Bratislava YIMBY

Author photoAdrian Gubčo 29.11.2018 08:30

Druhá etapa Bory Bývanie oficiálne vo výstavbe

Developer Penta Real Estate oficiálne potvrdil spustenie výstavby druhej etapy rezidenčnej časti projektu Bory, v rámci ktorého sa doteraz nezastavaná poľnohospodársky využívaná krajina mení na novú mestskú štvrť. Okrem toho sa dokončuje aj prvá etapa, ktorú som navštívil len nedávno.

Article Big

Zdroj: Penta Real Estate

Druhá etapa projektu vzniká na západnej strane Borov, v blízkosti série tzv. hobbymarketov. Rozdelená je na dve časti, prvá, ktorá sa teraz realizuje, pozostáva z deviatich objektov so štyrmi až šiestimi nadzemnými podlažiami, rozloženými okolo centrálneho verejného priestranstva a zároveň sformovaných do menších, otvorených blokov.

Pribudnúť by tak malo 287 bytov, ktorých predaj začal už pred časom. Voľných je ešte 157 bytov, vypredané sú všetky 1-izbové, ktoré boli v ponuke. Aktuálne sa tak predávajú 2- až 4-izbové byty s výmerami od 45,6 metrov štvorcových a štartujúcich na cene 118.500 eur až po byt s výmerou cez 123 metrov štvorcových a cenou takmer 330-tisíc eur.

 

Prípravné práce na druhej fáze Borov, fotografia z 6.11.2018

 

Developer sa nevýhodnú polohu snažil vyvážiť inými benefitmi – predovšetkým veľkorysým rozsahom (12-tisíc metrov štvorcových) zelených plôch a spoločných priestranstiev. V strede druhej fázy Borov Bývanie sa má nachádzať jazierko – retenčná nádrž, ku ktorému má byť orientovaná drobná občianska vybavenosť. Autorom verejných priestranstiev je štúdio krajinnej architektúry LABAK.

Výhodou bude oddelenie tohto priestoru od automobilovej dopravy a parkovania. Významná časť parkovacích kapacít bude totiž v podzemí (resp. vyvýšenom suteréne), pričom optimálne riešenie bolo možné dosiahnuť zoskupením objektov do viacerých blokov a ich vyzdvihnutím na menšie pódium. Celkový počet parkovacích miest je 405.

Daný architektonický koncept je výsledkom internej architektonickej súťaže, v ktorej zvíťazila kancelária Vallo Sadovsky Architects. Nové domy nesú ich typickú pečať a po architektonickej stránke pôjde o príťažlivejšie dielo ako v prípade prvej etapy.

 

Celkový pohľad na druhú fázu. Zdroj: Penta Real Estate

 

Kým na prvej časti druhej fázy sa už hĺbia základy, druhá časť má v tejto chvíli len schválenie v rámci posudzovania EIA. Ďalšie povolenia sú v rukách mestskej časti Devínska Nová Ves, kam tento sektor Borov spadá, preto ešte nemožno presne povedať, kedy bude celá druhá fáza hotová. Prvá časť by mala byť dokončená v 3Q 2020.

Prvá fáza sa už medzičasom blíži k dokončeniu. Developer uvádza, že vypredal všetkých takmer 300 bytov v deviatich domoch v riadkovej zástavbe a v tejto chvíli sa pripravuje na výsadbu zelene v areáli. Obyvatelia by sa mohli začať sťahovať ešte v prvej polovici roka 2019. Autorom tejto časti projektu je ADOM M Studio.

 

I. fáza Bory Bývanie. Zdroj: Penta Real Estate

 

Príprava nespí ani na tretej etape Borov, ktorá vznikne medzi prvou etapou a parkoviskom pred nákupným centrom. Developer zorganizoval architektonickú súťaž, v ktorej opäť zvíťazila kancelária Vallo Sadovsky Architects. Celkovo by malo vzniknúť 357 bytov v ôsmich domoch. Začiatok výstavby aktuálne odhadujem na prvú polovicu roka 2020.

Výstavba mestskej štvrte tak začína akcelerovať. Postupne sa realizujú aj ďalšie časti masívneho developmentu – vo výstavbe už je nová nemocnica, škôlka, pripravuje sa výstavba Business Parku, rozširuje sa aj nákupné centrum o novú plaváreň v rámci fitneesscentra.

Situáciu hodnotí Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ v Penta Real Estate:  „Oblasť Borov patrí k najväčším rozvíjaným územiam v Bratislave a som veľmi rád, že naše ciele sa postupne napĺňajú. K veľkým retailovým prevádzkam a nákupnému centru pribudne čoskoro nová nemocnica a hlavne kvalitné bývanie s prvými obyvateľmi zóny. Bory sa tak menia na komplexnú mestskú časť s veľkým potenciálom.“

Úlohou pre mesto zostáva, aby táto štvrť nebola tak výrazne odtrhnutá od zvyšku Bratislavy, ako je v súčasnosti, kedy je pomerne náročné dostať sa do Borov (okrem nákupného centra) inak ako automobilom. Cestou k tomu je najmä kvalitná verejná doprava, ktorá bude viesť priamo dovnútra Borov, predovšetkým vo forme električkovej trate. Príprava jej predĺženia zo Saratovskej ulice tak musí byť jednou z priorít najbližších rokov.

 

Pozrite si fotogalériu z projektu Bory

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Umiestnenie zóny v rámci Borov. Zdroj: Penta Real Estate / YIM.BA

Súvisiace články

Penta pripravuje ďalšiu časť projektu Bory Bývanie

31.10.2019 09:33:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate odhaľuje ďalšiu časť projektu Bory Bývanie, tentoraz pod oficiálnym názvom Obytný súbor Lamač. Najnovší sektor vznikajúcej štvrte na severozápade Bratislavy predstavuje už piatu rezidenčnú etapu, ktorá vyrastie v dotyku s pripravovaným tretím pokračovaním obytného súboru a v blízkosti novej nemocnice či nákupného centra.

čítať viac

Štvrtá fáza Borov odhaľuje ďalšie vizualizácie

09.09.2019 15:38:00 Adrian Gubčo

Na severozápade Bratislavy postupne rastie nová mestská štvrť Bory od developera Penta Real Estate, ktorá kombinuje bývanie, obchody, zdravotnícku funkciu a neskôr aj kancelárie. Rezidenčné časti zóny sa členia do etáp, z ktorých je prvá dokončená, druhá vo výstavbe a tretia so štvrtou (a aj piatou) v príprave. V prípade štvrtej sa teraz odhaľujú ďalšie nové vizualizácie.

čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

pozrieť viac

YouTube