Author photoAdrian Gubčo 15.05.2023 12:26

Nová atrakcia Záhorskej Bystrice? Dokončená bola výnimočná autoumyváreň

Záhorská Bystrica sa prudko rozvíja a radikálne mení svoju podobu. Veľká časť nových projektov je navyše orientovaná na vyššiu strednú triedu, v dôsledku čoho získava status exkluzívnejšej časti Bratislavy. Aj preto sem prichádzajú nové prevádzky a služby, ktoré prinášajú netradičné koncepty, schopné pritiahnuť návštevníkov z celej metropoly.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Mestská časť mala relatívne vysoký status už v minulosti, keď sa tu začala realizovať luxusnejšia rezidenčná štvrť Strmé Vŕšky. V čase jej vzniku, na začiatku 21. storočia, ju dokonca médiá označovali za „bratislavské Beverly Hills“. Hoci je toto pomenovanie značne nadsadené, neskorší vývoj potvrdil, že ide o jednu z prestížnejších častí mesta.

Najradikálnejšie zmeny prišli v posledných rokoch, kedy sa začala vo väčšej miere budovať zóna Pod Vŕškami (inak známa ako Krče). Postupne tu vznikla séria blokov bytových domov s komornou mierkou, doplnená o individuálnu bytovú výstavbu. V krátkom čase tu pribudol alebo pribudne štvorciferný počet obyvateľov s vyššími disponibilnými príjmami, na čo sa viaže aj vznik adekvátnej občianskej vybavenosti.

Jednou z čerstvo dokončených novostavieb je aj kombinácia autoumyvárne a detailingového centra, doplnená o reštauráciu. Na rozdiel od obdobných banálnych umyvární, ktoré dotvárajú prostredie čerpacích staníc alebo parkovísk pri nákupných centrách, však v Záhorskej Bystrici vznikol pomerne výnimočný projekt. Investor, spoločnosť Americana s.r.o., tu umiestnila architektonicky príťažlivý súbor objektov s vysokými ambíciami.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Cakov + Partners
  • Zdroj: Cakov + Partners
  • Zdroj: Cakov + Partners

Za investorom stoja manželia Martina a Peter Šumichrastoví. Podľa vlastných slov si Peter Šumichrast vybudoval kariéru ako obchodník s technológiami, okrem toho je však veľkým milovníkom (a zberateľom) áut. Obaja manželia sú zároveň nadšencami gastronómie. Z toho vychádza koncept projektu Bistric.

Development je tvorený dvojicou objektov. V západne umiestnenej stavbe bude autoumyváreň a detailingové centrum so šesticou boxov. Keďže sa prevádzka bude nachádzať vnútri objektu, nemala by rušiť okolie. Okrem čistenia sa tu bude realizovať aj lakovanie áut. Investor tak chce všetky s automobilmi súvisiace aktivity realizovať pod jednou strechou. Budova má halový charakter a dve podlažia, časť fasády je presklená, zvyšok je obložený drevenými doskami.

Architektonicky naň nadväzuje druhý objekt reštaurácie, ktorá sa prezentuje kvalitnou kuchyňou a spoluprácou so známym a oceňovaným šéfkuchárom. Drevo dominuje nielen na fasáde, ale aj v interiéri podniku. Celkovo bude mať vzdušný a veľkorysý charakter, keďže aj v tomto prípade ide o objekt halového typu.

Investor pre návrh oslovil kanceláriu Cakov + Partners, známu svojimi elegantnými realizáciami rodinných aj bytových domov. Rukopis kancelárie je na projekte zreteľný, Bistric tak pôsobí decentne a súčasne zároveň. Po architektonickej stránke pôjde pravdepodobne o jednu z najvýraznejších novostavieb v tejto časti Záhorskej Bystrice, a to aj napriek pomerne malej mierke.

Projekt je už v tejto chvíli dokončený a pripravuje sa na otvorenie. V prípade autoumyvárne investor avizuje, že to bude „čoskoro“, pri reštaurácii by to malo byť na začiatku júna. Povolenie získal ešte v priebehu roka 2021, pričom sa voči zámeru nikto neodvolal. Všetko tak nasvedčuje tomu, že sa manželom Šumichrastovým podarilo miestnu komunitu presvedčiť o prínose tohto špecifického developmentu.

 

Investor spojil osobný koníček s podnikaním, čo ukazuje aj vystavený veterán v lobby autoumyvárne. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Záhorská Bystrica takto získala kombináciu funkcií s teoreticky veľkým dosahom. Kým autoumyváreň a detailingové centrum dokáže pritiahnuť širokú komunitu (pravdepodobne najmä bonitných) majiteľov automobilov, susedná reštaurácia chce svojou atraktivitou presiahnuť hranice mestskej časti.

Z pohľadu developera pravdepodobne nejde o rýchlo návratný projekt, ale o spojenie osobného koníčku s podnikateľskou aktivitou. Nejde o jediný príklad, kedy investori vložili svoje peniaze do natoľko prepracovaných realizácií, že profit je možno až druhoradou záležitosťou. Výsledkom sú niektoré z najlepších projektov na Slovensku (stačí sa pozrieť na Nádvorie v Trnave alebo potraviny Od Našich v Devíne).

Sú to práve takéto aktivity bohatých podnikateľov, ktoré majú potenciál zvýšiť celkovú príťažlivosť mesta či štvrte. Prirodzene, Bistric nebude pre každého a nejde vyslovene o verejnoprospešnú funkciu. Charakter prostredia však spoluvytvára kombinácia rozličných investícií, ktoré celkovo vytvárajú obraz kvalitného miesta, vhodného pre život.

Záhorská Bystrica napokon patrí k mestským častiam, kde sa na dbá aj na realizáciu verejných projektov. V posledných rokoch bolo dokončené rozšírenie materskej i základnej školy, ich modernizácia a úprava areálu. Nedávno sa otvorila prvá etapa vzniku športovej zóny Krče, tvorenej pumptrackom či exteriérovým fitness. V príprave je druhá etapa, ktorá by mohla byť dokončená v priebehu budúceho roka. V najbližšej dobe by mohla pribudnúť aj nová škola v zrekonštruovanom areáli Elektrovodu.

Nemožno tak povedať, že by sa úroveň Záhorskej Bystrice zvyšovala len z pohľadu jej najbohatších obyvateľov. Mestská časť dnes v určitých ohľadoch nastavuje latku rozvoja – a ten na seba viaže aj netradičné súkromné investície, ktoré sa stanú pozitívnou súčasťou jej imidžu.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube