Author photoAdrian Gubčo 24.09.2018 08:30

Práce na Námestí Slobody postupujú pomaly

Po Kmeťovom námestí a Landererovom parku sa mení aj ďalší bratislavský verejný priestor - Námestie slobody, kde sa už pred niekoľkými mesiacmi spustila jeho revitalizácia. Narozdiel od spomenutých priestranstiev, práce tu postupujú laxnejším tempom.

V tejto chvíli sa dokončuje workoutové ihrisko, zrealizovaný je kobercový trávnik a vymenená bola časť povrchov na chodníkoch v jednotlivých "lúčoch" námestia. Na výmenou stále čakajú časti okružných chodníkov a okolie centrálnej fontány. Zrealizovaný zatiaľ nebol ani bezbariérový prechod na trávnik v druhom okruhu záhonov od fontány, takisto sa nezačalo ani s úpravami okolia fontány, aby bol v budúcnosti možný lepší prístup k vode.

V budúcnosti prebehnú na Námestí Slobody aj náročnejšie práce týkajúce sa osadenia viacerých objektov (stánkov, pavilónu pred Fakultou architektúry) alebo "kazateľnice", teda vyvýšenej plochy nad zhromažďovacím priestorom naproti Úradu vlády. Na námestí pribudne aj detské ihrisko a nový mobiliár.

Realizátorom obnovy námestia je Bratislava - Hlavné mesto SR a občianske združenie Dobré m(i)esto, za ktorým stojí developer HB Reavis. Nová podoba priestranstva je výsledkom architektonickej súťaže, jedinej mestom vyhlásenej za uplynulé takmer 4 roky, v ktorej sa najvyššie umiestnilo štúdio 2021 v kolaborácii s LABAK. Odhadované náklady na rekonštrukciu činia 620-tisíc eur. Dokončenie nemožno očakávať skôr ako na budúci rok.

Popri rýchlom tempe, v akom mestská časť Staré Mesto obnovuje ulice a niektoré verejné priestranstvá, je ležérny spôsob práce na Námestí Slobody sklamaním. Tento mimoriadne zásadný bod na mape mesta, ležiaci na polceste medzi Hlavnou železničnou stanicou a centrom mesta, teda v srdci pomyselnej hlavnej mestskej osi, by mal byť čo najskôr v špičkovom stave. Postavenie priestoru v reálnej aj mentálnej mape obyvateľov mesta dáva predpoklad, že jeho zásadné zlepšenie by výrazne zlepšilo vnímanie centra mesta ako celku.

Následok takej zmeny by bol výrazný - Bratislava by bola braná ako lepšie a kvalitnejšie miesto pre život. Z daného dôvodu je žiaduce, aby mohli obyvatelia a návštevníci využívať kompletne obnovené Námestie Slobody čím skôr.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad od Žilinskej. Foto z 13.9.2018
  • Nové workoutové ihrisko. Foto z 13.9.2018
  • Pohľad od Národnej banky. Foto z 13.9.2018
  • Pohľad od Fakulty architektúry. Foto z 13.9.2018
  • Pohľad od Úradu vlády. Foto z 13.9.2018
  • Zdroj: 2021 + LABAK

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube