Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.09.2017 13:00

FINEP zvyšuje aktivitu a predstavuje projekty Endlicher House a Na lúke

Developer českého pôvodu FINEP je v Bratislave známy viacerými kontroverznými projektami - patria k nim napríklad obytné súbory Jégého Alej I-IV, no najmä výšková budova na Šancovej ulici, známa pod názvom Première. Teraz boli odhalené plány na ďalšie projekty - k Première pripojená budova Endlicher House a v Dúbravke projekt Na lúke. Okrem toho, čoraz viac sa hovorí o ďalšom pokračovaní Jégého Aleje v blízkosti Cvernovky - "Ružového hradu".

Article Big

Zdroj: FINEP

Endlicher House

Endlicher House je v skutočnosti priamou súčasťou Première a podľa pôvodných plánov developera sa mal stavať zarovno so zvyškom komplexu, po námietkach mestskej časti však musel požiadať o samostatné konanie EIA. 

Zo zverejnenej dokumentácie vyplýva, že na nároží Šancovej a Bystrickej ulice vznikne polyfunkčný objekt s tromi podzemnými podlažiami a piatimi nadzemnými. Na prvom nadzemnom a prvom podzemnom vzniknú komerčné priestory, na prvom nadzemnom až treťom podzemnom parkovacie miesta a na druhom až piatom nadzemnom obytné jednotky v podobe apartmánov. Celkovo sa navrhuje vybudovanie 22 apartmánov a 40 parkovacích miest. 

Architektonicky objekt nadviaže na Première, zacelí teda hrany stavebného bloku. Fasáda do Šancovej ulice by mala byť z tmavého keramického obkladu (tehličky), smerom do Beskydskej však vznikne len biela omietnutá stena. Do Beskydskej bude zároveň hmota terasovito ustupovať vzhľadom na svetlotechnické nároky. Strecha objektu by mala byť zazelenená. Za architektúrou stojí, rovnako ako pri Première, pražské štúdio AHK Architekti. 

Realizácia projektu by mala prebehnúť medzi 2Q 2018 a 4Q 2019.

 

Na lúke

Svojho času vyvolával kontroverzie aj najnovšie zverejnený projekt, dúbravský zámer Na lúke, keď bol ešte pod názvom Pod Záhradami v predkrízovom období prvýkrát odprezentovaný. Veľmi ohavný projekt však nebol v súlade s územným plánom, preto sa developer rozhodol pre jeho zmenšenie a zásadný redizajn, čo prispelo k tomu, že FINEP postaví azda svoj prvý bezproblémový projekt v Bratislave.

Na lúke bude pozostávať z dvojice sedemopodlažných bytových domov. Na prízemí budovy orientovanej do Saratovskej ulice (Sekcia A) vzniknú dve obchodné jednotky, parkovanie bude riešené v dvoch podzemných podlažiach a čiastočne na povrchu v priestore medzi domami a v okolí domov. Čo sa týka bytov, v sekcii A by malo vzniknúť 43 štúdií a 15 bytov, v sekcii B 50 bytov. Tento neštandardný spôsob riešenia je daný územným plánom, ktorý predpisuje maximálne 70% plochy využitia pre bývanie, hoci pre občiansku vybavenosť vo forme obchodov v rozsahu takmer jednej tretiny plochy nie je opodstatnenie. Dom si, každopádne, aspoň nájde zákazníkov z rady investorov a záujemcov o štartovacie bývanie.

Architektúra objektov je veľmi jednoduchá, napriek tomu veľmi vhodná do územia, v ktorom projekt vznikne. Azda jediným ozvláštňujúcim prvkom bude pergola medzi jednotlivými domami, ktorá by mala byť zazelenená a vytvoriť tak tienisté vstupy do budovy a vonkajšie parkovacie plochy pokryť estetickým zeleným pokryvom. Treba otvorene konštatovať, že redizajn zásadne pomohol a projekt od A.LT Architekti tak nebude nijakým spôsobom rušivý.

Začiatok realizácie projektu sa očakáva v roku 2018, dokončenie v roku 2020. Okolie projektu sa bude ešte aj naďalej aktívne meniť, keďže ešte stále zostávajú v jadre Dúbravky voľné či nevhodne využívané plochy, na ktorých plánujú súkromní investori aj verejné inštitúcie svoje stavebné zámery, napríklad stavebná firma Strabag plánuje projekt Pod záhradami, Macho Consulting prestavbu niekdajšej pošty a mestská časť Dúbravka revitalizáciu Domu kultúry.

 

Zdroj: FINEPZdroj: FINEP

 

Cvernovka - "Ružový hrad" 

FINEP sa už pred nejakým časom stal majiteľom pozemku, na ktorom sa kedysi rozkladal priemyselný závod Danubius, resp. Závody MDŽ, dnes podľa najvýraznejšej budovy prezývaný Ružový hrad. Ešte pred krízou sa na pozemku pripravoval developer Immoeast projekt Century Residence a na tento zámer získal aj územné rozhodnutie, ktoré je doteraz platné.

Nový projekt pripravovaný českým developerom by mal hmotovo vychádzať z tohto ÚR, no zásadne by sa mala zmeniť architektúra, ktorú má, podľa našich informácii, na starosti jeden z popredných českých ateliérov. Každopádne to však znamená, že v panoráme Bratislavy pribudnú ďalšie výškové budovy a bude sa rekonštruovať jedna z industriálnych pamiatok, ktorá je zároveň aj Národnou kultúrnou pamiatkou. Presne špecifikácie využitia nie sú zatiaľ jasné, no dá sa predpokladať, že pôjde prevažne o byty, tak ako aj v prípade nových veží.

Odhalenie projektu predpokladáme ešte v priebehu tohto roka.

 

Zdroj: FINEPZdroj: FINEP

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Jégého Alej V sa rozširuje o vežu Danubius One, prvé budovy dosiahli štádium hrubej stavby

12.01.2021 11:55:00 Adrian Gubčo

Masívny development Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo mení okolie niekdajšej továrne Danubius. Východne od historickej pamiatky už vyrástla dvojica bytových domov, ktorá vytvára základ akéhosi bloku, čoskoro k nim pribudne aj prvá z dvojice plánovaných výškových budov. Developer sa pri jej pomenovaní inšpiroval historickým názvom fabriky.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

V novej Palme by sa mohli objaviť aj takéto zaujímavé budovy. Odhalená bola architektonická štúdia areálu, ktorý sa premení na lokálne mikrocentrum v okolí stanice Vinohrady.

In Palma development, several interesting buildings are planned. New study was revealed showing the transformation of the industrial zone onto local centre of the neighborhood.
Štvrť Bory má novú podobu. Jej súčasťou je aj električková trať.

Bory neighborhood has a new look. There is also a new tram track planned.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urbanism #bory

@penta_real_estate
Vajnorská 21 pred dokončením. Výborná rekonštrukcia.

Vajnorská 21 is almost completed. A fine reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #office #work #architecture #contemporaryarchitecture #reconstruction #novemesto

@cakovandpartners @sympatiagroup
Nemocnica Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby. Plne dokončená bude v roku 2023.

Svet zdravia hospital in Bory is topped out. It will be fully operational in 2023.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #svetzdravia #hospital #nemocnica #health #healthcare #zdravie #bory

@nemocnice.svetzdravia @penta_investments
Nový verejný priestor, ktorý vznikne v okolí veže Discovery Residence.

Now pocket park will be created around Discovery Residence.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #urbanism

@pantograph_architects
Čerešne Living aktuálne.

Čerešne Living at the moment.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #dubravka #dúbravka #architecture #contemporaryarchitecture #building #courtyard

@sebolichy @itbdevelopment
Pozrieť viac

YouTube