YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 27.02.2020 15:15

Corwin prezrádza, čo vznikne v areáli Palmy

Developer Corwin postupuje v príprave projektu na premenu Palmy a v tejto chvíli je už schopný definovať základné rámce budúceho developmentu. V priestore v dotyku Račianskej ulice a Novej Cvernovky má vzniknúť nové sub-centrum Bratislavy, v ktorom sa zachová industriálne dedičstvo, zároveň tu však vzniknú nové byty a kancelárie.

Zdroj: Corwin

Zdroj: Corwin

Ako Corwin prezrádza, priemyselné silo závodu Palma zostane dominantou bývalého výrobného areálu aj po jeho premene na nový rezidenčný, administratívny a verejný priestor. Vznikne tu teda multifunkčný development, ktorý má pamätať na dedičstvo minulosti. Koncept rozvoja priestoru spracúva investor spoločne s renomovanou kanceláriou Gehl Architects.

„Štúdia rozvoja územia stále prebieha. Už dnes však môžeme potvrdiť, že silo v nej zohráva dôležitú úlohu. V tejto chvíli je predčasné povedať, akú konkrétnu funkciu bude plniť. Táto špecifická industriálna stavba si však zaslúži, aby bola aj napriek svojej masívnosti a komplikovanej vnútornej dispozícii zachovaná a v budúcnosti sa z nej stal významný ikonický priestor v Bratislave,“ priblížil predstavy vlastníka Palmy projektový manažér Corwin Erik Fusík.

Nevylúčil pritom, že nové využitie by mohli nájsť aj niektoré ďalšie objekty, ktoré sa v bývalom podniku ešte nachádzajú. „Všetko bude závisieť aj od ich technického stavu,“  vysvetľuje Filip Gulan, projektový manažér projektu Guthaus. „V prvom rade musíme dbať na bezpečnosť. Napríklad, v minulosti sme museli z rovnakého dôvodu asanovať komín, ktorý bol súčasťou pozemku, na ktorom teraz vyrastá projekt Guthaus. Hoci sme chceli časť z neho zachovať ako spomienku na industriálnu minulosť tejto časti mesta, nemohli sme tak urobiť. V jeho konštrukcii sa totiž nachádzali zdraviu škodlivé látky, narušená bola aj statika.“

Developer nepriblížil bilancie budúceho projektu, opakuje však, že tu chce vybudovať lokálne centrum. Veľký potenciál predstavuje dobra dopravná budúcnosť a blízkosť rozvíjajúceho sa kultúrneho centra Nová Cvernovka. Corwin chce svoj silný záujem na kvalitnej premene územia zdôrazniť aj spojením s vyššie zmienenou kanceláriou.

Gehl Architects sa v minulosti podieľali na mnohých svetovo významných projektoch, napríklad na premene Times Sq. v New Yorku alebo prestavbe novozélandskeho mesta Christchurch. Z premien brownfieldov možno spomenúť prestavbu štvrte Trælasten v dánskom Aarhuse, ktorý sa mení na novú štvrť a prinesie mix viacerých funkcií, vrátane obytných budov rôznych veľkostí. Developer pripomína, že dôraz tu je kladený na fungujúce komunity, interakciu medzi ľuďmi, lokálne firmy a udržateľnosť.

„Ten istý prístup navrhujeme aj pre projekt Corwinu. Navyše, táto lokalita je aj v európskom rozmere unikátna svojím vynikajúcim napojením na električky či vlakové linky. Jej obyvatelia, ale i návštevníci sa tak budú môcť na miesto dopraviť bez auta, čo je obrovská výhoda. Aj to pomôže vytvoriť priestor, ktorý prinesie zásadné zlepšenie kvality tohto územia aj jeho okolia,“ potvrdil David Sim, partner a kreatívny riaditeľ Gehl Architects počas tohtotýždňovej prehliadky areálu Palmy v Bratislave. Zúčastnil sa jej spolu s kolegyňou Ninou Otrén, ktorá sa podieľa na príprave štúdie rozvoja tejto bývalej priemyselnej zóny.

Corwin ešte neprezradil presný harmonogram prípravy projektu, deklaruje však, že bude dostatočný časový priestor pre jeho správne nastavenie v spolupráci s Hlavným mestom, mestskou časťou, ale aj lokálnou komunitou. Prítomnosť svetových urbanistov má byť zárukou, že tento proces bude na špičkovej úrovni, rovnako ako jeho výstup. Z Palmy má byť jeden z popredných developmentov v Bratislave.

 

David Sim a Nina Otrén z Gehl Architects na obhliadke územia. Zdroj: Corwin

 

Informácia o zachovaní ďalšieho výrazného industriálneho objektu je mimoriadne potešiteľnou správou, jednou z mnohých, týkajúcich sa piemyselného dedičstva v metropole. Podstatná časť ešte existujúcich objektov s vyššou potenciálnou hodnotou sa tak tak nielen zachováva, ale sa aj dočká nového života.

Podľa všetkého sa to týka aj viacerých objektov, pri ktorých sa zdalo, že ich osud je spečatený. Príkladom je budova Vistra v areáli Istrochemu (fotografie tu), ktorá je v konaní za vyhlásenie za Národnú kultúrnu pamiatku a spoločnosť Mikona si tu chce vybudovať sídlo, Design Factory, kde vlastník, Západoslovenská energetika, pohrozil asanáciou, no po verejnom tlaku sa jeho postoj údajne zmenil, a nakoniec podľa všetkých náznakov aj piváreň Mamut v centre mesta. Konečne sa do tejto debaty zapája aj Hlavné mesto, ktoré vydalo analýzu brownfieldov a samé chystá premenu areálu na Bazovej ulici.

Škody narobené v minulosti sa už napraviť nedajú, no hrozba, že pamiatka na éru „uhorského Manchestru“, kedy bola Bratislava jedným z priemyselných centier Uhorského kráľovstva, zanikne, je do veľkej miery asi zažehnaná. Pre atraktivitu, ale aj úroveň života v meste je to zásadný posun, ktorý dáva nádej, že podobne chránené môžu byť aj hodnotné pripomienky iných období – napríklad povojnovej moderny alebo postmoderny, ktoré zatiaľ nemajú ideálne podmienky.

Všetky tieto stopy vedú k vzniku unikátnej bratislavskej situácie, na ktorú poukazujú aj architekti z Gehl Architects (pozrite nižšie). Kvalitná transformácia tých objektov či areálov, ktoré sú využiteľné aj dnes, zároveň prispeje k tvorbe kompaktného, kontinuálneho a živého mesta, ktoré dokáže vytvárať dobré podmienky pre bývanie, prácu i zábavu a byť atraktívne pre pôvodných aj nových obyvateľov.

Bratislava tak postupne začína využívať svoj dlho spiaci potenciál – potenciál byť mestom so špičkovou kvalitou života, a to v celoeurópskom kontexte. 

 

Prečítajte si rozhovor s Davidom Simom z Gehl Architects o Bratislave aj budúcnosti Palmy

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Veľkolepá premena Palmy je bližšie k realite, Magistrát dal zelenú prvej etape

21.09.2022 17:28:25 Andrej Sárközi

Kúsok mesta v meste. Aj tak by sme mohli nazvať jeden z najkomplexnejších a najambicióznejších developmentov v Bratislave – prestavbu areálu Palma. Ostro sledovaný bratislavský projekt sa začína pomaly blížiť k realizácii. Prvá časť transformácie zóny totiž získala od Magistrátu záväzné stanovisko. 

Čítať viac

Corwin chce realizovať uhlíkovo neutrálne kancelárske budovy

02.06.2022 11:00:02 Adrian Gubčo

Aj v Bratislave postupne rastie počet kancelárskych budov, ktoré spĺňajú relatívne vysoké ekologické štandardy – LEED a BREEAM na najvyššej úrovni. Uhlíkovo neutrálne však nie sú žiadne. Zmeniť to chce developer Corwin, ktorý sa usiluje o zisk certifikátu LEED Zero Carbon pre kancelárske časti Blumentalu a Einparku. Okrem toho avizuje, že v budúcnosti pôjde už len týmto smerom, čím bude svetovým lídrom v udržateľnosti.

Čítať viac

Rozhoduje sa o budúcej podobe Palmy

13.05.2022 13:35:16 Adrian Gubčo

Transformácia areálu niekdajšej Palmy na Račianskej ulici patrí k najkomplexnejším a najambicióznejším súčasným developmentom v Bratislave. Developer Corwin tu zamýšľa vybudovať kompaktnú mikroštvrť mestského charakteru. Cesta k výstavbe je však ešte dlhá, keďže potrebná je zmena Územného plánu. O charaktere tejto zmeny sa rozhoduje v týchto dňoch.

Čítať viac

Budúcnosť Palmy riešia študenti, mesto zatiaľ spí

17.03.2022 14:54:43 Adrian Gubčo

Premena industriálneho areálu Palma by mohla byť jedným z najzaujímavejších developmentov v Bratislave. Developer Corwin tu sľubuje vznik polyfunkčnej štruktúry s bývaním, kanceláriami a verejným priestorom, navrhnutej poprednými zahraničnými aj domácimi architektmi. Potenciál územia najnovšie naznačili aj študenti. Akékoľvek úvahy však stoja a padajú na aktivite samosprávy, ktorá musí zmeniť Územný plán.

Čítať viac

Strecha Lisovne v Palme ľahla popolom, developer chce budovu zachovať

12.10.2021 12:54:46 Adrian Gubčo

Udalosťou uplynulého víkendu bol v Bratislave masívny požiar budovy Lisovne, výrazného objektu v areáli bývalého podniku Palma. Ten je momentálne v procese príprav na budúcu výstavbu – developer Corwin tu plánuje nové susedstvo s bývaním, kanceláriami aj verejnými priestormi. Okolo požiaru sa okamžite vyrojilo množstvo teórií.

Čítať viac

Odhalený je koncept celej Palmy, vzniknúť môže vzorová mestská štvrť

27.09.2021 17:50:17 Adrian Gubčo

Keď spoločnosť Corwin na konci roka 2019 oznámila, že v spolupráci s kanceláriou Gehl Architects premení areál Palmy pri Račianskej ulici, vyvolalo to oprávnene veľký záujem. Gehl Architects sú známi ako hlavní proponenti „miest pre ľudí“, založených na ľudskej mierke, diverzite a hustote. Dnes, po odhalení konceptu celej Palmy, sa zdá, že by kúsok takéhoto mesta mohol vzniknúť aj tu.

Čítať viac

Do Palmy sa môže vrátiť výroba

15.03.2021 18:18:54 Adrian Gubčo

Areál Palmy na Račianskej ulici patrí k ostro sledovaným bratislavským brownfieldom. Už pred nejakou dobou ho získal developer Corwin, ktorý navyše oznámil, že na vízii jeho transformácie pracuje so známou kanceláriou Gehl Architects. Hoci si väčšina verejnosti a nepochybne aj developer želajú jeho premenu na multifunkčnú živú štvrť, zdá sa, že sa sem môže vrátiť výroba.

Čítať viac

Odhalené boli ďalšie vizualizácie Palmy

25.01.2021 17:41:26 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ O VYJADRENIA DEVELOPERA Prestavba priemyselného areálu bývalej Palmy má byť medzi prestavbami bratislavským priemyselných areálov v mnohých veciach výnimočná. Okrem relatívnej zachovanosti zvyškov fabriky (aj po asanáciách) je to dané aj veľkým menom urbanistov, spojených so zámerom. Nové vizualizácie, ktoré sa nedávno objavili, naznačujú detaily pripravovaného projektu.

Čítať viac

Palma začína odhaľovať svoju podobu

18.12.2020 13:35:36 Adrian Gubčo

Z mnohých zaujímavých projektov v Bratislave patrí prestavba priemyselného areálu Palma v Novom Meste k tým najambicióznejším. Developer Corwin už pri akvizícii naznačoval, že má záujem o vznik na miestne pomery výnimočného developmentu, na čo si prizval svetoznámych architektov. V týchto dňoch bola odhalená prvá etapa projektu.

Čítať viac

V Palme by mohli vzniknúť drevostavby, bránia im normy

04.08.2020 14:47:00 Adrian Gubčo

Developer Corwin postupuje v príprave novej podoby areálu Palma na Račianskej ulici v Novom Meste. Koncept zóny by sa mohol predstaviť čoskoro, keďže developer už predstavuje prvé detailnejšie informácie: okrem iného by tu rád vybudoval viacero stavieb z dreva, čomu však majú brániť prísne slovenské normy.

Čítať viac

David Sim z Gehl Architects: V Európe nie je lepšie dostupný brownfield ako Palma (1)

14.02.2020 14:45:00 Adrian Gubčo

Gehl Architects patria k najznámejším svetovým architektonickým kanceláriám zameraným na budovanie „miest pre ľudí“ - teda miest poskytujúcich špičkovú kvalitu života a verejného priestoru pre človeka z pohľadu chodca či cyklistu. Po viacerých svetových metropolách teraz prichádzajú aj do Bratislavy, kde navrhnú víziu pre areál Palma, ktorý nedávno získal developer Corwin.

Čítať viac

Corwin transformuje ďalší brownfield, získal pozemok Palmy

02.12.2019 16:30:00 Adrian Gubčo

Developerovi Corwin sa podarila významná transakcia – spoločnosť sa stala majiteľom areálu Palma na Račianskej ulici, ktorý plánuje transformovať. Hoci detaily nového projektu ešte nie sú známe a nateraz sú aj predčasné, Corwin popri akvizícii ohlasuje veľké meno, ktoré bude za premenou areálu stáť.

Čítať viac

Corwin transformuje ďalší brownfield, získal pozemok Palmy

02.12.2019 16:30:00 Adrian Gubčo

Developerovi Corwin sa podarila významná transakcia – spoločnosť sa stala majiteľom areálu Palma na Račianskej ulici, ktorý plánuje transformovať. Hoci detaily nového projektu ešte nie sú známe a nateraz sú aj predčasné, Corwin popri akvizícii ohlasuje veľké meno, ktoré bude za premenou areálu stáť.

Čítať viac

David Sim z Gehl Architects: V Európe nie je lepšie dostupný brownfield ako Palma (1)

14.02.2020 14:45:00 Adrian Gubčo

Gehl Architects patria k najznámejším svetovým architektonickým kanceláriám zameraným na budovanie „miest pre ľudí“ - teda miest poskytujúcich špičkovú kvalitu života a verejného priestoru pre človeka z pohľadu chodca či cyklistu. Po viacerých svetových metropolách teraz prichádzajú aj do Bratislavy, kde navrhnú víziu pre areál Palma, ktorý nedávno získal developer Corwin.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube