YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 15.03.2023 14:37

Ešte lepšia SNG: Staré Mesto ohlasuje úpravu námestia pred hlavným vchodom, stačiť ale nebude

Zrekonštruovaná Slovenská národná galéria (SNG) patrí k tomu najlepšiemu zo slovenskej architektúry. Kultivovanejšiu a civilizovanejšiu tvár dodáva celej Bratislave, pričom revitalizáciou prešli aj časti okolitého verejného priestoru. Dlhodobým problémom je však nádvorie medzi galériou a hotelom Carlton – tzv. Námestie Karola Vaculíka. Dnes nevzhľadný priestor, patriaci najmä autám a starým garážam, by sa mal viac otvoriť ľuďom.

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Otvorených brán sa dočkala po 21 rokoch rekonštrukcie a len na otvorenie prišlo niekoľko tisíc ľudí. Slovenská národná galéria sa teší mimoriadnej obľube a stavba sa okamžite stala vzorovým príkladom obnovy staršieho komplexu. Pre mnohých bol vstup do hlavných priestorov galérie či priamo do Premostenia premiérou, vyše dvadsať rokov do ikonického objektu totiž verejnosť nemohla nahliadnuť. Na slovenské pomery je tak rekonštrukcia SNG monumentálnym počinom.

Obnovená galéria disponuje hneď niekoľkými vstupmi. Návštevník je schopný vojsť do areálu SNG od nábrežia, Námestia Ľ. Štúra, z Riečnej ulice a aj od Hviezdoslavovho námestia. Posledný menovaný prístup je do veľkej miery najdôležitejší. Hviezdoslavovo námestíe je najfrekventovanejší verejný priestor s prirodzeným pohybom ľudí a ponúka najatraktívnejšiu trasu, smerujúcu k novému hlavnému vchodu. 

Vchod sa má podľa vízie architektov prestavby z kancelárie Architekti BKPŠ otvárať do nového Námestia Karola Vaculíka. Pomenované je podľa legendárneho bývalého riaditeľa SNG. Priestor má vzniknúť prebudovaním súčasného dvora medzi hotelom Radisson Blu Carlton, Dessewfyho palácom, areálom SNG a jedným z obytných domov na Paulínyho. Územie je aktuálne vo vysokom kontraste oproti zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérii. Je zanedbané, nachádzajú sa tam nevzhľadné garáže, pri ktorých parkujú autá, ktoré v takomto významnom priestore nemajú čo robiť. Naostatok, priestor rozdeľuje aj múr, ktorý zabraňuje lepšiemu prepojeniu s okolitými časťami historického centra. 

Galéria

  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto vízia námestia. Zdroj: SNG / Ján Krížik
  • Pôvodná vízia námestia. Zdroj: SNG / Ján Krížik
  • Pôvodná vízia námestia. Zdroj: SNG / Ján Krížik

Voči zámeru revitalizácie tohto územia sa v minulosti, krátko pred dokončením rekonštrukcie galérie, spustila menšia vlna odporu. Podľa Oskara Kamana, miestneho obyvateľa a kandidáta na poslanca miestneho, mestského i krajského zastupiteľstva, je dvor dôležitý pre obyvateľom domu na Paulínyho ulici. Aj napriek tomu, že je vo vlastníctve Hlavného mesta a v správe mestskej časti, obyvatelia tu zvykli parkovať svoje automobily. Rezidenti tak žiadali, aby sa dvor dostal do ich vlastníctva. 

O tento krok sa miestni rezidenti usilovali už dlhšie. Na základe toho mal v minulosti súd dokonca rozhodnúť o zákaze nakladania s pozemkom, kým sa situácia nevyrieši. Staré Mesto však argumentovalo, že podanie žaloby nezakladá automatické právo pozemok užívať. Kľúčovou obavou je pravdepodobne zvýšený pohyb ľudí v tomto priestore, galériu totiž ročne navštívia tisícky, v súčasnosti možno aj desaťtisíce ľudí, ktorí sa budú pohybovať priamo pod domom na Paulínyho. 

Dnes sa tento príbeh sčasti rozuzluje. Mestská časť Staré Mesto spoločne so starostom Matejom Vagačom oznámili začiatok spolupráce so Slovenskou národnou galériou na revitalizácii časti Námestia Karola Vaculíka. „Prvou etapou bude kultivovanie priestoru pred garážami zo strany pasáže z Paulínyho ulice  - pribudne 5 stromov, zeleň, nové povrchy a príjemné posedenie pre všetkých (nielen) návštevníkov galérie. Priestor bude verejnou oddychovou zónou, ktorá čoskoro obohatí mapu Starého Mesta,” uvádza mestská časť. S prácami sa začína už tento týždeň. 

V druhej etape sa bude Staré Mesto venovať budove garáží. „S ňou máme veľké umelecko-komunitno-remeselné plány. Kým sa k tomu dostaneme, doteraz zanedbávané garáže zabezpečíme a budeme udržiavať tak, aby si nikto neublížil,” spresňuje v stanovisku mestská časť. Priestor medzi garážami bude od 16. marca nepriechodný. „Veľmi sa teším spolupráci, ktorá medzi Starým Mestom a SNG nastala, verím, že toto vzájomné porozumenie a spoločný cieľ kultivovať priestor okolo nás čochvíľa uvidíte na vlastné oči,” netají svoje nadšenie starosta Matej Vagač. 

Plán úprav. Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto


Problém územia sa vyrieši aspoň sčasti. Pribudne zeleň a vysadia sa stromy, ktoré vytlačia z tohto priestoru autá. Koniec koncov, tie tu ani nikdy nemali parkovať. Podľa slov o úpravách garáží tu pribudne aj určitý program a možno služby, ktoré budú komplementárne k ponuke SNG. Priestor tak konečne naplní svoju funkciu a bude určený obyvateľom mesta i návštevníkom galérie. Nepôjde však o komplexné riešenie. 

Nevzhľadné garáže a múr by bolo potrebné odstrániť, aby sa priestor otvoril do celého územia a mohlo tak vzniknúť plnohodnotné námestie. Riaditeľka SNG Alexandra Kusá už v minulosti poukázala na problém v podobe zásobovacieho prístupu do hotela Carlton, ktorý sa nachádza pri hlavnom vstupe. Úsilie Starého Mesta o revitalizáciu je chvályhodný počin, pravdepodobne však prejde ešte dlhá doba, kým sa SNG dočká Námestia Karola Vaculíka bez garáží či múru. 

Bratislava získala špičkový komplex pre významnú inštitúciu, ktorá bude čoskoro zaplnená aj mimoriadnymi umeleckými dielami a programom. Ak sa má ale lepšie prepojiť so životom mesta, obohatiť ho a ešte viac kultivovať, potrebné je zmeniť aj stav verejného priestoru (a to nielen v prípade Námestia Karola Vaculíka). Zdá sa, že k tomuto cieľu bude viesť ešte dlhá cesta. Až po jej úplnom ukončení bude definitívne dopovedaný príbeh jednej z najvýznamnejších rekonštrukcií verejných budov v histórii Bratislavy.

 

Pozrite si rekonštrukciu SNG vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Fantastický úspech aj otázky do budúcna: Opravená SNG má skvelé priestory, potrebuje skvelý obsah

15.12.2022 18:06:19 Andrej Sárközi

Otvorených brán sa dočkala po 21 rokoch rekonštrukcie a len na otvorenie prišlo niekoľko tisíc ľudí. Slovenská národná galéria (SNG) sa teší mimoriadnej obľube už piaty deň. Mnohí návštevníci mohli prvýkrát obdivovať jej ikonickú architektúru aj zvnútra a projekt sa stal okamžite vzorovým príkladom obnovy staršieho komplexu. Nová etapa SNG však nesmie byť len o budove, ale aj o jej obsahu.

Čítať viac

Kľúčový bratislavský projekt je dokončený. SNG otvára po 21 rokoch zrekonštruovaný areál

01.12.2022 15:31:52 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných projektov v Bratislave je konečne dokončený. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG), jednej z kotevných kultúrnych inštitúcií v krajine, radikálnym spôsobom posúva jej úroveň a s ňou aj kvalitu celého mesta i štátu. Zároveň prináša obnovu architektúry, ktorá si bez akýchkoľvek debát zaslúži prívlastok ikonická.

Čítať viac

Keď je architektúra umením. Slovenská národná galéria je pokladom nábrežia

18.11.2022 13:30:00 Adrian Gubčo

V tejto chvíli ostávajú už len dni do otvorenia zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie. Jej obnova bola akútna už od roku 2001, no práce sa naozaj spustili až na prelome rokov 2015 a 2016. Bratislava po dlhom čakaní v zrekonštruovanej SNG nezíska len modernejšiu inštitúciu, ale aj výnimočný verejný komplex, ktorý posunie mesto na vyššiu úroveň.

Čítať viac

Bratislava sa dočkala. SNG je pred otvorením, pozrite sa dovnútra

10.11.2022 11:19:45 Andrej Sárközi

Nekonečné prieťahy, problémy, nesplnené plány a navyšovania rozpočtov skončili. V Slovenskej národnej galérii (SNG) aktuálne prebieha kolaudačný proces. Kotevná inštitúcia slovenskej kultúry, ktorej súčasťou je najvýraznejšia stavba bratislavského nábrežia, sa takto radikálne posúva. Jej špecifické a ikonické výstavné priestory dlhé roky bezútešne chátrali, teraz sa však ukazuje, že vďaka rekonštrukcii vzniknú expozície, ktoré nemajú na Slovensku obdobu.

Čítať viac

Dlhé čakanie na SNG je takmer na konci, komplikáciám čelí aj teraz

06.10.2022 17:12:33 Adrian Gubčo

Po dlhom čakaní, množstve problémov, predlžovaní výstavby a navyšovaniach rozpočtu sa príbeh rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie (SNG) konečne chýli ku koncu. Jeden z najvýznamnejších verejných projektov desaťročia by mal byť dokončený už o niekoľko mesiacov. Predtým však musí prekonať ešte jednu komplikáciu.

Čítať viac

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie bude dokončená v lete tohto roka

03.02.2022 14:03:41 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch – ba až desaťročiach – bude tento rok konečne stavebne dokončená rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie. Kotevná slovenská kultúrna inštitúcia, sídliaca v ikonickom komplexe na nábreží Dunaja, tak získa výrazne väčšie a kvalitnejšie priestory. Hoci v plnej prevádzke, aj s vybavenými interiérmi a prvými výstavami, bude až neskôr, už tento rok by sa mala začať zrekonštruovaná časť galérie sprístupňovať verejnosti.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG sa blíži k záveru

06.08.2021 17:10:57 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných verejných projektov na Slovensku sa blíži k záveru. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG) prinesie masívne skvalitnenie areálu tejto kotevnej kultúrnej inštitúcie, výrazné zlepšenie možností pre vystavovanie a uchovávanie diel a otvorenie veľkej časti mestského bloku pre návštevníkov. Dokončenie stavebných prác sa očakáva v priebehu budúceho roka.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG bude dokončená v roku 2022

05.02.2021 16:35:23 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných kultúrnych projektov v Bratislave i na Slovensku, rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, vstupuje do ďalšieho roka. Práce sa spustili už v roku 2016, pričom sa pôvodne predpokladalo, že budú ukončené do troch rokov. Ani v roku 2021 sa dokončenia galérie nedočkáme, definitívny termín jej otvorenia je však už na obzore.

Čítať viac

Ako postupuje rekonštrukcia SNG: Exteriéry sú prakticky dokončené, práce sa presúvajú do interiérov

23.10.2019 15:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších projektov v Bratislave v poslednom období, komplexná rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, postupuje. Oproti pôvodným predpokladom výstavba už teraz mešká, na konci bude oneskorenie ešte výraznejšie. Dobrou správou však je, že práce na exteriéroch budov sú už takmer ukončené a čoskoro sa začne pracovať v interiéroch.

Čítať viac

Rekonštrukcia SNG pokračuje, fasáda Premostenia sa začína odhaľovať

29.01.2019 16:30:00 Adrian Gubčo

Komplexná obnova a modernizácia komplexu Slovenskej národnej galérie v centre Bratislavy je vo vysokom štádiu realizácie. V posledných dňoch sa začala konečne odhaľovať aj finálna podoba najvýraznejšieho prvku galérie – Premostenia, jedného z najvýraznejších prvkov bratislavského nábrežia.

Čítať viac

Kontrolný deň v SNG, 11.10.2018

12.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Počas včerajšieho stretnutia zástupcovia našej poprednej kultúrnej inštitúcie – Slovenskej národnej galérie – predstavili aktuálny postup prác na dlhoočakávanej rekonštrukcii areálu tejto inštitúcie. Práce svižne napredujú a pomaly sa už začína rysovať budúca podoba galérie, ktorá bude jedným z najkvalitnejších priestorov pre verejnosť v metropole.

Čítať viac

Construction update: Slovenská národná galéria, 28.7.2018

31.07.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Počas uplynulého víkendu oslavovala Slovenská národná galéria (SNG) svoje sedemdesiate narodeniny. Významné výročie si pripomenula radou vydarených aktivít, jednou z nich bola aj prehliadka práve rekonštruovaného areálu za účasti generálnej riaditeľky galérie, Alexandry Kusej.

Čítať viac

SNG oslavuje sedemdesiatku a ukáže, ako postupuje rekonštrukcia

19.07.2018 15:00:00 Adrian Gubčo

SNG – Slovenská národná galéria tento rok oslavuje už 70 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravila na sobotu 28.7. bohatý program a pre každého návštevníka aj zaujímavé darčeky.

Čítať viac

Aktuálny postup a novinky z rekonštrukcie Slovenskej Národnej Galérie

23.01.2018 10:30:00 Adrian Gubčo

Slovenská národná galéria na nedávnej tlačovej konferencii predstavila svoje plány na rok 2018. Hoci jedna z našich najvýznamnejších kultúrnych inštitúcii pripravuje na rok 2018 viacero zaujímavých noviniek, z hľadiska verejnosti zrejme najviac otázok vzbudzuje postup rekonštrukcie komplexu, ktorý patrí k najvýraznejším stavbám v Bratislave.

Čítať viac

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie napreduje (+ nové vizualizácie)

26.08.2017 14:00:00 Adrian Gubčo

Okrem množstva súkromných projektov sa v Bratislava realizuje aj nepomerne menšie množstvo verejných zámerov. Jedným z najvýznamnejších je rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG), ktorá pomaly napreduje.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube