Author photoRED 07.11.2022 10:24

Lepšie sídlisko pre deti. Petržalka mení podobu detských ihrísk

Popri rozbitých terasách, zanedbaných parčíkoch a fyzicky i morálne zvetralých asfaltových plochách predstavujú ďalší z problematických reliktov najväčšieho modernistického sídliska detské ihriská. Či už s plnohodnotnou alebo s obmedzenou funkciou, ich architektonicko-výtvarné stvárnenie zodpovedá dobovým, zväčša nízko nastaveným kritériám na spoločne zdieľaný exteriér.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Najvyššou koncentráciou takýchto „hluchých priestorov“ trpí nepopierateľne najľudnatejšia mestská časť Bratislavy – Petržalka. Zvýšený dôraz na ich revitalizáciu je dôležitý aj s ohľadom na čoraz významnejší komunitný život, ktorý na týchto miestach citeľne absentuje. Obrovskú výzvu v tomto zmysle predstavuje 55 verejných detských ihrísk (VDI) v správe mestskej časti. Referát investičných činností zabezpečuje postupne – v súčinnosti s vysúťaženými firmami – okrem priebežných drobných opráv aj ich kompletné revitalizácie.

Z opatrných začiatkov pred rokom 2020, keď mestská časť začala v spolupráci s OZ Petržalské ihriská, komunitou obyvateľov a podnikom verejno-prospešných služieb osádzať na detských ihriskách (asi v snahe priblížiť sa ružinovskému vzoru) slnečné clony, nadobudla „ihrisková iniciatíva“ v Petržalke systematickejší a komplexnejší charakter. Svedčia o tom prebiehajúce alebo ukončené revitalizácie 6 VDI, ktoré petržalská samospráva naplánovala na tento rok. Aj keď sa od seba v čom-tom odlišujú, spoločným menovateľom všetkých je zavádzanie nových herných prvkov do ihriskovej výbavy, ktoré v našich podmienkach doteraz neboli.

 

VDI Šášovská

Výmeny sa tu počas februára dočkalo hneď 12 herných prvkov: rozmanité typy hojdačiek – závesné hojdačky pre malé aj väčšie deti, závesná hojdačka „hniezdo“, prevažovacia hojdačka, pružinové hojdačky, gymnastická zostava, 3D prvok Jašter, 3D balančná dráha a domček s tabuľou.

 

Zdroj: Mestská časť Bratislava - Petržalka

 

VDI Fedinova 18

Od 22. júla do augusta 2022 prebiehala rekonštrukcia VDI na Fedinovej ulici za vysúťažených 21-tisíc eur. Jej výsledkom sa stalo 7 nových herných prvkoch a nové farebné pieskovisko.

 

Zdroj: Mestská časť Bratislava - Petržalka

 

VDI Gessayova 22

Koncom júla sa spustili práce na rozšírení detskej plochy na Gessayovej ulici za 55-tisíc eur. Na ihrisku, ktoré verejnosť naplno využíva od 11. októbra, pribudlo 9 nových herných prvkov a vynovené pieskovisko. Dočasné stavebné oplotenie slúžiace na ochranu vysadenej trávy je už odstránené. Tunajšia zrevitalizovaná plocha predstavuje zároveň prvé detské ihrisko bez klasického oplotenia. Mestská časť v dohľadnom čase doplní mobiliár v podobe lavičiek a postará sa takisto o zelené oživenie priestoru.

 

Zdroj: Mestská časť Bratislava - Petržalka

 

VDI Pečnianska

Mesiac september bol na revitalizácie detských ihrísk mimoriadne štedrý. Mestská časť začala najprv s budovaním úplne nového VDI na Pečnianskej ulici (16. septembra). Po jeho dokončení tu bude k dispozícii 5 herných prvkov z nerezovej konštrukcie a HDPE dosiek (balančná dráha, lezecká zostava so šmykľavkou, hrazda v dvoch výškach, trojhojdačka s hniezdom, kolotoč na státie), 4 farebné natavovacie hravé značenia na chodníku (húsenica s číslami, skákací panák, twister, labyrint), dopadová plocha pod hernými prvkami z bezpečnostného povrchu EPDM (mäkká liata podlaha), prvky drobnej architektúry (8 lavičiek, 2 stojany na bicykle) a nízke oplotenie so 4 vstupmi.

„Reťazová reakcia“ týmto neskončila. Po spomínaných štyroch VDI pokračuje revitalizáciou ďalších dvoch – na Medveďovej a Haanovej ulici, ktorá prinesie petržalským deťom celkovo 17 nových herných prvkov.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

VDI Medveďovej 32

Práce na obnove tohto VDI odštartovali 22. septembra. Po odstránení 6 starých prvkov tu v minulých týždňoch osadili 9 nových certifikovaných hracích prvkov: vežovú zostavu (2 šmykľavky, schodíky, lanový most, lezecká stena a šikmý výlez), gymnastickú zostavu (kruhy, hrazda, lanová sieť, rebriny, tyč na šplh, lezecká stena), závesné hojdačky, hojdačku hniezdo s gumenou dopadovou plochou, váhadlovú i pružinovú hojdačku a 3D EPDM lezecko-balančný prvok pre malé deti. Postupne k nim pribudnú aj nové pieskovisko, ako aj lavičky „Made in Petržalka“.

VDI na Medveďovej 32 pritom nie je jediné ihrisko, ktoré sa na tejto ulici dočkalo premeny. Pozitívne príklady inšpirujú ďalšie a ďalšie. Zrejme vynovené nákupné stredisko oproti spolu s návrhom jedného z poslancov podnietili mestskú časť vlani k tomu, aby pretvorila priestor pri Medveďovej 30 na moderné hokejbalové ihrisko pre verejnosť či organizátorov súťaží.

Ako informujú Bratislavské noviny, tento rok k nemu vďaka iniciatíve Projekt ihrisko pribudlo ďalšie. Tunajšia sivá asfaltová plocha sa premenila na pestrofarebné ihrisko s obrázkom dievčatka, ktoré doteraz fádny a nevkusný verejný priestor oživilo a urobilo z neho príťažlivé, priam žiarivé miesto. Cieľom spomínanej iniciatívy je – ako tvrdia jej autori – „dostať mladých ľudí od obrazoviek, telefónov a počítačov späť na ihrisko a vdýchnuť život fádnym športoviskám“.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

VDI Haanova 19-21

Podobnej premene sa nevyhlo ani detské ihrisko na Haanovej ulici. V rámci prác, ktoré začali 21. septembra, odstránili najprv 5 starých prvkov. Namiesto nich tu osadia dokopy 8 nových a certifikovaných herných prvkov. Vytvorí ich vežová zostava (2 šmykľavky, schodíky, lanový most, lezecká stena, šikmý výlez, tunel), gymnastická zostava (kruhy, hrazda, lanová sieť, rebriny, tyč na šplh, lezecká stena), závesné hojdačky, pružinová hojdačka, balančný kolotoč, 3D EPDM lezecko-balančný prvok pre malých a bezpečnostný EPDM s mäkkým povrchom. Pribudne aj nové pieskovisko, lavičky a oplotenie.

Ako pre YIM.BA potvrdila hovorkyňa mestskej časti Bratislava – Petržalka Mária Halašková, práce na stavbe VDI Pečnianska a obnove VDI Medveďovej a Haanova ešte stále prebiehajú s tým, že zavŕšené by mali byť do konca novembra 2022. Demontáž starých konštrukcií, úpravy plôch a montáž nových herných prvkov si logicky vynútili uzavretie obidvoch priestorov pre verejnosť, na čo petržalská samospráva pred ich rekonštrukciou vopred upozornila.

A čo okrem zlepšenia estetického vzhľadu, bezpečnosti a funkčnosti ihriskových plôch možno od ich revitalizácie očakávať? V neposlednom rade aj vznik nových tzv. ihriskových komunít, ktoré sa do kreovania verejných priestranstiev budú aktívne zapájať, čím pomôžu miestnej samospráve nachádzať optimálny model ich fungovania. Súčasťou spätnej väzby majú byť aj podnety obyvateľov a návštevníkov Petržalky na e-mailovej adrese podnety@petrzalka.sk.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Zdroje: MiÚ Bratislava-Petržalka, Naša Petržalka, Bratislavské noviny

Pozrite si viac fotografií vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Ihrisko na Medveďovej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Ihrisko na Medveďovej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Ihrisko na Medveďovej. Zdroj: Mestská časť Bratislava - Petržalka
  • Ihrisko na Medveďovej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Ihrisko na Haanovej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Ihrisko na Haanovej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Ihrisko na Pečnianskej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Ihrisko na Pečnianskej. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube