YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 05.08.2019 10:10

Ďalšia časť Nuppu je dokončená, výstavba novej rezidenčnej zóny napreduje

V mestskej časti Ružinov pokračujú práce na výstavbe rozsiahleho rezidenčného súboru Nuppu. Budúce sídlisko sa už v priebehu najbližších týždňov rozšíri o ďalší prírastok, kým ďalšie objekty postupne rastú. Projekt developuje spoločnosť YIT Slovakia.

Nuppu vzniká na okraji ružinovskej štvrte Prievoz, charakteristickej nižšou zástavbou s panelákmi po okrajoch a silnou prítomnosťou zelene (hoci prevažne na súkromných plochách), a zároveň na bývalých výrobných plochách, ktoré patrili k bratislavskej priemyselnej štvrti Mlynské Nivy (Východ). Dnes sa toto územie mení na novú mestskú polyfunkčnú štruktúru a nový projekt tvorí práve prechod medzi jedntlivými typmi zástavby.  

Za najvhodnejší typ zástavby tu bola v minulosti určená ešte predošlým developerom riadková zástavba bytových domov, zoskupených okolo vnútornej líniovej zelenej plochy, na čo nadviazalo aj YIT, ktoré projekt odkúpilo. Tento koncept je dnes v plnej realizácii a postupne začína naberať aj finálne a uchopiteľné kontúry.

Z jedenástich plánovaných rezidenčných objektov (v budúcnosti má pribudnúť aj kancelárska budova popri diaľnici D1) s celkovým počtom približne 900 bytov sú zatiaľ dokončené a v užívaní dva (Lilja, Tulpaani), tretí (Ruusu) je tesne pred odovzdaním, no ostáva tu ešte sedem voľných bytov (zo 106).

Intenzívne sa pracuje na výstavbe domu Jasmiini, ktorý bude s dvanástimi nadzemnými podlažiami vertikálnou dominantou komplexu, no viditeľný bude aj z väčšej diaľky. V čase návštevy projektu sa už blížil k dosiahnutiu hrubej stavby. Jasmiini obsahuje aj najviac bytov zo všetkých objektov, 113, voľných ostáva ešte 28 jednotiek.

Ďalším rozostavaným domom, ktorého príprava bola oznámená v marci tohto roka, je dom Hyasintti, ktorý vychádza z modelu prvej trojice bytoviek, ide teda o doskový dom so západo-východnou orientáciou a drobnou občianskou vybavenosťou v dotyku s centrálnym parkom. Vznikne tu 98 bytov s celkovými výmerami od 40 do 140 metrov štvorcových. Z tohto počtu je 12 bytov jednoizbových, 46 dvojizbových, 31 trojizbových a 9 štvorizbových. Voľných aktuálne ostáva 62 bytov.

Ohlásenie ďalšej etapy predpokladám na konci tohto roka, keďže YIT má stratégiu ohlasovať približne každého trištvrte roka nové etapy Nuppu. Ďalší bytový dom by mal byť pravdepodobne pokračovaním zástavby na južnej strane parku.

 

Dokončený dom Ruusu

 

Tento park tvorí pravdepodobne hlavný benefit celého projektu, ešte významnejší ako poloha, ktorá je dobrá skôr výhľadovo. Stratégiou developera je dokončovať park postupne, ako sa budú realizovať prináležiace etapy, čo znamená, že zatiaľ sú ukončené dve sekcie so športoviskom a workoutom, ako aj jedna z oddychových zón a vonkajším grilom. Pred dokončením je ohradený psí výbeh, naviazaný na dom Ruusu.

S dokončením Jasmiini pravdepodobne pribudne veľké detské ihrisko, jedno z dvoch budúcich, plne zrealizovať sa má ešte bežecká a korčuliarska dráha, ďalšia oddychová zóna a tvorbu verejného priestoru ukončí realizácia námestia, pravdepodobne spoločne s poslednými etapami projektu. Pozitívom je, že počas výstavby bola čiastočne zachovaná už predtým existujúca zeleň, ktorá takto dala parku „zabehnutejší“ výraz.

Okolitá zástavba s pochou komunikuje dobre, do parku bude orientovaná budúca občianska vybavenosť, hoci v čase návštevy sa tu ešte žiadne prevádzky nenachádzali. Budúci nájomníci pravdepodobne čakajú na to, kým sa Nuppu ešte viac rozrastie, aby sa zväčšila kritická masa zákazníkov. Jediné vyplnené priestory využil priamo developer pre zriadenie spoločenských miestností pre rezidentov komplexu. Takéto miestosti by mali byť v každom dome.

Architektonický koncept vychádza z dielne architektonickej kancelárie Ateliér 3M, ktorá jeho ideu vypracovala ešte v roku 2009. Projekt je tak vo vývoji už pomerne dlhú dobu, no podobne dlho sa ešte realizovať bude. Jasmiini by napríklad mala byť dokončená na konci roka 2020, Hyasintti v lete 2021. Pri danom tempe možno predbežne očakávať dokončenie celého projektu okolo roku 2026.

 

Komunitné grily sú súčasťou centrálneho parku

 

V danej dobe už môže blízka lokalita vyzerať zásadne odlišne ako v súčasnosti. S postupným zastavovaním parciel bližšie k centru, teda v novom mestskom downtowne, sa začínajú developeri zameriavať na dosiaľ neprebudované brownfields vo väčšej vzdialenosti. Prípadom takéhoto developera je aj YIT, ktoré získalo veľký pozemok na južnej strane ulice Mlynské nivy, kde plánuje vybudovať development v hodnote až 300 miliónov eur, čo znamená, že pôjde o jeden z najväčších bratislavských projektov.

Podobné projekty výrazne zvýšia tlak na zlepšenie obsluhy verejnou dopravou, čomu chce mesto sekundovať v podobe rozvoja električkovej siete. Presné trasovanie ani časový harmonogram možnej výstavby novej trate nie je známy, no vo všeobecnosti sa predpokladá, že najpravdepodobnejšie sa bude trať nachádzať na ulici Mlynské nivy, ktorá je dostatočné široká a stavebne do veľkej miery pripravená.

Ak by tomu tak bolo, električka nezlepší len obsluhu územia, ale vyvolá aj jeho ďalší rozvoj. Týkať by sa to nemalo len downtownu a bližších postindustriálnych štvrtí, ale aj okolia Nuppu, keďže práve v jeho blízkosti sa očakáva ukončenie prvej etapy trate, ktorá by mala nakoniec pokračovať až do Podunajských Biskupíc a Vrakune. Atraktivita zóny by sa tak razom zvýšila.

Okolie Nuppu tak už nebude možno v čase dokončenia zanedbanou časťou metropoly, ale atraktívnym rozvojovým územím, ktoré môže development premeniť na mimoriadne príťažlivú mestskú štvrť. Dôležité však bude sa na tento rozvoj pripraviť, čo má v rukách verejná správa.

 

Fotografie z 28.7. Viac vo fotogalérii.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Developer rozširuje cestu na Hraničnej
  • Developer rozširuje cestu na Hraničnej
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Definitívny koniec starého brownfieldu. Nuppu realizuje posledné etapy

22.03.2023 09:02:00 Adrian Gubčo

Keď developer YIT Slovakia preberal v roku 2015 ružinovský projekt Bergamon, prisľúbil vznik „atraktívnej štvrte s praktickým bývaním“. Z developmentu chcel vybudovať celú novú štvrť aj s prislúchajúcou vybavenosťou. Dnes, necelé desaťročie po predstavení vízie, sa táto stáva definitívne realitou. Bergamon, premenovaný na Nuppu, získava posledné domy.

Čítať viac

Veľká štvrť získava definitívnu podobu: Nuppu smeruje k dokončeniu

09.11.2022 11:54:41 Andrej Sárközi

Stovky bytov a ďalšie vo výstavbe. Premena niekdajšieho industriálneho areálu na polyfunkčnú štvrť s bývaním a kanceláriami výrazne postupuje. Veľký obytný súbor Nuppu od developera YIT Slovakia získava definitívne kontúry a nenápadne mení mestskú časť Ružinov.

Čítať viac

Ďalšia etapa Magnolie v Nuppu je v predaji, YIT hovorí o bývaní pre mladých

21.04.2022 15:49:37 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dáva do predaja byty v ďalšej časti domu Magnolia, ktorý je súčasťou rezidenčného komplexu Nuppu v Ružinove. Magnolia bola pôvodne navrhnutá ako kancelárska budova, YIT sa ju ale rozhodlo premeniť na bývanie dostupnejšieho charakteru. Za cieľovú skupinu označuje „mladých“ a ako novinku ohlasuje službu úplného zariadenia bytu.

Čítať viac

Nuppu odhaľuje ďalšiu, v poradí už jedenástu etapu

17.12.2021 12:37:56 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia štartuje s predajom bytov a výstavbou ďalšej etapy obytného súboru Nuppu. Jedenásta etapa, nazvaná Asteri, bude pozostávať z dvojice menších apartmánových domov. Ich vznikom sa uzavrie vývoj líniového parku v srdci projektu. V Nuppu by mala onedlho pribudnúť ďalšia verejná funkcia – materská škola, ktorej vznik schválila mestská časť Ružinov.

Čítať viac

Nuppu získava definitívnu formu, odhaľuje sa aj podoba nového domu v západnej časti súboru

13.10.2021 11:04:01 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia sa nenápadne mení na jeden z najväčších porevolučných rezidenčných projektov v Bratislave. V tejto chvíli je už dokončená alebo vo výstavbe podstatná časť polyfunkčného súboru. Developer okrem toho odhalil aj budúcu podobu nového objektu, ktorý vyrastie na prikúpenom pozemku pri ulici Mlynské nivy.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje ďalšiu etapu Nuppu, nazvanú Magnolia 1

02.08.2021 17:05:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhaľuje najnovšiu, v poradí už desiatu etapu projektu Nuppu. Od ostatných etáp sa v mnohých ohľadoch líši – umiestnením, architektúrou, vybavením či konštrukciou. Ako nasvedčuje už názov, ide o začiatok výstavby série objektov, kde by mali zároveň vzniknúť aj nájomné byty a administratívne kapacity.

Čítať viac

YIT Slovakia pridáva novú etapu Nuppu

15.04.2021 17:34:29 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia sa blíži k dobudovaniu veľkého rezidenčného developmentu Nuppu na okraji ružinovského Prievozu. V týchto dňoch spúšťa predaj už v deviatej etape projektu, nazvanej Juniperus (Borievka). Ide o poslednú časť Nuppu v južnom rade domov, dobudovať ostáva ešte trojicu objektov v severnej časti, ako aj objekt popri diaľnici D1.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje ôsmu etapu projektu Nuppu

20.10.2020 15:50:15 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od od developera YIT Slovakia sa rozrastie o ďalšiu, v poradí už ôsmu etapu. Najnovší bytový dom v rezidenčnom súbore bude mať názov Thuja a bude identický s väčšinou doteraz dokončených či rozostavaných etáp. Bytovka je už dnes v realizácii.

Čítať viac

Nuppu napreduje, kancelárie nahrádza nájomnými bytmi

28.05.2020 13:04:39 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia rastie rýchlym tempom a postupne začína získavať ucelenú formu. Developer okrem toho pripravuje nové fázy – jednak rezidencie na nedávno zakúpenom pozemku na ulici Mlynské nivy, ako aj čiastočnú transformáciu pôvodne uvažovanej kancelárskej budovy, kde by mohli pribudnúť nájomné byty. Nepozdáva sa to však všetkým.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj siedmej etapy Nuppu

19.02.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím YIT Slovakia dnes odštartoval predaj celkovo už siedmej etapy projektu Nuppu v Ružinove. Obytný súbor tvorený bytovými domami zoskupenými okolo líniového centrálneho parku sa rozrastie o novostavbu, ktorá je tak ako v predošlých prípadoch pomenovaná fínskym názvom kvetu – Hortensia.

Čítať viac

Nuppu rastie a čoskoro bude obslúžené aj verejnou dopravou

24.01.2020 17:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia sa už začína meniť na skutočne masívny obytný súbor. Aktuálne sú vo výstavbe tri bytové domy, po ktorých dokončení už bude v tomto projekte žiť viac ako tisíc ľudí. Aj kvôli tomu bude do územia konečne dotiahnutá verejná doprava, ktorá získa zastávku už v najbližších mesiacoch.

Čítať viac

YIT Slovakia získava pozemok pri Nuppu a rozšíri ho o ďalší dom

19.11.2019 08:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým developmentom, ktorý bude po dokončení obsahovať približne tisíc bytov. Po novom sa však ešte rozšíri – developerovi sa podarilo získať pozemok v tesnej blízkosti obytného súboru, kde by mala pribudnúť nová bytovka.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje šiestu etapu projektu Nuppu

18.10.2019 13:25:00 Adrian Gubčo

Postupne rastúci obytný súbor Nuppu na okraji ružinovskej štvrte Prievoz ohlasuje ďalšiu, v poradí šiestu etapu. Najnovší prírastok ponesie názov Orkidea, výstavba sa bude spúšťať už v najbližšej dobe.

Čítať viac

YIT ohlasuje ďalšiu etapu Nuppu

26.03.2019 10:15:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pridáva k rozostavanému polyfunkčnému súboru Nuppu ďalšiu etapu – v poradí už piaty dom sa bude volať Hyasintti, teda Hyacint. Ide o prvý z domov, ktorý bude tvoriť južnú stranu centrálneho parku, ktorý v rámci developmentu vzniká.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.1.2019

18.01.2019 11:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia čoskoro dosiahne ďalší míľnik – druhá fáza projektu je prakticky dokončená, viditeľný postup nastal aj pri tretej. Vý výstavbe je štvrtý dom. Projekt vytvorí prechod medzi zástavbou Prievozu menšej mierky a štvrťou Mlynské Nivy, kde vzniká zástavba s mierkou adekvátnou širšiemu centru mesta.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 29.7.2018

02.08.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré komplexne transformujú územie, na ktorom sa nachádzajú. Na niekdajšom brownfielde tak vzniká úplne nové sídlisko, pričom jeho prvá etapa je už v podstate dokončená.

Čítať viac

YIT spúšťa predaj bytov v ďalšej etape Nuppu

22.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhalil ďalšiu časť postupne vznikajúceho projektu Nuppu, ktorý po dokončení vytvorí na mieste bývalého brownfieldu menšiu štvrť. Najnovší dom bude mať názov Jasmiini (po fínsky jazmín).

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.3.2018

16.03.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré transformujú postindustriálnu oblasť na rozmedzí štvrtí Nivy a Prievoz. Prvá fáza v podobe domu Lilja je v tejto chvíli prakticky dokončená.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj v 3. etape Nuppu

13.10.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím dáva do predaja byty v tretej etape postupne rastúceho ružinovského projektu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube