Author photoAdrian Gubčo 12.05.2023 11:08

Výnimočné športovisko pre rastúcu štvrť. V Záhorskej Bystrici vzniká nový areál

Záhorská Bystrica prechádza mimoriadnym rozvojom, ktorý v posledných rokoch dramaticky zvýšil počet obyvateľov mestskej časti. Samospráva sa tak usiluje o zabezpečenie dostatočnej občianskej vybavenosti, vrátane nových športovísk. V realizácii tak je nový areál, ktorý vzniká v lokalite Krče.

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica

Práve Krče sú najviac sa meniacou časťou Záhorskej Bystrice. Ešte vcelku nedávno išlo o nezastavané územie, využívané na poľnohospodárske účely. Pred krízou v roku 2008 sa tu začala plánovať nová polyfunkčná štvrť Pod Vŕškami, ktorá mala byť vzorom kvalitného urbanizmu a príjemnej architektúry, kombinujúcej výhody mesta a predmestia. Následný vývoj čiastočne zhatal pôvodné plány, dnes sa tu ale nachádza postupne sa zahusťujúca zóna so stovkami obyvateľov.

Mestská časť sa usiluje na tento vývoj reagovať rozvojom občianskej vybavenosti. Novým aj starším obyvateľom slúži rozšírená materská či základná škola v centre obce, ktorá by mala byť onedlho doplnená o ďalšiu školu v areáli bývalého Elektrovodu. Do rastúcej štvrte prichádzajú aj súkromní investori, ktorí reagujú na rozširujúcu sa kritickú masu zákazníkov. Naostatok, samospráva pristúpila k budovaniu športovísk.

Tie sa majú nachádzať v susedstve miestneho futbalového ihriska, kde bola k dispozícii veľká nezastavaná časť - hoci čiastočne vo vlastníctve developera Pod Vŕškami, ktorý tu chcel umiestniť školu. Mestská časť tu však naplánovala zriadenie areálu so športovým, oddychovým a spoločenským využitím pre obyvateľov. Aj po podnetoch občanov tu má vzniknúť futbalové ihrisko s umelou trávou, vhodné pre zápasy mládežníckych kategórií, zázemie a tribúna pre divákov.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica via Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica via Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica via Bratislavský samosprávny kraj

Vo zvyšku areálu sa počíta s vybudovaním pump-tracku, zastrešenej športovej plochy na basketbal, street športy či spoločenské podujatia alebo reštaurácie na nároží Zárubovej a Na Krčoch s terasami a výhľadom na ihrisko či športovú plochu. V severnej časti zóny vznikne ihrisko pre beach-volejbal a stolnotenisové stoly, v západnej pri rodinných domoch work-out, ihrisko pre badminton a petang, ako aj pitná fontána a zatrávnená plocha pre pikniky a aktivity s menšími deťmi.

Areál stvárnil miestny architekt Ladislav Slabey, ktorý so Záhorskou Bystricou spolupracuje alebo spolupracoval na množstve iných zadaní (napríklad na dostavbe materskej školy a okolitého areálu). Nejde teda o výsledok architektonickej súťaže ani výraznejšej spolupráce s Hlavným mestom a jeho Metropolitným inštitútom Bratislavy.

Realizácia masívneho projektu začala už v priebehu minulého roka, pričom v prvej etape sa pristúpilo k výstavbe pumptracku, work-outu a exteriérového šachu, doplneného o trávnaté plochy a lavičky. Samotná dráha bola dokončená už na prelome novembra a decembra, mestská časť však celú prvú etapu slávnostne otvorila len v uplynulých dňoch. Vedenie Záhorskej Bystrice sa netají nadšením, keďže o športovisko majú záujem aj organizátori súťaží.

Vznik pumptracku vyplynul priamo z požiadaviek obyvateľov. „Pumptrack, o ktorý mali obyvatelia Záhorskej Bystrice veľký záujem, bude mať dĺžku 140,4 metra, 8 zákrut a stredný profil vĺn, vhodný pre široké spektrum jazdcov,“ vysvetlil ešte na jeseň starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa. Výstavbu zabezpečila spoločnosť Bikelng, ktorá ho navrhla s asfaltovým povrchom. Cena realizácie bola 100-tisíc eur, celá prvá etapa vyšla na 250-tisíc eur.

V ďalšej etape by sa malo doplniť beachvolejbalové ihrisko, tréningové futbalové ihrisko pre miestny futbalový klub a univerzálna športová plocha s umelým povrchom, ktorá môže slúžiť na športové aj kultúrne využitie. Celkové dokončenie areálu sa očakáva v priebehu roka 2024.

Záhorská Bystrica dodáva, že aktuálne hľadá pre celý areál názov, pričom vyzýva svojich obyvateľov aj obyvateľov Bratislavy na zaslanie podnetov. Športový areál Krče je len pracovné pomenovanie. 

 

Nový športový areál v zóne Krče. Zdroj: Mestská časť Bratislava - Záhorská Bystrica via Bratislavský samosprávny kraj

 

Projekt je súčasťou veľkých zmien Záhorskej Bystrice v poslednom období. Mestská časť bola donedávna skutočne „dedinou v meste“, kde sa zástavba koncentrovala najmä v blízkosti pôvodného historického jadra. Dnes sa ale blíži k premene na tradičnú predmestskú štvrť, kde sa striedajú rezidenčné developmenty menších mierok so sériami rodinných domov stredného či vyššieho štandardu.

Súčasťou rozvoja je aj prepájanie Záhorskej Bystrice s blízkymi sídelnými celkami. V tejto chvíli je to najmä Marianka, ktorá nie je priamou súčasťou Bratislavy. Smerom na juh sa však zástavba rozširuje pozdĺž Hodonínskej, ktorá sa raz môže premeniť z cesty na tradičnú ulicu. Mestská časť s Hlavným mestom už údajne hľadajú spôsob, ako zlepšiť dopravnú situáciu jej rozšírením o buspruh. Pôvodne uvažovaná cyklotrasa bola odmietnutá, verejná správa tak hľadá alternatívne riešenie.

V ďalších desaťročiach sa očakáva intenzívnejšia výstavba na Záhorskej nížine v súvislosti s expanziou Borov alebo začiatkom výstavby zóny CENTROP. Súvisiace investície sa dotknú aj Záhorskej Bystrice, ktorá sa musí pripraviť na ďalšie rozširovanie nových štvrtí a nárast počtu obyvateľov. Tí budú potrebovať adekvátne služby a vybavenosť. Športovisko v Krčoch je tak len jedným z mnohých projektov, na ktorých bude musieť samospráva v budúcnosti pracovať, aby zabezpečila vysokú kvalitu života pre svoju rastúcu populáciu.

 

Fotografie z 4.5.2023. Pozrite si obnovu bratislavských verejných priestranstiev vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube