Author photoAdrian Gubčo 06.11.2023 19:30

Ulica elegantných veží. Immocap odhaľuje Millhaus, doplní rozvíjajúci sa bulvár

Ulica Mlynské nivy bude v budúcnosti jednou z najrušnejších aj najpríťažlivejších mestských tried v Bratislave. Obklopená by mala byť sériou nových projektov, vrátane výškových budov, ktoré tu postupne pribúdajú. Immocap, ktorý tu dnes dokončuje atraktívny kancelársky komplex The Mill, chce už čoskoro rozostavať ďalšiu vežu, nazvanú Millhaus.

Zdroj: Immocap

Zdroj: Immocap

Mlynské nivy možno rozdeliť na štvoricu sekcií. Prvá sa začína na križovatke s Ulicou 29. augusta a končí Karadžičovou. Ulica tu má staromestský charakter, podporený kompaktnou zástavbou viacerých historizujúcich objektov. Druhá je tvorená úsekom medzi Karadžičovou a Košickou, kde tvorí súčasť bratislavského downtownu. Postupne tu pribúdajú veľké súčasné developmenty, vrátane výškových budov.  

Mimoriadne významné zmeny však prebiehajú v tretej sekcii medzi Košickou a Bajkalskou. Ide o lokalitu, ktorá si ešte stále uchováva svoj post-industriálny charakter, hoci sa situácia rýchlo a dramaticky mení. V druhej časti sa síce budujú najvyššie projekty, prestavba okolia tretej ale prináša najhlbšiu transformáciu. Okrem toho je spojená – aspoň podľa najnovších dokončených a naštartovaných projektov – aj s vysokou kvalitou.

Príkladom je kancelársky komplex The Mill od spoločnosti Immocap. Developer zorganizoval už dávnejšie architektonickú súťaž, v rámci ktorej hľadal podobu už šiesteho pokračovania série Bratislava Business Centier (BBC). Predošlé budovy majú ešte klasickejší charakter, najmä BBC V nesie ešte znaky postmoderného prístupu. BBC VI ale malo byť atraktívnym súčasným bizniscentrom na vysokej úrovni.

Galéria

  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • Zdroj: Immocap
  • The Mill. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • The Mill. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • The Mill. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Investor sa rozhodol pre návrh od kancelárie DKLN. Postupom času došlo k modifikáciám aj zmenšeniu pôvodne zamýšľanej prestavby, vo výsledku to ale developmentu až tak neublížilo. Veža, tvorená dvomi časťami s 12 a 16 podlažiami, vytvorila solídne pôsobiaci akcent nárožia Plynárenskej a Mlynských nív. Celkovo tu vzniká 25,7-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných priestorov, z toho 1,5-tisíc tvorí retail a služby na prízemí budovy. Dokončenie sa očakáva na konci tohto roka.

Projekt výškou aj kvalitnou architektúrou nadviazal na susednú realizáciu Discovery Residence od RMC Properties Slovakia. Obytná veža, ktorej výslednú podobu spracovali architekti z kancelárie Pantograph, sa stretla s ocenením aj u odbornej verejnosti, keďže bola nominovaná na ocenenie CE ZA AR. Ide o pomerne ojedinelý príklad nominácie výškovej budovy.

K dvom atraktívnym budovám teraz môže pribudnúť tretia – a opäť od Immocapu v spolupráci s Wood&Company. Developer chce transformovať pozemok na druhej strane križovatky Mlynských nív a Plynárenskej. Pôvodne sa až sem malo tiahnuť aj BBC VI, neskôr sa ale plány upravili. V súčasnosti je na pozemku depónia zeminy a dočasné parkovisko.

Už onedlho by tu ale mohol začať rásť polyfunkčný bytový dom s názvom Millhaus. Na 19 podlažiach má vzniknúť 151 bytov a apartmánov s dobrým štandardom. Immocap chce už čoskoro naplno rozbehnúť predaj bytov, pričom ohlasuje, že o niekoľko dní odhalí prvé detaily k jednotlivým rezidenciám. Pripomína, že projekt ponúkne množstvo benefitov, dané jeho riešením aj lokalitou.

Na prízemí bude umiestnený retail a služby pre rezidentov. Obyvatelia budú mať k dispozícii takmer 240 parkovacích miest na dvoch podzemných podlažiach. Súčasťou bude aj detské ihrisko a oddychové zóny v polootvorenom vnútrobloku, hoci žiadúce by bolo redukovať blízke povrchové parkovanie v prospech plôch pre peších či zeleň.

Developer avizuje, že sa architektúrou snažil nadviazať na okolitú zástavbu. Architektúru projektu spracovala známa architektonická a projekčná kancelária Siebert + Talaš. Zverejnené vizualizácie prezentujú elegantnú vežu s jemne zaoblenými nárožiami, čo bude v okolitom prostredí novinkou. Zaujímavým prvkom bude aj vykonzolovanie vyšších podlaží nad verejným priestranstvom smerom do vnútrobloku.

Projekt má k dispozícii územné rozhodnutie a čaká na vydanie stavebného povolenia. Začiatok samotnej realizácie sa očakáva už v dohľadnej dobe, pravdepodobne na začiatku budúceho roka. Millhaus bude v takom prípade dokončený v roku 2026.

 

Immocap v lokalite buduje kancelársky komplex The Mill. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Projekt po dokončení dotvorí sériu atraktívnych výškových budov, ktoré budú v budúcnosti tvoriť severnú hranu bulváru, na ktorý sa majú Mlynské nivy premeniť. V jednej z vizualizácií developer jasne naznačuje, že ulica prejde mimoriadnymi zmenami – namiesto dnešnej cesty, obklopenej parkoviskami, pôjde o kompletnú ulicu so širokými chodníkmi, cyklotrasami a električkovou traťou. Tá vytvorí priame a rýchle spojenie s novým a teoreticky aj starým centrom mesta.

Akési lokálne centrum však vznikne aj priamo v susedstve Millhausu. Z Mestskej urbanistickej štúdie Mlynské Nivy, ktorú dalo vypracovať Hlavné mesto a zhotoviteľom bol Metropolitný inštitút Bratislavy, sa zdá, že by práve v blízkosti križovatky Plynárenskej a Mlynských nív mohlo vzniknúť jadro vznikajúcej štvrte. Okrem výškových budov by tu totiž urbanisti radi videli námestie, obklopené občianskou vybavenosťou. Naproti Millhausu bude pravdepodobne aj električková zastávka.

Projekt vznikne v ešte nedokončenom prostredí. V horizonte najbližších rokov až desaťročí sa tu ale vytvorí príťažlivé mestské prostredie a srdce štvrte s tisíckami obyvateľov. Jej súčasťou majú byť okrem bytov a kancelárií aj obchody v parteri jednotlivých domov, školské a predškolské zariadenia, parky a teoreticky aj kultúrne objekty. Hodnota územia bude postupne rásť. Millhaus sa tak vo výsledku stáva aj zaujímavou investičnou príležitosťou. 

Mlynské nivy budú ulicou mnohých tvárí. V budúcnosti lepšie prepoja historickú časť Bratislavy s jeho najnovšími štvrťami, aby vyúsťovali do pokojného a do istej miery vidieckeho Prievozu. Z veľkej časti ale pôjde o bulvár veľkomestského charakteru, obklopený novými polyfunkčnými súbormi, prezentujúcimi kvalitnú prácu súčasných slovenských architektov.

K význačným projektom bude nepochybne potrebné zaradiť The Mill a pravdepodobne aj susedný Millhaus. Spoločne s Discovery Residence vytvoria elegantnú trojičku veží, ktoré prispejú k tvorbe pozitívneho obrazu ulice, štvrte a z istého pohľadu aj celého mesta.

 

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Immocap. 

Fotografie The Mill z 26.10.2023. Pozrite si jeho výstavbu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube