Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 28.02.2020 10:46

YIT Slovakia vyhlasuje súťaž na redevelopment pozemku na Mlynských Nivách

Developer YIT Slovakia po niekoľkých mesiacoch príprav pristúpila k vyhláseniu architektonicko-urbanistickej súťaže na premenu ďalšieho brownfieldu v Bratislave – bývalej panelárne a priemyselného areálu na Mlynských nivách. Pozemok získal v priebehu minulého roka, na jeho mieste plánuje vybudovať polyfunkčnú mestskú štvrť.

Article Big

Zdroj: YIT Slovakia

Súťaž je overená Slovenskou komorou architektov a má formu vyzvanej súťaže, t.j. bolo do nej vopred vybraných 11 česko-slovenských tímov. Po osemtýždňovom procese by mali byť vypracované ideové návrhy, ktoré budú v máji predstavené. Okrem samotnej konverzie a revitalizácie územia v súlade s očakávaniami investora by mali byť implementované aj opatrenia reagujúce na zmenu klímy a obnovu narušenej biodiverzity.

Developer ďalej pripomína, že hlavným cieľom je premena tohto brownfieldu na modernú mestskú štvrť plnú „pulzujúceho a rôznorodého života“, vrátane širokej ponuky bývania rôznych segmentov a kategórií, vrátane nájomného bývania. YIT v území ráta aj s kancelárskymi a obchodnými priestormi, potrebnou občianskou vybavenosťou, ako aj verejnými priestormi.

Ideou je, aby sa z pozemku s výmerou až 6,5 hektára stalo „epicentrum“ rozvoja zóny Mlynské Nivy – Západ, vrátane tvorby bulváru Mlynské nivy, ktorého pokračovanie by tu malo vzniknúť. Územie sa má zároveň otvoriť smerom k Dunaju a Zimnému prístavu. Dnes sa tu nachádzajú len nevyužité plochy a niekoľko nehodnotných priemyselných objektov.

„Územie sa nachádza v tesnej blízkosti novovznikajúceho downtownu Bratislavy a má tak veľký potenciál pre ďalší rozvoj mesta,“  vysvetľuje generálny riaditeľ YIT Slovakia Milan Murcko. „Súčasné využitie areálu je v rušivom kontraste s rozvíjajúcou sa okolitou zástavbou a práve premiešanie funkcií a kvalitný verejný priestor sú hlavnými predpokladmi na to, aby na danom území vzniklo dobré miesto pre život.“

Podľa zadania majú zúčastnené ateliéry vo svojom návrhu predstaviť čo najlepšie funkčné hmotovo-priestorové členenie, ako aj jeho celkové zakomponovanie do okolitej súčasnej aj pripravovanej zástavby. Dôraz bude kladený na vytvorenie kvalitnej a trvalo udržateľnej architektúry. Zároveň budú zohľadnené aj parametre ako dopravná obslužnosť, mobilita, svetlo-technické, akustické, inžiniersko-geologické a hydrologické podmienky v predmetnom území. Pri výbere víťaza budú nemenej dôležité aj opatrenia na obnovu biodiverzity prostredia, adaptácia na klimatické zmeny, hospodárenie s vodou či cirkulárna ekonomika.

Na príprave súťaže spolupracovali odborníci zo strany Hlavného mesta aj mestskej časti, v sedemčlennej porote sa tak nachádza zástupca Metropolitného inštitútu Bratislavy, mestskej časti, ako aj renomovaní architekti Ľubomír Závodný a Pavel Hnilička. Okrem toho bude k dispozícii aj tím odborných poradcov, ktorého zloženie dokazuje, že YIT má skutočný záujem na mimoriadne kvalitnom výsledku.

Prizvané tímy budú mať čas do konca apríla na odovzdanie návrhov, vyhodnotenie prebehne v priebehu mája. Developer chce výsledky predstaviť v rámci slávnostného podujatia 20. mája 2020. Po tomto dátume by mala byť verejná výstava a prezentácia.

 

Zdroj: YIT Slovakia

 

YIT Slovakia sa podarilo do súťaže získať týchto jedenásť tímov: Bouda Masár architekti s.r.o., Compass, s.r.o., DAM architekti s.r.o., DKLN, s.r.o., Chybik+Kristof Associated Architects s.r.o., Igor Palčo s.r.o., Projektil Architekti s.r.o., Sadovsky&Architects, Siebert + Talaš, spol. s r.o., team ABJ, s.r.o. + Grido Architekti, s.r.o. a What architects s.r.o. Vo všetkých prípadoch ide o renomované pracoviská, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo v česko-slovenskom regióne máme.

Črtá sa tak ďalšia vynikajúca súťaž, ktorá prinesie kvalitný a citlivý návrh na riešenie priestoru. YIT sa rozhodlo neosloviť zahraničné ateliéry, ktorým chýba taká dobrá lokálna znalosť, a uprednostnilo domácich a podmienkam dobre rozumejúcich architektov. Akú víziu pre územie pripravia, je samozrejme ešte otázne, podľa všetkého ale nemožno čakať, že by tu vznikol ďalší kandidát na zásadnú pozíciu v bratislavskom skyline.

Developer si pri organizácii súťaže zakladá na skúsenostiach v prípade premeny areálu bývalej Cvernovky medzi Svätoplukovou, Páričkovou a Košickou, kde sa už pripravuje výstavba projektu Zwirn. Taktiež česko-slovenská súťaž vygenerovala vynikajúce výsledky, v lokalite vznikne jeden zo vzorových bratislavských developmentov.

Pozitívnu skúsenosť potvrdzuje aj Milan Murcko. „Keď sme pred viac ako tromi rokmi vstupovali do projektu premeny areálu bývalej Bratislavskej cvernovej továrne, išlo o prvú architektonickú súťaž, na ktorej príprave a úspešnej realizácii sme intenzívne spolupracovali so Slovenskou komorou architektov. Som rád, že to, v čom sme ako YIT Slovakia boli priekopníkmi, je už dnes častejší fenomén na bratislavskom trhu.“

Skutočne, v Bratislave roztrhlo vrece s architektonickými súťažami, a to na úrovni súkromných investorov, ale konečne aj Hlavného mesta. Takýmto spôsobom sa v metropole budú budovať kvalitnejšie, citlivejšie a celkovo prospešnejšie projekty, ako tomu bolo v minulosti.

Čo sa týka samotnej lokality, tá môže týmto projektom zásadne zmeniť svoj výzor, fungovanie aj identitu. Ide o ďaší smer rozvoja bratislavského downtownu: s postupným zastavovaním pozemkov v okolí Chalupkovej ulice sa práve sem prenesie jadro investičnej aktivity, spojené pravdepodobne aj so vznikom ďalších veží – vrátane potenciálneho mrakodrapu od Arca Real Estate.

Projekt od YIT, ktorého predpokladaný začiatok výstavby je v roku 2023, bude hrať v tomto kontexte zásadnú úlohu: môže byť kvalitatívnou latkou, od ktorej sa budú odvíjať aj iné projekty, ak majú byť konkurencieschopné. Už v máji tak uvidíme, aká bude budúcnosť Mlynských Nív.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

YIT odhaľuje podobu projektu na Mlynských Nivách

17.06.2020 16:38:22 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dnes vyhlásil výsledky veľkej urbanisticko-architektonickej súťaže na prestavbu bývalej panelárne v štvrti Mlynské Nivy – Západ. Spoločnosť zakúpila pozemok v priebehu minulého roka s plánom vybudovania veľkého multifunkčného projektu, do ktorého mieni investovať až 300 miliónov eur. Pôjde tak o jeden z najväčších developmentov v Bratislave.

Čítať viac

YIT čoskoro spustí súťaž na pozemok na Mlynských nivách

31.01.2020 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia sa pripravuje na transformáciu brownfieldu v lokalite Mlynské nivy - Západ, ktorý získal v priebehu minulého roka s ambíciou preinvestovať stámilióny eur. V súvislosti s tým plánuje vyhlásiť architektonickú súťaž pre slovenské a české kancelárie, ktorá bude podobne ako pri Zwirne overená Slovenskou komorou architektov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať nájomný bytový dom pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze.

Another architecture competition is completed: This is the future look of rental housing for elderly people on Parková st. in the borough of Prievoz.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #housing #living #home #rentalhousing #affordablehousing #city #architecture #contemporaryarchitecture

@ateliersuperatelier @vizerenderings
V Podunajských Biskupiciach môže vzniknúť Bratislavská športová akadémia. Projekt má podporu poslancov, a to aj napriek umiestneniu "bývania pre športovcov".

Bratislava Sports Academy could be built in Podunajské Biskupice. Project has the support of local government, even despite the fact that it contains "living for sportsmen" - massive residential units.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #sport #football #bratislavskasportovaakademia #bratislavasportsacademy #biskupice #podunajskebiskupice
Bratislava získa ďalší obnovený verejný priestor: úpravou prejde parčík pri zastávke Blumentál.

Bratislava will get another revitalised public space: pocket park next to Blumentál stop will be reconstructed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #park #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #design

@mapa_architekti
Petržalka môže získať nový park na Šrobárovom námestí. Predstavená bola architektonická štúdia.

Petržalka might get a new park on Šrobárovo Sq. Architectural study was revealed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #park #publicspace #urbanism #city #petrzalka #petržalka #greenery
Urban Residence je takmer dokončené.

Urban Residence is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #UrbanResidence #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
YIM.BA je po Vianociach späť. Pozrime sa na najnovší odhalený bratislavský projekt: novú podobu bývalej pôrodnice na Zochovej ulici, ktorá sa premení na nadštandardný obytný súbor.

YIM.BA is back after Christmas. Lets take a look at the newest Bratislava development: former clinic at Zochova st. will change onto luxurious residential complex.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #luxuryliving #luxury #reconstruction #history #architecture #historicalarchitecture #culture
Pozrieť viac

YouTube