Author photoAdrian Gubčo 12.08.2020 11:01

Polyfunkčný dom Bazová pôjde čoskoro do výstavby

V jednej z najperspektívnejších transformačných lokalít v širšom centre mesta v okolí Bazovej ulice sa čoskoro rozbehne ďalšia výstavba. Do realizácie pôjde projekt polyfunkčného domu s bývaním a občianskou vybavenosťou, ktorého ambíciou je nadviazať na kvality okolitej zástavby.

Zdroj: AK-DOM

Zdroj: AK-DOM

Polyfunkčný dom Bazová, ako sa projekt volá, bol v príprave už od roku 2007, negatívne ho však zasiahla kríza, ktorá jeho realizáciu odsunula. Základný princíp zámeru však ostal rovnaký – v pokračovaní zástavby Budovateľskej ulice vznikne doskový bytový dom so severojužnou orientáciou, ktorý vytvorí nové prepojenie medzi Kulíškovou a Bazovou a nahradí časť pôvodnej zástavby skladov a hál.

Developerom je spoločnosť AK DOM s.r.o., blízka firme Gefamin. Pôvodne sa uvažovalo o výstavbe čisto bytového domu, popri ktorom by sa od Bazovej vybudoval aj menší administratívny objekt, ktorý by dotvoril zástavbu ulice. Podľa aktuálnych povolení by však mal ísť do realizácie len polyfunkčný dom. Pozemok bol už vyčistený, prebiehať by malo tendrovanie generálneho dodávateľa. Stavebné práce by sa mohli spustiť na jeseň.

Nido

Dom tak bude mať osem nadzemných podlaží, z toho najvyššie bude ustúpené. Vzniknúť by tu malo 36 bytov a 120 apartmánov. Dom bude mať tri vertikálne komunikačné jadrá (t.j. tri vchody), byty sa budú nachádzať v najjužnejšom z nich, apartmány v ostatných. V ponuke by sa mali objaviť jednotky od jednoizbových až po šesťizbové. Jednoizbových bude 20, dvojizbových 103, trojizbových 18 a 15 rezidencií bude 4- až 6-izbových. Časť jednotiek bude preplávajúca, t.j. bude mať okná na východnú aj západnú stranu cez celú šírku budovy.

Development bol pôvodne mienený ako štandardné bývanie, teraz sa však má úroveň mierne zvýšiť. Už v rámci štandardu bude ponúkaná klimatizácia či exteriérové žalúzie, lepšie má byť aj vybavenie domu - každý z vchodov bude obsahovať recepciu, spoločenskú miestnosť alebo kočíkareň. K tomu treba pripočítať ešte občiansku vybavenosť v parteri, ktorá bude orientovaná smerom na západ (ku Karadžičovej ulici) do novej uličky.

Investor pripomína, že pri tvorbe projektu komunikoval s miestnou komunitou a susedmi z štvrte 500 bytov, na základe čoho bol projekt upravovaný. Okrem presunu vjazdu do podzemnej garáže sa to dotklo napríklad aj dotvorenia zelených priestorov – na pozemku investora totiž ostane od Karadžičovej ulice aj pás zelene, kde je predbežne navrhnuté detské ihrisko a komunitný gril, čo vyplynulo práve z komunikácie s verejnosťou. Okolie by mohlo oceniť vznik novej spojnice medzi Kulíškovou a Bazovou, ktorá má byť priechodná, hoci vo vlastníctve developera.

Inak však k radikálnym zmenám architektúry od naposledy prezentovaných vizualizácií nedošlo. Dom bude pôsobiť do veľkej miery ako klasická novostavba, teda jednoducho omietnutý dom, kde akcent vytvárajú jedine farby a odlišné formy riešenia zábradlia loggií. Na danú lokalitu je to málo, do budúcna však možno predpokladať, že objekt nebude veľmi viditeľný, keďže východný okraj Karadžičovej sa skôr či neskôr zurbanizuje. Architektom je kancelária Sumbal + Priehoda, ktorá má inak za sebou viacero pekných realizácií. Polyfunkčný dom Bazova tak ešte môže prekvapiť.

Výstavba projektu by v prípade úspešného štartu na túto jeseň mohla byť dokončená na prelome rokov 2022 až 2023.

 

Developer hovorí, že podobu verejných priestranstiev hľadal s obyvateľmi okolia. Zdroj: AK-DOM

 

Nové bývanie je v danej lokalite vhodná funkcia. Do budúcna má okolité územie veľký potenciál, keďže kombinácia dostupnosti do centra a prítomnosti viacerých nevhodne využívaných pozemkov so zvyškami výrobných areálov ho robí ideálnym pre redevelopment. Problémom je rozdrobenosť pozemkov, skôr či neskôr sa však určite scelia a vznikne tu zástavba, podobná developmentom typu Stein2 alebo Blumental.

Najvýznamnejšou investíciou by mohla byť prestavba areálu Technických služieb, ktorý je vo vlastníctve Hlavného mesta. To tu zamýšľa vybudovať nové sídlo Archívu mesta Bratislava, Metropolitného inštitútu Bratislavy a nájomný bytový dom. Ráta sa aj so zachovaním industriálnej architektúry, inak by ale podoba areálu mala byť výsledkom architektonickej súťaže. Dnes možno len sotva odhadnúť, kedy by výstavba mohla naozaj prebehnúť – projekt si totiž vyžaduje zmenu Územného plánu.

Polyfunkčný dom Bazova vyrastie priamo nad mestským areálom a v budúcnosti ho bude zo západu vymedzovať. Keďže parter bude orientovaný na západ, aspoň zo začiatku sa bude do areálu obracať holou stenou. Projekt takisto ani nedotvorí blok, keďže bol od začiatku mienený ako solitér s oknami orientovanými aj na sever, čo zabraňuje možnosti dostavby.

To len potvrdzuje koncepciu, podľa ktorej malo ísť o pokračovanie v rozvoľnenom urbanizme štvrte 500 bytov. Budúca podoba zástavby areálu Technických služieb na to bude musieť reagovať a hľadať prechod medzi sídliskom a snahou o intenzívnejšiu kompaktnejšiu štruktúru. Komunikácia medzi mestom a investorom nad rámec povinných vyjadrení v rámci povoľovania však zatiaľ neprebieha.

Každopádne, transformácia územia naďalej postupuje, čím sa z tejto „čiernej diery“ takmer v centre mesta stane funkčnejšia štvrť, ktorá sa zapojí do života mesta. Doterajšie vstupy (ak už napríklad do zóny nerátame domy Gaudí alebo Sofora) zatiaľ nepatria k najžiarivejším príkladom dobrej súdobej architektúry, stále je však ešte veľká šanca, že tu vzniknú ešte lepšie domy. Úloha Hlavného mesta je jasná: nastaviť kvalitatívnu latku a vytvoriť srdce štvrte, ktorá môže byť jednou z najlepších v Bratislave.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: AK-DOM
  • Zdroj: AK-DOM
  • Zdroj: AK-DOM
  • Zdroj: AK-DOM
  • Zdroj: AK-DOM
  • Zdroj: AK-DOM

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube