Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 05.12.2018 13:30

Office Prístavná 1 napreduje, odhalené sú ďalšie vizualizácie

Projekt Office Prístavná 1 patrí k radu kancelárskych komplexov, ktoré prispievajú k postupnej transformácii zóny Mlynské Nivy na polyfunkčnú štvrť s prevahou administratívy. Projekt má v tejto chvíli už vydané územné rozhodnutie, čo môže znamenať relatívne skorý začiatok výstavby.

Article Big

Zdroj: AVK Architects

Developerom projektu je spoločnosť RV Development 2, s.r.o., ktorá by mala patriť k firmám súvisiacim s aktivitami podnikateľa Ivana Kmotríka. Snahou o vybudovanie projektu v lokalite sa chce zaradiť k najsilnejším bratislavským developerom, ktorí tu realizujú alebo pripravujú svoje zámery.

Office Prístavná 1 vyrastie na pozemku, z južnej strany vymedzenom Prístavnou ulicou, z východnej Plynárenskou, zo severnej objektom, kde je predajňa Ševt a zo západu areálom SPP. V súčasnosti sa tu nachádza budova bývalých Bratislavských tlačiarní, ktorá bude asanovaná.

Na jej mieste vznikne kancelársky komplex v tvare písmena Z s osemdpodlažnými „vežami“ a šesťpodlažnu centrálnou časťou. Vďaka tvaru budovy vznikne pred vstupom akési námestíčko a zelená plocha s jednoduchou parkovou úpravou.

Projekt bude obsahovať približne 18-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov a asi 600 metrov štvorcových retailu. Bude tak patriť k stredne veľkým kancelárskym projektom, ktoré môžu loviť medzi rozličnými klientami – tak medzi korporáciami hľadajúcimi rozsahlejšie priestory, ako aj menšími firmami, ktoré preferujú skô „butikové“ kancelárie. Kompex obslúži 327 parkovacích miest.

Po architektonickej stránke sa bude Office Prístavná 1 moderným a jednoduchým výrazom. Hoci zostrujúca sa konkurencia tlačí developerov k výraznejšej architektúre či menej tradičným riešeniam, stále ostáva dosť klientov, ktorým postačí takýto bežný, no solídny štandard. Architekti komplexu, kancelária AVK Architects, už zo svojich úspešných realizácii (najmä Reding Towers) ukázali, že sú v tomto ohľade spoľahlivou značkou.

Keďže projekt má územné rozhodnutie, potrebuje získať viacmenej už len stavebné povolenie na výstavbu a ešte predtým na asanáciu pôvodného objektu. Ide už do veľkej miery len o formálne kroky. Výstavba samotnej budovy by sa tak mohla začať ešte v roku 2019.

Výstavbou Office Prístavná 1 sa premení ďalší fliačik územia v tejto postindustriálnej zóne, ktorá sa bude ešte dlho meniť. Vďaka dobrej dostupnosti do centra mesta sa však bude postupne zvyšovať aj jej atraktivita, umocnená možnou výstavbou električkovej trate po ulici Mlynské nivy.

Bolo by ideálne, keby sa mesto aj mestská časť na tento rozvoj pripravili a aktualizovali existujúce regulatívy tak, aby Územný plán zóny, vychádzajúci zo schválenej urbanistickej štúdie, nepripomínal ledabolú koncentráciu developerských zámerov, ale ucelenú, modernú a kvalitnú štvrť s jasným určením výšok, hmôt, verejných priestranstiev a uzlových bodov. Čas na zmenu sa pomaly kráti.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: AVK Architects
  • Zdroj: AVK Architects
  • Zdroj: AVK Architects
  • Zdroj: AVK Architects

Súvisiace články

Office Prístavná 1 prejde zmenou, budú v nej byty

08.04.2021 14:25:00 Adrian Gubčo

Aktuálna situácia v Bratislave nie je pre výstavbu kancelárií taká priaznivá, čo sa najviac odráža na zámeroch v menej exponovaných lokalitách. Na druhej strane, predaju bytov sa darí takmer v každom prípade. Aj preto má zmysel meniť kancelárie na byty – a presne o to sa snaží spoločnosť Grafobal Group Development v prípade zámeru Office Prístavná 1.

Čítať viac

Grafobal Group Development v problémoch?

15.04.2020 10:44:00 Adrian Gubčo

Grafobal Group Development nepatrí k najväčším bratislavským developerom, napriek tomu pripravuje v Hlavnom meste viacero veľkých zámerov, vrátane veľmi kontroverzných projektov.  Z kuloárov však v poslednej dobe prenikajú správy, že investor sa spolu s blízkymi firmami údajne snaží niektoré developmenty predať.

Čítať viac

Office Prístavná 1 sa blíži k výstavbe

12.08.2019 08:55:00 Adrian Gubčo

Už čoskoro by sa mohla spustiť výstavba ďalšieho projektu v postupne sa meniacej časti Mlynské Nivy – Západ. Na mieste niekdajšej tlačiarne sa už nejakú dobu pripravuje výstavba administratívneho objektu, ktorý má k dispozícii územné rozhodnutie. Teraz developer spúšťa aj oficiálnu webstránku a predstavuje nové vizualizácie budovy.

Čítať viac

Nový projekt: Office Prístavná 1

26.04.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Postupne sa transformujúca oblasť Mlynských Nív, ktorá si aj napriek početným investíciám stále uchováva svoj postindustriálny charakter, sa dočká ďalšej zmeny - na mieste niekdajšej nevzhľadnej tlačiarne a skladísk na nároží Prístavnej a Plynárenskej ulice vznikne administratívny objekt pod názvom Office Prístavná 1.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube