Author photoAdrian Gubčo 23.03.2020 10:38

Stanica Nivy v marci 2020

Výstavba jedného z najväčších projektov v Bratislave pokračuje aj napriek pandémii koronavírusu. Stanica Nivy od developera HB Reavis získava v čoraz väčšej miere finálnu podobu, rovnako ako verejné priestranstvá v jej okolí. V najbližšej dobe sa nepredpokladá, že by sa výstavba úplne zastavila, pandémia však môže ovplyvniť zloženie nájomníkov.

K najviditeľnejším zmenám v poslednej dobe patria predovšetkým práce na fasádach nákupného centra. Okrem východnej fasády od Svätoplukovej ulice, ktorá je viacmenej dokončená už niekoľko týždňov, sa to týka aj v budúcnosti najexponovanejších fasád od ulice Mlynské nivy alebo priestoru medzi Stanicou Nivy a centrálou VÚB banky. V tomto priestore, ako aj na Páričkovej ulici, sa už zároveň výraznejšie spustila aj úprava verejných priestranstiev.

Najviac viditeľné sú tieto práce v mieste hlavného vstupu do Stanice Nivy zo Svätoplukovej a vstupu do Nivy Tower, kde sa už buduje priestor budúcich zastávok verejnej dopravy, cyklotrasa a dokončuje sa dláždenie so zelenými úpravami. Okrem iného tu vzniká aj fontána, ktorej vybudovanie ohlasoval HB Reavis už dávnejšie. V budúcnosti pôjde o akúsi vstupnú bránu do Bratislavy pre tisíce návštevníkov mesta, nároky na reprezentatívnosť sú tu teda aj najvyššie.

Práce inak napredujú pozdĺž celej ulice Mlynské nivy, vrátane jej severnej strany, kde vznikajú základy budúceho chodníka a segregovanej obojsmernej cyklotrasy, ktorá je výsledkom zmien projektu ulice v priebehu roka 2019. Počas posledných dní začal stavebník pracovať aj na prestavbe juhovýchodnej strany Páričkovej ulice, kde zas vznikajú kamenné obrubníky s prídlažbou, čo by už malo byť v súlade s novou metodikou, presadzovanou Magistrátom Hlavného mesta SR Bratislavy. Len nedávno som informoval, že na tomto mieste, neďaleko tretieho vstupu do nákupného centra, vzniká aj cykloveža na uskladňovanie bicyklov.

Tempo prác v poslednom období tak bolo celkom vysoké, a to aj napriek rastúcemu vplyvu pandémie koronavírusu na výstavbu v Bratislave. Mnoho spoločnosti muselo utlmiť práce, najmä tie, ktoré mali pracovníkov alebo dodávali materiály zo zahraničia. Tento problém sa nevyhol ani HB Reavisu, ktorý musel pozastaviť asanáciu Apollo Business Centra, v prípade Stanice Nivy však deklaroval, že výstavba sa zatiaľ nezastavuje.

Predbežne by tak mal platiť dátum dokončenia projektu v októbri 2020, hoci je zrejmé, že Stanica Nivy sa bude otvárať v úplne inej situácii, ako sa očakávalo. Očakávaná ekonomická kríza pravdepodobne najviac zasiahne sektor maloobchodu, čo sa bude týkať aj prevádzok, ktoré by sa mali v Stanici Nivy nachádzať.

 

Osádzanie novej fasády pri hlavnom vstupe od centra

 

Počas posledných dní v čoraz väčšej miere znejú varovania podnikateľov v maloobchode, že niekoľkotýždňový výpadok tržieb by mohol ohroziť množstvo značiek a sietí, ktoré v Bratislave pôsobia, predovšetkým v gastronomickom biznise. Niektoré zo slovenských spoločností už zvyknú bežne operovať aj v nákupných centrách, a Stanica Nivy s uvažovaným veľkým foodcourtom by bola ich logickou destináciou. To však teraz môže byť ohrozené.

Netýka sa to však len lokálnych reťazcov, ale aj nadnárodných skupín. Len minulý týždeň oznámila nemecká sieť s talianskou kuchyňou Vapiano, že v prípade, ak jej nemecká vláda nepomôže, firma môže zbankrotovať. Vapiano zatiaľ nemá na Slovensku zastúpenie, no práve Stanica Nivy mala byť jej prvou pobočkou. HB Reavis predstavoval tohto newcomera ako jeden z tromfov, ktorý mal svedčiť o vysokej atraktivite a konkurencieschopnosti nákupného centra.

Z mimogastronomického prostredia zaznelo varovanie od kníhkupectva Martinus, ktoré taktiež vyjadrilo obavu z efektov koronavírusu na podnikateľský sektor. Martinus pripravoval v tomto developmente svoju ďalšiu bratislavskú lokáciu, ďalší vývoj však ostáva nateraz neistý.

Aj developeri a majitelia nákupných centier tak patria k podnikateľom v zložitej situácii, ktorá rozhodne nepraje expanzii značiek ani ziskom na nájomnom. Zatvorené komplexy, kde fungujú len potraviny, drogérie či lekárne, predstavujú pre prevádzkovateľov zásadnú stratu. Okrem toho, otázne sú ešte dlhodobé efekty a zmeny správania v súvislosti s obavou pred šírením pandémií v budúcnosti.

Nie je vylúčené, že po skúsenosti s veľkým počtom ľudí v uzavretých priestoroch sa zmenia zákaznícke preferencie smerom k menším obchodom. Nákupné galérie v Bratislave by tak mohli zažívať svoj zenit, po ktorom bude nasledovať už len stagnácia alebo úpadok.

 

V budúcnosti prvý pohľad na Bratislavu pre návštevníkov mesta. Cyklotrasa a zastávka verejnej dopravy vo výstavbe

 

Nateraz to však ostáva čistou špekuláciou a HB Reavis urobí nepochybne všetko pre to, aby Stanici Nivy zaručil úspech. Nástrojom k tomu bude kombinácia lokality, dizajnu aj výberu jednotlivých typov prevádzok, ktoré budú odrážať (zatiaľ) aktuálne trendy v tvorbe nákupných centier. Projekt tak bude sám osebe novým typom stretávacieho verejného priestranstva.

Polyfunkčný súbor bude pozostávať z podzemnej autobusovej stanice o výmere 30-tisíc metrov štvorcových, trojpodlažného nákupného centra so 70-tisíc metrami štvorcovými a zo strešnej záhrady, resp. parku. Okrem toho je súčasťou komplexu aj 29-podlažná výšková budova Nivy Tower, ktorá je s výškou 125 metrov aktuálne najvyššou budovou na Slovensku. Počet parkovacích miest je 2.150.

K zatiaľ oznámeným značkám patrí Zara, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius a Pull & Bear, Inditex Group bude mať v Stanici Nivy najširšie portfólio svojich značiek v krajine na ploche viac ako 7-tisíc metrov štvorcových. Poľská skupina LPP zas zaberie takmer 6-tisíc metrov štvorcových a pribudnú značky Reserved, Cropp, House, Mohito a Sinsay, pričom prvá menovaná predajňa má byť dvojpodlažná. K ďalším značkám patrí Lidl, Yeme, Alza spoločne s Alza Drive a spomínaný Martinus či Vapiano.

Súčasťou Stanice Nivy bude aj „mestská tržnica“, teda trhovisko s farmárskymi produktami a blízkou gastropasážou, ktorá má ambíciu vytvoriť konkurenciu voči trhovisku Miletičova. Tržnica má byť priamo prepojená so zmieňovanou zelenou strechou, kde budú priestory pre oddych, športovanie, ale napríklad aj exteriérové grilovanie, čo má súvisieť s ponukou produktov v tržnici.

Koncept Stanice Nivy je výsledkom spolupráce s renomovanými expertami z architektonickej kancelárie Benoy, ktorej víziu prepracoval slovenský ateliér Siebert + Talaš. Na návrhu sa podieľajú aj ďalšie expertné ateliéry, venujúce sa landscapu (BDP) alebo wayfindingu (Space Syntax). Do projektu HB Reavis investuje približne 340 miliónov eur.

Dokončenie Stanice Nivy prinesie zásadnú zmenu vo fungovaní územia na severnom okraji nového komerčného centra Bratislavy – bratislavského downtownu. Kombinácia nových funkcií na seba naviaže desaťtisíce denných návštevníkov, čo ovplyvní dopravu, komerčný život, ale aj identitu územia. Ide o jednu z najzásadnejších transformácií v Bratislave v poslednom období.

Aktuálna situácia môže ale zásadným spôsobom ovplyvniť, aká bude dlhodobá udržateľnosť tejto transformácie. Vplyv koronavírusu ešte nemožno presne odhadnúť, je ale isté, že jeho dôsledky na mesto aj jednotlivé investičné projekty bude významný. Budúci vývoj bude reflektovať poučenia, ktoré táto pandémia prinesie.

 

Fotografie z 15.3.2020. Pozrite si plný update vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Vstup do Stanice Nivy a Nivy Tower
  • Hlavný vstup, vpravo nová fontána
  • Prvý pohľad na Bratislavu pre návštevníkov Bratislavy
  • Najexponovanejší pohľad cez ulicu Mlynské nivy zo zóny Twin City
  • Nová fasáda od Šagátovej ulice
  • Výstavba chodníka a cyklotrasy na ulici Mlynské nivy. Cyklotrasa je vľavo
  • Zdroj: HB Reavis

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube