Author photoAdrian Gubčo 21.03.2023 15:58

Skutočné centrum mesta? Eurovea sa napĺňa nájomcami

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Druhá etapa polyfunkčného projektu Eurovea sa viditeľne blíži k dokončeniu. V súvislosti s tým ohlasuje developer J&T Real Estate mená prvých nájomcov, ktorí obsadia novovzniknuté kancelárske priestory. Vznikajúca štvrť bude patriť k jedným z najvýznamnejších koncentrácií administratívnych priestorov v Bratislave.

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Druhá etapa nábrežného developmentu nadväzuje nielen na prvú etapu z roku 2010, ale aj na viaceré nové kancelárske komplexy, ktoré tu vznikli v posledných rokoch. Developer tu postupne rozvíja schému Eurovea City, ktorej ambíciou je vytvoriť z oblasti jadro nového komerčného centra Bratislavy – bratislavského downtownu. V lokalite budú žiť tisíce ľudí, pracovať či zabávať sa budú desaťtisíce.

Eurovea II je najvýznamnejším projektom v oblasti. Tvorená je expanziou nákupného centra, v dôsledku ktorej bude Eurovea najväčším nákupným centrom v Bratislave i na Slovensku. Centrum je rovnako ako v prípade prvej etapy obložené budovami. Od nábrežia vznikne bývanie, smerom do Pribinovej kancelárske objekty. Najvýraznejším prvkom je prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower, ktorý dosahuje výšku 168 metrov.

Veža púta najväčšiu pozornosť, preto popri nej do istej miery zanikajú susediace kancelárske budovy. V rámci druhej etapy vzniknú dve – Pribinova 34 a Pribinova 40 (pôvodne známe ako Pribinova X a Pribinova Y). Prvá z nich vzniká medzi kinami a vstupom do rozšíreného nákupného centra, druhá východne od mrakodrapu smerom k Mostu Apollo. Obe sa výrazne podieľajú na formovaní charakteru Pribinovej ulice.

Galéria

  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Pribinova 34. Zdroj: J&T Real Estate
  • Pribinova 40. Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Developer pripravuje objekty pre tých najvýznamnejších klientov na trhu. V deväťpodlažnej Pribinovej 34 sľubuje flexibilné priestory s nízkou uhlíkovou stopou a certifikátom na úrovni BREEAM Excellent. Výmera prenajímateľných priestorov je 17,5-tisíc metrov štvorcových. JTRE pripomína, že ide o jednu z najočakávanejších kancelárskych budov na trhu, čoho dôkazom je ocenenie v rámci CIJ Awards.

Pribinova 40 je mohutnou budovou, ktorá má podľa investora „výrazný kozmopolitný charakter“. Nachádzať sa tu budú kancelárie rozličných typov - coworkingové, agilné, exekutívne, tradičné, open space či butikové. Objekt má 15 podlaží, nachádza sa tu 21-tisíc metrov štvorcových kancelárií a certifikácia by mala byť na najvyššej úrovni, teda BREEAM Outstanding. Klienti, ktorými majú byť firmy z rebríčka Fortune 500 (500 najhodnotnejších svetových korporácií), budú mať vďaka architektúre k dispozícii jednu veľkú spoločnú či menšie privátne terasy.

Ponuka developera oslovila viacero spoločností. JTRE tak hlási pokrok v prenajímaní priestorov. „Vďaka dobrej dostupnosti MHD, bicyklom i peši, možnosti vybaviť si všetko potrebné alebo si zašportovať priamo cestou do alebo z práce, je solídny záujem o nové kancelárske priestory v Eurovea City,“ hovorí Róbert Tenczer, riaditeľ oddelenia prenájmu komerčných nehnuteľností JTRE. „Som rád, že ešte pred kolaudáciou môžem oznámiť prvých klientov. Do budovy Pribinova 34, ktorá je priamo prepojená s nákupným centrom Eurovea, príde poradenská spoločnosť Deloitte. Pribinova 40 situovaná pri Moste Apollo bude sídlom ďalšej významnej spoločnosti, ktorá obsadí viac ako 40 percent celkovej výmery budovy.“

Zazmluvnenie takmer 10-tisíc metrov štvorcových zo strany jedného klienta nasvedčuje, že pôjde o veľkú a významnú firmu*. Spoločností, ktoré sa nachádzajú v starších priestoroch a mohli by mať záujem o nové, nie je v meste až tak veľa. Pre developera ide každopádne o výborné správy. „Podpísanie prvých dvoch klientov do rozširujúcej sa Eurovea City je dôkazom, že v našich moderných mestských štvrtiach sa dá kvalitne žiť, pracovať a realizovať a prinášame dizajnové kancelárie v súlade s ESG princípmi. Aktuálne sme vo finálnych fázach uzatvárania zmluvných dokumentov aj s ďalšími nájomcami,“ dopĺňa Róbert Tenczer.

V prvej etape projektu, ktorú ešte realizovala írska spoločnosť Ballymore, vzniklo 24,5-tisíc metrov štvorcových kancelárií. Aktuálne sú naplnené približne na 90%. Druhá etapa sa má líšiť najmä väčším dôrazom na flexibilitu, znižovanie uhlíkovej stopy a výrazným prihliadnutím na lokalitu s možnosťou dochádzať do práce peši alebo na bicykli a s dostatkom zelene.

Obe budovy sú dnes prakticky pred dokončením. Z pohľadu developera sa už finišuje s interiérovými prácami, priestory si následne preberú klienti, ktorí si zariadia individuálne kancelárie. Využívané budú ešte v priebehu tohto roka.

 

Pohľad na Pribinovu 34 a dokončovaný nástupný priestor do nákupného centra. Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

 

K dokončeniu sa tak blíži celý development. Developer sa v tejto chvíli sústredí najmä na prezentovanie rozšíreného nákupného centra, ktoré označuje za najkomplexnejšie na Slovensku. Spolu s prvou etapou sa tu bude nachádzať celkovo 320 prevádzok na 85-tisíc metroch štvorcových. Súčasťou komplexu bude najväčší foodcourt, ktorý sa presunie k novému vchodu pri mrakodrape, alebo najväčší multiplex s kinami.

V tomto momente sa podľa JTRE montujú kiosky, mobiliár a zariaďujú jednotlivé obchody. Pozornosť púta predovšetkým prvá slovenská prevádzka odevného reťazca Primark, známeho pomerne lacným oblečením. Napredujú aj úpravy v exteriéri, najmä na Pribinovej ulici, ktorá má mať charakter mestského bulváru. Dokončovanie je naplánované tak, aby bolo možné nákupné centrum otvoriť  (alebo začať otvárať) už v máji – predbežne 2. mája.

Po nákupnom centre bude nasledovať nábrežná bytovka Eurovea Riverside, potom kancelárske budovy a ako posledný bude dokončený mrakodrap. Popri tom prejdú úpravami aj verejné priestory zo strany nábrežia. Developer sľubuje, že čoskoro odhalí aj finálne riešenie priestranstiev pri projekte a pod Mostom Apollo, kde má vzniknúť herná zóna a športoviská. Súčasťou verejného priestranstva bude aj sochárske dielo Octahedral Body od Viktora Freša.

Všetky tieto prvky už čoskoro vytvoria pravdepodobne mimoriadne navštevované miesto. Rozsah služieb, atrakcií, pracoviská, bývanie, obrovské množstvo parkovacích miest, relatívna dostupnosť centra mesta, dosah na diaľnicu – to všetko je predpokladom pre veľký počet denných návštevníkov.

Vízia vzniku nového centra sa tak stáva čoraz reálnejšou. Pre JTRE ide o základný kameň jeho plánov, na konci ktorých bude Eurovea City srdcom rozsiahlejšej modernej zóny na oboch stranách Dunaja. Nanešťastie, zo strany mesta vývoj aj tentokrát zaspal – štvrť aj naďalej čaká na kapacitnú koľajovú dopravu, bez ktorej bude táto časť mesta víťazstvom i prehrou zároveň.

 

*Viaceré zdroje YIM.BA potvrdili, že pôjde o Slovenské elektrárne. 

Fotografie z 10.3.2023. Pozrite si výstavbu projektu Eurovea II vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube