YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 31.07.2018 09:00

Construction update: Slovenská národná galéria, 28.7.2018

Počas uplynulého víkendu oslavovala Slovenská národná galéria (SNG) svoje sedemdesiate narodeniny. Významné výročie si pripomenula radou vydarených aktivít, jednou z nich bola aj prehliadka práve rekonštruovaného areálu za účasti generálnej riaditeľky galérie, Alexandry Kusej.

Prehliadka priblížila hlavné zmeny, ktoré bude rekonštrukcia pre chod galérie v budúcnosti znamenať. Ide o prvú generálnu rekonštrukciu areálu, odkedy sa dobudovali jej posledné časti v podobe tzv. Premostenia SNG alebo Administratívnej budovy, pričom zároveň už niektoré časti vykazovali mimoriadne opotrebenie (Premostenie bolo v podstate zatvorené od roku 2001). Rekonštrukcia tak prišla v hodine dvanástej.

Po novom by sa mala galéria premeniť na kvalitný verejný areál, ktorý bude spĺňať moderné nároky na prevádzku galérie a vystavovanie vzácnych umeleckých diel. Viacmenej vybudovaný je už objekt nového depozitu, kde sa budú v chránených podmienkach skladovať umelecké diela, pracuje sa na fasáde administratívnej budovy (predpoklad je, že do zimy bude hotová), realizuje sa nové opláštenie Premostenia a vzniká aj hlavná hala galérie, ktorá bude v západnej časti areálu.

Jedným z princípov galérie bude otvorenosť, čo riaditeľka dokumentovala faktom, že celé prízemie SNG bude prístupné bez lístka. Vznikne viacero nových vchodov a prístupov, ktoré návštevníka privedú do srdca galérie formou viacerých nádvorí. Jeden z prístupov k hlavnému vchodu galérie bude cez uličku, vedúcu z Námestia Ľudovíta Štúra, pričom sa podarilo dohodnúť na úprave so susedným hotelom, ktorý tadiaľto dnes rieši zásobovanie. Ďalší prístup bude od historického jadra cez Paulínyho ulicu, z Riečnej sa človek dostane, ako bolo povedané, do hlavnej haly, kde prekrytím pôvodného amfiteátra vznikol veľkorysý priestor, kde sa budú dať vystavovať veľkorozmerné diela a usporadúvať eventy. Všetky tieto nádvoria zároveň budú jednoducho prepojené s hlavným nádvorím, kde sa nadviaže na úspech Letného pavilónu SNG.

Treba povedať, že v rámci celej rekonštrukcie sa veľmi citlivo pracuje s pôvodnou architektúrou SNG, tak s historickou - teda barokovou budovou Vodných kasární - ako aj modernou v podobe prístavieb od legendárneho architekta Vladimíra Dedečka. Pôvodné prvky budú priznané, no architekti z kancelárie Architekti BKPŠ (Kusý-Paňák) spoločne s vedením galérie zachovávajú aj k moderným častiam pamiatkový prístup, vedomí si mimoriadnej architektonickej hodnoty jednotlivých budov, ktoré sa jedného dňa nepochybne stanú Národnou kultúrnou pamiatkou.

Jednotlivé objekty tak síce dostávajú fasádu z nových materiálov, ale so snahou o maximálnu príbuznosť a kvalitu, ako si ju predstavoval už pôvodný architekt, no s ohľadom na dobu nebol schopný realizovať. Citlivý prístup sa odráža napríklad aj v budove depozitu, ktorý bude mať podobnú schému ako Administratívna budova, a čiastočne využije aj pôvodné časti fasády. Vo všeobecnosti je patrná veľká snaha o recykláciu prvkov z pôvodnej stavby.

Aktuálne sa predpokladá, že rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie by mohla byť dokončená na prelome rokov 2019 a 2020 s otvorením približne v apríli 2020. V tejto chvíli sa finalizujú podklady pre návrh interiéru (taktiež pod patronátom architektov Kusého a Paňáka) tak, aby sa galéria otvárala už s vyhotovenými interiérmi. Premiérovou výstavou by mohla byť veľká expozícia diel slovenského maliara Martina Benku.

Investorom rekonštrukcie je Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, náklady sú približne 48,7 milióna eur. Na projekt sa konala architektonická súťaž, v ktorej zvíťazilo vyššie menované štúdio. Vďaka čistej výstavnej ploche 5385 sa SNG zaradí medzi stredne veľké európske galérie.

Zároveň možno povedať, že po rekonštrukcii pôjde o špičkový moderný verejný areál, ktorý mimoriadnym spôsobom zvýši úroveň mesta, oživí celý mestský blok, ako aj historické jadro Bratislavy, a dodá novú energiu ikonickej a výnimočnej architektúre, ktorou Slovenská národná galéria disponuje. Pôjde o obnovenú pýchu Bratislavy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Obnovená pôvodná fasáda Administratívnej budovy
 • Obnovená pôvodná fasáda Administratívnej budovy
 • Nový depozit
 • Nový depozit. Veľký otvor vo fasáde bude slúžiť ako prístup pre veľké umelecké diela.
 • Prehliadka SNG sa stretla s mimoriadnym záujmom verejnosti.
 • Hlavná hala sa bude používať pre výstavy aj rozličné eventy. Pôvodná fasáda Vodných kasární bude priznaná.
 • Od hlavnej haly bude priamy prístup do ostatných častí galérie.
 • Hlavné nádvorie sa taktiež obnovuje.
 • Zeleň ostáva zachovaná, aby vznikol príjemnejší priestor, kde budú prítomné relaxačné aktivity.
 • Vzorka materiálov na obnovovanom Premostení SNG.
 • Premostenie zozadu.
 • Premostenie spredu. Aktuálne zahalené v lešení, nová zlatistá vzorka fasády však už bola istú dobu vystavená.
 • Pohľad na Administratívnu budovu od nábrežia.
 • Rekonštrukciu predstavila riaditeľka SNG Alexandra Kusá, ktorú pozitívne prekvapil obrovský záujem verejnosti.
 • Zdroj: SNG / Ján Krížik
 • Zdroj: SNG / Ján Krížik
 • Zdroj: SNG / Ján Krížik

Súvisiace články

Ešte lepšia SNG: Staré Mesto ohlasuje úpravu námestia pred hlavným vchodom, stačiť ale nebude

15.03.2023 14:37:53 Andrej Sárközi

Zrekonštruovaná Slovenská národná galéria (SNG) patrí k tomu najlepšiemu zo slovenskej architektúry. Kultivovanejšiu a civilizovanejšiu tvár dodáva celej Bratislave, pričom revitalizáciou prešli aj časti okolitého verejného priestoru. Dlhodobým problémom je však nádvorie medzi galériou a hotelom Carlton – tzv. Námestie Karola Vaculíka. Dnes nevzhľadný priestor, patriaci najmä autám a starým garážam, by sa mal viac otvoriť ľuďom.

Čítať viac

Fantastický úspech aj otázky do budúcna: Opravená SNG má skvelé priestory, potrebuje skvelý obsah

15.12.2022 18:06:19 Andrej Sárközi

Otvorených brán sa dočkala po 21 rokoch rekonštrukcie a len na otvorenie prišlo niekoľko tisíc ľudí. Slovenská národná galéria (SNG) sa teší mimoriadnej obľube už piaty deň. Mnohí návštevníci mohli prvýkrát obdivovať jej ikonickú architektúru aj zvnútra a projekt sa stal okamžite vzorovým príkladom obnovy staršieho komplexu. Nová etapa SNG však nesmie byť len o budove, ale aj o jej obsahu.

Čítať viac

Kľúčový bratislavský projekt je dokončený. SNG otvára po 21 rokoch zrekonštruovaný areál

01.12.2022 15:31:52 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných projektov v Bratislave je konečne dokončený. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG), jednej z kotevných kultúrnych inštitúcií v krajine, radikálnym spôsobom posúva jej úroveň a s ňou aj kvalitu celého mesta i štátu. Zároveň prináša obnovu architektúry, ktorá si bez akýchkoľvek debát zaslúži prívlastok ikonická.

Čítať viac

Keď je architektúra umením. Slovenská národná galéria je pokladom nábrežia

18.11.2022 13:30:00 Adrian Gubčo

V tejto chvíli ostávajú už len dni do otvorenia zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie. Jej obnova bola akútna už od roku 2001, no práce sa naozaj spustili až na prelome rokov 2015 a 2016. Bratislava po dlhom čakaní v zrekonštruovanej SNG nezíska len modernejšiu inštitúciu, ale aj výnimočný verejný komplex, ktorý posunie mesto na vyššiu úroveň.

Čítať viac

Bratislava sa dočkala. SNG je pred otvorením, pozrite sa dovnútra

10.11.2022 11:19:45 Andrej Sárközi

Nekonečné prieťahy, problémy, nesplnené plány a navyšovania rozpočtov skončili. V Slovenskej národnej galérii (SNG) aktuálne prebieha kolaudačný proces. Kotevná inštitúcia slovenskej kultúry, ktorej súčasťou je najvýraznejšia stavba bratislavského nábrežia, sa takto radikálne posúva. Jej špecifické a ikonické výstavné priestory dlhé roky bezútešne chátrali, teraz sa však ukazuje, že vďaka rekonštrukcii vzniknú expozície, ktoré nemajú na Slovensku obdobu.

Čítať viac

Dlhé čakanie na SNG je takmer na konci, komplikáciám čelí aj teraz

06.10.2022 17:12:33 Adrian Gubčo

Po dlhom čakaní, množstve problémov, predlžovaní výstavby a navyšovaniach rozpočtu sa príbeh rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie (SNG) konečne chýli ku koncu. Jeden z najvýznamnejších verejných projektov desaťročia by mal byť dokončený už o niekoľko mesiacov. Predtým však musí prekonať ešte jednu komplikáciu.

Čítať viac

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie bude dokončená v lete tohto roka

03.02.2022 14:03:41 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch – ba až desaťročiach – bude tento rok konečne stavebne dokončená rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie. Kotevná slovenská kultúrna inštitúcia, sídliaca v ikonickom komplexe na nábreží Dunaja, tak získa výrazne väčšie a kvalitnejšie priestory. Hoci v plnej prevádzke, aj s vybavenými interiérmi a prvými výstavami, bude až neskôr, už tento rok by sa mala začať zrekonštruovaná časť galérie sprístupňovať verejnosti.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG sa blíži k záveru

06.08.2021 17:10:57 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných verejných projektov na Slovensku sa blíži k záveru. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG) prinesie masívne skvalitnenie areálu tejto kotevnej kultúrnej inštitúcie, výrazné zlepšenie možností pre vystavovanie a uchovávanie diel a otvorenie veľkej časti mestského bloku pre návštevníkov. Dokončenie stavebných prác sa očakáva v priebehu budúceho roka.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG bude dokončená v roku 2022

05.02.2021 16:35:23 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných kultúrnych projektov v Bratislave i na Slovensku, rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, vstupuje do ďalšieho roka. Práce sa spustili už v roku 2016, pričom sa pôvodne predpokladalo, že budú ukončené do troch rokov. Ani v roku 2021 sa dokončenia galérie nedočkáme, definitívny termín jej otvorenia je však už na obzore.

Čítať viac

Ako postupuje rekonštrukcia SNG: Exteriéry sú prakticky dokončené, práce sa presúvajú do interiérov

23.10.2019 15:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších projektov v Bratislave v poslednom období, komplexná rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, postupuje. Oproti pôvodným predpokladom výstavba už teraz mešká, na konci bude oneskorenie ešte výraznejšie. Dobrou správou však je, že práce na exteriéroch budov sú už takmer ukončené a čoskoro sa začne pracovať v interiéroch.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG pokračuje, fasáda Premostenia sa začína odhaľovať

29.01.2019 16:30:00 Adrian Gubčo

Komplexná obnova a modernizácia komplexu Slovenskej národnej galérie v centre Bratislavy je vo vysokom štádiu realizácie. V posledných dňoch sa začala konečne odhaľovať aj finálna podoba najvýraznejšieho prvku galérie – Premostenia, jedného z najvýraznejších prvkov bratislavského nábrežia.

Čítať viac

Kontrolný deň v SNG, 11.10.2018

12.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Počas včerajšieho stretnutia zástupcovia našej poprednej kultúrnej inštitúcie – Slovenskej národnej galérie – predstavili aktuálny postup prác na dlhoočakávanej rekonštrukcii areálu tejto inštitúcie. Práce svižne napredujú a pomaly sa už začína rysovať budúca podoba galérie, ktorá bude jedným z najkvalitnejších priestorov pre verejnosť v metropole.

Čítať viac

SNG oslavuje sedemdesiatku a ukáže, ako postupuje rekonštrukcia

19.07.2018 15:00:00 Adrian Gubčo

SNG – Slovenská národná galéria tento rok oslavuje už 70 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravila na sobotu 28.7. bohatý program a pre každého návštevníka aj zaujímavé darčeky.

Čítať viac

Aktuálny postup a novinky z rekonštrukcie Slovenskej Národnej Galérie

23.01.2018 10:30:00 Adrian Gubčo

Slovenská národná galéria na nedávnej tlačovej konferencii predstavila svoje plány na rok 2018. Hoci jedna z našich najvýznamnejších kultúrnych inštitúcii pripravuje na rok 2018 viacero zaujímavých noviniek, z hľadiska verejnosti zrejme najviac otázok vzbudzuje postup rekonštrukcie komplexu, ktorý patrí k najvýraznejším stavbám v Bratislave.

Čítať viac

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie napreduje (+ nové vizualizácie)

26.08.2017 14:00:00 Adrian Gubčo

Okrem množstva súkromných projektov sa v Bratislava realizuje aj nepomerne menšie množstvo verejných zámerov. Jedným z najvýznamnejších je rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG), ktorá pomaly napreduje.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube