Author photoAdrian Gubčo 29.11.2018 08:30

Druhá etapa Bory Bývanie oficiálne vo výstavbe

Developer Penta Real Estate oficiálne potvrdil spustenie výstavby druhej etapy rezidenčnej časti projektu Bory, v rámci ktorého sa doteraz nezastavaná poľnohospodársky využívaná krajina mení na novú mestskú štvrť. Okrem toho sa dokončuje aj prvá etapa, ktorú som navštívil len nedávno.

Zdroj: Penta Real Estate

Zdroj: Penta Real Estate

Druhá etapa projektu vzniká na západnej strane Borov, v blízkosti série tzv. hobbymarketov. Rozdelená je na dve časti, prvá, ktorá sa teraz realizuje, pozostáva z deviatich objektov so štyrmi až šiestimi nadzemnými podlažiami, rozloženými okolo centrálneho verejného priestranstva a zároveň sformovaných do menších, otvorených blokov.

Pribudnúť by tak malo 287 bytov, ktorých predaj začal už pred časom. Voľných je ešte 157 bytov, vypredané sú všetky 1-izbové, ktoré boli v ponuke. Aktuálne sa tak predávajú 2- až 4-izbové byty s výmerami od 45,6 metrov štvorcových a štartujúcich na cene 118.500 eur až po byt s výmerou cez 123 metrov štvorcových a cenou takmer 330-tisíc eur.

 

Prípravné práce na druhej fáze Borov, fotografia z 6.11.2018

 

Developer sa nevýhodnú polohu snažil vyvážiť inými benefitmi – predovšetkým veľkorysým rozsahom (12-tisíc metrov štvorcových) zelených plôch a spoločných priestranstiev. V strede druhej fázy Borov Bývanie sa má nachádzať jazierko – retenčná nádrž, ku ktorému má byť orientovaná drobná občianska vybavenosť. Autorom verejných priestranstiev je štúdio krajinnej architektúry LABAK.

Výhodou bude oddelenie tohto priestoru od automobilovej dopravy a parkovania. Významná časť parkovacích kapacít bude totiž v podzemí (resp. vyvýšenom suteréne), pričom optimálne riešenie bolo možné dosiahnuť zoskupením objektov do viacerých blokov a ich vyzdvihnutím na menšie pódium. Celkový počet parkovacích miest je 405.

Daný architektonický koncept je výsledkom internej architektonickej súťaže, v ktorej zvíťazila kancelária Vallo Sadovsky Architects. Nové domy nesú ich typickú pečať a po architektonickej stránke pôjde o príťažlivejšie dielo ako v prípade prvej etapy.

 

Celkový pohľad na druhú fázu. Zdroj: Penta Real Estate

 

Kým na prvej časti druhej fázy sa už hĺbia základy, druhá časť má v tejto chvíli len schválenie v rámci posudzovania EIA. Ďalšie povolenia sú v rukách mestskej časti Devínska Nová Ves, kam tento sektor Borov spadá, preto ešte nemožno presne povedať, kedy bude celá druhá fáza hotová. Prvá časť by mala byť dokončená v 3Q 2020.

Prvá fáza sa už medzičasom blíži k dokončeniu. Developer uvádza, že vypredal všetkých takmer 300 bytov v deviatich domoch v riadkovej zástavbe a v tejto chvíli sa pripravuje na výsadbu zelene v areáli. Obyvatelia by sa mohli začať sťahovať ešte v prvej polovici roka 2019. Autorom tejto časti projektu je ADOM M Studio.

 

I. fáza Bory Bývanie. Zdroj: Penta Real Estate

 

Príprava nespí ani na tretej etape Borov, ktorá vznikne medzi prvou etapou a parkoviskom pred nákupným centrom. Developer zorganizoval architektonickú súťaž, v ktorej opäť zvíťazila kancelária Vallo Sadovsky Architects. Celkovo by malo vzniknúť 357 bytov v ôsmich domoch. Začiatok výstavby aktuálne odhadujem na prvú polovicu roka 2020.

Výstavba mestskej štvrte tak začína akcelerovať. Postupne sa realizujú aj ďalšie časti masívneho developmentu – vo výstavbe už je nová nemocnica, škôlka, pripravuje sa výstavba Business Parku, rozširuje sa aj nákupné centrum o novú plaváreň v rámci fitneesscentra.

Situáciu hodnotí Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ v Penta Real Estate:  „Oblasť Borov patrí k najväčším rozvíjaným územiam v Bratislave a som veľmi rád, že naše ciele sa postupne napĺňajú. K veľkým retailovým prevádzkam a nákupnému centru pribudne čoskoro nová nemocnica a hlavne kvalitné bývanie s prvými obyvateľmi zóny. Bory sa tak menia na komplexnú mestskú časť s veľkým potenciálom.“

Úlohou pre mesto zostáva, aby táto štvrť nebola tak výrazne odtrhnutá od zvyšku Bratislavy, ako je v súčasnosti, kedy je pomerne náročné dostať sa do Borov (okrem nákupného centra) inak ako automobilom. Cestou k tomu je najmä kvalitná verejná doprava, ktorá bude viesť priamo dovnútra Borov, predovšetkým vo forme električkovej trate. Príprava jej predĺženia zo Saratovskej ulice tak musí byť jednou z priorít najbližších rokov.

 

Pozrite si fotogalériu z projektu Bory

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Umiestnenie zóny v rámci Borov. Zdroj: Penta Real Estate / YIM.BA

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube