YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 28.02.2020 10:46

YIT Slovakia vyhlasuje súťaž na redevelopment pozemku na Mlynských Nivách

Developer YIT Slovakia po niekoľkých mesiacoch príprav pristúpila k vyhláseniu architektonicko-urbanistickej súťaže na premenu ďalšieho brownfieldu v Bratislave – bývalej panelárne a priemyselného areálu na Mlynských nivách. Pozemok získal v priebehu minulého roka, na jeho mieste plánuje vybudovať polyfunkčnú mestskú štvrť.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Súťaž je overená Slovenskou komorou architektov a má formu vyzvanej súťaže, t.j. bolo do nej vopred vybraných 11 česko-slovenských tímov. Po osemtýždňovom procese by mali byť vypracované ideové návrhy, ktoré budú v máji predstavené. Okrem samotnej konverzie a revitalizácie územia v súlade s očakávaniami investora by mali byť implementované aj opatrenia reagujúce na zmenu klímy a obnovu narušenej biodiverzity.

Developer ďalej pripomína, že hlavným cieľom je premena tohto brownfieldu na modernú mestskú štvrť plnú „pulzujúceho a rôznorodého života“, vrátane širokej ponuky bývania rôznych segmentov a kategórií, vrátane nájomného bývania. YIT v území ráta aj s kancelárskymi a obchodnými priestormi, potrebnou občianskou vybavenosťou, ako aj verejnými priestormi.

Ideou je, aby sa z pozemku s výmerou až 6,5 hektára stalo „epicentrum“ rozvoja zóny Mlynské Nivy – Západ, vrátane tvorby bulváru Mlynské nivy, ktorého pokračovanie by tu malo vzniknúť. Územie sa má zároveň otvoriť smerom k Dunaju a Zimnému prístavu. Dnes sa tu nachádzajú len nevyužité plochy a niekoľko nehodnotných priemyselných objektov.

„Územie sa nachádza v tesnej blízkosti novovznikajúceho downtownu Bratislavy a má tak veľký potenciál pre ďalší rozvoj mesta,“  vysvetľuje generálny riaditeľ YIT Slovakia Milan Murcko. „Súčasné využitie areálu je v rušivom kontraste s rozvíjajúcou sa okolitou zástavbou a práve premiešanie funkcií a kvalitný verejný priestor sú hlavnými predpokladmi na to, aby na danom území vzniklo dobré miesto pre život.“

Podľa zadania majú zúčastnené ateliéry vo svojom návrhu predstaviť čo najlepšie funkčné hmotovo-priestorové členenie, ako aj jeho celkové zakomponovanie do okolitej súčasnej aj pripravovanej zástavby. Dôraz bude kladený na vytvorenie kvalitnej a trvalo udržateľnej architektúry. Zároveň budú zohľadnené aj parametre ako dopravná obslužnosť, mobilita, svetlo-technické, akustické, inžiniersko-geologické a hydrologické podmienky v predmetnom území. Pri výbere víťaza budú nemenej dôležité aj opatrenia na obnovu biodiverzity prostredia, adaptácia na klimatické zmeny, hospodárenie s vodou či cirkulárna ekonomika.

Na príprave súťaže spolupracovali odborníci zo strany Hlavného mesta aj mestskej časti, v sedemčlennej porote sa tak nachádza zástupca Metropolitného inštitútu Bratislavy, mestskej časti, ako aj renomovaní architekti Ľubomír Závodný a Pavel Hnilička. Okrem toho bude k dispozícii aj tím odborných poradcov, ktorého zloženie dokazuje, že YIT má skutočný záujem na mimoriadne kvalitnom výsledku.

Prizvané tímy budú mať čas do konca apríla na odovzdanie návrhov, vyhodnotenie prebehne v priebehu mája. Developer chce výsledky predstaviť v rámci slávnostného podujatia 20. mája 2020. Po tomto dátume by mala byť verejná výstava a prezentácia.

 

Zdroj: YIT Slovakia

 

YIT Slovakia sa podarilo do súťaže získať týchto jedenásť tímov: Bouda Masár architekti s.r.o., Compass, s.r.o., DAM architekti s.r.o., DKLN, s.r.o., Chybik+Kristof Associated Architects s.r.o., Igor Palčo s.r.o., Projektil Architekti s.r.o., Sadovsky&Architects, Siebert + Talaš, spol. s r.o., team ABJ, s.r.o. + Grido Architekti, s.r.o. a What architects s.r.o. Vo všetkých prípadoch ide o renomované pracoviská, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo v česko-slovenskom regióne máme.

Črtá sa tak ďalšia vynikajúca súťaž, ktorá prinesie kvalitný a citlivý návrh na riešenie priestoru. YIT sa rozhodlo neosloviť zahraničné ateliéry, ktorým chýba taká dobrá lokálna znalosť, a uprednostnilo domácich a podmienkam dobre rozumejúcich architektov. Akú víziu pre územie pripravia, je samozrejme ešte otázne, podľa všetkého ale nemožno čakať, že by tu vznikol ďalší kandidát na zásadnú pozíciu v bratislavskom skyline.

Developer si pri organizácii súťaže zakladá na skúsenostiach v prípade premeny areálu bývalej Cvernovky medzi Svätoplukovou, Páričkovou a Košickou, kde sa už pripravuje výstavba projektu Zwirn. Taktiež česko-slovenská súťaž vygenerovala vynikajúce výsledky, v lokalite vznikne jeden zo vzorových bratislavských developmentov.

Pozitívnu skúsenosť potvrdzuje aj Milan Murcko. „Keď sme pred viac ako tromi rokmi vstupovali do projektu premeny areálu bývalej Bratislavskej cvernovej továrne, išlo o prvú architektonickú súťaž, na ktorej príprave a úspešnej realizácii sme intenzívne spolupracovali so Slovenskou komorou architektov. Som rád, že to, v čom sme ako YIT Slovakia boli priekopníkmi, je už dnes častejší fenomén na bratislavskom trhu.“

Skutočne, v Bratislave roztrhlo vrece s architektonickými súťažami, a to na úrovni súkromných investorov, ale konečne aj Hlavného mesta. Takýmto spôsobom sa v metropole budú budovať kvalitnejšie, citlivejšie a celkovo prospešnejšie projekty, ako tomu bolo v minulosti.

Čo sa týka samotnej lokality, tá môže týmto projektom zásadne zmeniť svoj výzor, fungovanie aj identitu. Ide o ďaší smer rozvoja bratislavského downtownu: s postupným zastavovaním pozemkov v okolí Chalupkovej ulice sa práve sem prenesie jadro investičnej aktivity, spojené pravdepodobne aj so vznikom ďalších veží – vrátane potenciálneho mrakodrapu od Arca Real Estate.

Projekt od YIT, ktorého predpokladaný začiatok výstavby je v roku 2023, bude hrať v tomto kontexte zásadnú úlohu: môže byť kvalitatívnou latkou, od ktorej sa budú odvíjať aj iné projekty, ak majú byť konkurencieschopné. Už v máji tak uvidíme, aká bude budúcnosť Mlynských Nív.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Obrovský development spoznáva podobu. Prvá etapa Mlynárky sa odhaľuje

02.01.2023 17:54:32 Adrian Gubčo

Len pred niekoľkými týždňami sme upozornili na pokrok v príprave veľkého developmentu v oblasti Mlynských Nív – Západ, za ktorým stojí YIT Slovakia. Dnes vieme ešte viac. Zverejnená totiž bola dokumentácia k prvej etape projektu, ktorý ponesie názov Mlynárka. Materiály odhaľujú zámer, ktorý nahradí zanedbaný brownfield príjemnou štvrťou.

Čítať viac

Vzorový projekt na Mlynských nivách sa blíži. Prinesie bývanie, pracoviská aj nový park

16.12.2022 14:56:12 Adrian Gubčo

Sú to už viac ako dva roky, čo bola odhalená podoba veľkého polyfunkčného zámeru v zóne Mlynské Nivy – Západ pod hlavičkou developera YIT Slovakia. Ambiciózny projekt má priniesť množstvo nových bytov, kancelárie, obchody, ale aj pomerne masívny vnútroblokový „ochladzovací“ park. V akom stave je dnes tento development?

Čítať viac

Prvý ochladzovací park v Bratislave vznikne na Mlynských nivách

17.07.2022 18:58:08 RED

Zmeny podnebia dávajú o sebe vedieť každým rokom viac a viac. Na situáciu sú nútení reagovať takisto domáci developeri. Zatiaľ čo kancelárske projekty sa vyznačujú snahou o inovatívnosť či flexibilitu kvôli požiadavkám nadnárodných spoločností, environmentálne uvedomelí klienti zvyšujú nároky aj na staviteľov rezidenčných komplexov. Aj preto sa možno Bratislava blíži k prvému ochladzovaciemu parku.

Čítať viac

YIT odhaľuje podobu projektu na Mlynských Nivách

17.06.2020 16:38:22 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dnes vyhlásil výsledky veľkej urbanisticko-architektonickej súťaže na prestavbu bývalej panelárne v štvrti Mlynské Nivy – Západ. Spoločnosť zakúpila pozemok v priebehu minulého roka s plánom vybudovania veľkého multifunkčného projektu, do ktorého mieni investovať až 300 miliónov eur. Pôjde tak o jeden z najväčších developmentov v Bratislave.

Čítať viac

YIT čoskoro spustí súťaž na pozemok na Mlynských nivách

31.01.2020 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia sa pripravuje na transformáciu brownfieldu v lokalite Mlynské nivy - Západ, ktorý získal v priebehu minulého roka s ambíciou preinvestovať stámilióny eur. V súvislosti s tým plánuje vyhlásiť architektonickú súťaž pre slovenské a české kancelárie, ktorá bude podobne ako pri Zwirne overená Slovenskou komorou architektov.

Čítať viac

YIT premení ďalší brownfield v zóne Mlynské Nivy – Západ

05.06.2019 13:45:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia patrí k najvýznamnejším transformátorom postindustriálnych zón – brownfieldov – v Bratislave. Po projektoch Stein2, Zwirn alebo Nuppu, sa črtá ďalšia výrazná premena v bývalej priemyselnej časti Bratislavy. Spoločnosť získala veľký pozemok v štvrti Mlynské Nivy – Západ.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube