Author photoSimona Schreinerová 25.02.2025 09:15

Legendárne kúpele Grössling ožívajú. Obnova ikonickej bratislavskej pamiatky je na spadnutie

Revitalizácia kúpeľov Grössling patrí medzi najočakávanejšie projekty, ktoré pripravuje mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB). K realizácii sa aktuálne blíži revitalizácia verejného priestoru na Medenej ulici, zaostávať by nemali ani samotné kúpele.

Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy

Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy

Komplex mestských kúpeľov Grössling je národná kultúrna pamiatka a zároveň patrí medzi ikonické stavby Bratislavy. Prvá časť kúpeľov vznikla v roku 1895, obyvateľom a návštevníkom mesta slúžili až do roku 1994. Odvtedy komplex chátra, pričom objekty v blízkosti Vajanského nábrežia a Kúpeľnej ulice patria k posledným neobnoveným národným kultúrnym pamiatkam v centre mesta.

Komplexnú rekonštrukciu areálu mesto pripravuje už dlhšie. Cieľom je prinavrátiť kúpeľom ich pôvodnú relaxačno-oddychovú funkciu. V tomto duchu mesto a MIB vyhlásili architektonickú súťaž, v ktorej sa presadila talianska kancelária OPPS Architettura. Na architektonickú štúdiu od OPPS Architettura nadviazal lokálny partner, ktorým je štúdio GFI. Ten pripravil potrebnú projektovú dokumentáciu pre povoľovanie v jednotlivých stupňoch. 

Rekonštrukcia kúpeľov má priniesť obnovu vnútorných relaxačných bazénov, vznik kaviarne, knižnice či priestoru pre deti, ale aj vytvorenie vonkajšieho bazéna a sauny. Exteriérový priestor, ktorý pribudne k trom vnútorným bazénom, má byť inšpirovaný konceptom starých rímskych kúpeľov, pre ktoré je typická otvorená strecha.

Galéria

  • Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy

Počíta sa tiež so suchou saunou, ktorá sa v kúpeľoch nachádzala už v roku 1895. Projekt obnovy sa týka hlavnej stavby kúpeľov i revitalizácie verejného priestoru na Medenej ulici, vrátane obnovy komunikácií. Práve verejné priestory sa aktuálne posúvajú bližšie k obnove.

Mestská časť Bratislava – Staré Mesto zverejnila upovedomenie o začatí stavebného konania. Týka sa revitalizácie verejného priestoru na Medenej ulici vrátane rekonštrukcie komunikácií na Medenej a Kúpeľnej. Územie je vymedzené križovatkami ulíc Medená - Kúpeľná na západnej strane, Medená – Tobrucká na východnej strane. Z juhu ho vymedzuje objekt kúpeľov Grössling a zo severnej strany súvislá mestská zástavba.

Súčasný parčík je zanedbaný, bez možnosti vstupu a bez sedacieho mobiliáru. Cieľom rekonštrukcie je posilnenie jeho významu ako verejného priestoru. Zároveň má prísť k prepojeniu parku s budovou kúpeľov a mestskej knižnice Grössling, či k vytvoreniu miesta pre stretávania sa obyvateľov z okolia aj návštevníkov kúpeľov.

Architektonický návrh počíta s čiastočným rozšírením priestoru pre zeleň smerom k objektu budúcej knižnice na mieste existujúcej komunikácie. Stromy, ktoré sú v parku, budú zachované v maximálnom možnom rozsahu. Doplní ich výsadba rastlín a mlatové vodopriepustné plochy.

Terén je v návrhu modelovaný tak, aby sa odstránili jestvujúce bariéry a zároveň tak, aby bola zabezpečená dostatočná ochrana koreňového systému stromov. Vzrastlé stromy popri chodníku zostanú zachované a rešpektovať to bude aj nová dlažba.

Významným architektonickým prvkom v parku Medená bude fontána. Jej nosná konštrukcia sa navrhuje v podobe kruhovej monolitickej železobetónovej konštrukcie s kamenným obkladom a odvodňovacím žľabom po jej obvode. Verejný priestor doplní vhodný mobiliár ako lavičky na sedenie, pitná fontánka a náladové osvetlenie parku.

 

Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Stavebné povolenie by mohlo byť realitou o niekoľko týždňov. Stavebné práce, nielen v exteriéri, by sa tak mohli rozbehnúť ešte v tomto roku. „Našim plánom je tento rok rozbehnúť všetky stavebné práce. Náklady na finálne stavebné práce budeme vedieť po výbere zhotoviteľa,“ uviedol hovorca Magistrátu Peter Bubla. 

Niektoré procesy sa pritom dokončili ešte minulý rok. „Dokumentácia na stavebné povolenie, ako aj dokumentácia na realizáciu stavby boli dokončené v roku 2024. Aktuálne prebieha verejné obstarávanie na generálneho dodávateľa, bol začatý proces notifikácie na Európsku komisiu, je rozbehnuté stavebné konanie. V roku 2024 boli ukončené všetky plánované predstihové práce, ako sú búracie práce nenosných konštrukcií, búranie prístavieb zo 70. rokov, obnova komína, či reštaurátorská obnova hodnotných prvkov, na čo boli vydané separátne povolenia,“ potvrdil Bubla.

Komplexná rekonštrukcia kúpeľov je finančne mimoriadne náročný projekt. Predbežné náklady na rekonštrukčné práce sú podľa samosprávy okolo 20 miliónov eur. Ak by sa podarilo uskutočniť obnovu podľa doposiaľ prezentovaných vizualizácií, bola by to nielen pre kúpele, ale aj pre mesto, výborná správa. Okrem oživenia legendy by Bratislava získala aj turisticky atraktívny komplex, spolu s centrom socializácie.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube