YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 08.04.2019 15:00

Bezručova Residence nadobúda finálnu podobu

Projekt Bezručova Residence, ktorý mení starší objekt nemocnice na nadštandardné bývanie, kancelárie a občiansku vybavenosť, nadobúda konečný výzor. Pôvodné domy predstavujú vzácny príklad špičkovej medzivojnovej modernistickej architektúry, ktorej vracia nový projekt opäť život a zmysluplné využitie.

Obe budovy, Bezručova 3 aj Bezručova 5, vznikali postupne v priebehu 30-tych rokov 20. storočia, pôvodne pre účely Okresnej a sociálnej poisťovne. Komplex bol dokončený v roku 1939, architekti Alois Balán a Jirí Grossman si za túto realizáciu vyslúžili všeobecnú chválu. Dobové kritiky sa veľmi pochvalne vyjadrovali aj o celkovom vyznení Bezručovej ulice, ktorá získala veľkomestský charakter.

Neskôr v budove vznikla nemocnica s poliklinikou, tomuto účelu slúžila až do roku 2005. Majiteľom sa stala súkromná spoločnosť, ktorá postupne formovala svoj názor na nové využitie objektu. Pôvodne sa uvažovalo o hoteli, po kríze však došlo k zmene. V roku 2016 sa spustila rekonštrukcia, po ktorej by v rámci Bezručovej Residence mali vzniknúť jedny z najexkluzívnejších bytov v Bratislave.

Dnes sa táto dlhá transformácia komplexu, zdá sa, konečne chýli k záveru. Podstatná časť fasád na Bezručovej 3 aj Bezručovej 5 je už bez lešenia, hoci pokračujú ešte práce na novej nadstavbe na Bezručovej 3 alebo zhotovovanie keramického obkladu na sokli okolo celej budovy. Očividne dokončené sú už úpravy v bezprostrednom okolí, celkovou obnovou prešla napríklad Lomonosovova ulica.

 

Postupne sa inštaluje aj keramický obklad na sokli okolo budovy

 

Po dokončení tu vznikne celkovo 117 bytov, z ktorých ostáva voľných ešte 10, ako aj 4,5-tisíc metrov štvorcových kancelárií, najmä v budove Bezručova 5. Okrem toho sa očakáva aj vznik drobnej občianskej vybavenosti, vrátane zdravotníckej - hoci len vo veľmi malej miere. Parkovanie je riešené prevažne v podzemí, celkovo vzniklo 199 parkovacích miest.

Parkovanie predstavuje najproblematickejší aspekt tohto developmentu, keďže developer, spoločnosť Bezručova Invest, bol napriek statusu Národnej kultúrnej pamiatky nútený asanovať časť Bezručovej 3, aby dokázal pod budovou vybudovať podzemnú garáž v zmysle parkovacích noriem. Hoci dnes je pre laika fakt, že časť budovy je úplne nová, neviditeľný, historici architektúry boli do veľkej miery z daného riešenia šokovaní.

Nanešťastie, debata okolo daného problému sa stočila na tradičné kritizovanie developerov namiesto prehodnotenia systému, v ktorom je nutné budovať obrovské parkovacie kapacity aj v historických centrách miest, ak je záujem o ich oživenie rekonštrukciou starších objektov. Nie je tajomstvom, že aj rekonštrukcia najznámejšej ruiny v centre Bratislavy – Esterházyho paláca na Kapitulskej ulici – je pre investorov nevýhodná, lebo tu treba zriadiť parkovanie, ktoré je riešiteľné jedine v podzemí za cenu privysokých nákladov.

Napriek kritike je teraz Bezručova Residence takmer dokončená a svojou aktuálnou podobou vracia stavebnému súboru jeho pôvodnú eleganciu. Architekti z kancelárie RULES spoločne s Dušanom Dinajom si, zád sa, zachovali veľmi citlivý prístup, aký sa na pamiatku daného významu patrí. Secesný klenot Bratislavy v podobe Kostola sv. Alžbety alebo Modrého kostolíka dostane dôstojného pendanta v podobe obnoveného komplexu, teraz už s menom Bezručova Residence.

Na finálne hodnotenie projektu si treba ešte nejakú dobu počkať, kolaudácia by však pri aktuálnom tempe výstavby mala byť ukončená do konca tohto roka. Ukončí sa tak revitalizácia celého mestského bloku, ktorá nepochybne prispeje k pozdvihnutiu celej okolitej lokality, ktorá už dnes patrí v rámci Bratislavy k najprestížnejším. To je dané najmä tým, že ide asi o najmestskejšie pôsobiacu štvrť metropoly, čomu Bezručova Residence svojou architektúrou, funkciami a charakterom len dopomôže.

 

Fotografie z 4.4.2019.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Bezručova Invest

Súvisiace články

Poliklinika na Bezručovej sa otvára

08.03.2022 10:29:42 Adrian Gubčo

V uplynulých dňoch sa do centra Bratislavy vrátilo zdravotnícke zariadenie v podobe polikliniky na Bezručovej. Potom, ako bola pôvodná nemocnica v jedinečnom funkcionalistickom komplexe v roku 2005 zatvorená a budova schátrala, sa zdalo, že so zdravotníckou funkciou je koniec. Nakoniec je však všetko inak. Nové moderné zariadenie má vysoké ambície.

Čítať viac

Na Bezručovej sa obnoví poliklinika, má ísť o zariadenie medzinárodného formátu

11.11.2021 18:15:47 Adrian Gubčo

Dvojica objektov na Bezručovej 3 a Bezručovej 5 je v mysliach obyvateľov Bratislavy, a zvlášť Starého Mesta, dlhodobo zapísaná ako sídlo nemocnice. Platí to aj napriek tomu, že jej prevádzka bola ukončená už v roku 2005. Vzácne objekty následne dlhšie chátrali. Meniť sa to začalo až v roku 2016, kedy sa spustila rekonštrukcia. Tá sa do istej miery zavŕši v marci 2022, kedy sa tu opätovne otvorí nová poliklinika.

Čítať viac

Výhľady z Bezručova Residence

26.09.2019 15:50:00 Adrian Gubčo

Bezručova Residence patrí k momentálne najluxusnejším dokončovaným projektom v Bratislave. Rekonštrukcia a nadstavba komplexu niekdajšej poisťovne a neskôr nemocnice disponuje viacerými bytmi s mimoriadne atraktívnymi výhľadmi, z ktorých niektoré patria k najzaujímavejším v metropole.

Čítať viac

Bezručova Residence je takmer dokončená, pozrite sa dovnútra

13.09.2019 14:05:00 Adrian Gubčo

V prestížnej Dunajskej štvrti v Starom meste sa dokončuje realizácia projektu Bezručova Residence. Rekonštrukcia a dostavba bývalého sídla poisťovne a neskôr nemocnice patrí k najluxusnejším aj najdiskutovanejším developmentom v Bratislave. Vzácna funkcionalistická pamiatka však každopádne už čoskoro privíta nových obyvateľov a návštevníkov.

Čítať viac

Bezručova Residence napreduje, začína sa meniť aj okolie

14.12.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Projekt premeny niekdajšej nemocnice a sporiteľne na Bezručovej ulici 3 a 5 sa dostáva do finále. Hlavná fasáda Bezručovej 5 je už takmer dokončená, práce sú ukončené aj na prestavbe Lomonosovovej ulice. Začínajú tak byť viditeľné niektoré problematické aspekty projektu, ktoré z neho v minulosti urobili terč verejnej kritiky.

Čítať viac

Construction update: Bezručova Residence, 13.9.2018

21.09.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Komplex Okresnej sociálnej poisťovne a neskôr nemocnice na Bezručovej ulici získava pôvodnú tvár. Developer Bezručova Invest pokročil s prestavbou dvoch objektov, tvoriacich projekt, natoľko, že si môžeme opäť vychutnať funkcionalistickú krásu a eleganciu jednej z najvýznamnejších pamiatok v tomto smere v Bratislave.

Čítať viac

Construction update: Bezručova Residence, 03.07.2018

12.07.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia a dostavba niekdajšej nemocnice a Okresnej a sociálnej poisťovne na Bezručovej ulici sa dostáva do štádia, keď sa už začína odhaľovať finálny výzor objektu. Po dokončení tu budú jedny z najluxusnejších bytov v Bratislave.

Čítať viac

Construction update: Bezručova, 21.04.2018

01.05.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najluxusnejších bratislavských projektov, Bezručova Residence od spoločnosti Bezručova Invest, patriacej do portfólia aktivít podnikateľa Juraja Širokého, sa blíži k dokončeniu hrubej stavby. Už čoskoro tak bude pre laika neviditeľné, prečo projekt spôsobil v nedávnej minulosti kontroverzie.

Čítať viac

Construction update: Bezručova Residence, 25.1.2018

26.01.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia a dostavba projektu Bezručova Residence od spoločnosti Bezručova Invest napreduje. Postupne sa už dobudováva aj časť niekdajšieho komplexu, ktorá bola asanovaná, čo minulý rok vyvolalo búrku nevôle.

Čítať viac

Matej Ceconík: Hodnotné časti sme nebúrali, v Starom Meste nemáme konkurenciu

06.02.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

V centrálnej časti mesta pokračuje premena niekdajšej nemocnice a poisťovne na Bezručovej ulici na nadštandardný polyfunkčný komplex Bezručova Residence. Rekonštrukcia dlhodobo zanedbanej budovy však vyvolala aj kontroverzie, keď developer, spoločnosť Bezručova Invest, zrovnala so zemou časť jednej z dvojice vzácnych funkcionalistických budov, ktoré tvoria celý komplex. O projekte a rozličných aspektoch jeho výstavby som sa zhováral s Matejom Ceconíkom, výkonným riaditeľom Bezručova Invest.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube