YIMBA

Author photoMartina Gregová 13.07.2022 18:06

Príťažlivý podnik v príťažlivej budove: Kaviareň a reštaurácia TakeOff v GBC 5

Galvaniho Business Center 5 je posledným realizovaným blokom bratislavského obchodno-administratívneho komplexu medzi Galvaniho ulicou a diaľnicou D1. Budova, ktorú navrhli Architekti Šebo Lichý, nedávno získala nomináciu na prestížne architektonické ocenenie CEZAAR 2022 v kategórii Občianske a priemyselné budovy. Súčasťou komplexu sú nielen kancelárske priestory, ale aj reštaurácia a kaviareň TakeOff.

Zdroj: TakeOff

Zdroj: TakeOff

GBC 5 je administratívna budova, ktorá svojou dynamickou fasádou a meniacou sa tektonikou okien parametricky reaguje na svetelné podmienky a orientáciu voči svetovým stranám. Širokými panoramatickými výhľadmi na svahy Karpát a sever Bratislavy, hustými vertikálnymi slnolamami na južnej strane a pozdĺžnymi východnými a západnými fasádami s meniacou sa geometriou výklenkov s nepravidelnými fasádnymi átriami so zeleňou sa architekti snažili do predmestského urbanizmu priniesť zmenu a autentický dizajn. Architektúra GBC 5 poskytuje jej užívateľom prvky „zelenej architektúry“ s koncepciou zelených terás, loggií a otvorených priestorov za účelom zlepšeného pracovného prostredia.

V budove GBC 5 sa okrem iného nachádza aj pozoruhodný monochromatický interiér reštaurácie a kaviarne TakeOff. Priestor je navrhnutý architektonickým ateliérom MOROCZ_TACOVSKY. Prevádzka TakeOff sa rozprestiera na úctyhodnej ploche 673m2, vďaka čomu dokáže pokryť nielen možnosť stravovania, ale tiež poskytuje priestory pre rôzne eventy či pracovné stretnutia. Reštaurácia a kaviareň disponujú až 200 miestami na sedenie.

Prepojenie interiéru s exteriérom zabezpečuje celopresklenná fasáda na oboch stranách stravovacej časti. K reštaurácii prislúcha aj menšia terasa, ktorá sa nachádza vo vnútornom átriu. Nadväznosť na elegantnú čiernu fasádu a antracitové okná objektu GBC 5 možno vidieť v čiernych maľovkách, kovových konštrukciách či otvorenom strope. Celková farebnosť a spoločné prvky, opakujúce sa v celom interiéri, presvedčivo zjednocujú zóny do prehľadného a otvoreného celku.

Galéria

  • Zdroj: TakeOff
  • Zdroj: TakeOff
  • Zdroj: TakeOff
  • Zdroj: TakeOff
  • Zdroj: TakeOff
  • Zdroj: TakeOff

Priestor reštaurácie a kaviarne je členený na viacero prevádzkových zón, ktoré poskytujú rôzne formy stravovania a sedenia, čo sa následne odrazilo aj na samotnom dizajne priestoru. Architekti sa rozhodli v jednotlivých častiach pracovať s rôznymi materiálmi či povrchmi. Čo sa týka podlahy, zvolili kombináciu drevenej dubovej podlahy s rybinovým vzorom v časti bufetového sedenia, linolea so vzorom terazza v časti Á la carte sedenia a gresovej dlažby, ktorá vymedzuje priestor hlavnej komunikácie. Čo sa týka stien, autori pracovali s overenou kombináciou betónových omietok, drevených obkladov a čiernych obkladov. Rôzne materiály podláh, omietok a obkladov pomáhajú lepšej orientácii v priestore. Zaujímavým prvkom interiéru je aj kombinácia čierneho otvoreného stropu a zavesených bielych akustických panelov.

Najväčšiu plochu prevádzky zaberá bufetová časť, ktorej súčasťou je dlhý samoobslužný pult s pracovnou doskou s terazzovým vzorom a príjemným lamelovým obkladom s atmosférickým LED osvetlením. Za samoobslužným pultom sa nachádza priestranná otvorené kuchyňa. Na bufetovú časť priamo nadväzuje sedenie v Á la carte reštaurácii s vlastným nárožným barom. Neobvyklý zážitok poskytuje aj živý strom umiestnený v ťažisku jednej časti reštaurácie a sedenie situované po jeho obvode.

Jedným z hlavných zámerov architektov bolo vytvorenie otvorenej dispozície s možnosť jednoduchej adaptácii priestorov pre rôzne spoločenské akcie. Z tohto dôvodu je všetok mobiliár variabilný. Pocit otvoreného priestoru architekti dosiahli aj vďaka niekoľkým subtílnym či zaveseným konštrukciám. Jednotlivé priestory sú navzájom oddelené oceľovo-drevenými policami, na ktorých je umiestnené množstvo zelene. Vertikálnosť celého priestoru naviac umocňujú viaceré druhy dlhých zavesených svietidiel, ktorých dizajn nadväzuje na rôznorodosť stolovania.

Interiér kaviarne a reštaurácie Takeoff je dobrou ukážkou toho, že aj pri kombinácii mnohých materiálov či farieb môže vzniknúť veľmi kompaktne pôsobiaci interiér verejného stravovania. Vďaka subtílnym vertikálnych konštrukciám sa architektom podarilo naplno využiť potenciál otvoreného priestoru prevádzky. Tá zároveň vynikajúco dotvára už dnes oceňovanú kvalitu architektúry celého kancelárskeho komplexu.

 

Pozrite si výstavbu Galvaniho Business Center 5 vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Kapitulácia pred autami. Na Galvaniho vznikne lávka pre peších

21.03.2023 17:55:00 Andrej Sárközi

Galvaniho ulica v Ružinove je dôležitou dopravnou tepnou Bratislavy, ktorú križujú ďalšie dôležité komunikácie – Rožňavská a diaľnica D1. V podstate ide o okraj mesta, no nachádza sa tu obľúbené nákupné centrum Avion Shopping Park a nedávno tu vznikol aj atraktívny kancelársky development GBC 5. Práve medzi týmito dvomi stavbami sa dnes navrhuje nová pešia lávka.

Čítať viac

Jedno ocenenie za druhým. Jurkovičova tepláreň dokazuje svoju unikátnosť

25.11.2022 19:30:00 Martina Gregová

Ďalšie významné architektonické ocenenie pozná svojho víťaza. V tomto ročníku Ceny Dušana Jurkoviča bodovali najmä rekonštrukcie a konverzie starších objektov. Do úzkeho výberu odbornej poroty sa okrem víťazného diela dostali aj ďalšie dve objekty, nachádzajúce sa v Bratislave.

Čítať viac

Galvaniho Business Center 5 je dokončené, ide o jednu z najpríťažlivejších nových kancelárskych budov

15.10.2021 17:11:36 Adrian Gubčo

V podstate na okraji mesta, na Galvaniho ulici v administratívno-retailovej oblasti v dotyku s diaľnicou D1 a letiskom, vznikol projekt Galvaniho Business Center 5. Ako už názov prezrádza, ide o piate pokračovanie série bizniscentier v lokalite. Na rozdiel od susedov ale vznikol atraktívny development, ktorý svojou architektonickou úrovňou presahuje mnohé realizácie v centrálnej časti Bratislavy.

Čítať viac

GBC 5 odhaľuje fasádu

03.12.2020 11:15:01 Adrian Gubčo

Keď bol projekt kancelárskej budovy Galvaniho Business Center prvýkrát predstavený, zdalo sa, že pôjde o pomerne všedný objekt, nepresahujúci úroveň administratívnych centier na periférii mesta. Až v priebehu výstavby sa ukázalo, že development bol redizajnovaný. Dnes sa s postupným odhaľovaním fasády ukazuje, že vzniká asi najelegantnejšia budova v lokalite.

Čítať viac

Galvaniho Business Center 5 je takmer v štádiu hrubej stavby

12.06.2020 11:00:58 Adrian Gubčo

V kancelárskej zóne na Galvaniho ulici je pred dokončením hrubá stavba najnovšieho prírastku, budovy Galvaniho Business Center 5. Bizniscentrum vyrástlo mimoriadne rýchlo a od susedných administratívnych komplexov sa odlišuje vyššou úrovňou architektúry. Po dobudovaní vhodne dotvorí zástavbu v okolí Galvaniho ulice, potenciálnej mestskej triedy.

Čítať viac

Galvaniho Business Center V s novým dizajnom

22.08.2019 16:05:00 Adrian Gubčo

Administratívny komplex Galvaniho Business Center V (GBC V) je už vo výstavbe nejakú dobu, pričom doteraz nebol známy jeho definitívny výzor, iba približné vizualizácie z dokumentácie predkladanej na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Medzičasom bol však vizuál projektu upravený a teraz už poznáme aj definitívny dizajn.

Čítať viac

Galvaniho Business Center V je už vo výstavbe

01.08.2019 15:19:00 Adrian Gubčo

V komerčnej zóne v okolí južnej časti Galvaniho ulice sa rozbehla výstavba ďalšieho kancelárskeho objektu. Galvaniho Business Center V bude ďalším doplnkom zóny, ktorá je jednou z významných bratislavských administratívnych oblastí.

Čítať viac

Galvaniho Business Center V žiada o stavebné povolenie

22.03.2019 07:45:00 Adrian Gubčo

Administratívna a komerčná zóna v okolí Galvaniho ulice a diaľnice D1 sa môže čoskoro dočkať nového prírastku. Developer už dávnejšie predstaveného projektu kancelárskej budovy Galvaniho Business Center V požiadal ružinovský Stavebný úrad o udelenie stavebného povolenia, v prípade hladkého priebehu procesu by sa tak výstavba mohla spustiť v priebehu niekoľkých mesiacov.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube