Author photoAndrej Sárközi 06.03.2023 11:41

Nové sídlisko sa čoskoro zaľudní: Ovocné Sady čakajú na prvých obyvateľov

Bratislava čoskoro získa jeden z najväčších rezidenčných projektov, ktoré je zároveň aj novým menším sídliskom. Ovocné Sady od developera J&T Real Estate vznikajú v blízkosti bratislavského letiska a v tejto chvíli už majú do veľkej miery finálne kontúry. Po prvej etape sa k dokončeniu blíži aj druhá. 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Kombinácia polohy a rozsahu pozemkov sa stala predpokladom pre vznik veľkého rezidenčného developmentu s dostupnejšími bytmi. Ovocné Sady vznikajú neďaleko Ivanskej cesty a Letiska M. R. Štefánika vo východnej časti ružinovskej štvrte Trnávka. JTRE tu naplánovalo vybudovanie obytného súboru s 1.030 bytmi, tvoreného jedenástimi sedempodlažnými bytovkami v riadkovej zástavbe. Urbanistickým riešením nie je veľmi vzdialené od modernistických sídlisk. 

Spoločnosť rozvíja výstavbu na kedysi mestských pozemkoch, ku ktorým sa dostala zámenou plôch na Kráľovej Hore nad Karlovou Vsou. Pozemky predtým patrili mestskému záhradníctvu, na čo sa snaží odkazovať aj názov projektu. Cieľom developmentu je priniesť dostupnejšie bývanie pre "mladých ľudí a rodiny". To sa odrazilo na celkovom štandarde - Ovocné Sady sú veľmi jednoduché a racionálne, čo sa týka architektúry, riešenia bytov aj verejných priestorov. 

Dokončená a skolaudovaná už bola prvá etepa projektu. V šiestich domoch bližšie k Ivanskej ceste bolo vybudovaných 550 jedno- až trojizbových bytov. Developer už v minulosti uviedol, že za prvé tri týždne od uvedenia do predaja sa predalo 250 bytov. Ku koncu minulého roka sa podarilo predať s výnimkou dvoch bytov všetky ostatné. 

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Developer pre YIM.BA exkluzívne potvrdil, že sa onedlho chystá klientom odovzdať všetky rezidencie. „Byty v prvej etape začíname kupujúcim odovzdávať už v priebehu marca. Odovzdávať budeme všetkých 550 bytov, takže je to náročný proces, ktorý si vyžiada niekoľko týždňov,” upresnil Daniel Suchý, senior PR manager JTRE.

Dobrý postup predaja v prvej fáze podnietil investora už takmer pred dvoma rokmi k spusteniu predaja bytov a apartmánov aj v druhej časti projektu. Vzniká tu päť domov so siedmimi až ôsmimi podlažiami, v ktorých sa bude nachádzať 354 bytov a 123 apartmánov. V danom čase malo ísť o najdostupnejšie byty v danom segmente bývania.

Výstavba druhej časti projektu prebieha podľa harmonogramu. „Tri z piatich bytových domov majú dokončenú hrubú stavbu. Z toho domy G a H majú osadené okná, namontované sú konštrukcie deliacich priečok, aby sa mohla začať montáž všetkých technologických a elektrických rozvodov a v marci začíname s vnútornými omietkami,” popisuje Daniel Suchý z JTRE. V dome K sú aktuálne osadené výplňové konštrukcie po 3. podlažie a od prízemia sa montujú rozvody v šachtách a konštrukcie sadrokartónových priečok. 

„Na domoch I a J dokončujeme fasády a pokračujú aj práce v interiéroch. Obklady a dlažby sú približne v polovici bytových jednotiek hotové a postupne sa montujú vstupné dvere, aby od marca mohli byť byty kompletované parketami a sanitou,” uvádza podrobnosti o aktuálnych stavebných prácach druhej etapy Suchý.

JTRE v tejto časti aktuálne predalo takmer 60 percent bytov. Developer sa snaží klientov nalákať rozličnými benefitmi. „Ponúkame benefit vonkajšieho parkovacieho miesta zdarma k bytu a za veľkú pridanú hodnotu považujeme aj to, že klientom garantujeme zmluvnú cenu a neuplatňujeme si inflačnú doložku,” upresňuje senior PR manager z J&T Real Estate. JTRE však nešpecifikovalo, koľko bytov predalo za posledný polrok. Termín plánovaného dokončenia a odovzdávania bytov klientom v roku 2024 podľa D. Suchého stále platí.

Súčasťou projektu je aj centrálny park či verejná materská škola, aj z tohto dôvodu Ovocné Sady zarezonovali najmä u mladšej generácie. „Verejnú materskú školu s kapacitou 80 miest bude prevádzkovať Mestská časť Ružinov. Materskú školu odovzdávame mestskej časti kompletne zariadenú aj s plne vybavenou a funkčnou kuchyňou,” povedal Suchý. Development bude disponovať aj retailovými priestormi, kde aktuálne finišujú rokovania s potenciálnymi nájomníkmi. Vzniknúť by tu mali potraviny, kaviareň s cukrárňou a JTRE rokuje aj s poskytovateľmi ďalších služieb. 

Developer je presvedčený, že záujem o kúpu bývania a ohlas záujemcov potvrdili správnosť nastavenia projektu v danom segmente. „Dôraz na praktické a funkčné dispozície spolu s verejnými priestormi s možnosťami komunitného života, oddychu aj pohybu sa po pandémii dostali ešte viac do centra pozornosti ľudí pri hľadaní bývania,” zhŕňa Suchý. Investor pre YIM.BA dodáva, že druhou etapou sa nateraz rozvoj tohto územia v réžii J&T Real Estate končí. 

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Ovocné Sady budú so svojimi viac ako tisíc bytmi a apartmánmi masívnym sídliskom, kde budú žiť tisíce obyvateľov. Podobných alternatív dostupnejšieho bývania v Bratislave nie je priveľa, čím JTRE vyplnilo dieru na trhu. Svedčí o tom aj vypredaná prvá etapa, či vyše polovica predaných bytov v dosiaľ nedostavanej druhej etape. 

Je však na mieste podotknúť, že ak je projekt Ovocných Sadov budúcnosť dostupnejšieho bývania v Bratislave, nejde o žiarivú predpoveď. Domy od architektonickej kancelárie GFI sú v podstate len v detailoch odlišné od normalizačnej komplexnej bytovej výstavby. Byty majú samozrejme súčasnú úroveň, urbanistické riešenie je však prežité.

Snaha J&T Real Estate je pochopiteľná – developer minimalizoval náklady a musel splneniť existujúce normy a nariadenia Územného plánu. Z dlhodobého hľadiska však ide o stratenú šancu na vznik novej štvrte, poskytujúcej kvalitné prostredie pre život. Taká nemusí byť vyslovene drahšia ani nedostupnejšia. 

V susedstve bratislavského letiska tak vznikne jedno z najnovších bratislavských sídlisk. Už čoskoro sa zaľudní a stane sa bydliskom stoviek rodín a obyvateľov. Relatívne decentný status si snáď udrží čo najdlhšie aj napriek určitým nevýhodám, daným konceptom, polohou a v podstate aj rozsahom. Fotografie z 26.02.2023. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube