YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.10.2018 09:00

Kontrolný deň v SNG, 11.10.2018

Počas včerajšieho stretnutia zástupcovia našej poprednej kultúrnej inštitúcie – Slovenskej národnej galérie – predstavili aktuálny postup prác na dlhoočakávanej rekonštrukcii areálu tejto inštitúcie. Práce svižne napredujú a pomaly sa už začína rysovať budúca podoba galérie, ktorá bude jedným z najkvalitnejších priestorov pre verejnosť v metropole.

V rámci rozsiahleho projektu sa už dokončili základné búracie práce, zrealizovala sa hrubá stavba depozitárneho domu, ktorý bude mať deväť nadzemných podlaží, hotové sú konštrukcie Veľkej dvorany, teda budúceho najväčšieho expozičného priestoru na mieste bývalého amfiteátra, ako aj expozičných priestorov orientovaných do Riečnej ulice. Takmer dokončený je obklad na Administratívnej budove, vymenila sa strecha Vodných kasární a realizuje sa aj nové opláštenie tzv. Premostenia. SNG predpokladá, že do zimy bude stavba viacmenej uzavretá.

Rekonštrukcia sa oficiálne spustila na začiatku roka 2016 a bola plánovaná na 36 mesiacov. Do toho však vstúpilo predsedníctvo Slovenska v Európskej komisii, čo z dôvodu organizovania podujatí v Redute narušilo práce. Aktuálne by však nemalo už nič narušiť harmonogram, SNG tak odhaduje dokončenie obnovy v apríli 2020. „Keďže stavba pokročila a mnohé skutočnosti sú odhadnuteľné, pristúpili sme k príprave projektu interiéru a budúcich stálych expozícií. Tie by mali obsiahnuť široké zbierky galérie a zároveň reflektovať výsledky úspešných a dôležitých projektov z posledných rokov,“ vysvetľuje Alexandra Kusá, riaditeľka SNG. „Súbežne pracujeme na navrhovaní infosystému celej budovy vrátane názvov jednotlivých priestorov.“

Čo možno teda po dokončení rekonštrukcie očakávať? Slovenská národná galéria zdôrazňuje, že obnovu vníma ako komplexný reštart celej inštitúcie. Cieľom je premeniť sa na modernú kultúrnu inštitúciu, kde sa nebude len vystavovať umenie, ale vznikne aj veľmi kvalitný verejný priestor. Z týchto dôvodov sa má areál čo najviac otvoriť, vzniknú teda pasáže, ktoré prepoja západné a východné krídlo, ako aj vstup od historického jadra s nábrežím, nadviaže sa na populárny Letný pavilón z minulosti, na nádvorí medzi SNG a Hotelom Carlton by malo vzniknúť Námestie Karola Vaculíka a na priestranstve za americkou ambasádou tzv. travertínová záhrada, kde sa nanovo využije travertín, ktorý sa kedysi použil na kvetináče pod Premostením.

Projekt vzniku Námestia Karola Vaculíka podporuje aj mestská časť Staré Mesto, ktorá je pripravená zasanovať staré garáže, ktoré sa momentálne v priestore nachádzajú. Vyčistenie územia je pre SNG dôležité, pretože tu plánuje zriadiť nový hlavný vstup. Podobne kvôli Travertínovej záhrade bol oslovený Magistrát Bratislavy - hlavného mesta SR, ktoré slovami primátora Iva Nesrovnala vyjadril zámeru podporu a prisľúbil súčinnosť. Rekonštrukcia SNG by tak mala priniesť komplexné zlepšenie celého okolia a prispieť k jeho lepšej priechodnosti.

Národná galéria tak smeruje k tomu, aby sa stala skutočným pokladom Bratislavy, pýchou metropoly a pravdepodobne najšpičkovejšou verejnou kultúrnou inštitúciou. Modernizácia a silnejšie otvorenie galérie verejnosti, pričom stále zbierky by mali byť voľne prístupné a len občasné platené, by malo poskytnúť veľmi kvalitnú alternatívu pre trávenie voľného času a lepšie sprostredkovať mnohé dôležité témy, ktorým sa SNG venuje. Zatiaľ nebolo spresnené, kedy sa spustia aj prvé výstavy (prípadne aké budú), keďže nielen výstavba, ale aj presun diel a ich inštalácia v nových interiéroch je mimoriadne náročná. Unikátom však bude sprístupnenie nielen bežných galerijných priestorov, ale čiatočne aj depozitáru, kde SNG inak skladuje približne 70-tisíc diel. Vo výsledku má byť galéria naplánovaná tak, aby návštevníka previedla celým areálom.

Architektonická koncepcia je výsledkom dvoch súťaží, ktoré sa konali v rokoch 2003 a 2005. Víťazom sa stali Architekti BKPŠ – Kusý, Paňák, ktorí veľmi citlivo pristúpili k pôvodnému konceptu od architekta Vladimíra Dedečka. Riaditeľka Kusá sa otvorene vyjadrila, že rekonštrukcia je robená tak, aby sa areál mohol stať Národnou kultúrnou pamiatkou. Viditeľné však budú všetky vrstvy zásahov, od 18. storočia po súčasnosť.

Citlivý prístup k architektúre, otvorenie areálu verejnosti, masívne zlepšenie podmienok pre expozíciu umeleckých diel a z predošlých čias dedičstvo architektonickej odvahy bude mať za následok, že už v roku 2020 Bratislava získa úžasnú galériu, ktorá bude oprávnene predmetom závisti iných metropol a jedným z najvýznamnejších monumentov v krajine. Hlavné mesto Slovenska tým aspoň čiastočne prekoná hendikep spočívajúci v nedostatku kvalitných verejných priestorov a inštitúcii a priblíži sa k moderným európskym mestám s vysokou kvalitou života, pre ktorú sú podobné priestranstvá a budovy mimoriadne dôležité.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Riaditeľka SNG Alexandra Kusá predstavuje zámery v rámci rekonštrukcie SNG. Zrovnať so zemou by sa mali staré garáže medzi areálom galérie a hotelom Carlton.
 • Na mieste garáže a odstránením múru by malo vzniknúť Námestie Karola Vaculíka (pomenované po zakladateľovi SNG), do ktoré budú orientované nové pasáže pretínajúce galériu a bude tu aj hlavný vstup.
 • Jedna s pasáží, ktorá prepojí Námestie Karola Vaculíka s Riečnou ulicou. Pasáž sa nachádza na prízemí Depozitárneho domu.
 • Hlavný vstup do SNG.
 • Vstup do SNG od RIečnej ulice a od budúcej Travertínovej záhrady. V priestore vpravo vznikne galerijný obchod.
 • Opláštenie administratívnej budovy je takmer dokončené.
 • Administratívna budova SNG od nábrežia. Fasáda je takmer hotová a zachováva si typickú červeno-bielu farebnú schému, ktorá sa prenesie aj na Depozitárny dom.
 • Budúca Veľká dvorana SNG, najväčší výstavný priestor. Vľavo odhalené murivo pôvodných Vodných kasární.
 • Schodisko smerujúce k expozičných priestorom na vyšších podlažiach.
 • Veľká dvorana z výšky. Vystavovať by sa tu mali veľkorozmerné diela, ale aj konať eventy.
 • Strešná konštrukcia Veľkej dvorany.
 • Pohľad do arkády okolo Hlavného nádvoria SNG.
 • K najatraktívnejším priestorom celej SNG nepochybne patrí Premostenie, ktoré je špičkovým výstavným priestorom. Bude slúžiť pravdepodobne najmä pre nestále výstavy.
 • Najvyššie podlažie Premostenia.
 • Opláštenie premostenia zozadu.
 • Vďaka dvom novým oknám po bokoch premostenia bude najvyššie podlažie Premostenia poskytovať atraktívne výhľady.
 • Pohľad na promenádu.
 • Práce na premostení napredujú.
 • Pohľad k Národnému múzeu (mimochodom, tiež si akútne vyžaduje rekonštrukciu) a k novému centru mesta.
 • Pohľad do nádvoria. Vodné kasárne dostali novú strechu z rheizinku.
 • Nižšie podlažia premostenia poskytnú výhľad na nádvorie, ale aj nábrežie Dunaja.
 • Arkády Vodných kasární. Priehľady do nádvoria budú zasklené, aby sa udržala vhodná mikroklíma v expozičných priestoroch, ktoré budú v miestnostiach naľavo od chodby.
 • Strecha premostenia sa dokončuje, vďaka preskleniu poskytne ideálne svetelné podmienky.
 • Pohľad na nádvorie, ktorému aktuálne dominujú stavebné mechanizmy, v budúcnosti však bude atraktívnym a živým verejným priestorom.
 • Pod premostením pribudne vstup do nižších podlaží SNG.
 • Premostenie SNG, najvýraznejšia a najviac diskutovaná súčasť komplexu, je skrytá v lešení.
 • Aktuálnym postupom pác aplánmi previedla riaditeľka SNG Alexandra Kusá a starosta mestskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík.
 • Námestie Karola Vaculíka, hlavný vstup do galérie a vchod do pasáže pod Depozitárnym domom (vpravo). Zdroj: SNG / Ján Krížik
 • Pohľad od Hlavného vstupu do SNG. Zdroj: SNG / Ján Krížik
 • Nádvorie SNG bude verejným priestorom, otvoreným pre širokú verejnosť. Zdroj: SNG / Ján Krížik
 • Premostenie SNG dostane nový šat. Okná na najvyššom podlaží umožnia výhľady na nábrežie. Zdroj: SNG / Ján Krížik

Súvisiace články

Fantastický úspech aj otázky do budúcna: Opravená SNG má skvelé priestory, potrebuje skvelý obsah

15.12.2022 18:06:19 Andrej Sárközi

Otvorených brán sa dočkala po 21 rokoch rekonštrukcie a len na otvorenie prišlo niekoľko tisíc ľudí. Slovenská národná galéria (SNG) sa teší mimoriadnej obľube už piaty deň. Mnohí návštevníci mohli prvýkrát obdivovať jej ikonickú architektúru aj zvnútra a projekt sa stal okamžite vzorovým príkladom obnovy staršieho komplexu. Nová etapa SNG však nesmie byť len o budove, ale aj o jej obsahu.

Čítať viac

Kľúčový bratislavský projekt je dokončený. SNG otvára po 21 rokoch zrekonštruovaný areál

01.12.2022 15:31:52 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných projektov v Bratislave je konečne dokončený. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG), jednej z kotevných kultúrnych inštitúcií v krajine, radikálnym spôsobom posúva jej úroveň a s ňou aj kvalitu celého mesta i štátu. Zároveň prináša obnovu architektúry, ktorá si bez akýchkoľvek debát zaslúži prívlastok ikonická.

Čítať viac

Keď je architektúra umením. Slovenská národná galéria je pokladom nábrežia

18.11.2022 13:30:00 Adrian Gubčo

V tejto chvíli ostávajú už len dni do otvorenia zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie. Jej obnova bola akútna už od roku 2001, no práce sa naozaj spustili až na prelome rokov 2015 a 2016. Bratislava po dlhom čakaní v zrekonštruovanej SNG nezíska len modernejšiu inštitúciu, ale aj výnimočný verejný komplex, ktorý posunie mesto na vyššiu úroveň.

Čítať viac

Bratislava sa dočkala. SNG je pred otvorením, pozrite sa dovnútra

10.11.2022 11:19:45 Andrej Sárközi

Nekonečné prieťahy, problémy, nesplnené plány a navyšovania rozpočtov skončili. V Slovenskej národnej galérii (SNG) aktuálne prebieha kolaudačný proces. Kotevná inštitúcia slovenskej kultúry, ktorej súčasťou je najvýraznejšia stavba bratislavského nábrežia, sa takto radikálne posúva. Jej špecifické a ikonické výstavné priestory dlhé roky bezútešne chátrali, teraz sa však ukazuje, že vďaka rekonštrukcii vzniknú expozície, ktoré nemajú na Slovensku obdobu.

Čítať viac

Dlhé čakanie na SNG je takmer na konci, komplikáciám čelí aj teraz

06.10.2022 17:12:33 Adrian Gubčo

Po dlhom čakaní, množstve problémov, predlžovaní výstavby a navyšovaniach rozpočtu sa príbeh rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie (SNG) konečne chýli ku koncu. Jeden z najvýznamnejších verejných projektov desaťročia by mal byť dokončený už o niekoľko mesiacov. Predtým však musí prekonať ešte jednu komplikáciu.

Čítať viac

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie bude dokončená v lete tohto roka

03.02.2022 14:03:41 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch – ba až desaťročiach – bude tento rok konečne stavebne dokončená rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie. Kotevná slovenská kultúrna inštitúcia, sídliaca v ikonickom komplexe na nábreží Dunaja, tak získa výrazne väčšie a kvalitnejšie priestory. Hoci v plnej prevádzke, aj s vybavenými interiérmi a prvými výstavami, bude až neskôr, už tento rok by sa mala začať zrekonštruovaná časť galérie sprístupňovať verejnosti.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG sa blíži k záveru

06.08.2021 17:10:57 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných verejných projektov na Slovensku sa blíži k záveru. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG) prinesie masívne skvalitnenie areálu tejto kotevnej kultúrnej inštitúcie, výrazné zlepšenie možností pre vystavovanie a uchovávanie diel a otvorenie veľkej časti mestského bloku pre návštevníkov. Dokončenie stavebných prác sa očakáva v priebehu budúceho roka.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG bude dokončená v roku 2022

05.02.2021 16:35:23 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných kultúrnych projektov v Bratislave i na Slovensku, rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, vstupuje do ďalšieho roka. Práce sa spustili už v roku 2016, pričom sa pôvodne predpokladalo, že budú ukončené do troch rokov. Ani v roku 2021 sa dokončenia galérie nedočkáme, definitívny termín jej otvorenia je však už na obzore.

Čítať viac

Ako postupuje rekonštrukcia SNG: Exteriéry sú prakticky dokončené, práce sa presúvajú do interiérov

23.10.2019 15:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších projektov v Bratislave v poslednom období, komplexná rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, postupuje. Oproti pôvodným predpokladom výstavba už teraz mešká, na konci bude oneskorenie ešte výraznejšie. Dobrou správou však je, že práce na exteriéroch budov sú už takmer ukončené a čoskoro sa začne pracovať v interiéroch.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG pokračuje, fasáda Premostenia sa začína odhaľovať

29.01.2019 16:30:00 Adrian Gubčo

Komplexná obnova a modernizácia komplexu Slovenskej národnej galérie v centre Bratislavy je vo vysokom štádiu realizácie. V posledných dňoch sa začala konečne odhaľovať aj finálna podoba najvýraznejšieho prvku galérie – Premostenia, jedného z najvýraznejších prvkov bratislavského nábrežia.

Čítať viac

Construction update: Slovenská národná galéria, 28.7.2018

31.07.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Počas uplynulého víkendu oslavovala Slovenská národná galéria (SNG) svoje sedemdesiate narodeniny. Významné výročie si pripomenula radou vydarených aktivít, jednou z nich bola aj prehliadka práve rekonštruovaného areálu za účasti generálnej riaditeľky galérie, Alexandry Kusej.

Čítať viac

SNG oslavuje sedemdesiatku a ukáže, ako postupuje rekonštrukcia

19.07.2018 15:00:00 Adrian Gubčo

SNG – Slovenská národná galéria tento rok oslavuje už 70 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravila na sobotu 28.7. bohatý program a pre každého návštevníka aj zaujímavé darčeky.

Čítať viac

Aktuálny postup a novinky z rekonštrukcie Slovenskej Národnej Galérie

23.01.2018 10:30:00 Adrian Gubčo

Slovenská národná galéria na nedávnej tlačovej konferencii predstavila svoje plány na rok 2018. Hoci jedna z našich najvýznamnejších kultúrnych inštitúcii pripravuje na rok 2018 viacero zaujímavých noviniek, z hľadiska verejnosti zrejme najviac otázok vzbudzuje postup rekonštrukcie komplexu, ktorý patrí k najvýraznejším stavbám v Bratislave.

Čítať viac

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie napreduje (+ nové vizualizácie)

26.08.2017 14:00:00 Adrian Gubčo

Okrem množstva súkromných projektov sa v Bratislava realizuje aj nepomerne menšie množstvo verejných zámerov. Jedným z najvýznamnejších je rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG), ktorá pomaly napreduje.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube