Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 24.09.2018 08:30

Práce na Námestí Slobody postupujú pomaly

Po Kmeťovom námestí a Landererovom parku sa mení aj ďalší bratislavský verejný priestor - Námestie slobody, kde sa už pred niekoľkými mesiacmi spustila jeho revitalizácia. Narozdiel od spomenutých priestranstiev, práce tu postupujú laxnejším tempom.

Article Big

V tejto chvíli sa dokončuje workoutové ihrisko, zrealizovaný je kobercový trávnik a vymenená bola časť povrchov na chodníkoch v jednotlivých "lúčoch" námestia. Na výmenou stále čakajú časti okružných chodníkov a okolie centrálnej fontány. Zrealizovaný zatiaľ nebol ani bezbariérový prechod na trávnik v druhom okruhu záhonov od fontány, takisto sa nezačalo ani s úpravami okolia fontány, aby bol v budúcnosti možný lepší prístup k vode.

V budúcnosti prebehnú na Námestí Slobody aj náročnejšie práce týkajúce sa osadenia viacerých objektov (stánkov, pavilónu pred Fakultou architektúry) alebo "kazateľnice", teda vyvýšenej plochy nad zhromažďovacím priestorom naproti Úradu vlády. Na námestí pribudne aj detské ihrisko a nový mobiliár.

Realizátorom obnovy námestia je Bratislava - Hlavné mesto SR a občianske združenie Dobré m(i)esto, za ktorým stojí developer HB Reavis. Nová podoba priestranstva je výsledkom architektonickej súťaže, jedinej mestom vyhlásenej za uplynulé takmer 4 roky, v ktorej sa najvyššie umiestnilo štúdio 2021 v kolaborácii s LABAK. Odhadované náklady na rekonštrukciu činia 620-tisíc eur. Dokončenie nemožno očakávať skôr ako na budúci rok.

Popri rýchlom tempe, v akom mestská časť Staré Mesto obnovuje ulice a niektoré verejné priestranstvá, je ležérny spôsob práce na Námestí Slobody sklamaním. Tento mimoriadne zásadný bod na mape mesta, ležiaci na polceste medzi Hlavnou železničnou stanicou a centrom mesta, teda v srdci pomyselnej hlavnej mestskej osi, by mal byť čo najskôr v špičkovom stave. Postavenie priestoru v reálnej aj mentálnej mape obyvateľov mesta dáva predpoklad, že jeho zásadné zlepšenie by výrazne zlepšilo vnímanie centra mesta ako celku.

Následok takej zmeny by bol výrazný - Bratislava by bola braná ako lepšie a kvalitnejšie miesto pre život. Z daného dôvodu je žiaduce, aby mohli obyvatelia a návštevníci využívať kompletne obnovené Námestie Slobody čím skôr.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad od Žilinskej. Foto z 13.9.2018
  • Nové workoutové ihrisko. Foto z 13.9.2018
  • Pohľad od Národnej banky. Foto z 13.9.2018
  • Pohľad od Fakulty architektúry. Foto z 13.9.2018
  • Pohľad od Úradu vlády. Foto z 13.9.2018
  • Zdroj: 2021 + LABAK

Súvisiace články

Ako napreduje rekonštrukcia Námestia slobody?

22.04.2021 13:02:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto v poslednom období predstavuje nové a nové projekty rekonštrukcií a úprav verejných priestorov. Z minulosti však pochádzajú aj staršie zámery, ktorých realizácia zatiaľ pokrivkáva. Najvýraznejšou je rekonštrukcia Námestia slobody, výsledok jednej z mála architektonických súťaží v minulom období. Aký je jej stav?

Čítať viac

Na Námestí Slobody vznikne Pamätník demokratickej revolúcie 1989

22.11.2019 11:00:00 Adrian Gubčo

V priebehu budúceho roka by mohol na Námestí Slobody vzniknúť nový pamätník. Iniciatíva za Pamätník demokratickej revolúcie 1989 predstavila pred niekoľkými dňami návrh pripomienky na revolučné udalosti, ktorú chce Hlavné mesto podporiť a pamätník čoskoro zrealizovať.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Ďalší park je v realizácii, tentokrát pod taktovkou developera Lucron v Urban Residence.

Another park is under construction. Developer is Lucron and the park is part of Urban Residence development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #park #publicspace #greenery #verejnypriestor #urbanism #urbanResidence #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Možné riešenie kauzy na Drotárskej? Murman Group navrhuje rekreačný areál a výletnú reštauráciu na mieste bývalej Pohody. 

Murman Group has proposed a new recreational area and restaurant instead of former Pohoda Park.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #reconstruction #leisure #recreation #park #restaurant #horskypark
Nová vizualizácia Nového Istropolisu.

New render of New Istropolis.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #office #work #city #urbanism #culture #congress #mice #trnavskemyto #architecture #contemporaryarchitecture #istropolis #novyistropolis

@immocap.sk @kcap.eu @playtime.barcelona
Hlavné mesto plánuje upraviť priestor pred Novou tržnicou, pribudne tu pätica veľkých stromov. Dokončenie projektu je plánované ešte v máji tohto roku.

City of Bratislava intends to revitalize the public space before Nová tržnica (New market). Five big trees will be planted. Project should be completed by the end of May.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #greenery #verejnypriestor #trnavskemyto #architecture #design
Stavebná fakulta STU postupne získava novú podobu.

Faculty of Civil Engineering of STU is getting new look.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #stu #school #university #science #reconstruction #architecture #modernarchitecture #modernism
Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube