Bratislavské samosprávy v minulých rokoch realizovali viacero projektov s cieľom zlepšenia kvality života v ich mestských častiach. Už minuloročné rozpočty boli negatívne poznamenané nielen infláciou či energetickou krízou, ale tiež situáciou na Ukrajine či vládnymi zásahmi do financovania samospráv. V tomto roku k zlepšeniu situácie nepríde, práve naopak.
Autor: Nino Belovič / YIM.BA, Mestská časť Bratislava - Petržalka, Dominik Jursa / YIM.BA
Mestské časti sa musia vo svojich rozpočtoch popasovať nielen s výdavkami na bežný chod samosprávy, ale aj na projekty zamerané na rozvoj. Vo väčšine prípadov sú starostovia a starostky odkázaní na externé zdroje vo forme dotácií či eurofondov. Minulý rok bol finančne náročný a rok 2025 bude ešte náročnejší.
Prípravu rozpočtu na tento rok výrazne skomplikoval aj tzv. konsolidačný balíček, ktorého súčasťou je aj zvýšenie DPH alebo transakčná daň. Samosprávy chcú pokračovať v investičných projektoch, ale nič ľahké ich nečaká. Oslovili sme mestské časti s otázkami, týkajúcimi sa investičných plánov na tento rok, aj dopadoch konsolidácie na ich fungovanie. Anketa je rozdelená na dve časti, toto je prvá z nich.
Otázky:
Odpovedajú:
Ktoré projekty sa podarilo minulý rok zrealizovať a ktoré plánované projekty z minulého roka sa nepodarilo uskutočniť?
Drotován: Podarilo sa dokončiť vonkajší areál ZŠ Plickova, materskú školu Kadnárova, park Strelkova, verejný priestor na Dopravnej, nová jedáleň ZŠ Tbiliská či oprava strechy úradu Kubačova, tenisové ihrisko a workout na Sklabinskej a výmena podlahy v Nemeckom kultúrnom dome. Podarilo sa teda ukončiť všetky projekty, kde bol termín dokončenia v roku 2025 s výnimkou rekonštrukcie časti ubytovne, ktorá by mala byť dokončená v najbližších dňoch. Projekt, ktorý sa začal v roku 2024 a dokončuje sa teraz, je ešte aj výmena strechy na hale Pri šajbách – tam sme však mali aj v zmluve zakotvené dokončenie až v tomto roku.
Húšková: V minulom roku sme investovali viac do opráv povrchov chodníkov a ciest, zrealizovali generálnu rekonštrukciu viacerých športovísk vrátane kompletnej rekonštrukcie hokejbalového ihriska. Presťahovali sme miestnu knižnicu do nových centrálnych priestorov, otvorili nové komunitné centrum ako aj spoločenské centrum pre seniorov. Výrazne sme obmenili a doplnili vozový park komunálnych služieb. Sme pravdepodobne jediná mestská časť, ktorá vo vlastnej réžii revitalizovala už takmer zabudnuté kino, pričom si ho aj sami prevádzkujeme. Do roku 2025 si presúvame hlavne projekt debarierizácie zdravotného strediska, kde pribudne výťah.
Hrčka: Na celé volebné obdobie 2022 – 2026 som mal stanovené tri hlavné priority, ktoré sa mi z veľkej časti podarilo naplniť už teraz a rád by som v ich plnení pokračoval:
Petržalka starne výraznejšie ako zvyšok Slovenska. Preto dôraz kladieme na lepšiu dostupnosti služieb a starostlivosti pre našich seniorov. V rámci nej sme do portfólia aktivít pre seniorov zo šiestich denných centier pridali viaceré doplnkové, ktoré majú úplne zdarma – odborné prednášky, cvičenia na zlepšenie pamäte aj pohybového ústrojenstva, tanečné kurzy pod záštitou tanečnej školy Dansovia, kreatívne dielne či workshopy.
Okrem toho sme rozbehli aktivity v Petržalskej klubovni aktívnych seniorov, ktorú sme sprevádzkovali v októbri 2021. Klubovňa je dostupná pre všetkých seniorov z Petržalky, ktorí majú záujem o športové, relaxačné aktivity, kultúrne podujatia alebo socializáciu.
Benefity pre seniorov sme doplnili o permanentky na Petržalskú plaváreň či voľné vstupy do novo zrekonštruovanej Športovej haly Prokofievova, ktorú môžu navštevovať v dopoludňajších hodinách.
Jedným z mojich ďalších cieľov na nasledujúce roky bude zriadenie nového denného stacionára, ktorý v starnúcej Petržalke absentuje.
Mojou druhou prioritou bola od začiatku veľká oprava chodníkov a okolitých plôch zelene v našej správe, ktorú sme odštartovali v r. 2023 vo vlastnej réžii. Vďaka vlastnému finišeru a ďalšej technike dokážeme chodníky opravovať na väčších plochách a výrazne lacnejšie, ako pri zapojení externých dodávateľov.
Cieľom pre rok 2024 rok bolo opraviť 60-tisíc m2 povrchu chodníkov, avšak vzhľadom na menšie výpadky techniky sme opravili cca o 10-tisíc m2 menej. Verím, že tento rok sa nám podarí opraviť plánovaných 60-tisíc m2.
Aktuálne intenzívne pracujeme na oprave výtlkov na cestách, chodníkoch a parkoviskách v našej správe.
Tejto oblasti sa nám darilo a naďalej darí najviac. Podarilo sa nám kompletne zrekonštruovať Športovú halu Prokofievova. Do úplného konca jej chýba ešte zateplenie fasády. O pár týždňov nás čaká otvorenie úplne novej Športovej haly Pankúchova. Podarilo sa nám za veľmi výhodných podmienok odkúpiť Športovú halu Draždiak. V jej blízkosti sme nedávno postavili nafukovaciu halu, kde čoskoro sprístupníme kryté verejné klzisko. Zrekonštruovali sme plaváreň na Základnej škole Pankúchova, momentálne rekonštruujeme ďalšiu plaváreň na ZŠ Holíčska, v budúcom roku by sme radi odštartovali obnovu ďalšej školskej plavárne na ZŠ Turnianska.
Zakúpili sme tartanovacie stroje, takže najbližšie roky by sme radi vymenili dopadové plochy na ihriskách v našej správe za tartanové.
Gubková: Medzi najvýraznejšie projekty MČ v roku 2024 patrí určite revitalizácia Grasalkovičovej záhrady, obľúbenej zelenej oázy v centre mesta. Barokový park sme doplnili o desiatky stromov, stovky kríkov, desaťtisícky cibuľovín, letničiek a inej kvetinovej výsadby. Premenou prešli aj všetky povrchy, rozvody, závlaha, osvetlenie a v neposlednom rade mobiliár pre vaše príjemné posedenie.
Druhým významným projektom je nadstavba základnej školy na Dubovej ulici. Pre žiakov I. a II. stupňa sme vytvorili 6 nových kmeňových tried, 3 nové odborné učebne a 5 kabinetov. Bezbariérovosť je zabezpečená novým priestranným výťahom aj terénnou úpravou vstupného chodníka do školy. Celkovo nadstavba zvýšila aktuálnu kapacitu školy o ďalších 158 miest.
Ďalším veľkým investičným projektom je úplne nová, zrekonštruovaná pobočka našej Staromestskej knižnice na Záhrebskej. V jej dômyselne navrhnutých priestoroch si vychutnáte ako komunitné akcie a stretnutia, tak chvíľku pokoja a stíšenia v obklopení kníh.
Našu pozornosť sme naďalej sústredili aj na vyrovnávanie investičného dlhu na staromestských školách a škôlkach. V roku 2024 sme zrekonštruovali všetky hygienické zariadenia až na troch školách, stavebným prácam sa „nevyhla“ ani telocvičňa na ZŠ Hlboká cesta. Dvory našich predškolských a školských zariadení sme zazelenali viac ako 50 vysadenými stromami.
Popri starostlivosti o naše základné a materské školy je dôležité aj ich okolie a samotná cesta do nich. Veľmi sa preto tešíme, že mesto dokončilo dva zásadné projekty - bezpečnú Vazovovu a Mudroňovu. Na Mudroňovej sme sa v rámci dobrej spolupráce mesta a mestskej časti napojili a zrekonštruovali svoju časť križovatky Mudroňova x Slávičie údolie, ktorá posunula tento verejný priestor na inú úroveň. Pribudla aj nová výsadba a cyklostojany.
Lamoš: Rok 2024 sa niesol v Podunajských Biskupiciach v znamení viacerých dôležitých zmien a investícií a prípravy významných rozvojových projektov. Začiatkom roka sme odovzdali zrekonštruované telocvične Základnej školy Bieloruská, po letných prázdninách sme ukončili kompletnú modernizáciu telocviční v ďalšej našej ZŠ na Podzáhradnej. V ZŠ Biskupická sme zrekonštruovali vykurovanie, v Materskej škole Podzáhradná kuchyňu.
Investovali sme aj do miestnych komunikácií – na promenáde medzi Ipeľskou a Kazanskou sme kompletne zrekonštruovali 280-metrový chodník, na Ulici padlých hrdinov sme v zelenom parkovom páse vybudovali nový viac ako 300-metrový chodník a malý parčík pri miestnej kaplnke. Pokračovali sme vo výsadbe zelene – len na promenáde Ipeľská/Kazanská sme napríklad vysadili novú alej 40 okrasných čerešní a osadili 21 nových lavičiek.
Aké nové investičné projekty sa plánujú na rok 2025?
Drotován: Plánujeme vybudovať nové predpolie ZŠ Plickova vrátane novej nájazdovej rampy pre chodcov a kontajnerového stojiska pre denný stacionár, chceli by sme stavebne začať projekt kompletnej rekonštrukcie KS Žarnovická, budeme zastrešovať viacero projektov v našich školách a škôlkach, chceme pre verejnosť predstaviť projekt Korzo Rača, opraviť fasádu NKP Koloničova kúria a pokračovať v povoľovacích procesoch v projekte zariadenia pre seniorov Dopravná 57, rekonštrukcii časti Nemeckého kultúrneho domu či posunúť do procesu povoľovania projekt kompletnej rekonštrukcie Koloničovej kúrie.
Húšková: Pokračujeme v druhej fáze rekonštrukcie budovy základnej školy. Vďaka eurofondom pribudne nová moderná kuchyňa, odborné učebne, ako aj možnosť výučby v exteriéri. Zároveň sa pripravujeme na tretiu fázu spojenú so zlepšením energetickej efektívnosti celej budovy. BVS plánuje spustiť výstavbu desaťročia chýbajúcej kanalizácie v časti Lamača. Očakávame tiež výstavbu protihlukovej steny pod taktovkou NDS. V materskej škole na Boroch chceme rozširovať jedáleň. Našou hlavnou prioritou bude oprava a budovanie chodníkov, kde je nahromadený obrovský investičný dlh - niektoré majú povrchy ešte z čias socializmu.
Hrčka: Ako som uviedol v úvode, nielen v roku 2025, ale do najbližších komunálnych volieb by som sa chcel aj naďalej venovať rozvoju spomínaných troch oblastí. Okrem nich by som sa chcel viac zamerať na revitalizáciu vybraných verejných priestorov, na ktorej už pracujeme. Nedávno sme odštartovali revitalizáciu zelene na Vlasteneckom námestí a čaká nás tiež revitalizácia Nobelovho námestia. Takisto by som chcel svoju pozornosť viac upriamiť na kultúru a spoločenský život v Petržalke.
Plány nám však kazí aktuálne hospodárenie v rozpočtovom provizóriu. V praxi to znamená, že Petržalka nemôže prekročiť jednu dvanástinu minuloročného rozpočtu, čo predstavuje zhruba 6 miliónov eur mesačne na bežné výdavky. Nevýhodou takéhoto hospodárenia je, že nemôžeme čerpať kapitálové výdavky, čiže do schválenia rozpočtu sú pozastavené všetky nové investičné projekty, ktoré neboli v minulom roku schválené alebo rozbehnuté. Napríklad aktuálne ostáva vo vzduchoprázdne donedávna plánovaná rekonštrukcia bazéna na ZŠ Budatínska, lebo sme ju nestihli vysúťažiť.
Gubková: V tomto roku sa budeme do veľkej miery sústreďovať na zveľaďovanie verejných priestorov. Zásadným projektom bude napríklad nové detské ihrisko na Jakubovom námestí, ktorého štúdiu v týchto dňoch participujeme s obyvateľstvom. Zároveň pracujeme na zavedení participatívneho rozpočtu ako dôležitého nástroja demokratizácie v samospráve. Čaká nás aj úprava a nové hracie prvky v parčíku na Záhrebskej, sanácia problematického svahu na Šulekovej či ďalšia modernizácia základných škôl naviazaná na externé financovanie.
Medzi plánované kapitálové investičné projekty pre rok 2025 patria napríklad viaceré projekty zníženia energetickej náročnosti budov - napríklad na ZŠ Vazovova, ZŠ Dubová alebo na budove miestneho úradu.
Lamoš: Budeme pokračovať v modernizácii a rekonštrukcii našich základných a materských škôl. V rámci vodozádržných opatrení zveľadíme verejný priestor na Korytnickej a Dudvážskej ulici. Zrekonštruujeme bežecký ovál a multifunkčné ihrisko v areáli Základnej školy Biskupická. Plánujeme pokračovať v rozširovaní siete chodníkov – v rámci zeleného pásu na Komárovskej ulici vybudujeme zhruba 600 metrov dlhý parkový chodník zo zámkovej dlažby. Zrekonštruujeme a zvýšime bezpečnosť 11 frekventovaných priechodov pre chodcov v rámci mestskej časti.
Ako sa vás dotkne konsolidácia verejných financií?
Drotován: Dotkla sa nás dosť zásadne, hlavne zvýšenie DPH. Preto aj v prípade projektu KS Žarnovická s najväčšou pravdepodobnosťou budeme na projekt musieť brať úver a nebude ho možné financovať z interných zdrojov, rovnako tak budeme v čase musieť posúvať aj ďalšie projekty a čakať na možné prefinancovanie z externých zdrojov (napr. projekt prestrešenia amfiteátru, kde už máme stavebné povolenie), budeme tiež môcť opraviť menej chodníkov a komunikácií ako by sme si predstavovali. Žiaľ – na rozdiel od minulosti, kedy sme vedeli časť investičných projektov financovať aj z bežných príjmov - dané do budúcna už nebude možné. Budeme mať, tak ako všetky samosprávy, problém udržať súčasné služby pre obyvateľov.
Húšková: Škrtať sme museli doslova všade a to aj na investíciách. Od roku 2018 sú samosprávy na Slovensku pod ohromným tlakom vládnych opatrení. Mestám a obciam sa znižuje financovanie, ale narastajú kompetencie. V porovnaní so susedným Českom je financovanie samospráv na Slovensku približne tretinové. To má dopad aj na bezprostredné služby a okolie, v ktorom všetci žijeme. V tomto roku sa budeme vyrovnávať s reálnym poklesom podielových daní a vyššou DPH. Veľkou pomocou sú eurofondy. Čiastočne by pomohla aj sľubovaná novela zákona o poplatku za rozvoj.
Zastavené sú však fondy pre kultúru či pamiatky. Stále zostáva veľkou neznámou reálny dopad prechodu na normatívne financovanie materských škôl. Výpadky a zároveň ďalšiu finančnú záťaž prinesie aj nová stavebná legislatíva. Na rozvoj tak zostáva stále menej peňazí a aby starostky a starostovia dokázali veci vo svojich obciach meniť k lepšiemu, budú popri riadení obcí musieť začať navštevovať večerné kurzy čarodejníctva na Rokfortskej strednej škole...
Hrčka: Konsolidácia verejných financií sa už dotkla niektorých oblastí, najmä služieb. Napríklad Petržalská plaváreň, ktorá spadá do kategórie umelých kúpalísk, bola od nového roka nútená zvýšiť DPH z 10% na 23%, teda až o 13%, čo sa odrazilo na neželanom zvyšovaní cien za vybrané balíky služieb pre návštevníkov – tak pre Petržalčanov, ako aj nepetržalčanov. Viac info tu.
Vo všeobecnosti sa nás však konsolidácia verejných financií nedotkne v takej výraznej miere, a to všetko vďaka systematickému šetreniu počas posledných 5 rokov. Dnes sa väčšina samospráv sťažuje, že majú peniaze iba na to, aby svietili a kúrili a Petržalka v roku 2023 dosiahla historicky najväčší prebytok, mala najväčšie investície a najviac rozbehnutých projektov a práve teraz môže naplno využiť svoj naakumulovaný potenciál. Kumulatívny prebytok Petržalky pod mojím vedením za roky 2019 až 2023 sa pohybuje na úrovni takmer 25 miliónov eur, čo predstavuje priemerný prebytok hospodárenia takmer 5 miliónov eur ročne.
Gubková: Aj na našu samosprávu má a bude mať citeľný dopad okrem každoročnej inflácie zvýšenie DPH z 20% na 23%. To znamená, že väčšina tovarov a služieb, ktoré sme doteraz obstarávali, sú od januára 2025 drahšie a zaťažia tak tohtoročný rozpočet. Aj napriek náročnej situácii robíme všetko pre to, aby obyvateľky a obyvatelia Starého Mesta nemuseli zažiť žiadne zníženie kvality služieb a verejných priestorov - práve naopak.
Lamoš: Ako každého, kto príde o značnú časť financií. Do akej miery to zasiahne do chodu samosprávy, ukážu najbližšie mesiace. Určite to však bude mať dopad na to, že niektoré zásahy do verejného priestoru nebude možné realizovať, alebo len v obmedzenej forme. Urobíme však, samozrejme, všetko pre to, aby sme v rámci zodpovedného hospodárenia pokryli v maximálnej možnej miere všetky dôležité služby a činnosti.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac