YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 23.11.2018 09:45

Začalo sa búranie druhej časti PKO

Spoločnosť Woal, s.r.o., v ktorej sú združení developeri J&T Real Estate (JTRE) a Cresco, pristúpila k búraniu druhej časti niekdajšieho Parku kultúry a oddychu, kde je plánovaný vznik polyfunkčného projektu. Okrem toho bola zverejnená aj nová vizualizácia, prezentujúca budúce námestie s planetáriom, ktoré bude ústredným priestorom projektu. S odvolaním na spoločnosť JTRE o tom informoval portál Bratislava24.

Zdroj: Woal via TrendReality

Zdroj: Woal via TrendReality

Asanácia tejto časti nasleduje po zbúraní kultúrnej časti PKO, ku ktorej došlo už začiatkom roka 2016. Búracie povolenie mala spoločnosť k dispozícii už od konca roka 2017, dá sa predpokladať, že so samotným aktom sa otáľalo kvôli blížiacim sa voľbám. Teraz však už zrovnaniu aj druhej haly, užívanej ako športová hala, nič v ceste nebráni.

Na mieste niekdajšieho PKO by mal v horizonte niekoľkých rokov vzniknúť polyfukčný súbor Riverside City, alternatívne nazývaný aj River Park II, v dokumentácii oficiálne nazvaný CPR (Cresco Promenade). Spoločnosť Cresco má developovať časť CPR-A na mieste aktuálne búranej haly, teda západne od budúceho námestia, JTRE časti CPR-B, teda námestie s planetáriom, a CPR-C, ktoré bude charakterom pripomínať prvú časť River Parku.

Celý development prinesie na teraz nevyužívané územie výraznú koncentráciu nových funkcií v súbore maximálne 10-podlažných domov, predovšetkým bývanie, v menšej miere administratívu a retail. Niekdajšiu kultúrnu funkciu má suplovať zmieňované planetárium a mediatéka, ktorá vznikne v parteri jednej z budov v časti CPR-C.

 

Mediatéka spoločne s planetáriom má vynahradiť niekdajšiu kultúrnu funkciu PKO. Zdroj: JTRE

 

Celkovo projekt prinesie 448 bytov, resp. ubytovacích jednotiek (CPR-A 295 bytov a apartmánov, CPR-C 153 bytov a apartmánov), 12,5-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov (len v CPR-C) a takmer 5-tisíc metrov štvorcových retailu (opäť prevažná väčšina v CPR-C). Pod projektom vznikne 1.505 parkovacích miest.

Hoci development vzniká pod hlavičkou jednej firmy, jednotlivé časti budú výrazne odlišné. Kým zo sektoru, developovaného JTRE, bude viacmenej normálne pokračovanie mestskej zástavby s pootvoreným a priechodným vnútroblokom, aktívnym parterom a jednotnou stavebnou čiarou, CPR-A od Cresca sa premení na privátnu „gated community“ priamo na nábreží s uzaveretými dvormi, takmer bez občianskej vybavenosti a členením hodným periférnej štvrte, nie centra mesta.

Nemožno povedať, že by akákoľvek časť projektu prinášala nejakú kvalitu. Neplatí to o banálnom sektore CPR-C, ani o slabom pokuse o ikonickú architektúru (ktorá sa časom ešte zhoršuje) v CPR-B od architektov GFI. Tak vulgárny vstup do kedysi verejného priestoru, ako je sektor CPR-A, však v Bratislave neexistuje.

Developer nešiel cestou citlivého vstupu do veľmi exponovaného územia, namiesto toho využil situáciu na totálnu privatizáciu verejného priestoru maximálne nemestotvorným riešením. Jeho ambíciou je priniesť „najlepšie byty v Bratislave“, čo je síce teoreticky možné, ale bude to na úkor akejkoľvek komunikácie s okolím a vo forme vytvorenia mŕtvej zóny na miesto, kde by mal byť presný opak – teda aktívna polyfunkčná štvrť s adekvátnou občianskou vybavenosťou verejného charakteru.

Je prekvapivé, že Cresco sa rozhodlo ísť takýmto smerom, potom, ako si vyslúžilo pochvalu verejnosti za administratívny komplex UniQ Staromestská a po postupnom zatraktívňovaní masívneho projektu Slnečnice na južnom okraji Petržalky, kde sa organizovalo viacero architektonických súťaží.

Developer očividne uprednostnil vidinu zisku pred totálnou reputačnou katastrofou – CPR-A sa totiž svojim arogantným charakterom vyrovná vežiaku Première na Šancovej ulici. Vysoko pravdepodobne sa stane jedným z najviac nenávidených projektov v Bratislave a developer obíde podobne.

Neplatí to však len o developerovi, ale aj o architektoch z kancelárie Bogle Architects. Navrhnúť niečo takéto na bratislavské nábrežie si totiž vyžaduje poriadnu dávku ignoranstva, nečakaného pri oceňovaných architektoch. Hulvátsky spôsob riešenia obytného súboru na promenáde sa dostane do architektonických učebníc ako príklad, ako sa to nemá robiť.

Pokračovanie River Parku, ktoré sa aktuálnym búraním o niečo približuje, sa stane symbolom všetkého zlého v bratislavskom územnom plánovaní a slabosti mesta, ktoré nedokázalo ani v najmenšom ochrániť verejný záujem po adekvátnom oživení daného priestoru.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Ján Krnáč z Cresco Real Estate: Dúfam, že politici začnú rozmýšľať probiznisovejšie

28.10.2022 11:33:00 Adrian Gubčo

Cresco Real Estate je najväčším rezidenčným developerom na Slovensku. Vďačí za to v podstate jedinému projektu – Slnečniciam, masívnej obytnej štvrti na južnom okraji Petržalky. Plány však má rozsiahlejšie. Firma pripravuje nadštandardné nábrežné byty, výškové budovy a expanduje aj do zahraničia. O aktuálnych projektoch a situácii na trhu sme sa rozprávali s Jánom Krnáčom, výkonným riaditeľom v Cresco Real Estate.

Čítať viac

River Park 2 čaká na povolenia, dátum spustenia výstavby ostáva nejasný

28.06.2022 12:51:23 Adrian Gubčo

Nábrežie Dunaja je najexkluzívnejšou časťou Bratislavy pre bývanie a akýkoľvek zámer v jeho blízkosti vyvoláva kontroverzie. O to viac to platí, ak je daná časť nábrežia spájaná so spomienkami na predošlú rekreačno-kultúrnu funkciu. To je prípad pokračovania projektu River Park, ktorý sa len veľmi pomaly blíži k zisku potrebných povolení. Nové územné konanie pre časť CPR-A sa začína len teraz.

Čítať viac

Ako ďalej s cyklotrasou pri River Parku 2?

21.12.2020 18:32:48 Adrian Gubčo

K dôležitým pripravovaným bratislavským zámerom patrí development na ľavom brehu Dunaja, na mieste zaniknutého Parku kultúry a oddychu (PKO). Projekt, dnes nazývaný River Park 2, je z mnohých dôvodov predmetom kontroverzií. Najnovšie je opäť témou riešenie cyklodopravy v súvislosti s podaním žalôb zo strany združenia Cyklokoalícia.

Čítať viac

River Park II sa posúva v príprave

08.11.2019 08:40:00 Adrian Gubčo

Pokračovanie výstavby na dunajskom nábreží v podobe developmentu River Park II sa blíži. Všetky časti projektu, oficiálne nazývané CPR-A, CPR-B a CPR-C, obdržali záverečné stanoviská v posudzovaní vplyvov na životné prostredie, čo znamená, že môžu pokračovať v ďalších stupňoch povoľovania. Výstavba by sa mohla naštartovať v priebehu dvoch rokov.

Čítať viac

Ďalšia časť PKO je minulosťou, prípravné práce pre River Park II napredujú

17.12.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Po zániku časti niekdajšieho Parku kultúry a oddychu (PKO) s kultúrnym využitím na prelome rokov 2015 a 2016, zaniká ko koncu roka 2018 aj športová sekcia PKO. Na mieste bývalého verejného areálu má vyrásť projekt River Park II, ktorého príprava aktívne napreduje.

Čítať viac

Pokračovanie River Parku napreduje v príprave

07.08.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Keď boli pred viac ako rokom odhalené jednotlivé súčasti projektu River Park II pod názvami CPR-A, CPR-B a CPR-C, zámery vyvolali v mnohých búrku nevôle. Jeden z najvýznamnejších nezastavaných pozemkov v meste mal podľa predkladaných materiálov získať výrazne privátny charakter, ktorý zjavne potláčal širšie možnosti verejného využitia.

Čítať viac

Prvé vizualizácie River Park II sú známe

06.06.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Architektonická kancelária GFI patrí k tým, ktoré majú v Bratislave v poslednom období najviac realizácii, čo je dané blízkym partnerstvom s developerom J&T Real Estate. Okrem iného pracujú aj na novej podobe priestoru na mieste niekdajšieho PKO, kde sa pripravuje komplex River Park II. Prvé vizualizácie sa odhalili na novej webstránke štúdia.

Čítať viac

Vzor pre PKO?

26.03.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Jedno z popredných svetových architektonických štúdií, Herzog & de Meuron, predstavilo víziu "horizontálneho mrakodrapu" na nábreží rieky Moskva v rovnomennej metropole. Dôvodom netradičného dizajnu je snaha zachrániť historický pivovar, ktorý sa na tomto mieste nachádza.

Čítať viac

Zástavba na mieste PKO je plne odhalená

18.08.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Po nedávnom odhalení prvej časti zástavby na mieste niekdajšieho Parku kultúry a oddychu (PKO) je známa aj jeho druhá a tretia časť, sektor CPR-B (Bratislavské planetárium) a CPR-C (River Park II).

Čítať viac

Zástavba na mieste PKO sa začína odhaľovať

28.07.2017 09:30:00 Adrian Gubčo

K mimoriadne očakávaným bratislavským projektom nepochybne patrí pokračovanie River Parku, ktoré má vzniknú na mieste asanovaného Parku kultúry a oddychu (PKO), čo v minulosti vyvolalo mimoriadne kontroverzie. Prvá časť komplexu, rozdelená podľa jeho developerov - Cresco Group a J&T Real Estate - patriaca prvému z nich, sa už dostala na posudzovanie EIA.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube