Author photoAdrian Gubčo 05.12.2018 13:30

Office Prístavná 1 napreduje, odhalené sú ďalšie vizualizácie

Projekt Office Prístavná 1 patrí k radu kancelárskych komplexov, ktoré prispievajú k postupnej transformácii zóny Mlynské Nivy na polyfunkčnú štvrť s prevahou administratívy. Projekt má v tejto chvíli už vydané územné rozhodnutie, čo môže znamenať relatívne skorý začiatok výstavby.

Zdroj: AVK Architects

Zdroj: AVK Architects

Developerom projektu je spoločnosť RV Development 2, s.r.o., ktorá by mala patriť k firmám súvisiacim s aktivitami podnikateľa Ivana Kmotríka. Snahou o vybudovanie projektu v lokalite sa chce zaradiť k najsilnejším bratislavským developerom, ktorí tu realizujú alebo pripravujú svoje zámery.

Office Prístavná 1 vyrastie na pozemku, z južnej strany vymedzenom Prístavnou ulicou, z východnej Plynárenskou, zo severnej objektom, kde je predajňa Ševt a zo západu areálom SPP. V súčasnosti sa tu nachádza budova bývalých Bratislavských tlačiarní, ktorá bude asanovaná.

Na jej mieste vznikne kancelársky komplex v tvare písmena Z s osemdpodlažnými „vežami“ a šesťpodlažnu centrálnou časťou. Vďaka tvaru budovy vznikne pred vstupom akési námestíčko a zelená plocha s jednoduchou parkovou úpravou.

Projekt bude obsahovať približne 18-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov a asi 600 metrov štvorcových retailu. Bude tak patriť k stredne veľkým kancelárskym projektom, ktoré môžu loviť medzi rozličnými klientami – tak medzi korporáciami hľadajúcimi rozsahlejšie priestory, ako aj menšími firmami, ktoré preferujú skô „butikové“ kancelárie. Kompex obslúži 327 parkovacích miest.

Po architektonickej stránke sa bude Office Prístavná 1 moderným a jednoduchým výrazom. Hoci zostrujúca sa konkurencia tlačí developerov k výraznejšej architektúre či menej tradičným riešeniam, stále ostáva dosť klientov, ktorým postačí takýto bežný, no solídny štandard. Architekti komplexu, kancelária AVK Architects, už zo svojich úspešných realizácii (najmä Reding Towers) ukázali, že sú v tomto ohľade spoľahlivou značkou.

Keďže projekt má územné rozhodnutie, potrebuje získať viacmenej už len stavebné povolenie na výstavbu a ešte predtým na asanáciu pôvodného objektu. Ide už do veľkej miery len o formálne kroky. Výstavba samotnej budovy by sa tak mohla začať ešte v roku 2019.

Výstavbou Office Prístavná 1 sa premení ďalší fliačik územia v tejto postindustriálnej zóne, ktorá sa bude ešte dlho meniť. Vďaka dobrej dostupnosti do centra mesta sa však bude postupne zvyšovať aj jej atraktivita, umocnená možnou výstavbou električkovej trate po ulici Mlynské nivy.

Bolo by ideálne, keby sa mesto aj mestská časť na tento rozvoj pripravili a aktualizovali existujúce regulatívy tak, aby Územný plán zóny, vychádzajúci zo schválenej urbanistickej štúdie, nepripomínal ledabolú koncentráciu developerských zámerov, ale ucelenú, modernú a kvalitnú štvrť s jasným určením výšok, hmôt, verejných priestranstiev a uzlových bodov. Čas na zmenu sa pomaly kráti.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: AVK Architects
  • Zdroj: AVK Architects
  • Zdroj: AVK Architects
  • Zdroj: AVK Architects

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube