Author photoAdrian Gubčo 23.11.2018 09:45

Začalo sa búranie druhej časti PKO

Spoločnosť Woal, s.r.o., v ktorej sú združení developeri J&T Real Estate (JTRE) a Cresco, pristúpila k búraniu druhej časti niekdajšieho Parku kultúry a oddychu, kde je plánovaný vznik polyfunkčného projektu. Okrem toho bola zverejnená aj nová vizualizácia, prezentujúca budúce námestie s planetáriom, ktoré bude ústredným priestorom projektu. S odvolaním na spoločnosť JTRE o tom informoval portál Bratislava24.

Zdroj: Woal via TrendReality

Zdroj: Woal via TrendReality

Asanácia tejto časti nasleduje po zbúraní kultúrnej časti PKO, ku ktorej došlo už začiatkom roka 2016. Búracie povolenie mala spoločnosť k dispozícii už od konca roka 2017, dá sa predpokladať, že so samotným aktom sa otáľalo kvôli blížiacim sa voľbám. Teraz však už zrovnaniu aj druhej haly, užívanej ako športová hala, nič v ceste nebráni.

Na mieste niekdajšieho PKO by mal v horizonte niekoľkých rokov vzniknúť polyfukčný súbor Riverside City, alternatívne nazývaný aj River Park II, v dokumentácii oficiálne nazvaný CPR (Cresco Promenade). Spoločnosť Cresco má developovať časť CPR-A na mieste aktuálne búranej haly, teda západne od budúceho námestia, JTRE časti CPR-B, teda námestie s planetáriom, a CPR-C, ktoré bude charakterom pripomínať prvú časť River Parku.

Celý development prinesie na teraz nevyužívané územie výraznú koncentráciu nových funkcií v súbore maximálne 10-podlažných domov, predovšetkým bývanie, v menšej miere administratívu a retail. Niekdajšiu kultúrnu funkciu má suplovať zmieňované planetárium a mediatéka, ktorá vznikne v parteri jednej z budov v časti CPR-C.

 

Mediatéka spoločne s planetáriom má vynahradiť niekdajšiu kultúrnu funkciu PKO. Zdroj: JTRE

 

Celkovo projekt prinesie 448 bytov, resp. ubytovacích jednotiek (CPR-A 295 bytov a apartmánov, CPR-C 153 bytov a apartmánov), 12,5-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov (len v CPR-C) a takmer 5-tisíc metrov štvorcových retailu (opäť prevažná väčšina v CPR-C). Pod projektom vznikne 1.505 parkovacích miest.

Hoci development vzniká pod hlavičkou jednej firmy, jednotlivé časti budú výrazne odlišné. Kým zo sektoru, developovaného JTRE, bude viacmenej normálne pokračovanie mestskej zástavby s pootvoreným a priechodným vnútroblokom, aktívnym parterom a jednotnou stavebnou čiarou, CPR-A od Cresca sa premení na privátnu „gated community“ priamo na nábreží s uzaveretými dvormi, takmer bez občianskej vybavenosti a členením hodným periférnej štvrte, nie centra mesta.

Nemožno povedať, že by akákoľvek časť projektu prinášala nejakú kvalitu. Neplatí to o banálnom sektore CPR-C, ani o slabom pokuse o ikonickú architektúru (ktorá sa časom ešte zhoršuje) v CPR-B od architektov GFI. Tak vulgárny vstup do kedysi verejného priestoru, ako je sektor CPR-A, však v Bratislave neexistuje.

Developer nešiel cestou citlivého vstupu do veľmi exponovaného územia, namiesto toho využil situáciu na totálnu privatizáciu verejného priestoru maximálne nemestotvorným riešením. Jeho ambíciou je priniesť „najlepšie byty v Bratislave“, čo je síce teoreticky možné, ale bude to na úkor akejkoľvek komunikácie s okolím a vo forme vytvorenia mŕtvej zóny na miesto, kde by mal byť presný opak – teda aktívna polyfunkčná štvrť s adekvátnou občianskou vybavenosťou verejného charakteru.

Je prekvapivé, že Cresco sa rozhodlo ísť takýmto smerom, potom, ako si vyslúžilo pochvalu verejnosti za administratívny komplex UniQ Staromestská a po postupnom zatraktívňovaní masívneho projektu Slnečnice na južnom okraji Petržalky, kde sa organizovalo viacero architektonických súťaží.

Developer očividne uprednostnil vidinu zisku pred totálnou reputačnou katastrofou – CPR-A sa totiž svojim arogantným charakterom vyrovná vežiaku Première na Šancovej ulici. Vysoko pravdepodobne sa stane jedným z najviac nenávidených projektov v Bratislave a developer obíde podobne.

Neplatí to však len o developerovi, ale aj o architektoch z kancelárie Bogle Architects. Navrhnúť niečo takéto na bratislavské nábrežie si totiž vyžaduje poriadnu dávku ignoranstva, nečakaného pri oceňovaných architektoch. Hulvátsky spôsob riešenia obytného súboru na promenáde sa dostane do architektonických učebníc ako príklad, ako sa to nemá robiť.

Pokračovanie River Parku, ktoré sa aktuálnym búraním o niečo približuje, sa stane symbolom všetkého zlého v bratislavskom územnom plánovaní a slabosti mesta, ktoré nedokázalo ani v najmenšom ochrániť verejný záujem po adekvátnom oživení daného priestoru.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube