Tradičné stavebné prvky, ako átrium či gánok, sa opäť dostávajú do popredia. Ich nadčasovosť spočíva v schopnosti vylepšiť nielen estetiku, ale aj funkčnosť priestoru. Dôkazom je rodinný dom v Prievidzi, ktorý ich harmonicky spája s moderným dizajnom. Dokazuje tým, že osvedčené riešenia z minulosti sú stále aktuálne a relevantné aj dnes.
Výstavba átriových domov sa v posledných rokoch teší veľkej obľube. Dôvodom sú predovšetkým nahusto zastavané rezidenčné oblasti, ktoré svojim obyvateľom neposkytujú dostatok súkromia, čo človek hľadá, keď sa rozhodne stavať rodinný dom. Tento architektonický prístup však nájdeme aj na miestach, kde je zástavba redšia a vytvorenie súkromia nehrá až tak dôležitú rolu.
Použitie átria pri rodinných domoch totiž prináša aj množstvo iných výhod. Prvou je zabezpečenie prístupu k prirodzenému svetlu, ktoré vďaka átriu v dostatočnej miere preniká do každej jednej obytnej miestnosti. Átrium tiež vytvára priestor pre lepšie prevetranie miestností, čo zlepšuje kvalitu vzduchu v celom interiéri. Prítomnosť zelene v átriu a jej vizuálne prepojenie s vnútornými priestormi zároveň zvyšuje estetickú hodnotu celej nehnuteľnosti.
Tento jedinečný stavebný a architektonický prvok sa pri jednom zo svojich starších projektov rozhodli využiť aj architekti z ateliéru HRA a štúdia H3T architekti. Prvá zo spomenutých spoločností v minulosti navrhla napríklad známy projekt Plávajúcej sauny Lom v Lipnici nad Sázavou. S návrhom drobných stavieb majú skúsenosti aj architekti z H3T. Medzi ich najznámejšie diela patrí Lietajúci čierny dom v Pardubiciach.
Aj napriek tomu, že portfólio oboch spoločností tvoria prevažne lokálne, teda české projekty, v prípade projektu s názvom Átriový dom sa ich pozornosť presunula na naše územie, konkrétne do mesta Prievidza. Rodinný dom, ktorý tu bol postavený ešte v roku 2021, má úžitkovú plochu 205 metrov štvorcových, a ako napovedá samotný názov, jeho hlavným stavebným a architektonickým princípom je čiastočne otvorené átrium.
Z dispozičného hľadiska je objekt rozdelený do troch pomyselných funkčných celkov. Ľavé krídlo domu tvorí hlavná obytná časť. Jej centrom je denná miestnosť s kuchyňou, jedálenským sedením a čiastočne oddelenou obývacou časťou. Dominantou miestnosti je bezpochyby vyvýšené strešné okno nad jedálenským kútom. Tento architektonický prvok vďaka svojim dimenziám otvára celý priestor a do interiéru vnáša ešte viac svetla.
Z materiálového hľadiska v interiéri prevláda svetlosivá farba, prírodné drevo, biela farba a niekoľko farebných a čiernych detailov. V rámci interiérového dizajnu v miestnosti nechýba ani dostatok úložného priestoru. Všetky steny bez okien boli totiž zastavané nábytkom na mieru. Nábytkový kubus na najdlhšej zo stien plynulo prechádza z kuchynskej linky cez uzavreté úložné skrine až po otvorenú knižnicu. Jeho súčasťou sú aj dvere do priľahlých miestností.
Zvyšnú časť ľavého krídla domu zaberajú dve izby, dve kúpeľne, vstupná hala a prechodná miestnosť. Strednú časť rodinného domu tvorí samostatne fungujúca garsónka s kúpeľňou. Pravé krídlo slúži ako garáž. „Dispozícia je založená na usporiadaní v mriežke štvorcov 4x4 m. Priestory sa tak prirodzene prelínajú a vytvárajú príjemné obytné zóny bez zbytočných komunikačných priestorov a štruktúr,“ približujú architekti.
Okrem átria rodinný dom na skvalitnenie pobytu vonku využíva aj ďalší, pre náš región typický architektonický prvok – gánok. Gánok, alebo krytá veranda či chodba, slúži predovšetkým ako rozšírenie krytého pobytového priestoru v okolí domu. Poskytuje tiež ochranu pred nepriaznivým počasím a pomáha udržiavať dom chladnejší počas horúcich letných dní.
V prípade prievidzského projektu prechádza gánok plynulo od garáže, okolo átria až za zadný roh ľavého krídla domu. „Budovu dopĺňajú pergoly, ktoré plnia funkciu zastrešenia komunikačných a obytných priestorov v záhrade a zatienenia presklených plôch domu, ale konštrukcia objektu je prevyšujúca, dáva tak najavo svoju prítomnosť a dominanciu,“ ukončujú opis projektu jeho autori.
Rodinný dom v Prievidzi disponuje niekoľkými vhodne zvolenými tradičnými architektonickými prvkami, ktoré na seba vo výsledku harmonicky nadväzujú a zvyšujú tak kvalitu bývania aj estetickú úroveň objektu ako takého. Tento projekt zároveň dokazuje, že stavebné prístupy známe ešte z čias starovekého Grécka majú svoje opodstatnenie aj v dnešnej dobe. Dôkazom je fakt, že sa k nim architekti radi vracajú a že ich zakomponovanie do stavby je zväčša hodnotené ako pozitívne, a to nielen odborníkmi, ale aj užívateľmi týchto stavieb.
(architizer, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac