Author photoMartina Gregová 13.07.2022 18:06

Príťažlivý podnik v príťažlivej budove: Kaviareň a reštaurácia TakeOff v GBC 5

Galvaniho Business Center 5 je posledným realizovaným blokom bratislavského obchodno-administratívneho komplexu medzi Galvaniho ulicou a diaľnicou D1. Budova, ktorú navrhli Architekti Šebo Lichý, nedávno získala nomináciu na prestížne architektonické ocenenie CEZAAR 2022 v kategórii Občianske a priemyselné budovy. Súčasťou komplexu sú nielen kancelárske priestory, ale aj reštaurácia a kaviareň TakeOff.

Zdroj: TakeOff

Zdroj: TakeOff

GBC 5 je administratívna budova, ktorá svojou dynamickou fasádou a meniacou sa tektonikou okien parametricky reaguje na svetelné podmienky a orientáciu voči svetovým stranám. Širokými panoramatickými výhľadmi na svahy Karpát a sever Bratislavy, hustými vertikálnymi slnolamami na južnej strane a pozdĺžnymi východnými a západnými fasádami s meniacou sa geometriou výklenkov s nepravidelnými fasádnymi átriami so zeleňou sa architekti snažili do predmestského urbanizmu priniesť zmenu a autentický dizajn. Architektúra GBC 5 poskytuje jej užívateľom prvky „zelenej architektúry“ s koncepciou zelených terás, loggií a otvorených priestorov za účelom zlepšeného pracovného prostredia.

V budove GBC 5 sa okrem iného nachádza aj pozoruhodný monochromatický interiér reštaurácie a kaviarne TakeOff. Priestor je navrhnutý architektonickým ateliérom MOROCZ_TACOVSKY. Prevádzka TakeOff sa rozprestiera na úctyhodnej ploche 673m2, vďaka čomu dokáže pokryť nielen možnosť stravovania, ale tiež poskytuje priestory pre rôzne eventy či pracovné stretnutia. Reštaurácia a kaviareň disponujú až 200 miestami na sedenie.

Prepojenie interiéru s exteriérom zabezpečuje celopresklenná fasáda na oboch stranách stravovacej časti. K reštaurácii prislúcha aj menšia terasa, ktorá sa nachádza vo vnútornom átriu. Nadväznosť na elegantnú čiernu fasádu a antracitové okná objektu GBC 5 možno vidieť v čiernych maľovkách, kovových konštrukciách či otvorenom strope. Celková farebnosť a spoločné prvky, opakujúce sa v celom interiéri, presvedčivo zjednocujú zóny do prehľadného a otvoreného celku.

Galéria

  • Zdroj: TakeOff
  • Zdroj: TakeOff
  • Zdroj: TakeOff
  • Zdroj: TakeOff
  • Zdroj: TakeOff
  • Zdroj: TakeOff

Priestor reštaurácie a kaviarne je členený na viacero prevádzkových zón, ktoré poskytujú rôzne formy stravovania a sedenia, čo sa následne odrazilo aj na samotnom dizajne priestoru. Architekti sa rozhodli v jednotlivých častiach pracovať s rôznymi materiálmi či povrchmi. Čo sa týka podlahy, zvolili kombináciu drevenej dubovej podlahy s rybinovým vzorom v časti bufetového sedenia, linolea so vzorom terazza v časti Á la carte sedenia a gresovej dlažby, ktorá vymedzuje priestor hlavnej komunikácie. Čo sa týka stien, autori pracovali s overenou kombináciou betónových omietok, drevených obkladov a čiernych obkladov. Rôzne materiály podláh, omietok a obkladov pomáhajú lepšej orientácii v priestore. Zaujímavým prvkom interiéru je aj kombinácia čierneho otvoreného stropu a zavesených bielych akustických panelov.

Najväčšiu plochu prevádzky zaberá bufetová časť, ktorej súčasťou je dlhý samoobslužný pult s pracovnou doskou s terazzovým vzorom a príjemným lamelovým obkladom s atmosférickým LED osvetlením. Za samoobslužným pultom sa nachádza priestranná otvorené kuchyňa. Na bufetovú časť priamo nadväzuje sedenie v Á la carte reštaurácii s vlastným nárožným barom. Neobvyklý zážitok poskytuje aj živý strom umiestnený v ťažisku jednej časti reštaurácie a sedenie situované po jeho obvode.

Jedným z hlavných zámerov architektov bolo vytvorenie otvorenej dispozície s možnosť jednoduchej adaptácii priestorov pre rôzne spoločenské akcie. Z tohto dôvodu je všetok mobiliár variabilný. Pocit otvoreného priestoru architekti dosiahli aj vďaka niekoľkým subtílnym či zaveseným konštrukciám. Jednotlivé priestory sú navzájom oddelené oceľovo-drevenými policami, na ktorých je umiestnené množstvo zelene. Vertikálnosť celého priestoru naviac umocňujú viaceré druhy dlhých zavesených svietidiel, ktorých dizajn nadväzuje na rôznorodosť stolovania.

Interiér kaviarne a reštaurácie Takeoff je dobrou ukážkou toho, že aj pri kombinácii mnohých materiálov či farieb môže vzniknúť veľmi kompaktne pôsobiaci interiér verejného stravovania. Vďaka subtílnym vertikálnych konštrukciám sa architektom podarilo naplno využiť potenciál otvoreného priestoru prevádzky. Tá zároveň vynikajúco dotvára už dnes oceňovanú kvalitu architektúry celého kancelárskeho komplexu.

 

Pozrite si výstavbu Galvaniho Business Center 5 vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube