené a čoskoro sa začne pracovať v interiéroch.

Čítať viac

Kontrolný deň v SNG, 11.10.2018

12.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Počas včerajšieho stretnutia zástupcovia našej poprednej kultúrnej inštitúcie – Slovenskej národnej galérie – predstavili aktuálny postup prác na dlhoočakávanej rekonštrukcii areálu tejto inštitúcie. Práce svižne napredujú a pomaly sa už začína rysovať budúca podoba galérie, ktorá bude jedným z najkvalitnejších priestorov pre verejnosť v metropole.

Čítať viac

Construction update: Slovenská národná galéria, 28.7.2018

31.07.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Počas uplynulého víkendu oslavovala Slovenská národná galéria (SNG) svoje sedemdesiate narodeniny. Významné výročie si pripomenula radou vydarených aktivít, jednou z nich bola aj prehliadka práve rekonštruovaného areálu za účasti generálnej riaditeľky galérie, Alexandry Kusej.

Čítať viac

SNG oslavuje sedemdesiatku a ukáže, ako postupuje rekonštrukcia

19.07.2018 15:00:00 Adrian Gubčo

SNG – Slovenská národná galéria tento rok oslavuje už 70 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravila na sobotu 28.7. bohatý program a pre každého návštevníka aj zaujímavé darčeky.

Čítať viac

Aktuálny postup a novinky z rekonštrukcie Slovenskej Národnej Galérie

23.01.2018 10:30:00 Adrian Gubčo

Slovenská národná galéria na nedávnej tlačovej konferencii predstavila svoje plány na rok 2018. Hoci jedna z našich najvýznamnejších kultúrnych inštitúcii pripravuje na rok 2018 viacero zaujímavých noviniek, z hľadiska verejnosti zrejme najviac otázok vzbudzuje postup rekonštrukcie komplexu, ktorý patrí k najvýraznejším stavbám v Bratislave.

Čítať viac

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie napreduje (+ nové vizualizácie)

26.08.2017 14:00:00 Adrian Gubčo

Okrem množstva súkromných projektov sa v Bratislava realizuje aj nepomerne menšie množstvo verejných zámerov. Jedným z najvýznamnejších je rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG), ktorá pomaly napreduje.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube