Author photoAdrian Gubčo 27.01.2023 14:20

Len pekný sen? Moderné nemocnice sú v Bratislave ďaleko od reality

Na to, aby bola Bratislava mestom s naozaj vysokou kvalitou života, jej niečo zásadné chýba: moderné a špičkovo vybavené verejné nemocnice, ktoré by poskytovali najvyšší štandard medicíny v príjemnom prostredí. Tento nedostatok majú prekonať dva kľúčové projekty - nová univerzitná nemocnica v lokalite Rázsochy a zrekonštruovaná univerzitná nemocnica v Ružinove.

Zdroj: Google Maps

Zdroj: Google Maps

V oboch prípadoch ide o masívne projekty, ktoré majú priniesť zásadnú transformáciu fungovania zdravotníctva v Bratislave. Kým v prípade Rázsoch by mala vzniknúť nová koncová nemocnica pre dospelých, kam sa prenesú zákroky z dnes už veľmi zastaraných Kramárov, v Ružinove sa očakáva totálna rekonštrukcia a zvýšenie existujúceho štandardu. Oba zámery majú spoločný znak – hovorí sa o nich dlhé roky.

V poslednej dobe sa skloňovala predovšetkým výstavba Rázsoch. Po rokoch neurčitých sľubov a zbúraní pôvodného skeletu nemocnice, ktorej výstavba bola pozastavená v 90-tych rokoch, pristúpil štát (Ministerstvo zdravotníctva SR) k intenzívnejšej projektovej príprave. V roku 2022 výstavbu schválila Vláda SR a vybratý bol aj zhotoviteľ projektovej dokumentácie, spoločnosti Amberg Engineering Slovakia a CED Consulting. Na začiatku tohto roka sa oficiálne začalo povoľovanie, keď sa zverejnila dokumentácia k zámeru v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

Investor sa musí napriek tomu poponáhľať. Rázsochy totiž plánuje financovať z Fondu obnovy a odolnosti, čo znamená, že podstatnú časť projektu (hrubú stavbu) musí mať zrealizovanú v roku 2026. Hrubú stavbu chce mať štát dokončenú už v polovici roka 2025. Podľa semaforu, ktorý štát zverejnil na oficiálnom webe Plánu obnovy, už dnes prebieha vo viacerých smeroch oneskorenie a pri niektorých projektových krokoch je dokonca celkový projekt priamo ohrozený.

Asi aj preto prípravu projektu podrobil kritike dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO). „Ak chceme dotiahnuť do konca to, čo sme si v pláne obnovy zaumienili, musíme dbať na to, aby sa dodržiavali aj čiastkové termíny, ktoré k želaným výsledkom vedú. Toto platí dvojnásobne o veľkých investičných projektoch, akými sú nové nemocnice či dopravné projekty,“ podčiarkol Heger. Dodal, že s dočasne povereným ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽaNO) intenzívne komunikuje a informuje sa o napredovaní realizácie projektov. „Túto príležitosť si nesmieme nechať ujsť zanedbanou či omeškanou prípravou,“ dodal.

Dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) sa neobáva, že by sektor prišiel o peniaze z Plánu obnovy. Reagoval tak na návrh krízových opatrení pre Ministerstvo zdravotníctva SR, ktorým sa v stredu zaoberala vláda. Patrí k ním napríklad doplnenie projektového tímu, ktorý má byť kriticky poddimenzovaný a odborne nekompletný, navyše doňho rušivo zasahujú iné osoby. Úrad vlády ministerstvu nariadil vypracovať komplexný harmonogram, v ktorom budú zadefinované všetky termíny, súvisiace s prípravou a výstavbou nemocnice.

Napriek tomu možno považovať odhadované termíny prinajmenšom za odvážne. Spoločnosť Svet zdravia, ktorá onedlho otvorí veľkú súkromnú Nemocnicu Bory, pripravovala a zrealizovala jej výstavbu za sedem rokov. Ešte predtým navyše zbierala skúsenosti na vybudovaní menšej modelovej nemocnice v Michalovciach. Nemocnica budúcnosti v Martine je zas v príprave už od roku 2016, v roku 2017 prebehla architektonická súťaž. Spustenie výstavby sa (optimisticky) predpokladá až tento rok. Dokončenie aspoň hrubej stavby Rázsoch v roku 2026 tak bude malým zázrakom.

 

Príprava Rázsoch napreduje, proces však postupuje pomaly. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR / EIA

 

Okrem nových nemocníc by mohla situáciu zmeniť aj rekonštrukcia starých. V Bratislave je skutočne v príprave veľká obnova Univerzitnej nemocnice Ružinov. Vláda ju schválila už v lete 2019, pričom do nej hodlala investovať približne 80 miliónov eur (vo verejnom obstarávaní cena klesla na 71,5 miliónov eur). Ide o pomerne vysokú čiastku, čo sa malo odraziť na komplexnom skvalitnení poskytovanej starostlivosti aj štandardu pre pacientov.

Bližšie zámer popisuje Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave: „Podľa investičného zámeru malo ísť o komplexnú rekonštrukciu: najmä išlo o výmenu – rekonštrukciu rozvodov, výmenu technológie (vzduchotechnika, kotolňa..), rátalo sa so zmenou fasády – zvýšenie energetickej efektivity a zväčšenie samotných pacientskych izieb. Na lôžkových častiach malo ísť o zvýšenie komfortu pacientov, najmä doplnením sociálnych „buniek" (WC, sprcha) na každú izbu. Súčasťou projekčných prác a následnej realizácie malo byť aj zefektívnenie medicínskych procesov.“

Ešte v tomto čase ale nastali prvé zmeny. „Pôvodná verejná súťaž bola vyhlásená ale nakoniec v inom rozsahu,“ upozorňuje Kliská. Ako sa vo výsledku ukázalo, nakoniec to bolo jedno, keďže manažment nemocnice rozhodol o zrušení verejného obstarávania. Dôvody nie sú známe a nemocnica ich nekomunikovala.

Štart rekonštrukcie je tak otázny. Podľa Kliskej, príprava je „...stále v rovnakom stave, ako to bolo pred rokom. Bez finančného krytia nemôžeme zabezpečiť ďalší stupeň projektovej dokumentácie, resp. ísť do súťaže formou „doprojektuj postav". Termín sa nateraz nedá definovať.“

Známe nie sú ani náklady. „Musí padnúť rozhodnutie, v akom rozsahu by sa rekonštrukcia mala vykonať a podľa toho predpokladané náklady vieme zaktualizovať. Samozrejme, náklady od 2019 stúpli,“ konštatuje Kliská. Problém by mohlo riešiť zapojenie sa do Fondu obnovy a odolnosti. S touto otázkou sme oslovili Ministerstvo zdravotníctva SR, do uzávierky článku však nereagovalo.

 

Príprava aj výstavba Nemocnice Bory trvali dvojnásobne dlhšie oproti plánu Ministerstva zdravotníctva pri Rázsochách. Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

 

V súčasnosti tak sú na stole dva projekty. Kým jeden sa pripravuje, no s veľkými problémami a otáznou reálnosťou naplnenia projektových míľnikov, druhý stojí na zrušenom verejnom obstarávaní. Za predpokladu, že by štát a nemocnica pokračovali v obstarávaní a rešpektovaní jeho výsledkov, je celkom možné, že dnes by už rekonštrukcia nemocnice v Ružinove prebiehala a bola vo vysokom štádiu realizácie. V priebehu roka 2020 sa už začali objavovať informácie o obrovskom záchrannom balíku financií zo strany Európskej únie, takže obavy azda nemuselo vyvolávať ani financovanie.

V tomto momente nie je vylúčené, že sa napokon nestihne ukončenie ani jedného z projektov. Na rozdiel od klasických eurofondov, v prípade Plánu obnovy sa nedajú peniaze preniesť do budúcnosti ani rozčleniť na menši čiastky. Podľa známych informácií platí, že neukončenie projektu v stanovenom termíne bude znamenať prepadnutie financií a nutnosť doplatenia zostávajúcich peňazí zo štátneho rozpočtu. V ohrození sú tak stovky miliónov eur.

Ak by došlo na takúto eventualitu, pôjde o obrovské fiasko, ktoré budú pripomínať aj nasledujúce generácie ako príklad totálneho zlyhania. Slovensko má v grantoch získať približne 6 miliárd eur, určených na investičné projekty s dôrazom na zvýšenie kvality života (na zdravotníctvo je to asi jedna miliarda). Krajina tak „zadarmo“ dostane neskutočné peniaze, pričom jej zodpovednosťou je ich len správne preinvestovať. Slovensku sa to ale nemusí podariť pre nepripravenosť a manažérske zlyhania.

V konečnom dôsledku ale nové nemocnice krajina aj jej hlavné mesto potrebujú. Súkromné zariadenie v Boroch nie je spásonosné. Nové objekty a technológie tak skôr či neskôr prídu. Namiesto toho, aby to bolo väčšej bez záťaže pre štátny rozpočet, to však Slovensko zadĺži na dlhé roky dopredu a zvýši už tak rastúci deficit štátnych financií.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube