Author photoAdrian Gubčo 10.12.2018 15:00

Novinky zo Sky Parku

Výstavba projektu Sky Park, konkrétne trojice rezidenčných veží, administratívnej budovy a rekonštrukcie teplárne rýchlo postupuje, developer Penta Real Estate však nezaháľa ani pri príprave dvoch zostávajcich častí komplexu: najvyššej kancelárskej veže a štvrtej rezidenčnej. Kým kancelárska prešla cez posudzovanie EIA (resp. sa nebude posudzovať), bytová veža získala záväzné stanovisko.

Zdroj: Penta Real Estate

Zdroj: Penta Real Estate

Ministerstvo životného prostredia, ktoré má posudzovanie EIA na starosti, sa rozhodlo projekt neposudzovať, keďže v princípe ide len o malú zmenu navrhovanej činnosti oproti zámeru, ktorý už raz posudzovaný bol – najvyššia veža Sky Parku už totiž dávnejšie získala záväzné stanovisko aj prešla cez EIA. Developer sa však medzičasom rozhodol pre čiastočné zmeny v projekte, ktoré si vyžiadali opätovné predloženie na posúdenie zodpovedným orgánom.

Developer aj mesto sa tak priblížili k realizácii budovy, ktorá bude po dokončení treťou najvyššou v Bratislave i na Slovensku. Výšková budova bude mať 29 nadzemných podlaží a výšku 119,6 metrov, čím predbehne bytové veže o takmer 15 metrov. Vzniknúť by tu malo približne 34,5-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch, súčasťou projektu je aj päť podzemných podlaží so 756 parkovacími miestami.

Veža má v tejto chvíli k dispozícii aj kľúčové záväzné stanovisko, developer tak pracuje na získaní územného rozhodnutia a následného stavebného povolenia. V ideálnom prípade by sa mohla výstavba spustiť v roku 2020, čo by súhlasilo s prezentovaným cieľom developera dokončiť celý Sky Park v roku 2023.

 

Zdroj: Penta Real Estate

 

Súčasťou plne dokončeného Sky Parku bude aj štvrtá rezidenčná veža, ktorá je v podobnej fáze prípravy ako vyššie zmieňovaná administratíva. Vydaním kladného záväzného stanoviska sa jej výstavba značne priblížila.

Budova bude v podstate kópiou troch aktuálne rozostavaných veží, bude mať 31 nadzemných podlaží, 2 podzemné a výšku 104 metrov. Nachádzať sa tu bude 264 obytných jednotiek, z čoho je 68 apartmánov. Bývanie sa bude nachádzať na treťom až tridsiatom nadzemnom podlaží, na prízemí a druhom nadzemnom pribudne retail, najvyššie je riešené ako technické. Budova bude vrastená do rozšíreného parku, ktorý v rámci developmentu vznikne.

Tak ako pri administratívnej budove, aj tu je zložité odhadnúť termíny. Výstavbu predpokladám medzi rokmi 2020 a 2023.

 

Mimoriadny rozsah celého projektu si vyžiadal určité investície do okolitej dopravnej infraštruktúry. Hlavné mesto preto odsúhlasilo zámer rozšírenia Landererovej ulice v úseku od Košickej po Čulenovu, pričom nový pruh bude prioritne slúžiť ako buspruh. Nanešťastie, dokumentácia nehovorí nič o riešení cyklistickej dopravy.  

 

Sky Park sa už týči nad bratislavskými ulicami. Fotografia z 10.12.2018

 

Sky Park sa rýchlo blíži k dosiahnutiu ucelenejšej podoby. Trojica výškových budov je už výrazným elementom bratislavskej panorámy, a to v momente, kedy dosiahla hrubú stavbu ešte len jedna z nich. Po spojení s ďalšími troma (vrátane už rozostavanej administratívnej veže Sky Park Offices) vežiakmi a Jurkovičovou teplárňou vznikne zásadný element budúceho centra mesta.

Pohľady však nebude priťahovať len výška budov, ale aj architektúra, za ktorou stojí predovšetkým kancelária architektky Zahy Hadid. Jeden z najprestížnejších svetových ateliérov zvíťazil v architektonickej súťaži už v roku 2010, kríza a zdĺhavé povoľovanie projekt zabrzdili.

Na druhej strane platí, že výstavba veží v súčasnosti bude symbolickým vrcholom jedného z najúspešnejších období rozvoja, aké Bratislava vo svojich dejinách kedy zažila. Fakt, že tým vrcholom bude projekt od jednej z najvýznamnejších architektiek sveta, je o to väčším pozitívom. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube