Author photoAdrian Gubčo 08.04.2019 15:00

Bezručova Residence nadobúda finálnu podobu

Projekt Bezručova Residence, ktorý mení starší objekt nemocnice na nadštandardné bývanie, kancelárie a občiansku vybavenosť, nadobúda konečný výzor. Pôvodné domy predstavujú vzácny príklad špičkovej medzivojnovej modernistickej architektúry, ktorej vracia nový projekt opäť život a zmysluplné využitie.

Obe budovy, Bezručova 3 aj Bezručova 5, vznikali postupne v priebehu 30-tych rokov 20. storočia, pôvodne pre účely Okresnej a sociálnej poisťovne. Komplex bol dokončený v roku 1939, architekti Alois Balán a Jirí Grossman si za túto realizáciu vyslúžili všeobecnú chválu. Dobové kritiky sa veľmi pochvalne vyjadrovali aj o celkovom vyznení Bezručovej ulice, ktorá získala veľkomestský charakter.

Neskôr v budove vznikla nemocnica s poliklinikou, tomuto účelu slúžila až do roku 2005. Majiteľom sa stala súkromná spoločnosť, ktorá postupne formovala svoj názor na nové využitie objektu. Pôvodne sa uvažovalo o hoteli, po kríze však došlo k zmene. V roku 2016 sa spustila rekonštrukcia, po ktorej by v rámci Bezručovej Residence mali vzniknúť jedny z najexkluzívnejších bytov v Bratislave.

Dnes sa táto dlhá transformácia komplexu, zdá sa, konečne chýli k záveru. Podstatná časť fasád na Bezručovej 3 aj Bezručovej 5 je už bez lešenia, hoci pokračujú ešte práce na novej nadstavbe na Bezručovej 3 alebo zhotovovanie keramického obkladu na sokli okolo celej budovy. Očividne dokončené sú už úpravy v bezprostrednom okolí, celkovou obnovou prešla napríklad Lomonosovova ulica.

 

Postupne sa inštaluje aj keramický obklad na sokli okolo budovy

 

Po dokončení tu vznikne celkovo 117 bytov, z ktorých ostáva voľných ešte 10, ako aj 4,5-tisíc metrov štvorcových kancelárií, najmä v budove Bezručova 5. Okrem toho sa očakáva aj vznik drobnej občianskej vybavenosti, vrátane zdravotníckej - hoci len vo veľmi malej miere. Parkovanie je riešené prevažne v podzemí, celkovo vzniklo 199 parkovacích miest.

Parkovanie predstavuje najproblematickejší aspekt tohto developmentu, keďže developer, spoločnosť Bezručova Invest, bol napriek statusu Národnej kultúrnej pamiatky nútený asanovať časť Bezručovej 3, aby dokázal pod budovou vybudovať podzemnú garáž v zmysle parkovacích noriem. Hoci dnes je pre laika fakt, že časť budovy je úplne nová, neviditeľný, historici architektúry boli do veľkej miery z daného riešenia šokovaní.

Nanešťastie, debata okolo daného problému sa stočila na tradičné kritizovanie developerov namiesto prehodnotenia systému, v ktorom je nutné budovať obrovské parkovacie kapacity aj v historických centrách miest, ak je záujem o ich oživenie rekonštrukciou starších objektov. Nie je tajomstvom, že aj rekonštrukcia najznámejšej ruiny v centre Bratislavy – Esterházyho paláca na Kapitulskej ulici – je pre investorov nevýhodná, lebo tu treba zriadiť parkovanie, ktoré je riešiteľné jedine v podzemí za cenu privysokých nákladov.

Napriek kritike je teraz Bezručova Residence takmer dokončená a svojou aktuálnou podobou vracia stavebnému súboru jeho pôvodnú eleganciu. Architekti z kancelárie RULES spoločne s Dušanom Dinajom si, zád sa, zachovali veľmi citlivý prístup, aký sa na pamiatku daného významu patrí. Secesný klenot Bratislavy v podobe Kostola sv. Alžbety alebo Modrého kostolíka dostane dôstojného pendanta v podobe obnoveného komplexu, teraz už s menom Bezručova Residence.

Na finálne hodnotenie projektu si treba ešte nejakú dobu počkať, kolaudácia by však pri aktuálnom tempe výstavby mala byť ukončená do konca tohto roka. Ukončí sa tak revitalizácia celého mestského bloku, ktorá nepochybne prispeje k pozdvihnutiu celej okolitej lokality, ktorá už dnes patrí v rámci Bratislavy k najprestížnejším. To je dané najmä tým, že ide asi o najmestskejšie pôsobiacu štvrť metropoly, čomu Bezručova Residence svojou architektúrou, funkciami a charakterom len dopomôže.

 

Fotografie z 4.4.2019.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Bezručova Invest

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube