Author photoAndrej Sárközi 18.11.2022 16:52

Radikálna zmena na frekventovanom mieste. Pri stanici Vinohrady vznikne bývanie aj technologický kampus

Časť pozemkov pod Železničnou stanicou Vinohrady v Novom Meste je v súčasnosti nevyužitá – nachádza sa tu len prázdna plocha s náletovou zeleňou. Už čoskoro bude ale všetko inak. V dohľadnej dobe by tu mala pribudnúť zástavba, ktorá zvýši status lokality a spraví z nej atraktívnu časť mesta.

Zdroj: A.M. Architects, Viladomy Jurská

Zdroj: A.M. Architects, Viladomy Jurská

Nové sídlo ikonickej technologickej spoločnosti

V mieste severne od Železničnej stanice Vinohrady bola výstavba plánovaná už v minulosti. Vzniknúť tu mal „Polyfunkčný súbor Tatra Residence, obchodné centrum a objekt služieb“. Malo ísť o kombináciu dvojpodlažnej budovy Tatra Billing, dvojice bytoviek so šiestimi a siedmimi podlažiami a osempodlažného obchodného centra.

S radikálnou zmenou konceptu však prišla spoločnosť Innovatrics. Tá patrí k najvýznamnejším slovenským technologickým spoločnostiam a zákazky získava doma aj v zahraničí. Úspechy sa tiež podpísali na veľkom raste počtu zamestnancov, čo ju podnietilo hľadať nové možnosti o presunutí sa zo súčasného sídla.

Innovatrics sa aktuálne nachádza donedávna nachádzal v banálnej kancelárskej budove Jarošova Office Centre, ktorá prešla pred niekoľkými rokmi modernizáciou. Vysoký štandard v súlade s úrovňou firmy však neposkytuje. Dočasne sa presťahovala do modernejšieho Lakeside Parku 02. Úplne novú a najmä vlastnú budovu už preto pripravuje niekoľko rokov v Novom Meste. Nachádzať sa bude v priestore, ktorý katastrálne ešte spadá pod mestskú časť Nové Mesto, hoci v dotyku s pozemkom už začína Rača.

Galéria

  • Centrála Innovatrics. Zdroj: A.M. Architects
  • Centrála Innovatrics. Zdroj: A.M. Architects
  • Centrála Innovatrics. Zdroj: A.M. Architects
  • Centrála Innovatrics. Zdroj: A.M. Architects
  • Viladomy Jurská. Zdroj: Viladomy Jurská
  • Viladomy Jurská. Zdroj: Viladomy Jurská

Povoľovanie sa vlečie už od roku 2020, kedy investor požiadal o začatie stavebného konania. Napriek tomu mu nebolo vyhovené, zaslané podklady nemali byť kompletné. Až po poslednom dodaní dokladov vo februári tohto roka stavebný úrad v Novom Meste konečne rozbehol stavebné konanie. Za štandardných pomerov malo byť stavebné povolenie vydané ešte v roku 2020, mestská časť však rozhodnutie zverejnila až v týchto dňoch – centrále spoločnosti Innovatrics bolo definitívne vydané stavebné povolenie.

Architektonická kancelária A.M. Architects sa postarala o koncept samostatne stojacej novostavby v tvare písmena U so zaoblenými nepravidelnými okrajmi. Južné krídlo po podlažiach terasovito ustupuje, čím na každom podlaží vzniká exteriérová plocha prístupná z interiéru ako oddychová terasa. Objekt má jedno podzemné a štyri nadzemné podlažia, doplnené o ustúpené podlažie technického charakteru. Interiér je vyplnený administratívou, prístupnou z centrálneho átria cez celú výšku objektu.

V každom krídle je navrhnuté jedno vertikálne komunikačné jadro so schodiskom, prepájajúcim všetky nadzemné podlažia. Okolo átria je navrhnutý komunikačný priestor, ktorý vo forme chodieb pokračuje do oboch krídel stavby. Z chodby a priestoru okolo átria sú prístupné jednotlivé kancelárie, konferenčné miestnosti či sklady.

Atraktívnu a súčasnú architektúru dopĺňa využitie high-tech technológií. Fasáda objektu je v celom rozsahu nadzemných podlaží (mimo ustúpeného podlažia) navrhnutá ako hliníkový stĺpo-priečnikový fasádny systém. Zamestnanci budú mať k dispozícii presvetlené priestory, parkovanie na 109 miestach – 51 stojísk na teréne a 59 parkovacích miest v podzemnej garáži. V susedstve objektu sa bude nachádzať upravená parková zeleň a uvažuje sa aj nad vznikom kaviarne na námestí pred vstupom do budovy. 

Spoločnosť Innovatrics, založená v roku 2003, sa tak konečne priblížila k výstavbe svojho nového sídla. Firma sa postupne prepracovala na popredného dodávateľa biometrických technológií a svoje produkty dodáva nielen slovenskému trhu, ale aj do ďalších 80 krajín sveta. Okrem centrály v hlavnom meste Slovenska má vedecko-výskumné kapacity v Českej republike a kancelárie v USA, Brazílii, na Taiwane či dokonca v Singapure.

 

Nové sídlo Innovatrics. Zdroj: A.M. Architects

 

Oblasť doplní aj luxusné bývanie

Nová centrála však nebude jediným projektom, ktorý vznikne na hraniciach dvoch mestských častí. Kancelárie doplní luxusné bývanie Viladomy Jurská od spoločnosti Jurská s.r.o. a architektonickej kancelárie Visia v zastúpení Andreja Zábrodského a Michala Babineca. Mestská časť Nové Mesto vydala povolenie na stavbu ešte v októbri roku 2021. Stanovisko k investičnej činnosti bolo zverejnené koncom roka 2019. 

Development rieši výstavbu jednej štvorice a jednej dvojice totožných rodinných domov (v čase povolenia - dnes by už išlo o bytovky) a spoločnej technickej infraštruktúry. Pozemky domov zasahujú z juhovýchodu do ochranného pásma železničnej dráhy a na severozápade do ochranného pásma elektrických vedení. Z juhozápadu sú ohraničené voľne stojacimi domami, zo severovýchodu zas pozemkami, určenými na zástavbu administratívneho areálu, teda vyššie zmieňovaného kampusu. Innovatrics a Viladomy Jurská tak budú blízkym susedom. 

Šestica domov obsahuje tri nadzemné podlažia, z toho najvyššie bude ustúpené. V každom objekte sú navrhnuté tri bytové jednotky. Na prvom nadzemnom podlaží stavieb sú navrhnuté štvorizbové byty o veľkosti 106 metrov štvorcových so záhradou, ktorá má výmeru 88 metrov štvorcových. Cenovka sa líši v závislosti od zvoleného rodinného domu. V dome číslo 1 je byt k dispozícii za 499-tisíc eur, v dome číslo 4 je to už cena presahujúca pol milióna – 525-tisíc eur. V niektorých objektoch sú už tieto byty zarezervované. 

Na druhom podlaží sú zase situované dvojizbové byty o veľkosti 59 metrov štvorcových, exteriér má výmeru 14 metrov štvorcových. Byt je k dispozícii za 291-tisíc až 299.500 eur. Zarezervovaná je zatiaľ jedna bytová jednotka. Druhé podlažie je taktiež tvorené spodným podlažím trojizbového mezonetu. Ten pokračuje aj na ustúpené posledné podlažie, kde sa nachádza denná časť s terasou. Ide o najdrahšie byty zo všetkých v ponuke, developer tu určil cenu 539-tisíc až 580-tisíc eur a ďalšie nehnuteľnosti tohto typu sú ešte v príprave. Ide taktiež o jediné byty, v ktorých bude nainštalovaný biokrb. 

Nehnuteľnosti sú presvetlené veľkoplošnými zasklenými stenami. Ako je však uvedené na oficálnej stránke, pre každý byt je povinnosťou zakúpiť pivničnú kobku a jedno resp. dve parkovacie státia (dvojizbový byt jedno parkovacie státie, troj a štvorizbový byt dve parkovacie státia). Pre záujemcu tak cena bytu nebude konečná a navýši sa aj o niekoľko desiatok tisíc eur. 

Štandard má byť na vysokej úrovni. Byty umiestnené na samostatných podlažiach obsahujú vlastné tepelné čerpadlo a rekuperačné jednotky, stropné chladenie, veľkoformátové hliníkové okná s izolačným trojsklom, exteriérové hliníkové žalúzie s automatickým sklápaním lamiel alebo prípravu na klimatizáciu. V obytných miestnostiach sú tiež kladené drevené parkety a v kúpelniach možno nájsť keramický obklad. Súčasťou komplexu je aj video a audiovrátnik, predpríprava na fotovoltaické zariadenie na streche objektu alebo kamerový systém vstupnej závory. Parkovacie miesta budú mať nainštalované elektronabíjacie stanice.

Projekt by mal začať s realizáciou už v najbližšej dobe, na webe je uvedený termín výstavby štvrý kvartál tohto roka. Hrubá stavba by mala byť dokončená v druhom kvartáli 2023 a dokončenie interiérov vrátane zariaďovacích prvkov by malo prebehnúť v prvom kvartáli roka 2024. Odovzdanie bytov plánuje developer o niekoľko mesiacov neskôr.

Projekt však počíta aj s komplikáciami. „Developer si vyhradzuje právo posunu termínu odovzdania bytov pre prípad nedodržania zákonných limitov inštitúciami vydávajúcich kolaudačné rozhodnutia,” uvádza sa na stránke malými písmenami. V Novom Meste ide o logický dôvetok. 

 

Zdroj: Viladomy Jurská

 

Významná lokalita budúcnosti?

Centrála technologickej firmy Innovatrics spolu s projektom Viladomy Jurská vziknú na mieste súčasného nevyužitého územia. Projekty prinesú kultiváciu prostredia a významne zvýšia význam lokality v okolí Železničnej stanice Vinohrady. V neveľkej vzdialenosti sa nachádza aj kultúrne centrum Nová Cvernovka, športový areál Mladá Garda, kancelársky komplex Reding a o čosi ďalej nádrž Kuchajda či sedačková lanovka Kamzík. Výhľadovo bude v oblasti situovaný aj jeden z významných bratislavských projektov – developerom Corwin transformovaná Palma

Ešte v septembri tohto roka dal Magistrát zelenú prvej etape jednému z najkomplexnejších a najambicióznejších zámerov v Bratislave. Zásadným predpokladom k celkovej kvalite je ale realizácia Palmy v plnom rozsahu. Na to je potrebná zmena Územného plánu. Súčasná regulácia zatiaľ potenciál tejto lokality špeciálne nezohľadňuje.

Stavebný rozvoj by potrebovala aj Železničná stanica Vinohrady – jej aktuálny vizuál i funkcie totiž nie sú prispôsobené súčasným potrebám. „Rekonštrukcia” z roku 2019 priniesla len minimálne zmeny. Stanica je stále bariérová, nástupištia sú maximálne zanedbané, chýbajú aj dobré pešie väzby na okolie a prístup k električkovým nástupištiam nie je optimálny. Ide pritom o mimoriadne frekventovanú železničnú stanicu, kadiaľ denne prechádzajú tisíce cestujúcich.

Nové sídlo Innovatricsu či bývanie v nadštandardných domoch v rámci projektu Viladomy Jurská vzniká v správny čas. Do budúcna je ich susedstvo strategickým miestom s veľkým potenciálom. Račianska ulica by sa mohla stať ešte významnejším mestským bulvárom, k čomu má okrem výstavby dopomôcť výhľadová alebo teoretická modernizácia električkovej trate a železničnej stanice. Potrebné však budú investície zo strany verejného sektoru, kooperácia lokálnych aktérov aj menej obštrukcií - teda to, čo trápi rozvoj celej Bratislavy. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube