Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 06.06.2018 14:00

Prvé vizualizácie River Park II sú známe

Architektonická kancelária GFI patrí k tým, ktoré majú v Bratislave v poslednom období najviac realizácii, čo je dané blízkym partnerstvom s developerom J&T Real Estate. Okrem iného pracujú aj na novej podobe priestoru na mieste niekdajšieho PKO, kde sa pripravuje komplex River Park II. Prvé vizualizácie sa odhalili na novej webstránke štúdia.

Article Big

Zdroj: GFI

Vizualizácie sa zameriavajú na ústredný bod celého priestoru, "Dunajskú kvapku", teda nové planetárium na námestí prepájajúcom nábrežnú promenádu s komunikáciou. Dizajn planetária mal byť ikonický a vytvoriť akýsi landmark územia, či sa to však podarilo, je otázne.

Podobne aj ostatné stavby nového River Parku, rozdeleného na dve časti, CPR-A developovaného spoločnosťou Cresco, a CPR-B pod patronátom JTRE, vyvolávajú určité pochybnosti, či na tak vzácny kus územia v rámci mesta patrí daná architektúra. Najväčší problém je predovšetkým časť CPR-A, ktorá napriek schopným architektom (Bogle Architects) pôsobí skôr ako totálna privatizácia daného priestoru.

Od oboch developerov by bolo zodpovedné, keby pristúpili k architektonickým súťažiam, s ktorými majú inak skúsenosti, keďže obaja už súťaže realizovali - Cresco napríklad na jeden zo sektorov Slnečníc, JTRE robilo súťaže na Euroveu (aj keď ju v priebehu konania zrušilo), Triangel, čiastočne Zuckermandel a i. Prečo pri jednom z najexponovanejších developmentov v meste, kde má vzniknúť aj ikona v podobe "Dunajskej kvapky", k danému postupu nepristúpili, je nepochopiteľné.

Každopádne, nový River Park vytvorí ďalšie pokračovanie polyfunkčnej promenády smerom na západ, čím môže prispieť k rozšíreniu centra mesta. Atraktivita nábrežia sa môže ďalej zvýšiť po dobudovaní Vydrice, čím vznikne celistvá moderná zóna, čo je v princípe veľmi pozitívne.

Aby však táto časť mesta bola skutočne benefitom pre celú metropolu, vhodné by bolo doplniť ju významnou stavbou verejného charakteru - a nie, tým nie je myslené malé planetárium. Nanešťastie, mesto v tomto smere nevyvinulo akúkoľvek aktivitu, a preto sa niečoho takého už zrejme nikdy nedočkáme.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: GFI
  • Zdroj: GFI
  • Zdroj: GFI
  • Zdroj: GFI

Súvisiace články

Ako ďalej s cyklotrasou pri River Parku 2?

21.12.2020 18:32:48 Adrian Gubčo

K dôležitým pripravovaným bratislavským zámerom patrí development na ľavom brehu Dunaja, na mieste zaniknutého Parku kultúry a oddychu (PKO). Projekt, dnes nazývaný River Park 2, je z mnohých dôvodov predmetom kontroverzií. Najnovšie je opäť témou riešenie cyklodopravy v súvislosti s podaním žalôb zo strany združenia Cyklokoalícia.

Čítať viac

River Park II sa posúva v príprave

08.11.2019 08:40:00 Adrian Gubčo

Pokračovanie výstavby na dunajskom nábreží v podobe developmentu River Park II sa blíži. Všetky časti projektu, oficiálne nazývané CPR-A, CPR-B a CPR-C, obdržali záverečné stanoviská v posudzovaní vplyvov na životné prostredie, čo znamená, že môžu pokračovať v ďalších stupňoch povoľovania. Výstavba by sa mohla naštartovať v priebehu dvoch rokov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Ďalší park je v realizácii, tentokrát pod taktovkou developera Lucron v Urban Residence.

Another park is under construction. Developer is Lucron and the park is part of Urban Residence development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #park #publicspace #greenery #verejnypriestor #urbanism #urbanResidence #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Možné riešenie kauzy na Drotárskej? Murman Group navrhuje rekreačný areál a výletnú reštauráciu na mieste bývalej Pohody. 

Murman Group has proposed a new recreational area and restaurant instead of former Pohoda Park.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #reconstruction #leisure #recreation #park #restaurant #horskypark
Nová vizualizácia Nového Istropolisu.

New render of New Istropolis.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #office #work #city #urbanism #culture #congress #mice #trnavskemyto #architecture #contemporaryarchitecture #istropolis #novyistropolis

@immocap.sk @kcap.eu @playtime.barcelona
Hlavné mesto plánuje upraviť priestor pred Novou tržnicou, pribudne tu pätica veľkých stromov. Dokončenie projektu je plánované ešte v máji tohto roku.

City of Bratislava intends to revitalize the public space before Nová tržnica (New market). Five big trees will be planted. Project should be completed by the end of May.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #greenery #verejnypriestor #trnavskemyto #architecture #design
Stavebná fakulta STU postupne získava novú podobu.

Faculty of Civil Engineering of STU is getting new look.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #stu #school #university #science #reconstruction #architecture #modernarchitecture #modernism
Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube