Author photoMartina Gregová 12.04.2025 16:00

Architektúra pre dušu. Objavte výnimočne kvalitné wellness uprostred slovenskej prírody

Uprostred slovenských hôr, lesov a pri jazerách vznikajú miesta, kde architektúra slúži pokoju, nie okázalosti. Prírodné wellness projekty naprieč celým Slovenskom ponúkajú unikátny zážitok, ktorý presahuje bežné predstavy o relaxe – bez bazénových hál, umelého osvetlenia či rušivých vplyvov. Namiesto luxusu stavajú na jednoduchosti, kontakte s krajinou a udržateľnom prístupe.

Zdroj: Sauna pod horou/Pixxla

Zdroj: Sauna pod horou/Pixxla

V čase narastajúceho záujmu o udržateľný životný štýl a návrat k prírode si prírodné wellness projekty nachádzajú čoraz pevnejšie miesto v súčasnej architektúre. Spojenie architektonického priestoru s prírodným prostredím vytvára harmonické celky, ktoré prekračujú funkčný rámec tradičných wellness zariadení. Ich unikátnosť spočíva v schopnosti ponúknuť autentický zážitok z relaxácie v prirodzenom kontexte – ďaleko od mestského ruchu, hluku a vizuálneho smogu.

Architekti a investori reagujú na tieto potreby citlivým zasadením objektov do prostredia, prácou s prírodnými materiálmi – ako drevo, kameň či hlina – a minimalistickým dizajnom, ktorý necháva vyniknúť krajinný kontext. V interiéroch dominuje taktilnosť, zemitá farebnosť a otvorené priestory, ktoré prepájajú exteriér s interiérom. Trendom je tiež návrat k tradičným technológiám, ekologickým konštrukciám a samostatnosti objektov.

Galéria

  • Lesná sauna. Autor: Miroslav Beňák
  • Lesná sauna. Autor: Daniel Goliáš
  • Lesná sauna. Autor: Daniel Goliáš
  • Pixxla. Zdroj: Pixxla
  • Pixxla. Zdroj: Pixxla
  • Sauna pod horou. Zdroj: Sauna pod horou
  • Sauna pod horou. Zdroj: Sauna pod horou
  • Škandinávske domčeky Zdroj: Škandinávske domčeky
  • Škandinávske domčeky Zdroj: Škandinávske domčeky
  • Škandinávske domčeky Zdroj: Škandinávske domčeky

Lesná sauna, Spišský Hrhov

V roku 2019 bol na úbočí Medvedieho vrchu neďaleko obce Spišský Hrhov vybudovaný solitérny objekt, ktorý dostal názov Lesná sauna. Za jeho návrhom stojí štúdio Woven, pričom investorom celého projektu je občianske združenie Centrum architektúry. Objekt osadený v lesnom prostredí má polopriehľadnú fasádu z polykarbonátu, ktorá je vo vnútorných priestoroch doplnená o priznanú drevenú konštrukciu.

Samotnú saunu atypického tvaru dopĺňa exteriérová kaďa, do ktorej priteká voda z neďalekého prírodného prameňa. V okolí tohto prírodného wellness bolo vysadených niekoľko nových stromov a nechýba ani drevené pódium, určené na odpočinok v exteriéri. Lesná sauna v Spišskom Hrhove získala v roku 2020 Cenu verejnosti v rámci ocenenia CE ZA AR. Podľa odbornej poroty sa objekt sauny ocitol v kategórii Fenomény architektúry ani nie tak pre svoju formu, ale skôr pre program, ktorý toto dielo prináša. „Zrodil sa novodobý fenomén trávenia voľného času,“ opísala odborná porota.

 

Pixxla, celé Slovensko

Lukáš Kubica, celoživotný nadšenec saunovania a zakladateľ spoločnosti Pixxla, v roku 2021 otvoril svoju prvú mobilnú, samoobslužnú a energeticky úspornú kontajnerovú saunu s pecou na drevo na území Slovenska. Po bratislavských Zlatých pieskoch neskôr do portfólia spoločnosti pribudla aj sauna v Prešove-Sigord, v Trnave, pri Vajnorských jazerách, v Banskej Bystrici, v Poprade či vo Veľkom Bieli.

Všetky objekty poskytujú panoramatický výhľad na unikátne prírodné prostredie jazier či lesov, vďaka čomu návštevníci zažijú autentické fínske saunovanie. Aj napriek tomu, že ide o kontajnerovú stavbu, jej architektúra podporuje pocit relaxácie a vnútorné priestory prepája s tými vonkajšími vďaka presklenej fasáde a drevenému pódiu.

 

Pixxla. Zdroj: Pixxla

 

Sauna pod horou, Dúbravica

Od roku 2013 je otvorená aj jedna z prvých sáun svojho druhu na Slovensku – sauna pod horou Medvedinec. Jej podobu navrhlo architektonické štúdio H3T architekti. S myšlienkou vybudovať komunitnú saunu v Dúbravici prišli členovia miestneho občianskeho združenia Periférne centrá. Podľa architektov bol „formálny dojem stavby od začiatku koncipovaný s dôrazom na jednoduchosť a hospodárnosť stavby.“

Pri návrhu im boli inšpiráciou najmä objekty tradičných miestnych salašov. „Nosná konštrukcia je drevená, s vonkajším obkladom z prekrývajúcich sa zuhoľnatených dosiek a vnútorným obkladom z neošetrených dosiek. Vykurovanie je zabezpečené murovanou pieckou. Stavba je založená na nasucho ukladaných kameňoch," približujú autori projektu.

Realizácia celého projektu trvala 7 dní. Do výstavby objektu sa zapojili viacerí dobrovoľníci vrátane umelcov, študentov architektúry, miestnych obyvateľov aj samotných architektov.

 

Škandinávske domčeky Zdroj: Škandinávske domčeky

 

Škandinávske domčeky, Spišské Bystré

Netradičné privátne ubytovanie v prírode s fínskou saunou v lese sa nachádza aj neďaleko Vysokých Tatier. Škandinávske domčeky v Spišskom Bystrom sa vyznačujú jednoduchou architektonickou formou, celodreveným interiérom a jedinečným výhľadom na naše najkrajšie veľhory.

„Naším snom bolo dostať trochu škandinávskej kultúry k nám na Slovensko. A teraz sa to prostredníctvom esteticky krásnej sauny podarilo,“ tvrdia majitelia. Okrem prírodných materiálov k jedinečnej atmosfére prispieva tiež luxusné vybavenie a celopresklená fasáda sauny aj chatky s výhľadom do prírody.

Všetky tieto prírodné wellness projekty spája hlboký rešpekt k okolitému prostrediu a dôraz na autenticitu zážitku. Architektonické riešenia vychádzajú z miestneho kontextu, využívajú tradičné materiály a techniky a prepájajú vnútorné a vonkajšie priestory do harmonického celku. Práve kombinácia jednoduchosti, prírodného prostredia a premysleného dizajnu robí z týchto projektov výnimočné miesta, ktoré ponúkajú nielen relaxáciu, ale aj inšpiráciu.

 

(SKA, CE ZA AR, Pixxla, Sauna Pod Dúbravicou, H3T, Škandinávske domčeky, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube