Author photoAdrian Gubčo 07.11.2019 08:08

Karloveská lodenica je dokončená

V mestskej časti Karlova Ves bola definitívne dokončená výstavba novej lodenici v blízkosti Karloveského ramena. Miestna samospráva už našla aj nájomníka, ktorým bude Klub vodných športov v Karlovej Vsi, lodenica však bude prístupná aj pre širokú verejnosť.

Projekt je výsledkom dlhoročných snáh mestskej časti vybudovať v rekreačnej lokalite Karloveského ramena lodenicu a tým posilniť jej športový charakter. Prostriedky boli získané z transferu od Magistrátu, ktorý zase financie obdržal od developera J&T Real Estate (resp. v tom čase ešte J&T Global) za predaj pozemkov pre výstavbu polyfunkčného súboru Karloveské rameno.

Transfer však prebehol len nedávno, na čo mestská časť odštartovala v roku 2017 súťaž na zhotoviteľa. Víťazom sa stala firma Ligneus, ktorá ponúkla cenu 629-tisíc eur. Mestská časť pri realizácii vychádzala už z dlhšie pripraveného projektu od architektonickej kancelárie OFFICE110. Výstavba sa spustila v prvej polovici roka 2018, celková doba realizácie bola niečo vyše roka.

Lodenica je tvorená dvojpodlažnou stavbou s úžitkovou plochou približne 500 metrov štvorcových. Obsahuje suterén s hangárom pre lode, na prvom podlaží bude kaviareň a vodácke centrum spoločne s technickým zázemím, na druhom šatne a fitnesscentrum, ako aj široká terasa. Stavba je celá obložená drevom, čo dobre dotvára lokalitu s poloprírodným charakterom.

Nový podnájomník má z lodenice spraviť aktívne a verejne prístupné športovisko. "Okrem finančných náležitostí je podmienkou nájmu to, že sa nájomca zaväzuje v priestoroch vykonávať výhradne vodácku klubovú činnosť a zabezpečiť pre verejnosť na vlastné náklady organizáciu kurzov, splavov a akcií pre verejnosť, vodácke krúžky pre karloveské základné školy či verejnoprospešné aktivity v oblasti ochrany životného prostredia,“ zhŕňa podmienky starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Samotné aktivity by sa mali spustiť v priebehu jari. Lodenica bude prístupná nielen pre členov klubu, ale aj širokú verejnosť. Vedenie klubu potvrdzuje, že nepôjde o pretekársky klub, čo znamená, že v príslušných hodinách a po určitom zaškolení bude možné využívať vybavenie lodenice aj v prípade, že návštevníci nemajú záujem o členstvo.

Mestská časť slávnostne otvára lodenicu už v priebehu dneška. Ide o jednu z najvýraznejších kapitálových investícií Karlovej Vsi v poslednom období a úspešné zavŕšenie 12-ročného príbehu, ktorý prinesie tejto časti Bratislavy, ako aj bratislavskej verejnosti kvalitnejšie podmienky pre športovanie, rekreáciu a vzdelávanie v atraktívnom prírodnom prostredí.

Podobné projekty sú mimoriadne potrebné, ak sa má prehĺbiť vzťah obyvateľov s prírodou aj so svojim okolím. V tomto smere je pozitívne, že sa pripravuje realizácia ďalších lodeníc, tak na toku Dunaja, ale aj Moravy. Z Bratislavy sa takto postupne stáva skutočné mesto na rieke, nie len pri rieke.

 

Fotografie z 2.11.2019. Postup výstavby si môžete pozrieť vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: OFFICE110

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube