Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 17.11.2017 09:00

Construction update: Národný futbalový štadión, 12.11.2017

Stavebník realizujúci výstavbu Národného futbalového štadióna nasadil v poslednom období obrovské tempo - až také, že tieto päť dní staré fotky sa stávajú už pomaly neaktuálnymi. Podľa neoverených informácii je cieľom developera, spoločnosti NFŠ, a.s., spustiť futbalovú sezónu 2018/2019 už na novom štadióne.

Article Big

NFŠ nepozostáva len zo štadióna s kapacitou 22 500 divákov, ale aj z nákupného centra, bytového domu s 334 bytmi, v rámci ktorého vznikne aj 24-podlažná veža, a výškovej kancelárskej budovy Tower 5 s 20.130 metrami štvorcovými kancelárskych priestorov. Architektúru spracovalo štúdio Expoline, vedené osobným priateľom investora, architektom Karolom Kállayom ml. Športová časť areálu by mala byť hotová, ako už bolo zmienené, do konca roku 2018, bytový dom vo febuári 2019. Tower 5 uvádza ako dátum dokončenia 4Q 2018, to sa však zdá nateraz ako menej reálne.

Národný futbalový štadión je asi najkontroverznejší projekt v súčasnej Bratislave (a to aj napriek takým veciam ako prestavba hotela Park Inn by Danube či výšková budova Premiѐre na Šancovej ulici). Ide o veľmi komerčne nastavenú schému, a to napriek spolufinancovaniu zo strany štátu.

Tomu bude zodpovedať aj kuriózna situácia - časť juhozápadnej tribúny bude dokončená neskôr, lebo stavebne je súčasťou Tower 5, ktorá mení už tak škaredý štadión na absolútnu urážku dobrého vkusu. Ide však zároveň o komerčnú časť areálu, takže nemôže byť predmetom spolufinancovania zo strany štátu, ktoré bolo preverované aj Európskou komisiou. Keďže má štát po dokončení výstavby štadión od developera odkúpiť (spomínané spolufinancovanie), zrejme to bude bez tejto rohovej tribúny.

Národný futbalový štadión, "pýcha slovenského futbalu", tak bude nielen ohavný, ale ešte aj nekompletný. Na druhej strane, je na debatu, či tým skutočne neodzrkadľuje svoju "národnosť".

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Základy Tower 5. V tomto mieste bude rohová tribúna, ktorá však zrejme neprejde pod kontrolu štátu po dokončení projektu.
  • Rastúci štadión, ktorého súčasťou bude nákupné centrum (napriek tomu, že v tesnej blízkosti sú ďalšie dve) a výškové budovy.
  • Rastúci bytový dom.
  • Budúci bezbariérový prístup.
  • Zdroj: NFŠ

Súvisiace články

Národný futbalový štadión je skolaudovaný

04.12.2019 15:22:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna na Tehelnom poli v Novom Meste je konečne ukončená. Štadión bol v predčasom užívaní už takmer rok, hoci počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov ešte prebiehali dokončovacie práce. Projekt je spojený s viacerými kontroverziami a s výrazným predražením.

Čítať viac

Tower 5 a Byty Tehelné Pole sú pred dokončením

29.10.2019 11:25:00 Adrian Gubčo

Komplex Národného futbalového štadiónu, zahŕňajúci okrem športového stánku aj kancelársku budovu a rezidenčný súbor, bol s veľkou slávou otváraný už v marci 2019, s prísľubom, že do jesene bude celý development dokončený. Či sa to podarí dodržať, je otázne, navonok sa však zdá, že rezidenčná časť je už pripravená na kolaudáciu, kým kancelárska si ešte nejakú dobu počká.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Stanica Nivy je zvonka prakticky hotová.

Exterior part of Nivy is basically completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy  #shopping #shoppingcenter

@hbreavis @nivycentrum @novenivy
Eurovea Tower začína pridávať podlažia - jedno pribudne každých 11 dní.

Eurovea Tower starts adding floors. New floor will be built every 11 days.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #riverfront #downtown #skyscraper #skyline #architecture #contemporaryarchitecture #building #urbandevelopment #urbanism #upscaleliving

@jtre_sk @euroveacity
Výstavba prvej etapy Vydrice je konečne povolená.

Construction of the first stage of Vydrica development is finally approved.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #vydrica #oldbratislava #staremesto #lucron #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @sieberttalas
Z paneláku nový projekt... Aj taký je súčasný bratislavský development.

From commieblock to new development. Another face of contemporary Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #modernarchitecture #reconstruction
Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
Pozrieť viac

YouTube