Author photoAdrian Gubčo 14.11.2018 10:30

Prvá fáza Bory Bývanie je pred dokončením, druhá sa začína stavať

Hoci som projekt Bory Bývanie navštívil len nedávno, vďaka možnosti navštíviť stavenisko môžem priniesť lepšie fotografie dokončovaného obytného súboru v mestskej časti Lamač. Okrem toho, naplno sa rozbieha výstavba druhej fázy, ktorá sa však bude nachádzať už v Devínskej Novej Vsi.

Bory Bývanie od developera Penta Real Estate je účasťou rozsiahlejšieho a komplexného developmentu Bory, v rámci ktorého vznikne na severozápadnom okraji Bratislavy nová štvrť s komplexnou vybavenosťou. Vybudované je už nákupné centrum Bory Mall a séria retailových boxov, vo výstavbe je okrem rezidencií nová nemocnicaškôlka, v pláne sú okrem ďalších bytov kancelárie, hotel či séria skladovo-kancelárskych priestorov – business park.

 

Bory Bývanie I

Prvá etapa Bory Bývanie v podobe deviatich domov v riadkovej zástavbe s maximálne šiestimi nadzemnými podlažiami patrí k ďalšej dokončovanej časti štvrte. Vznikli tu tri stovky bytov, pričom developer hlási prakticky stopercentnú úspešnosť predaja. Za hlavné kvality považuje dobrý pomer ceny, efektivity dispozícii a vybavenosti.

Vybavenosť bude riešená v rámci nákupného centra, na samotnom sídlisku sa prevádzky nachádzať nebudú. Spoločný priestor však bude parkovo upravený a bude tu osadené detské ihrisko či menšie športoviská, pričom zóna nebude zaťažená parkovaním, ktoré je lokalizované v podzemných garážach alebo na povrchu po obvode súboru.

Architektúra prvej fázy Bory Bývanie je pomerne jednoduchá, bez zbytočnej extravagancie, ktorá by mohla len zbytočne navyšovať cenu pre klienta. Autormi architektonického konceptu sú architekti z kancelárie ADOM M STUDIO, ktorí stoja aj za návrhom novobudovanej škôlky.

Dokončenie prvých budov developer očakáva ešte v priebehu tohto roka, sťahovanie obyvateľov by tak malo prebiehať už v prvej polovici budúceho. V blízkom okolí sa čoskoro rozbehne ďalšia výstavba, na pozemku južne od tejto fázy vyrastie tretia rezidenčná časť Borov.

 

Spúšťa sa realizácia Bory Bývanie II

 

Bory Bývanie II

Kým na prvej fáze sa už práce chýlia k dokončeniu, na druhej fáze sa začalo s prípravou územia a zhŕňaním ornice. V rozvoľnenej zástavbe maximálne šesťpodlažných domov tu vznikne 287 bytov. Predaj je už spustený, developer má aktuálne voľných 161 bytov.

Druhá fáza opakuje niektoré princípy z prvej, ku ktorým patrí veľký pomer zelených plôch či vnútorná časť nezaťažená automobilovou dopravou, keďže aj tu je parkovanie (celkový počet miest 405) riešené v podzemí či po obvode zóny. Rozdielom je však vytvorenie určitého priestoru pre retail, iní sú aj architekti, ktorými sú víťazi architektonickej súťaže – Vallo Sadovsky Architects.

Architektúra druhej fázy tak pôsobí príťažlivejšie a vytvorí v území určitý kontrast. Na vysokej úrovni sú aj zelené úpravy, za ktorými stojí overené krajinárske štúdio LABAK. Hoci tak nejde o kompaktnú blokovú zástavbu, akú v meste presadzujem, táto bude mať svoje kvality, ktoré nemalá časť potenciálnych klientov nepochybne oceňuje.

Plné rozbehnutie výstavby sa očakáva v najbližších mesiacoch, dokončená však má byť až v 3Q 2020.

 

Bory Bývanie II. Zdroj: Penta Real Estate

 

S postupným rastom Borov sa čoraz intenzívnejšie hovorí o riešení dopravy. Developer však už viacmenej otvorene začína hovoriť o dotiahnutí električkovej trate z Dúbavky, na ktoré pripravuje štúdiu v súvislosti s predĺžením Saratovskej ulice. Trať by mala zachádzať priamo do obytnej štvrte, dátum jej realizácie je však neznámy. Do tej doby má byť verejná doprava riešená autobusmi, pre ktoré sú už pripravované zastávky, hoci skutočná obsluha nastane až po určitom náraste počtu cestujúcich.

Bory sa tak postupne menia na veľkú bratislavskú okrajovú štvrť. Bolo by dobré, keby neopakovali chyby niektorých starších sídlisk a priniesli kvalitu, aká sa očakáva od takého veľkého projektu v 21. storočí.

 

Fotografie zo 6.11.2018.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Postupne dokončované Bory Bývanie I
 • Postupne dokončované Bory Bývanie I
 • Postupne dokončované Bory Bývanie I
 • Postupne dokončované Bory Bývanie I. Pohľad od budúcej cesty po obvode komplexu
 • Postupne dokončované Bory Bývanie I
 • Pohľad do centrálneho líniového parku
 • Postupne dokončované Bory Bývanie I
 • Postupne dokončované Bory Bývanie I
 • Postupne dokončované Bory Bývanie I
 • Z interiéru trojizbového bytu
 • Budúci strešný penthouse
 • Terasa strešného bytu
 • Pohľad na pripravovanú druhú fázu
 • I. fáza. Zdroj: Penta Real Estate
 • II. fáza. Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube