Author photoAndrej Sárközi 15.03.2023 14:37

Ešte lepšia SNG: Staré Mesto ohlasuje úpravu námestia pred hlavným vchodom, stačiť ale nebude

Zrekonštruovaná Slovenská národná galéria (SNG) patrí k tomu najlepšiemu zo slovenskej architektúry. Kultivovanejšiu a civilizovanejšiu tvár dodáva celej Bratislave, pričom revitalizáciou prešli aj časti okolitého verejného priestoru. Dlhodobým problémom je však nádvorie medzi galériou a hotelom Carlton – tzv. Námestie Karola Vaculíka. Dnes nevzhľadný priestor, patriaci najmä autám a starým garážam, by sa mal viac otvoriť ľuďom.

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Otvorených brán sa dočkala po 21 rokoch rekonštrukcie a len na otvorenie prišlo niekoľko tisíc ľudí. Slovenská národná galéria sa teší mimoriadnej obľube a stavba sa okamžite stala vzorovým príkladom obnovy staršieho komplexu. Pre mnohých bol vstup do hlavných priestorov galérie či priamo do Premostenia premiérou, vyše dvadsať rokov do ikonického objektu totiž verejnosť nemohla nahliadnuť. Na slovenské pomery je tak rekonštrukcia SNG monumentálnym počinom.

Obnovená galéria disponuje hneď niekoľkými vstupmi. Návštevník je schopný vojsť do areálu SNG od nábrežia, Námestia Ľ. Štúra, z Riečnej ulice a aj od Hviezdoslavovho námestia. Posledný menovaný prístup je do veľkej miery najdôležitejší. Hviezdoslavovo námestíe je najfrekventovanejší verejný priestor s prirodzeným pohybom ľudí a ponúka najatraktívnejšiu trasu, smerujúcu k novému hlavnému vchodu. 

Vchod sa má podľa vízie architektov prestavby z kancelárie Architekti BKPŠ otvárať do nového Námestia Karola Vaculíka. Pomenované je podľa legendárneho bývalého riaditeľa SNG. Priestor má vzniknúť prebudovaním súčasného dvora medzi hotelom Radisson Blu Carlton, Dessewfyho palácom, areálom SNG a jedným z obytných domov na Paulínyho. Územie je aktuálne vo vysokom kontraste oproti zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérii. Je zanedbané, nachádzajú sa tam nevzhľadné garáže, pri ktorých parkujú autá, ktoré v takomto významnom priestore nemajú čo robiť. Naostatok, priestor rozdeľuje aj múr, ktorý zabraňuje lepšiemu prepojeniu s okolitými časťami historického centra. 

Galéria

  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto vízia námestia. Zdroj: SNG / Ján Krížik
  • Pôvodná vízia námestia. Zdroj: SNG / Ján Krížik
  • Pôvodná vízia námestia. Zdroj: SNG / Ján Krížik

Voči zámeru revitalizácie tohto územia sa v minulosti, krátko pred dokončením rekonštrukcie galérie, spustila menšia vlna odporu. Podľa Oskara Kamana, miestneho obyvateľa a kandidáta na poslanca miestneho, mestského i krajského zastupiteľstva, je dvor dôležitý pre obyvateľom domu na Paulínyho ulici. Aj napriek tomu, že je vo vlastníctve Hlavného mesta a v správe mestskej časti, obyvatelia tu zvykli parkovať svoje automobily. Rezidenti tak žiadali, aby sa dvor dostal do ich vlastníctva. 

O tento krok sa miestni rezidenti usilovali už dlhšie. Na základe toho mal v minulosti súd dokonca rozhodnúť o zákaze nakladania s pozemkom, kým sa situácia nevyrieši. Staré Mesto však argumentovalo, že podanie žaloby nezakladá automatické právo pozemok užívať. Kľúčovou obavou je pravdepodobne zvýšený pohyb ľudí v tomto priestore, galériu totiž ročne navštívia tisícky, v súčasnosti možno aj desaťtisíce ľudí, ktorí sa budú pohybovať priamo pod domom na Paulínyho. 

Dnes sa tento príbeh sčasti rozuzluje. Mestská časť Staré Mesto spoločne so starostom Matejom Vagačom oznámili začiatok spolupráce so Slovenskou národnou galériou na revitalizácii časti Námestia Karola Vaculíka. „Prvou etapou bude kultivovanie priestoru pred garážami zo strany pasáže z Paulínyho ulice  - pribudne 5 stromov, zeleň, nové povrchy a príjemné posedenie pre všetkých (nielen) návštevníkov galérie. Priestor bude verejnou oddychovou zónou, ktorá čoskoro obohatí mapu Starého Mesta,” uvádza mestská časť. S prácami sa začína už tento týždeň. 

V druhej etape sa bude Staré Mesto venovať budove garáží. „S ňou máme veľké umelecko-komunitno-remeselné plány. Kým sa k tomu dostaneme, doteraz zanedbávané garáže zabezpečíme a budeme udržiavať tak, aby si nikto neublížil,” spresňuje v stanovisku mestská časť. Priestor medzi garážami bude od 16. marca nepriechodný. „Veľmi sa teším spolupráci, ktorá medzi Starým Mestom a SNG nastala, verím, že toto vzájomné porozumenie a spoločný cieľ kultivovať priestor okolo nás čochvíľa uvidíte na vlastné oči,” netají svoje nadšenie starosta Matej Vagač. 

Plán úprav. Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto


Problém územia sa vyrieši aspoň sčasti. Pribudne zeleň a vysadia sa stromy, ktoré vytlačia z tohto priestoru autá. Koniec koncov, tie tu ani nikdy nemali parkovať. Podľa slov o úpravách garáží tu pribudne aj určitý program a možno služby, ktoré budú komplementárne k ponuke SNG. Priestor tak konečne naplní svoju funkciu a bude určený obyvateľom mesta i návštevníkom galérie. Nepôjde však o komplexné riešenie. 

Nevzhľadné garáže a múr by bolo potrebné odstrániť, aby sa priestor otvoril do celého územia a mohlo tak vzniknúť plnohodnotné námestie. Riaditeľka SNG Alexandra Kusá už v minulosti poukázala na problém v podobe zásobovacieho prístupu do hotela Carlton, ktorý sa nachádza pri hlavnom vstupe. Úsilie Starého Mesta o revitalizáciu je chvályhodný počin, pravdepodobne však prejde ešte dlhá doba, kým sa SNG dočká Námestia Karola Vaculíka bez garáží či múru. 

Bratislava získala špičkový komplex pre významnú inštitúciu, ktorá bude čoskoro zaplnená aj mimoriadnymi umeleckými dielami a programom. Ak sa má ale lepšie prepojiť so životom mesta, obohatiť ho a ešte viac kultivovať, potrebné je zmeniť aj stav verejného priestoru (a to nielen v prípade Námestia Karola Vaculíka). Zdá sa, že k tomuto cieľu bude viesť ešte dlhá cesta. Až po jej úplnom ukončení bude definitívne dopovedaný príbeh jednej z najvýznamnejších rekonštrukcií verejných budov v histórii Bratislavy.

 

Pozrite si rekonštrukciu SNG vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube