Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.08.2020 11:01

Polyfunkčný dom Bazová pôjde čoskoro do výstavby

V jednej z najperspektívnejších transformačných lokalít v širšom centre mesta v okolí Bazovej ulice sa čoskoro rozbehne ďalšia výstavba. Do realizácie pôjde projekt polyfunkčného domu s bývaním a občianskou vybavenosťou, ktorého ambíciou je nadviazať na kvality okolitej zástavby.

Article Big

Zdroj: AK-DOM

Polyfunkčný dom Bazová, ako sa projekt volá, bol v príprave už od roku 2007, negatívne ho však zasiahla kríza, ktorá jeho realizáciu odsunula. Základný princíp zámeru však ostal rovnaký – v pokračovaní zástavby Budovateľskej ulice vznikne doskový bytový dom so severojužnou orientáciou, ktorý vytvorí nové prepojenie medzi Kulíškovou a Bazovou a nahradí časť pôvodnej zástavby skladov a hál.

Developerom je spoločnosť AK DOM s.r.o., blízka firme Gefamin. Pôvodne sa uvažovalo o výstavbe čisto bytového domu, popri ktorom by sa od Bazovej vybudoval aj menší administratívny objekt, ktorý by dotvoril zástavbu ulice. Podľa aktuálnych povolení by však mal ísť do realizácie len polyfunkčný dom. Pozemok bol už vyčistený, prebiehať by malo tendrovanie generálneho dodávateľa. Stavebné práce by sa mohli spustiť na jeseň.

Advertising

Dom tak bude mať osem nadzemných podlaží, z toho najvyššie bude ustúpené. Vzniknúť by tu malo 36 bytov a 120 apartmánov. Dom bude mať tri vertikálne komunikačné jadrá (t.j. tri vchody), byty sa budú nachádzať v najjužnejšom z nich, apartmány v ostatných. V ponuke by sa mali objaviť jednotky od jednoizbových až po šesťizbové. Jednoizbových bude 20, dvojizbových 103, trojizbových 18 a 15 rezidencií bude 4- až 6-izbových. Časť jednotiek bude preplávajúca, t.j. bude mať okná na východnú aj západnú stranu cez celú šírku budovy.

Development bol pôvodne mienený ako štandardné bývanie, teraz sa však má úroveň mierne zvýšiť. Už v rámci štandardu bude ponúkaná klimatizácia či exteriérové žalúzie, lepšie má byť aj vybavenie domu - každý z vchodov bude obsahovať recepciu, spoločenskú miestnosť alebo kočíkareň. K tomu treba pripočítať ešte občiansku vybavenosť v parteri, ktorá bude orientovaná smerom na západ (ku Karadžičovej ulici) do novej uličky.

Investor pripomína, že pri tvorbe projektu komunikoval s miestnou komunitou a susedmi z štvrte 500 bytov, na základe čoho bol projekt upravovaný. Okrem presunu vjazdu do podzemnej garáže sa to dotklo napríklad aj dotvorenia zelených priestorov – na pozemku investora totiž ostane od Karadžičovej ulice aj pás zelene, kde je predbežne navrhnuté detské ihrisko a komunitný gril, čo vyplynulo práve z komunikácie s verejnosťou. Okolie by mohlo oceniť vznik novej spojnice medzi Kulíškovou a Bazovou, ktorá má byť priechodná, hoci vo vlastníctve developera.

Inak však k radikálnym zmenám architektúry od naposledy prezentovaných vizualizácií nedošlo. Dom bude pôsobiť do veľkej miery ako klasická novostavba, teda jednoducho omietnutý dom, kde akcent vytvárajú jedine farby a odlišné formy riešenia zábradlia loggií. Na danú lokalitu je to málo, do budúcna však možno predpokladať, že objekt nebude veľmi viditeľný, keďže východný okraj Karadžičovej sa skôr či neskôr zurbanizuje. Architektom je kancelária Sumbal + Priehoda, ktorá má inak za sebou viacero pekných realizácií. Polyfunkčný dom Bazova tak ešte môže prekvapiť.

Výstavba projektu by v prípade úspešného štartu na túto jeseň mohla byť dokončená na prelome rokov 2022 až 2023.

 

Developer hovorí, že podobu verejných priestranstiev hľadal s obyvateľmi okolia. Zdroj: AK-DOM

 

Nové bývanie je v danej lokalite vhodná funkcia. Do budúcna má okolité územie veľký potenciál, keďže kombinácia dostupnosti do centra a prítomnosti viacerých nevhodne využívaných pozemkov so zvyškami výrobných areálov ho robí ideálnym pre redevelopment. Problémom je rozdrobenosť pozemkov, skôr či neskôr sa však určite scelia a vznikne tu zástavba, podobná developmentom typu Stein2 alebo Blumental.

Najvýznamnejšou investíciou by mohla byť prestavba areálu Technických služieb, ktorý je vo vlastníctve Hlavného mesta. To tu zamýšľa vybudovať nové sídlo Archívu mesta Bratislava, Metropolitného inštitútu Bratislavy a nájomný bytový dom. Ráta sa aj so zachovaním industriálnej architektúry, inak by ale podoba areálu mala byť výsledkom architektonickej súťaže. Dnes možno len sotva odhadnúť, kedy by výstavba mohla naozaj prebehnúť – projekt si totiž vyžaduje zmenu Územného plánu.

Polyfunkčný dom Bazova vyrastie priamo nad mestským areálom a v budúcnosti ho bude zo západu vymedzovať. Keďže parter bude orientovaný na západ, aspoň zo začiatku sa bude do areálu obracať holou stenou. Projekt takisto ani nedotvorí blok, keďže bol od začiatku mienený ako solitér s oknami orientovanými aj na sever, čo zabraňuje možnosti dostavby.

To len potvrdzuje koncepciu, podľa ktorej malo ísť o pokračovanie v rozvoľnenom urbanizme štvrte 500 bytov. Budúca podoba zástavby areálu Technických služieb na to bude musieť reagovať a hľadať prechod medzi sídliskom a snahou o intenzívnejšiu kompaktnejšiu štruktúru. Komunikácia medzi mestom a investorom nad rámec povinných vyjadrení v rámci povoľovania však zatiaľ neprebieha.

Každopádne, transformácia územia naďalej postupuje, čím sa z tejto „čiernej diery“ takmer v centre mesta stane funkčnejšia štvrť, ktorá sa zapojí do života mesta. Doterajšie vstupy (ak už napríklad do zóny nerátame domy Gaudí alebo Sofora) zatiaľ nepatria k najžiarivejším príkladom dobrej súdobej architektúry, stále je však ešte veľká šanca, že tu vzniknú ešte lepšie domy. Úloha Hlavného mesta je jasná: nastaviť kvalitatívnu latku a vytvoriť srdce štvrte, ktorá môže byť jednou z najlepších v Bratislave.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Galéria

  • Zdroj: AK-DOM
  • Zdroj: AK-DOM
  • Zdroj: AK-DOM
  • Zdroj: AK-DOM
  • Zdroj: AK-DOM
  • Zdroj: AK-DOM

Súvisiace články

Projekt od Gefaminu na Bazovej žiada o stavebné povolenie

04.02.2020 11:55:00 Adrian Gubčo

V lokalite na hranici Starého Mesta a Ružinova v blízkosti Bazovej ulice sa môže čoskoro spustiť výstavba. Developer Gefamin žiada o stavebné povolenie pre svoj zámer polyfunkčného domu s bývaním a občianskou vybavenosťou, ktorý nahradí staršie skladové objekty. V danej oblasti sa už v blízkej dobe očakáva výraznejší stavebný rozvoj.

Čítať viac

Hlavné mesto plánuje investície do kultúrnej infraštruktúry

10.09.2019 09:10:00 Adrian Gubčo

Bratislava má už dlhšiu dobu investičný dlh do rozvoja základnej infraštruktúry, no nielen dopravnej či technickej, ale aj sociálnej či kultúrnej. Posledne menovaná  je pre život mesta enormne dôležitá – na prítomnosti kvalitnej kultúry a podmienok pre jej vykonávanie je v čoraz väčšej miere založená ekonomika moderných miest. Zdá sa však, že Hlavné mesto chystá v tomto smere zmeny.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Lobby v zrekonštruovanej Pradiarni 1900.

Lobby in recently reconstructed Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #pradiaren1900 #zwirn #office #work #city #architecture #historicalarchitecture #design #art

@yitslovakia
Od dnes od obeda sa spúšťa premávka na zmodernizovanej Dúbravsko-karloveskej radiále.

Service on the modernised tram track in Karlova Ves and Dúbravka will renewed today.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #karlovaves #reconstruction #modernisation #riverfront #dubravka #infrastructure #vsco

@dpbratislava
Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
V Nuppu pribudne už ôsma etapa. Obytný súbor na mieste bývalého brownfieldu má byť celý dokončený v roku 2025.

Eighth stage of Nuppu residential complex is revealed. Whole development should be completed in 2025.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #nuppu #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
V Záhorskej Bystrici sa stáva realitou nová mestská štvrť.

A new neighborhood in Záhorská Bystrica is becoming reality.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #zahorskabystrica #zahorie #construction #architecture #contemporaryarchitecture #kolisky #karpatiumrezidencie

@itbdevelopment
Pozrieť viac

YouTube