Author photoAdrian Gubčo 06.06.2018 14:00

Prvé vizualizácie River Park II sú známe

Architektonická kancelária GFI patrí k tým, ktoré majú v Bratislave v poslednom období najviac realizácii, čo je dané blízkym partnerstvom s developerom J&T Real Estate. Okrem iného pracujú aj na novej podobe priestoru na mieste niekdajšieho PKO, kde sa pripravuje komplex River Park II. Prvé vizualizácie sa odhalili na novej webstránke štúdia.

Zdroj: GFI

Zdroj: GFI

Vizualizácie sa zameriavajú na ústredný bod celého priestoru, "Dunajskú kvapku", teda nové planetárium na námestí prepájajúcom nábrežnú promenádu s komunikáciou. Dizajn planetária mal byť ikonický a vytvoriť akýsi landmark územia, či sa to však podarilo, je otázne.

Podobne aj ostatné stavby nového River Parku, rozdeleného na dve časti, CPR-A developovaného spoločnosťou Cresco, a CPR-B pod patronátom JTRE, vyvolávajú určité pochybnosti, či na tak vzácny kus územia v rámci mesta patrí daná architektúra. Najväčší problém je predovšetkým časť CPR-A, ktorá napriek schopným architektom (Bogle Architects) pôsobí skôr ako totálna privatizácia daného priestoru.

Od oboch developerov by bolo zodpovedné, keby pristúpili k architektonickým súťažiam, s ktorými majú inak skúsenosti, keďže obaja už súťaže realizovali - Cresco napríklad na jeden zo sektorov Slnečníc, JTRE robilo súťaže na Euroveu (aj keď ju v priebehu konania zrušilo), Triangel, čiastočne Zuckermandel a i. Prečo pri jednom z najexponovanejších developmentov v meste, kde má vzniknúť aj ikona v podobe "Dunajskej kvapky", k danému postupu nepristúpili, je nepochopiteľné.

Každopádne, nový River Park vytvorí ďalšie pokračovanie polyfunkčnej promenády smerom na západ, čím môže prispieť k rozšíreniu centra mesta. Atraktivita nábrežia sa môže ďalej zvýšiť po dobudovaní Vydrice, čím vznikne celistvá moderná zóna, čo je v princípe veľmi pozitívne.

Aby však táto časť mesta bola skutočne benefitom pre celú metropolu, vhodné by bolo doplniť ju významnou stavbou verejného charakteru - a nie, tým nie je myslené malé planetárium. Nanešťastie, mesto v tomto smere nevyvinulo akúkoľvek aktivitu, a preto sa niečoho takého už zrejme nikdy nedočkáme.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: GFI
  • Zdroj: GFI
  • Zdroj: GFI
  • Zdroj: GFI

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube