Author photoAdrian Gubčo 05.08.2019 10:10

Ďalšia časť Nuppu je dokončená, výstavba novej rezidenčnej zóny napreduje

V mestskej časti Ružinov pokračujú práce na výstavbe rozsiahleho rezidenčného súboru Nuppu. Budúce sídlisko sa už v priebehu najbližších týždňov rozšíri o ďalší prírastok, kým ďalšie objekty postupne rastú. Projekt developuje spoločnosť YIT Slovakia.

Nuppu vzniká na okraji ružinovskej štvrte Prievoz, charakteristickej nižšou zástavbou s panelákmi po okrajoch a silnou prítomnosťou zelene (hoci prevažne na súkromných plochách), a zároveň na bývalých výrobných plochách, ktoré patrili k bratislavskej priemyselnej štvrti Mlynské Nivy (Východ). Dnes sa toto územie mení na novú mestskú polyfunkčnú štruktúru a nový projekt tvorí práve prechod medzi jedntlivými typmi zástavby.  

Za najvhodnejší typ zástavby tu bola v minulosti určená ešte predošlým developerom riadková zástavba bytových domov, zoskupených okolo vnútornej líniovej zelenej plochy, na čo nadviazalo aj YIT, ktoré projekt odkúpilo. Tento koncept je dnes v plnej realizácii a postupne začína naberať aj finálne a uchopiteľné kontúry.

Z jedenástich plánovaných rezidenčných objektov (v budúcnosti má pribudnúť aj kancelárska budova popri diaľnici D1) s celkovým počtom približne 900 bytov sú zatiaľ dokončené a v užívaní dva (Lilja, Tulpaani), tretí (Ruusu) je tesne pred odovzdaním, no ostáva tu ešte sedem voľných bytov (zo 106).

Intenzívne sa pracuje na výstavbe domu Jasmiini, ktorý bude s dvanástimi nadzemnými podlažiami vertikálnou dominantou komplexu, no viditeľný bude aj z väčšej diaľky. V čase návštevy projektu sa už blížil k dosiahnutiu hrubej stavby. Jasmiini obsahuje aj najviac bytov zo všetkých objektov, 113, voľných ostáva ešte 28 jednotiek.

Ďalším rozostavaným domom, ktorého príprava bola oznámená v marci tohto roka, je dom Hyasintti, ktorý vychádza z modelu prvej trojice bytoviek, ide teda o doskový dom so západo-východnou orientáciou a drobnou občianskou vybavenosťou v dotyku s centrálnym parkom. Vznikne tu 98 bytov s celkovými výmerami od 40 do 140 metrov štvorcových. Z tohto počtu je 12 bytov jednoizbových, 46 dvojizbových, 31 trojizbových a 9 štvorizbových. Voľných aktuálne ostáva 62 bytov.

Ohlásenie ďalšej etapy predpokladám na konci tohto roka, keďže YIT má stratégiu ohlasovať približne každého trištvrte roka nové etapy Nuppu. Ďalší bytový dom by mal byť pravdepodobne pokračovaním zástavby na južnej strane parku.

 

Dokončený dom Ruusu

 

Tento park tvorí pravdepodobne hlavný benefit celého projektu, ešte významnejší ako poloha, ktorá je dobrá skôr výhľadovo. Stratégiou developera je dokončovať park postupne, ako sa budú realizovať prináležiace etapy, čo znamená, že zatiaľ sú ukončené dve sekcie so športoviskom a workoutom, ako aj jedna z oddychových zón a vonkajším grilom. Pred dokončením je ohradený psí výbeh, naviazaný na dom Ruusu.

S dokončením Jasmiini pravdepodobne pribudne veľké detské ihrisko, jedno z dvoch budúcich, plne zrealizovať sa má ešte bežecká a korčuliarska dráha, ďalšia oddychová zóna a tvorbu verejného priestoru ukončí realizácia námestia, pravdepodobne spoločne s poslednými etapami projektu. Pozitívom je, že počas výstavby bola čiastočne zachovaná už predtým existujúca zeleň, ktorá takto dala parku „zabehnutejší“ výraz.

Okolitá zástavba s pochou komunikuje dobre, do parku bude orientovaná budúca občianska vybavenosť, hoci v čase návštevy sa tu ešte žiadne prevádzky nenachádzali. Budúci nájomníci pravdepodobne čakajú na to, kým sa Nuppu ešte viac rozrastie, aby sa zväčšila kritická masa zákazníkov. Jediné vyplnené priestory využil priamo developer pre zriadenie spoločenských miestností pre rezidentov komplexu. Takéto miestosti by mali byť v každom dome.

Architektonický koncept vychádza z dielne architektonickej kancelárie Ateliér 3M, ktorá jeho ideu vypracovala ešte v roku 2009. Projekt je tak vo vývoji už pomerne dlhú dobu, no podobne dlho sa ešte realizovať bude. Jasmiini by napríklad mala byť dokončená na konci roka 2020, Hyasintti v lete 2021. Pri danom tempe možno predbežne očakávať dokončenie celého projektu okolo roku 2026.

 

Komunitné grily sú súčasťou centrálneho parku

 

V danej dobe už môže blízka lokalita vyzerať zásadne odlišne ako v súčasnosti. S postupným zastavovaním parciel bližšie k centru, teda v novom mestskom downtowne, sa začínajú developeri zameriavať na dosiaľ neprebudované brownfields vo väčšej vzdialenosti. Prípadom takéhoto developera je aj YIT, ktoré získalo veľký pozemok na južnej strane ulice Mlynské nivy, kde plánuje vybudovať development v hodnote až 300 miliónov eur, čo znamená, že pôjde o jeden z najväčších bratislavských projektov.

Podobné projekty výrazne zvýšia tlak na zlepšenie obsluhy verejnou dopravou, čomu chce mesto sekundovať v podobe rozvoja električkovej siete. Presné trasovanie ani časový harmonogram možnej výstavby novej trate nie je známy, no vo všeobecnosti sa predpokladá, že najpravdepodobnejšie sa bude trať nachádzať na ulici Mlynské nivy, ktorá je dostatočné široká a stavebne do veľkej miery pripravená.

Ak by tomu tak bolo, električka nezlepší len obsluhu územia, ale vyvolá aj jeho ďalší rozvoj. Týkať by sa to nemalo len downtownu a bližších postindustriálnych štvrtí, ale aj okolia Nuppu, keďže práve v jeho blízkosti sa očakáva ukončenie prvej etapy trate, ktorá by mala nakoniec pokračovať až do Podunajských Biskupíc a Vrakune. Atraktivita zóny by sa tak razom zvýšila.

Okolie Nuppu tak už nebude možno v čase dokončenia zanedbanou časťou metropoly, ale atraktívnym rozvojovým územím, ktoré môže development premeniť na mimoriadne príťažlivú mestskú štvrť. Dôležité však bude sa na tento rozvoj pripraviť, čo má v rukách verejná správa.

 

Fotografie z 28.7. Viac vo fotogalérii.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Developer rozširuje cestu na Hraničnej
  • Developer rozširuje cestu na Hraničnej
  • Zdroj: YIT Slovakia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube