YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.09.2017 13:00

FINEP zvyšuje aktivitu a predstavuje projekty Endlicher House a Na lúke

Developer českého pôvodu FINEP je v Bratislave známy viacerými kontroverznými projektami - patria k nim napríklad obytné súbory Jégého Alej I-IV, no najmä výšková budova na Šancovej ulici, známa pod názvom Première. Teraz boli odhalené plány na ďalšie projekty - k Première pripojená budova Endlicher House a v Dúbravke projekt Na lúke. Okrem toho, čoraz viac sa hovorí o ďalšom pokračovaní Jégého Aleje v blízkosti Cvernovky - "Ružového hradu".

Zdroj: FINEP

Zdroj: FINEP

Endlicher House

Endlicher House je v skutočnosti priamou súčasťou Première a podľa pôvodných plánov developera sa mal stavať zarovno so zvyškom komplexu, po námietkach mestskej časti však musel požiadať o samostatné konanie EIA. 

Zo zverejnenej dokumentácie vyplýva, že na nároží Šancovej a Bystrickej ulice vznikne polyfunkčný objekt s tromi podzemnými podlažiami a piatimi nadzemnými. Na prvom nadzemnom a prvom podzemnom vzniknú komerčné priestory, na prvom nadzemnom až treťom podzemnom parkovacie miesta a na druhom až piatom nadzemnom obytné jednotky v podobe apartmánov. Celkovo sa navrhuje vybudovanie 22 apartmánov a 40 parkovacích miest. 

Architektonicky objekt nadviaže na Première, zacelí teda hrany stavebného bloku. Fasáda do Šancovej ulice by mala byť z tmavého keramického obkladu (tehličky), smerom do Beskydskej však vznikne len biela omietnutá stena. Do Beskydskej bude zároveň hmota terasovito ustupovať vzhľadom na svetlotechnické nároky. Strecha objektu by mala byť zazelenená. Za architektúrou stojí, rovnako ako pri Première, pražské štúdio AHK Architekti. 

Realizácia projektu by mala prebehnúť medzi 2Q 2018 a 4Q 2019.

 

Na lúke

Svojho času vyvolával kontroverzie aj najnovšie zverejnený projekt, dúbravský zámer Na lúke, keď bol ešte pod názvom Pod Záhradami v predkrízovom období prvýkrát odprezentovaný. Veľmi ohavný projekt však nebol v súlade s územným plánom, preto sa developer rozhodol pre jeho zmenšenie a zásadný redizajn, čo prispelo k tomu, že FINEP postaví azda svoj prvý bezproblémový projekt v Bratislave.

Na lúke bude pozostávať z dvojice sedemopodlažných bytových domov. Na prízemí budovy orientovanej do Saratovskej ulice (Sekcia A) vzniknú dve obchodné jednotky, parkovanie bude riešené v dvoch podzemných podlažiach a čiastočne na povrchu v priestore medzi domami a v okolí domov. Čo sa týka bytov, v sekcii A by malo vzniknúť 43 štúdií a 15 bytov, v sekcii B 50 bytov. Tento neštandardný spôsob riešenia je daný územným plánom, ktorý predpisuje maximálne 70% plochy využitia pre bývanie, hoci pre občiansku vybavenosť vo forme obchodov v rozsahu takmer jednej tretiny plochy nie je opodstatnenie. Dom si, každopádne, aspoň nájde zákazníkov z rady investorov a záujemcov o štartovacie bývanie.

Architektúra objektov je veľmi jednoduchá, napriek tomu veľmi vhodná do územia, v ktorom projekt vznikne. Azda jediným ozvláštňujúcim prvkom bude pergola medzi jednotlivými domami, ktorá by mala byť zazelenená a vytvoriť tak tienisté vstupy do budovy a vonkajšie parkovacie plochy pokryť estetickým zeleným pokryvom. Treba otvorene konštatovať, že redizajn zásadne pomohol a projekt od A.LT Architekti tak nebude nijakým spôsobom rušivý.

Začiatok realizácie projektu sa očakáva v roku 2018, dokončenie v roku 2020. Okolie projektu sa bude ešte aj naďalej aktívne meniť, keďže ešte stále zostávajú v jadre Dúbravky voľné či nevhodne využívané plochy, na ktorých plánujú súkromní investori aj verejné inštitúcie svoje stavebné zámery, napríklad stavebná firma Strabag plánuje projekt Pod záhradami, Macho Consulting prestavbu niekdajšej pošty a mestská časť Dúbravka revitalizáciu Domu kultúry.

 

Zdroj: FINEPZdroj: FINEP

 

Cvernovka - "Ružový hrad" 

FINEP sa už pred nejakým časom stal majiteľom pozemku, na ktorom sa kedysi rozkladal priemyselný závod Danubius, resp. Závody MDŽ, dnes podľa najvýraznejšej budovy prezývaný Ružový hrad. Ešte pred krízou sa na pozemku pripravoval developer Immoeast projekt Century Residence a na tento zámer získal aj územné rozhodnutie, ktoré je doteraz platné.

Nový projekt pripravovaný českým developerom by mal hmotovo vychádzať z tohto ÚR, no zásadne by sa mala zmeniť architektúra, ktorú má, podľa našich informácii, na starosti jeden z popredných českých ateliérov. Každopádne to však znamená, že v panoráme Bratislavy pribudnú ďalšie výškové budovy a bude sa rekonštruovať jedna z industriálnych pamiatok, ktorá je zároveň aj Národnou kultúrnou pamiatkou. Presne špecifikácie využitia nie sú zatiaľ jasné, no dá sa predpokladať, že pôjde prevažne o byty, tak ako aj v prípade nových veží.

Odhalenie projektu predpokladáme ešte v priebehu tohto roka.

 

Zdroj: FINEPZdroj: FINEP

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Odpor obyvateľov nestačil. Endlicher House má zelenú k výstavbe

17.03.2023 18:06:00 Andrej Sárközi

Pri prechádzke Šancovou ulicou môže človek objaviť mnoho krásnych historických domov, pričom niektoré sú dokonca národnými kultúrnymi pamiatkami. Okrem nich obsahuje zástavba Šancovej aj jeden vyčnievajúci objekt – Première. Kontroverzný development vyvolal v minulosti vlnu pobúrenia u časti verejnosti. Napriek tomu bola výšková budova dokončená, nie však aj celý projekt. To sa čoskoro zmení.

Čítať viac

Mesto veží: Aké budú najvyššie budovy v Bratislave v roku 2030

17.03.2023 16:04:53 Adrian Gubčo

Bratislava rastie do výšky. Dnes je už definitívne mestom výškových budov, pričom onedlho bude dokončený aj prvý mrakodrap. Nie je dôvod predpokladať, že by sa mal tento vývoj v najbližších rokoch zastaviť. Ku koncu tohto desaťročia tak bude panoráma v ešte väčšej miere vyplnená výškovými budovami. Ako bude vyzerať rebríček tých najvyšších?

Čítať viac

Problémy sporného projektu. Rozvoj Jégého Aleje V sa stretáva s komplikáciami

27.02.2023 17:18:12 Adrian Gubčo

K výrazným rozostavaným projektom vo vnútornej časti Bratislavy patrí Jégého Alej V od pôvodom českého developera FINEP. Už dokončená je časť obytného súboru v podobe dvojice bytoviek, vo výstavbe je prvá z veží, pribudnúť má druhá a rekonštrukciou má prejsť chránená Pradiareň na Trnavskej ceste. Development má však ďaleko od bezchybného, navyše ho stíha jeden problém za druhým.

Čítať viac

Kontroverzný development sa dobuduje. FINEP chce rozostavať Endlicher House

10.02.2023 13:36:54 Adrian Gubčo

Jedným z najkontroverznejších projektov v Bratislave v posledných rokoch je jednoznačne Première, výšková budova na Šancovej ulici, ktorú dokončil pôvodne český developer FINEP. Odpor vyvoláva najmä výškový kontrast oproti okolitej, výškovo relatívne vyrovnanej zástavbe. K úplnému dokončeniu developmentu ale predsa čosi chýba – zástavba pozemku na nároží Šancovej a Beskydskej.

Čítať viac

Danubius One je pred dosiahnutím plnej výšky, Jégého Alej sa začne čoskoro otvárať

24.06.2022 17:28:30 Adrian Gubčo

Blízke okolie Trnavského mýta získava ďalšiu výškovú dominantu. Už čoskoro by mala plnú výšku dosiahnuť veža Danubius One, súčasť projektu Jégého Alej V od developera FINEP. Blízko k dokončeniu sú prvé, nižšie časti rozsiahleho developmentu, ktorý zahustí túto postindustriálnu lokalitu. To však nie je všetko – developer ešte plánuje ďalšiu vežu, ktorá bude jednou z najvyšších v Bratislave.

Čítať viac

Danubius One prerastá okolie

24.01.2022 13:39:47 Adrian Gubčo

Jégého Alej V od developera FINEP je dnes jedným z väčších rezidenčných projektov, ktoré vznikajú v bratislavskom vnútornom meste. V prvej etape vzniká prvá trojica bytoviek, ktorá bude neskôr doplnená o ďalšiu novostavbu a zrekonštruovaný objekt bývalej Cvernovky, prezývanej aj Ružový hrad. V lokalite blízko Trnavského mýta rastie prvá z dvojice veží, ktoré tu vytvoria ďalšie bratislavské hniezdo výškových budov.

Čítať viac

Na Šancovej sa čoskoro spustí ďalšia výstavba

02.07.2021 12:45:42 Adrian Gubčo

Šancová ulica je jednou z najrušnejších, ak nie najrušnejšia bratislavská ulica. Zástavba v okolí je tvorená predovšetkým kompaktnými blokmi z prvej polovice 20. storočia. Voľných ostáva už len minimum pozemkov, aj to je však len dočasný stav – onedlho sa môže spustiť realizácia dvojice projektov, ktoré výraznou mierou prispejú k zavŕšeniu urbanizácie ulice.

Čítať viac

Jégého Alej V začína získavať definitívnu podobu, rastie aj výšková budova

28.06.2021 17:25:32 Adrian Gubčo

Veľký rezidenčný projekt Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo napreduje. Miestami sa už začína odhaľovať definitívna podoba fasády, ktorá má čiastočne asociovať priemyselnú minulosť lokality. Nad úroveň terénu sa už prediera aj budova Danubius One – prvá z dvojice veží, ktoré v rámci developmentu vzniknú. Bratislava tak získava ďalšiu výškovú budovu.

Čítať viac

Jégého Alej V sa rozširuje o vežu Danubius One, prvé budovy dosiahli štádium hrubej stavby

12.01.2021 11:55:00 Adrian Gubčo

Masívny development Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo mení okolie niekdajšej továrne Danubius. Východne od historickej pamiatky už vyrástla dvojica bytových domov, ktorá vytvára základ akéhosi bloku, čoskoro k nim pribudne aj prvá z dvojice plánovaných výškových budov. Developer sa pri jej pomenovaní inšpiroval historickým názvom fabriky.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Endlicher House bližšie k výstavbe

08.09.2020 11:15:00 Adrian Gubčo

Na Šancovej ulici bol už pred časom dokončený asi najkontroverznejší bratislavský projekt súčasnosti – výškový dom Première, ktorý po dlhých rokoch sfinalizoval developer FINEP. Development však ešte nie je celkom ukončený, stále totiž ostáva dobudovať nárožie Šancovej a Beskydskej. Kedy to tak bude, je ale už len otázkou času, keďže zámer Endlicher House získal dôležité povolenie.

Čítať viac

Jégého Alej V je už vo výstavbe

07.04.2020 11:44:00 Adrian Gubčo

V Ružinove sa rozbehli práce na realizácii ďalšieho projektu. Prvá etapa obytného súboru Jégého Alej prinesie výstavbu trojice domov, práce sa najprv zamerajú na dva nižšie doskové domy. Druhá etapa je stále v povoľovacom konaní, aj v tomto ohľade však nastal postup.

Čítať viac

Jégého Alej V má stavebné povolenie

13.12.2019 16:11:48 Adrian Gubčo

Výstavba dlho pripravovaného a kontroverzného projektu Jégého Alej V, oficiálne známeho ako Nová Cvernovka – Century Residence, sa čoskoro rozbehne. Informáciu o podpise stavebného povolenia oznámil na sociálnej sieti starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren, aktuálne je toto povolenie zverejnené aj na úradnej tabuli.

Čítať viac

Jégého Alej V spúšťa predaj bytov v prvej etape

25.11.2019 10:45:00 Adrian Gubčo

Projekt Jégého Alej V, oficiálne známy aj ako Nová Cvernovka – Century Residence, spúšťa predaj bytov v prvej dvojici domov prvej etapy. Kontroverzný projekt z dielne developera FINEP je súčasťou prestavby okolia Cvernovky – „Ružového hradu“, v rámci ktorej vznikne niekoľko nových budov, vrátane dvojice veží, a prebehne rekonštrukcia a nadstavba industriálnej pamiatky.

Čítať viac

Nová Cvernovka – Century Residence odhaľuje ďalšiu etapu, pri Trnavskom mýte bude ďalšia veža

24.10.2019 11:15:00 Adrian Gubčo

Zámer prestavby niekdajších Závodov MDŽ, alebo Cvernovky na Trnavskej ceste, odhaľuje detaily k druhej etape. Prvá časť bola predstavená už pred časom a momentálne čaká na vydanie posledných povolení, aby sa mohlo pristúpiť k výstavbe. Developerom projektu, po ktorom pribudne v blízkosti Trnavského mýta rezidenčný areál s jednou z najvyšších veží v meste, je FINEP.

Čítať viac

Nová Cvernovka – Century Residence pôjde čoskoro do výstavby

09.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Development v okolí Cvernovky – „Ružového hradu“ – je veľmi blízko k spusteniu realizácie. Developer FINEP je na ceste k zisku stavebného povolenia na celý rozsiahly projekt, ktorý bude rozdelený na dve etapy. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren.

Čítať viac

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa odhaľuje

31.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Budúcnosť výraznej industriálnej pamiatky, Cvernovky na Trnavskej ceste, je známa. V priebehu včerajšej prezentácie jej pripravovanú podobu odhalil architekt Peter Topinka z kancelárie Beňuška Topinka Architekti. Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Polyfunkčný dom Na lúke získal kladné záväzné stanovisko

15.03.2019 14:00:00 Adrian Gubčo

Developer FINEP je v Bratislave neslávne známy viacerými kontroverznými projektami, či už sú to štyri etapy projektu Jégého Alej, ktoré priniesli do lokality okolo vzácneho objektu Cvernovky – „Ružového hradu“ – masívne hmoty a zlú architektúru, alebo vežiak Première. Teraz sa však k realizácii blíži prvý zámer, ktorý možno považovať za nekonfliktný – dúbravský súbor Na lúke.

Čítať viac

Prvá vizualizácia developmentu pri Cvernovke na Trnavskej ceste

13.09.2018 14:15:00 Adrian Gubčo

Zverejnená bola prvá oficiálna vizualizácia projektu, ktorý vyrastie okolo Cvernovky na Trnavskej ceste - "Ružového hradu". Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa začína odhaľovať

05.06.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Už nejakú dobu je známe, že Cvernovka na Trnavskej ceste, známa ako "Ružový hrad", má ožiť, pričom projekt na tomto mieste zrealizuje developer FINEP. Po niekoľkoročných prípravách sa teraz prvé informácie objavujú v rámci procesu EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube